Прескочи до съдържание

дневник Украйна и Словакия - домоседско тематично дневниче


домосед

Препоръчани мнения

post-247-0-84614800-1484257077_thumb.jpg

 

Параметри на пътуването

  • 7 дни по маршрут Киев-Лвов-Ужгород-Кошице с отбивки до Межигирие и Бардейов.
  • Месецът е август 2016.
  • В Украйна се празнува годишнина от независимостта (1991)
  • в Словакия се празнува годишнина от Словашкото възстание (1944).
  • Отиване: Дніпроавіа София-Киев
  • Връщане: Travel Service Кошице-Бургас

 

post-247-0-69100000-1484259829_thumb.jpg

 

 

 

Първа глава 
Бронзовите (и от друг материал) човечета (и животинчета)

 

През последните години из България се нароиха бронзови човечета ("братя" Славейкови, Алеко, Буров, Лучников, Радой Ралин, Мильо Лудия, Петьо Пандира ...) и събудиха у мене интерес дали явлението го има и на други места.

И ето - откривам Пенчо Славейков, избягал от пейката да рисува местното НДК в закарпатския град Ужгород. Или пък не е той. Знам ли.

 

post-247-0-22885200-1484257462_thumb.jpg

 

Но, че това е Генешки, който гаси лампата, нямам съмнение!

post-247-0-34782800-1484257803_thumb.jpg

 

(Генешки е въображаем персонаж от тинейджърските ми години. Набеждавахме го, че гаси лампите във входа на кооперацията, докато си лафим пространно и празнословно)

 

Анонимен бронзов чичко промоцира чешко пиво в Лвов. Имaло и Швейк някъде, но не го намерих. Ако е тоя, да си ядат ушите.

 

post-247-0-77232600-1484258381_thumb.jpg

 

Още от един от Лвов. Не точно - човече. Припомня ми, че Глигана от нашия клас живееше в една къща с Овена и София, откъдето произлизаше недетерминираност на правописа на вторичния му прякор - Совчо или Софчо.

 

post-247-0-36284900-1484258386_thumb.jpg

Следват герои от света на киното 

Ёжик в тумане.

 

post-247-0-14172700-1484258768_thumb.jpg

 

Тоя страшно го мразех като дете, именно защото беше в тумане, а не беше ясно контуриран и в ярки цветове, както постулират Дисни и Хана-Барбара. Тьозката не споделя хейтърските ми нагласи.
 

https://www.youtube.com/watch?v=tx72b5pXXYM

Прона Прокоповна и Свирид Голохвастов от филма-мюзикъл "За два заека", сниман, целият, на улица Андреевски спуск, която в днешно време играе туристо-магнетичната роля на киевски монмартър.

 

post-247-0-42790800-1484258765_thumb.jpg

 

Който има сили, воля и стамина може да го изгледа тук:

 

https://www.youtube.com/watch?v=YNmFO71DZ9A

Задава се редът и на по-сериозните човечета от историята. Но понеже в тоя дневник не гарантирам нито политическа коректност по отношение на личностите, нито политическа неутралност по въпросите на международно положение, нито ... логично последователен поток на мисълта, пак ще ги прередя с нещо безобидно: котките.

 

"Домоседски фотоалбум без котка не може!" (из златния фонд на фенклуба)

 

post-247-0-08835800-1484258773_thumb.jpg

Бронзовият котарак се разхожда около Златна порта на Ярослав Мъдри в Киев. Е, портата може да не е точно от Ярославово време (XI век), а дело на въображението на съвременни архитекти как са изглеждали портите по Ярославово време. И е едно добра отправна точка за разглеждане на града.

 

post-247-0-48511900-1484258897_thumb.jpg

 

Сред дърветата от другата страна има още един котарак от алтернативен материал (PVC вилички за едноктратна употреба в столовая)

 

post-247-0-82176100-1484258779_thumb.jpg

 

PVC котаракът е от общ характер. Бронзовият е конкретен котарак, който обичал да се навърта в градинката. Сега там продават квас от квасокафемобил. Такива ги има на всяко кьоше в Киев. По повече от един. Баничарка паркира, отваря багажника, а там - еспресо машина и бидонче квас. Подобно без кваса съм забелязвал в София в уличката между Ректората и Галерията. Тьозката го дразнят, че сваляли качеството на градската среда. Мене - не. А квас не бях пил от поне 10 години. Но добре, че не се заклех, че в България нямаме, защото седмица по-късно в Бургас намерих при една гърдеста, трътлеста и ханшеста рускиня на Богориди откъм Морската градина. Бил най-хубавият, московски. Репликирах ѝ на български, че киевският е по-хубав (и пет пъти по-евтин), но май не разбра. Или не се опита.
 

Стане ли дума за котараци и руски език в един абзац, даже и без дъб и верига, неизменно изплува в съзнанието въведението към Пушкиновите Руслан и Людмила:

 

У лукоморья дуб зелёный;
Златая цепь на дубе том:
И днём и ночью кот учёный
Всё ходит по цепи кругом;
Идет направо — песнь заводит,
Налево — сказку говорит ...

 

Ключовият стих обаче следва малко по-надолу:

 

И там я был, и мед я пил ...
 

Остава ми само да се ядовсвам, че не мога да се солидаризирам с лирическия герой, защото пропуснах да опитам медуха. И тя се предлага по улиците, но не толкова повсеместно, колкото кваса. Предлага се и умивалник за туристическо миене на ръце преди или след консумацията.

 

post-247-0-83087200-1484259497_thumb.jpg

 

(следва)

  • Харесвам 26
Връзка към мнение

Ама бронзовият котак какъв хвост имааааа ;) ;)Ако не знаеш, туй е Пантелеймон.

Аз тоя кот го знам от един руски форум. :)За когото се интересува от кошки и котята, там има инфо за знаменити статуи на котки по цял свят.  Първоначалният замисъл бил това да е кот Бегемот / от Майстора и Маргарита/, пък после се превърнал в кот Пантелеймон. Руснаците викат, че кот Пантелеймон изпълнявал желания - трябвало да се почеше зад ушичките . А пък, ако оставиш паричка под коремчето, ще забогатееш. ;) ;) ;) В началото кот си имал птичка за компания, ама някой я откраднал. та сега си седи сам-самичък. :blush:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

През последните години из България се нароиха бронзови човечета ("братя" Славейкови, Алеко, Буров, Лучников, Радой Ралин, Мильо Лудия, Петьо Пандира ...) и събудиха у мене интерес дали явлението го има и на други места.

 

Леко допълнение, без да развалям темата. Голяма част от тези паметници се финансират от д-р Георги Лазаров, виден специалист по хирургия на ръката, съколежанин на баща ми от Френския колеж "Св. Августин" в Пловдив, а по-късно състуденти по медицина.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Пантюша: когато бях при статуята на котаракът, една жена галеше статуата и му говореше. Попита ме знам ли историята на котаракът и след отрицател отговор от моя страна ми разказа за кота. Бил ресторанстки котарак, талисман на заведението и любимец на всички. Ресторантът е разположен наблизо. Станал пожар и котаракът загинал. Издигнали му статуя.

 

http://www.visitkievukraine.com/sights/golden-gates/

 

За Швейк в Лвов: не съм ходила в Лвов, познати поляци много ни го прероръчват. Намерих виртуално, къде е поседнал Швейк:

 

пред хотел Wien http://lvivecotour.com/new-monuments-in-lviv/

http://www.panoramio.com/photo/84391877

http://www.karpaty.info/en/recreation/tourservice/routes/shveyk/

 

Домосед, ще трябва да се върнеш в Лвов :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.