Прескочи до съдържание

Проблем с GPS на Андроид телефон при работа offline


Препоръчани мнения

Свалих си парчето карта от Google maps, което ми трябва, по принцип в БГ с мобилни данни си работи.

Но в роуминг си изключих мобилните данни, а Google maps му дадох Wi-Fi only,  с идеята да работи без мобилни данни и да не ми товари сметката.

Резултатът, обаче беше, че спря да ми намира местоположението.

Ако в този режим работи само през Wi-Fi естествено, че няма да има връзка.

Но нямат ли тези телефони истински GPS, който се свързва със спътници, както ми е например Garmin-a за колата?

Телефонът е Moto X Play.

 

Изобщо опцията Wi-Fi only има много неясно обяснение - "Maps will only work in your offline areas unless you're connected to Wi-Fi"

Ами -Да, аз точно това искам да ми работи само в offline area, но без Wi-fi връзка и без мобилна дата.

Къде бъркам?

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Сега прочетох спецификацията на твоя телефон.

Предположения;

- Yes, with A-GPS - това е от спецификацията т.е. да не би да работи само в режим А-GPS т.е освен GPS да му е необходима и друга свързаност (мобилни данни)

- Някаква настройка на телефона

 

 

Иначе, това което искаш си работи - лично проверено със Sony X3 и X5 compact и със HTC Desire X

 

А пробва ли, като махнеш и WiFi only. на мен ми е off

Връзка към мнение

В сетингите на Location трябва да имаш нещо като Location method. И там трябва да ти е активиран GPS, Wi-Fi and mobile networks.

на Location mode имам:

high accuracy- use gps, bluetooth, wi-fi or mobile networks...

battery saving- wi-fi, bluetooth or mobile networks...

device only- use gps

при мен е избрана първата опция

Не знам ако избера третата дали би се оправило.

Сега прочетох спецификацията на твоя телефон.

Предположения;

- Yes, with A-GPS - това е от спецификацията т.е. да не би да работи само в режим А-GPS т.е освен GPS да му е необходима и друга свързаност (мобилни данни)

- Някаква настройка на телефона

 

 

Иначе, това което искаш си работи - лично проверено със Sony X3 и X5 compact и със HTC Desire X

 

А пробва ли, като махнеш и WiFi only. на мен ми е off

Мисля, че пробвах да го махна за малко, нямаше разлика, но се притесних да не направя сметка и го върнах.

Мислиш ли, че на Wi-fi only на off, няма да направи сметка в роуминг?

Сега си свалих и едно приложение GPS test, за момента не открива спътници, дпри и до прозореца, но може би защото съм на закрито.

Връзка към мнение

На High accuracy трябва да е машинката. Дай му време да те локализира, трябва да си на открито - високите сгради пречат, ако си на улицата.

Редактирано от Еmilia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

1. Сваляш GPS Status и го отваряш

2. Reset на A-gps базата и след това Download

3. Слагаш да е на High accuracy

4. Изчакваш и би трявало да те локира много бързо

 

PS: Ще дам само един съвет. Новите ни телефони имат offline gps вграден модул, т.е. не е задължително да имаш интернет връзка за да може да те локира и навигира. Google Maps може да работи така, но е много ограничено. Една от програмите, които аз използвам и на 99% не ме е предавала е Maps.me. Безплатна е и има режим дори и за колело, картите се дърпат много лесно. Препоръчвам :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Мислиш ли, че на Wi-fi only на off, няма да направи сметка в роуминг?

 

 

Това дали имаш роуминг мобилни данни или не се управлява от друго място - просто си забрани мобилните данни като не си в БГ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В сградата не успя да хване, макар, че фасадата е под наклон и има пряка видимост нагоре, явно това е недостатъчно. На мен старата Нокиа ми е хващала до прозореца.

Отвън тръгнаха нещата, е сега не си чувствам пръстите на ръцете :)

На спрени мобилни данни си работи, значи би трябвало да тръгне и в чужбина. Ще го тествам при първа възможност.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Oshko, под секрет да ти кажа, че работи и в самолета, но след като достигне определена височина (10 000 метра, примерно). Просто си трябва време да сработи (5-10 минути).

Редактирано от Еmilia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз нещо не мога съвсем да схвана тази идея със зареждането на парчета карти от Google maps в кеша, пък после чудене дали ще ни е достатъчен обхвата, дали няма да кривнем извън сваленото парче, пък дали ще е достатъчен кеша, пък навигацията дали ще работи офлайн, пък не знам си какво..., при положение, че си има приложения за навигация, които си работят без проблем офлайн.  :rolleyes: 
Може би единственото изключение, за което се сещам, е едно обяснение на chandni за прехвърляне на готови маршрути от десктоп, но и то ми се стори не съвсем просто и интуитивно за изпълнение.
Но всеки си преценява какво му е удобно.   :) 
Лично моята практика е следната:
 - Когато няма да ползвам автомобил - ползвам maps.me, като предварително съм си свалил карти на съответната/ите държава/ви и съм си маркирал важни POI - най-вече местата за настаняване и ключови забележителности. В резерв имам качен и HERE като алтернативна навигация. Същите две приложения са ми качени за всеки случай и на таблета.
- Когато ще ползваме и кола - (обикновено аз не шофирам, а съм навигатор) си взимам класическата навигация Prestigio с IGo, която включвам в колата със звук, като най-често същевременно включвам и maps.me или HERE на телефона или таблета  без звук и шофьорът си  слуша основната навигация, а аз следя основната, но хвърлям по едно око и на алтернативната. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз нещо не мога съвсем да схвана тази идея със свалянето на парчета карти от Google maps, пък после чудене дали ще ни е достатъчен обхвата, дали няма да кривнем извън сваленото парче, пък дали ще е достатъчен кеша, пък навигацията дали ще работи офлайн, пък не знам си какво..., при положение, че си има приложения за навигация, които си работят без проблем офлайн.  :rolleyes: 

 

На моят тел. има качени и maps.me и here, но не съм ги ползвала активно просто защото google maps е достатъчно удобна. Да не говорим, че на една от алтернативните, точките с любими места не се виждат, докато не ги кликнеш.

А да ти обърна внимание, че има и телефони с малко памет и няма място за много приложения. На мъжа ми Леновото е такъв - хубав, прекрасен, евтин, но... няма място. Затова аз си карам с три и половина годишния ноут 3.

 

При шофиране ние сме същите - Гармин на стойката и телефон в ръцете ми. Да се знае накъде, защото каката в гармина понякога лъже.

Връзка към мнение

А да ти обърна внимание, че има и телефони с малко памет и няма място за много приложения. На мъжа ми Леновото е такъв - хубав, прекрасен, евтин, но... няма място. Затова аз си карам с три и половина годишния ноут 3.

А, едва ли някой тук има по-елементарен телефон от моя - един Samsung модел 2012г с 4 GB (1.8 GB user available), 768 MB RAM   ;) 

Просто съм му сложил  външна карта с 32GB памет и съм задал на всички приложения да ползват външната памет, така и картите на навигациите се качват там.

 

Връзка към мнение

А, едва ли някой тук има по-елементарен телефон от моя - един Samsung модел 2012г с 4 GB (1.8 GB user available), 768 MB RAM   ;) 

Просто съм му сложил  външна карта с 32GB памет и съм задал на всички приложения да ползват външната памет, така и картите на навигациите се качват там.

 

Не на всички телефони може приложенията да са на външната памет...

Връзка към мнение

Това с телефоните и картите памети е отделно нещо и е въпрос на конфигуриране на телефона :) И реално с малко играчка може да се премести всичко на SD картата, но ще работи по-бавно. За това е хубаво навигацията с картите да стоят на вътрешната памет, ако е възможно.

Редактирано от MARTiNSHO
Връзка към мнение

Аз нещо не мога съвсем да схвана тази идея със свалянето на парчета карти от Google maps, пък после чудене дали ще ни е достатъчен обхвата, дали няма да кривнем извън сваленото парче, пък дали ще е достатъчен кеша, пък навигацията дали ще работи офлайн, пък не знам си какво..., при положение, че си има приложения за навигация, които си работят без проблем офлайн.  :rolleyes: 

Може би единственото изключение, за което се сещам, е едно обяснение на chandni за прехвърляне на готови маршрути от десктоп, но и то ми се стори не съвсем просто и интуитивно за изпълнение.

Но всеки си преценява какво му е удобно.   :) 

Лично моята практика е следната:

 - Когато няма да ползвам автомобил - ползвам maps.me, като предварително съм си свалил карти на съответната/ите държава/ви и съм си маркирал важни POI - най-вече местата за настаняване и ключови забележителности. В резерв имам качен и HERE като алтернативна навигация. Същите две приложения са ми качени за всеки случай и на таблета.

- Когато ще ползваме и кола - (обикновено аз не шофирам, а съм навигатор) си взимам класическата навигация Prestigio с IGo, която включвам в колата със звук, като най-често същевременно включвам и maps.me или HERE на телефона или таблета  без звук и шофьорът си  слуша основната навигация, а аз следя основната, но хвърлям по едно око и на алтернативната. 

Аз ползвал google maps единствено заради "обяснението на chandni".  На мен ми е много полезно, удобно и лесно за използване.

Иначе, когато сме в кола положението е почти същото: Аз съм шофьора. Основния навигатор е garmin. Жена ми контролира положението и с едно  iGo на телефон. Основната разлика е, че гласовите команди ми идват от две места - Гармина и жена ми. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Oshko, както и Ven62 ти е писал, за да ти работи GPS-ът, трябва да избереш първата опция - high accuracy- use gps, bluetooth, wi-fi or mobile networks - единствено тогава включваш истинския GPS модул. A-GPS или Assisted GPS взема информация от GSM клетката за приблизителното ти местоположение, за да може по-бързо да те позиционира GPS модулът. Опцията Wi-Fi only e подобна на A-GPS, но там взема информация от WiFi мрежите къде приблизително си, базирайки се на информация от ISP (Internet Service Provider-a). 

 

По подразбиране мобилните данни в роуминг са забранени, така че въпреки, че си избрал high accuracy- use gps, bluetooth, wi-fi or mobile networks, реално ще взема данни само от GPS и WiFi. За да си 100% сигурен, че няма да ти се "натовари" сметката, отиваш на Settings (Настройки) -> More (Още/Други/Допълнителни) -> Mobile Network (Мобилни мрежи) и гледаш Data Roaming (Данни в роуминг) да е изключена или ако е "Забрани мобилни данни в роуминг", да е включена.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По подразбиране мобилните данни в роуминг са забранени, така че въпреки, че си избрал high accuracy- use gps, bluetooth, wi-fi or mobile networks, реално ще взема данни само от GPS и WiFi. За да си 100% сигурен, че няма да ти се "натовари" сметката, отиваш на Settings (Настройки) -> More (Още/Други/Допълнителни) -> Mobile Network (Мобилни мрежи) и гледаш Data Roaming (Данни в роуминг) да е изключена или ако е "Забрани мобилни данни в роуминг", да е включена.

 

освен тази опция аз бих препоръчала изобщо да се изключат всякакви мобилни данни при пътуване, не само в роуминг, защото е възможно в граничните райони да се хване чужд оператор и да стане тъпо

така наскоро скокнахме да обядваме в Сърбия, с която роумингът на Мтел е умопомрачителната сума от 20 и няколко лева за 1 МБ, бяхме си изключили данните в роуминг и въпреки всичко имахме начислени по 5-6 лв за някакви дребни килобайти служебни данни, които телефоните са си прихванали при регистрацията в друга мрежа, и това се е случило точно около времето, когато сме минавали Калотина

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.