Прескочи до съдържание

Желаещи за средновековен фестивал в Бавария


Препоръчани мнения

Вдъхновена от пътеписа на  bulpa - http://magelanci.com/patepisi/article/282-сватбата-в-ландсхут-landshuter-hochzeit/  искам да присъствам на фестивала. Ходила съм много пъти в Бавария, но преди баба Меркел да отправи поканата си към ...знаете към кои. Сега не искам да тръгвам сама за Германия. Та, на въпроса, на някой/някои ходи ли му/им се?  Да си направим група? Фестивалът е от 30 юни до 23 юли 2017 г.

http://www.bavaria.by/landshut-wedding-festival-bavaria

post-4537-0-95509700-1484836867_thumb.jpg

Редактирано от Емика
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На мен страницата не ми се отваря.

Иначе пътеписът на bulpa наистина е много интересен и вдъхновяващ, но по това време ще бъда другаде, така че не мога да се присъединя към групата.

Връзка към мнение

На мен страницата не ми се отваря.

Иначе пътеписът на bulpa наистина е много интересен и вдъхновяващ, но по това време ще бъда другаде, така че не мога да се присъединя към групата.

Сложих друга страница. Жалко, че не можеш.

Връзка към мнение

Е, сега се отваря наполовина, поне при мен. :P До bavaria.by стигам без проблем, а после детайлизираната програма на фестивала не иска да се разкрие. :) Но нали няма да ходя - ще мина и без подробностите. После чакам снимки и разкази!

Връзка към мнение

ако Германия не е привлекателна опция, има и други интересни средновековни фестивали - миналото лято случайно улучихме във Волтера този - Volterra AD 1398, и сякаш се озовахме в приказка, супер автентично до последната подробност :)

 

(като минус - може да се сблъскате с други българи, ние така едни ги разпознахме по изцепеното на висок глас в тълпата "ский ги тия пе*****си на кви палячовци се правят")

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Е, сега се отваря наполовина, поне при мен. :P До bavaria.by стигам без проблем, а после детайлизираната програма на фестивала не иска да се разкрие. :) Но нали няма да ходя - ще мина и без подробностите. После чакам снимки и разкази!

 

Да, не се отваря програмата, по-късно може би. Снимки и разкази, ако някой/и тръгне с мен. Как можа да ги покани тия :ninja:  :ninja:  :ninja:

ако Германия не е привлекателна опция, има и други интересни средновековни фестивали - миналото лято случайно улучихме във Волтера този - Volterra AD 1398, и сякаш се озовахме в приказка, супер автентично до последната подробност :)

 

(като минус - може да се сблъскате с други българи, ние така едни ги разпознахме по изцепеното на висок глас в тълпата "ский ги тия пе*****си на кви палячовци се правят")

И той е опция. Проверих го, тази година е от 20 до 27 август. Там мога да отида и да си щъкам сама :)

Връзка към мнение

Добро утро, имам въпрос. :) Колко време смяташ да останеш на фестивала? Защото ако е повече от няколко дни ....хм , ами няма да имам отпуск. Иначе идеята е чудесна ...

Връзка към мнение

Добро утро, имам въпрос. :) Колко време смяташ да останеш на фестивала? Защото ако е повече от няколко дни ....хм , ами няма да имам отпуск. Иначе идеята е чудесна ...

Е, не през всичките, много са. Съботно-неделно ще почета за подробности по фестивала и ще гледам да напасна полети и интересни дни от него. :yahoo:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сватбата Ландсхут ( на немски : Landshuter Hochzeit) е един от най-големите исторически фестивали в Европа. Повече от 2000 участници в средновековни костюми допринасят фестивала да пресъздаде тържеството през Късното Средновековие . Фестивалът е посветен на сватбата между Хедуиг , дъщеря на полския крал, и Джордж , син на херцога на Бавария в Ландсхут. Оригиналната средновековна сватбата се повтаря на всеки четири години.  Сватбата била договорена през 1474 в Краков през легации.  Бракът е важен, защото  се разглежда като силен съюз срещу Османската империя .  По това време  кралските бракове са били по политически мотиви.  На булката е отнело два месеца, за да пътува до Ландсхут, където тя е била получена от принцове и епископи. Двойката се оженила в църквата Св Мартин , а услугата се извършвала от архиепископа на Залцбург Бернхард фон Рор. След булчинската процесия през Стария град до Общината  десет хиляди човека са участвали в тържеството и на тях са били предоставени храна и напитки от бащата на младия херцог 320 волове, 1500 овце, 1300 агнета, 500 телета, 40000 пилета. Историческото събитие се отличава със своите подробни записи, които дават пълна хроника на сватбените дни и които позволяват възстановката да има нотка на реализъм.  Бракът на полската принцеса с Джордж е много изгоден за полския крал - той е получил 32,000 гулдена, което е на стойност около 6,5 милиона евро в сегашна валута.

При реновиране на кметството Ландсхут са били предадени картини, изобразяващи Ландсхут Сватбата през 1475, като помещението в което са били сложени се е използвало за зала за танци и тържествата.  От тези снимки възниква идеята сред гражданите да пресъздадат събитието и най-накрая собственика на ресторант Georg Trippel и собственика на фабрика Joseph Linnbrunner основават  гражданско дружество "Die Förderer" през 1902 година.Първата Ландсхут Сватба се състои през 1903 г., впоследствие се представя всяка година 1903-1914 (пауза по време на Първата световна война) и 1922-1938 (пауза по време на Втората световна война). През това време броят на участниците увеличил до 2000. Ландсхут сватба се превръща в тригодишно събитие от 1950 до 1968 и от 1975 до 1981 г.

От 1985 г. в Ландсхут Сватбата се извършва на всеки четири години. Следващото шествие е насрочено за тази година-2017.

Герои на "Landshuter Hochzeit" са местните жители, които действат по различен начин като епископи, аристократи, булка и младоженец.  Актьорите са избрани от комисия на гражданското сдружение "Die Förderer", а за булката и младоженеца се води статистика с подробни техни автобиографии.  Всеки човек, който иска да стане член на тази асоциация и който иска да вземе участие в това голямо събитие трябва да живее в близост до Ландсхут.  Прието е мъжете от Ландсхут да не подстригват косата си месеци преди това, за да е по-дълга и да съответства на средновековния начин по-добре.  Всеки гражданин на Ландсхут се облича в средновековни одежди по време на фестивалните дни и декорацията на града се оформя до голяма степен да съответства на онези дни.

 

Тази година фестивалът се провежда от  30 юни до 23 юли.

Празненствата предхождащи Сватбата и церемонията на сватбата се пресъздават четири уикенда в продължение на три седмици:

1 и 2 юли /събота, неделя/

6 , 7, 8 и 9 юли  /четв. петък, събота, неделя/

13, 14, 15 и 16 юли /четв. петък, събота, неделя/

20, 21, 22 и 23 юли /четв. петък, събота, неделя/

понеделник, вторник, сряда- няма празненства

 

Сайт за продажба на билети с подробна програма по дни и часове -продажбата на билети е започнала от ноември 2016 г.

http://www.landshuter-hochzeit-tickets.de/&usg=ALkJrhhx2zUIKup9FplfQsKR42yrbSzL8A

 

Следва: подробна информация за празненствата.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Празненства:

Маскарадни игри

Време: сряда, четвъртък, петък вечер Място: Residenz

Музиканти и танцьори на Ландсхут са поканени да атмосферно вечер в двора на Residenz . Те изобразяват историята на г-н Asinus, земеделски производител, който стана благородник.

Механа

Време: четвъртък и петък вечер

Място: Salzstadel

Притежателят на механата предлага различни неща за ядене и добро вино или бира.  Комиците, наречени "Joculatores", празнуват една вечер, пълна със сладострастие, за да се въведе някакъв живот в страната.

Животът в кварталите

Време: петък, събота и неделя вечер

Място: квартала на мястото на влизане на булката

Различните групи създават свои квартали в близост до Turnierplatz, където гостите на сватбата завършват деня с музика и добра храна.

"Laudate Dominum"

Време: събота вечерта

Място: Църква

Хор изнеся концерт, като се фокусира върху произведения на известни композитори като Пиер де ла Рю , Guillaume Dufay и Жоскен де Пре , които са едни от най-значимите композитори в Средновековието в Европа. Представлението включва също кратки инструментални пиеси.

Фестивални игри

Време: събота вечерта

В деня преди сватбата хилядите гости са достигнали Ландсхут след дълго пътуване и трябва да мине време, докато дойде сватбения ден.  Те са в кварталите, в бара, или се забавляват с игри и представления с различни изпълнители.

Танцови изпълнения

Време: вечер

На фестивалната вечер различни групи изпълняват своите танци, например екзотичен танц на маврите.

Среща в старата част на града

Време: събота вечерта и неделя сутринта

Място: Старият град ( "Altstadt")

Някои групи освежават старата част на града с музика и танци, както в миналото.  Комиците се опитват да подкрепят атмосферата с техните груби шеги.

Музика от 1475 г.

Време: събота и неделя сутрин

Място: Residenz

Групата "Landshuter Hofkapelle" предлага музика от 15-ти век, звучала в барове и особено на благородни фестивали.

Фестивални изпълнения

Време: вечерите и в неделя сутринта

Място: кметството

Посетителите стават свидетели на подготовката за сватбата, която се представя от група актьори. Пресъздава се трудното пътуване на булката от Краков до Ландсхут. Смъртта и чумата са били постоянни спътници на похода от Полша за Германия.

Сватбено шествие

Време: неделя сутринта 

Място: Dreifaltigkeitsplatz, Altstadt, Postplatz, Бишоф-Sailer-Platz, Neustadt, по същия начин обратно към "Turnierplatz"

Около две хиляди човека от Ландсхут вземат участие в сватбеното шествие. Благородници, граждани, служители и бедни хора се движат през града до църквата Св. Мартин където епископът на Залцбург празнува сватбената церемония от 1475. След това шествието завършва в (място на турнира) на Turnierplatz.

Игри на ездачи и рицари

Време: неделя сутринта (след сватбата)

Място: Turnierplatz

Сватбата стига до областта на предизвикателство (Wiesmahd), на която булката е посрещната от младоженеца.  Има млади благородници, които се борят в едно вълнуващо предизвикателство за наградата на честта, която се дава на булката, докато другите благородни гости заемат местата си на голяма маса.

Редактирано от Емика
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Проверката ми от тази сутрин показа следното:

Уиз летят всяка сряда и понеделник до Меминген/мюнхен Запад. Полет двупосочен 5 юли-10 юли= 175 лв. с членство. Нощувки- 5.

Райан летят всеки петък и понеделник до Меминген. Полет двупосочен 7 юли-10 юли = 129 лв. /с пояснение на сайта, че има само 2 билата на тази цена за тези дати/. Нощувки 3.

В букинг нещата са доста трагични. В Ландсхут места няма или ако има някакви останали, то се плащат в момента на резервацията /няма как да платя, защото не знам за колко човека/. Налични места за спане и то доста ограничени за тези дати /явно заради фестивала/ има в градчета около Ландсхут. Направих резервация за 1 апартамент, който е на 13 км. от Ландсхут в Buch an Erlbach. Апартаментът е едно двойно легло+диван, без предварително плащане, 3 нощувки=346 лв.

И най-голямата трудност за мен идва от това, че летище-хотел-Ландсхут трябва да е с кола /а моят син талон е в КАТ до края на август/. Единственият начин за придвижване от летището Гугъл ми дава с кола- 2 часа.

И така.....аз "запецнах" до тук :( Някой, ако иска да каже нещо успокоително, да заповяда :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За кола под наем талона не ти трябва, той важи само в твоята страна. Май така беше...

Да, но книжката ми изтече през декември и не ми дават нова без талона. Подредила съм се мноооого добре...откъм шофиране.

Връзка към мнение

Emika,

Няма проблем за парите и за дължината на престоя.

Не вярвам ние да сме първите желаещи да стигнат и да си тръгнат от там.Дали пък за фестивала няма да има допълнителен транспорт?Няма ли начин да питаш собствениците на апартамента как се стига до тях?

Аз утре ще поразпитам как се търсят връзки за транспорт в Германия.

Връзка към мнение

Оооо, трогната съм :)

 

След като приключа пътешествието си, ще се включа с подробна информация.

Може да ползвате бавариан тикет на железниците. По време на парада, предполагам паркирането ще е много проблемно. Все пак се стича народ от цял свят.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

сайта bahn.de дава от Hauptbahnhof,Landshut до Feurewehr,Buch a.Erlbach автобуси почти на всеки час.От време на време има и RE,BUS.Предполагам става въпрос за влак и автоус.Утре продължавам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Emika,

не си открила влак до градчето/селцето в гуглето,защото на кратки разстояния ''дойче-нещо си ''използват автобуси.т.е. от фестивала до нощувката вероятно ще има автобус,а не влак.За нас това е без значение.Разбира се ще огледаме опцията за Байрише тикет,но може би ще го ползваме само от и към Меминген.Иначе е по-скъп от билет за група(от 2-3-4-5 човека,че и нагоре).

Извод:Хора не му вярвайте много на гуглето мапс!Проверката е висша форма на доверие! ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко подробно инфо. Повечето от мероприятията по този фестивал са платени и билетите свършват бързо. В линкът има подробна информация на английски за програмата, цените и карта на мероприятието.

 

https://www.landshuter-hochzeit.de/files/pdf/auffuehrung2017/programme_2017_en.pdf

 

Ще разкажа за това, което съм посетила:

 

Парадът в неделя сутрин - платени са седящите места (има изградени амфитеатрални платформи). Безплатно може да се гледа парада извън тези платформи, за целта се заемат стратегически места отрано сутрин я на някой завой, я на някоя дълга права. Местните са подготвени и си носят столчета, и подкрепителни пакети ;)

 

Живот в лагера (двора) - всички са облечени и обути като едно време, забавленията са като тогавашните, няма нищо съвременно.

 

Фестивалните игри в нощния лагер - огнедишащи и огнегълтащи се представят, знаменосците си подхвърлят знамената, рицарите минаха да ги огледаме... Всичко това е представено в абсолютен синхрон помежду си. Поне за мен беше много интересно.

 

Човешките пирамиди (акробати се качват по раменете) - в двора на замъка ги гледахме, но не си спомням с кое точно мероприятие бяха свързани.

 

Целият град е като омагьосан по това време, както си ходиш по улицата и изведнъж пред теб изскача някой копиеносец :)

---------

Байрише тикет важи за група до 5 възрастни, които могат да ползват неограничено всички регионални влакове в Бавария, втора класа. Всички влакове, които започват с буквите RB, RE, IRE, ALX, S-Bahn, BOB (Bayerische Oberlandbahn), M (Meridian). Важи и за обществения транспорт в градовете на Бавария. В момента цената е: за един човек 25 евро, за двама - 31 евро, за всеки следващ + 6евро на човек, макс - 5 възрастни.

Важи през седмицата (понеделник - петък) от 9 ч. сутринта до 3 ч. на следващия ден. Събота, неделя и празници - от полунощ до 3ч. на следващия ден (27 часа).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.