Прескочи до съдържание

Малко отклонение в размера на багажа


Препоръчани мнения

E, сега, това е несериозно. И как са го глобили, при положение че стъпката за санкциониране за превишена скорост започва от 10 км/ч над ограничението?

Напълно сериозно е. Като го видя, ще го попитам в коя област.

Връзка към мнение

Имайте предвид, че колкото и съвети да даваме, всичко е предпоследно. При купуване на куфар все пак трябва да се прави сметката не дали ще е по правилата до сега, а дали ще е по правилата за напред. Макар и това с глобите за превишена скорост да е леко офтопик, напълно възможно е от утре да започне да се налага по-стриктно спазване на правилата, така както и авиокомпаниите изведнъж могат да решат, че им трябва нов източник на приходи за сметка на недоволство на пътниците по гейтове.

 

Особено, ако авиацията пак влезе в криза. В момента Уиз и Раян се бият на доста пазари, така че едва ли някоя от двете компании иска да ядосва излишно клиентите заради 1-2см. Но ако например петрола скочи, марджините на печалба паднат, едната авиокомпания напусне нашия пазар - може съвсем спокойно да очакваме завръщане на буквоядите по гейтовете. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имайте предвид, че колкото и съвети да даваме, всичко е предпоследно. При купуване на куфар все пак трябва да се прави сметката не дали ще е по правилата до сега, а дали ще е по правилата за напред. Макар и това с глобите за превишена скорост да е леко офтопик, напълно възможно е от утре да започне да се налага по-стриктно спазване на правилата, така както и авиокомпаниите изведнъж могат да решат, че им трябва нов източник на приходи за сметка на недоволство на пътниците по гейтове.

 

Особено, ако авиацията пак влезе в криза. В момента Уиз и Раян се бият на доста пазари, така че едва ли някоя от двете компании иска да ядосва излишно клиентите заради 1-2см. Но ако например петрола скочи, марджините на печалба паднат, едната авиокомпания напусне нашия пазар - може съвсем спокойно да очакваме завръщане на буквоядите по гейтовете. 

 

Да се надяваме, че магеланци бързо ще разберат за промените и ще има малко опарени :)

Добре би било да се въведе някакъв единен международен стандарт за ръчния багаж, защото стандартите стават все повече и е доста трудно човек да отговори на всички :( Ако някой си е направил труда да сравни всички стандарти, нека да пусне във форума размери, които отговарят на изискванията на всички авиокомпании без малкият ръчен багаж на Уиз ер. Задачата се усложнява и от това, че вече и традиционните авиокомпании почнаха да продават билети без чекиран багаж.

Малкият ръчен багаж на Уиз ер отговаря на всички стандарти, но едва ли е оптимално само с такъв ръчен багаж да се пътува.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

...Ако някой си е направил труда да сравни всички стандарти, нека да пусне във форума размери, които отговарят на изискванията на всички авиокомпании без малкият ръчен багаж на Уиз ер. Задачата се усложнява и от това, че вече и традиционните авиокомпании почнаха да продават билети без чекиран багаж.

 

 

Преди повече от две години, като млад магеланец, запътил се към Тенерифе, се чудех кое е най-ефективното съчетание за двете нискотарифни авиокомпании. Трябваше да летя нататък през Брюксел и да се върна, забележете, с две прекачвания в един ден в Мадрид и в Милано. :) Сега доста ще се позамисля за подобен вариант. ;-) Та седнах и направих някакви съпоставки, които мисля, че са актуални все още, но могат да бъдат допълнени и с нови идеи. Ето тук. :)

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Уики има добро резюме, с всичките условности, че нещата се променят доста динамично: https://en.wikipedia.org/wiki/Hand_luggage

 

IATA се опитаха с една инициатива да стандартизират багажа, ама не им се получи. Бяха сметнали какви размери са необходими, така че да има място в багажниците, ако всеки пътник носи по едно, но нещо се вдигна врява и не стигнаха до никъде. Така и така размерите бяха доста ограничаващи. http://www.iata.org/pressroom/pr/Pages/2015-06-12-01.aspx

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На 27.01 при полета ни до Меминген с Райън момчето от гейта обикаляше опашката и избра 3-4 багажа, които да провери дали влизат в размерите. Всички влязоха и нямаше проблеми, но ми изглеждаше, че доста усилено търси някой с 2-3 см отгоре.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Чудя се за едни билети от 10 евро на Райънеър включват ли по подразбиране ръчния багаж, за който чета на сайта им:

 

"Можете да вземете един брой ръчен багаж с тегло максимум до 10 кг и с максимални размери 55 см Х 40 см Х 20 см плюс една малка чанта с размери максимум 35 Х 20 Х 20 на борда на самолета."

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Последната седмица направих бърз трип с Раянци до Пиза и обратно .Впечатленията ми за безплатният голям багаж(бях с куфар 2см над допустимите 55см ,а половинката с голяма мека чанта около 60см):на отиване при 95%пълен полет не провериха багажа на никого, освен на две дами с доста по-големи куфари (видимо поне с 10см по-високо и дълбоки).На връщане при 100% заетост на самолета - само на една дума с куфар доста по-голям на дълбочина.Струва ми се, че политиката им по отношение на багажа в момента е да се проверяват единствено доста по-големите багажи..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Дъщеря ми сподели, че на 22.02.2017 на полета до Лондон с Райън са проверили 4-5 багажа, като служителката е минавала и оглеждала куфарите на пътниците, но не е имало проблем за никой. Куфарът на дъщеря ми е с 5 см по-широк, но тя не е била измежду избраните. По нейна субективна преценка са мерили и багажи с по-малки размери от нейния. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На полета ни до Милано се опитаха да проверят багажа на някакъв мъж , като куфарът му се заклещи в клетката и отне над 10-15 минути да го извадят. Съответно от там нататък на никого не провериха багажа , а на връщане даже и не видях да има такива клетки за багаж или пък да проверяват нечий багаж, съответно нито на едното , нито на другото летище са ни карали да вадим пликовете с течности от багажа. 

Връзка към мнение

Преди няколко месеца един от шофьорите в офиса се оплака, че има много глоби за превишена скорост, защото в една област (забравих коя, но примерно В. Търново или Шумен, в тази посока някъде) направили камерите да снимат всички нарушения с 1 км/ч над ограниченията. Така че и това го има.

 

А сега видях, че в сайта на Райън продават и куфарчета с размер по ограниченията. И цените не бяха лоши за Американ туристър.

 

attachicon.gifam_tourister.jpg

Чета темата, защото се тревожа за багажа и се чудя дали малкото ми куфарче с колелца, което се побира в размерите напълно и много прилича на третия модел тук, ще ми свърши работа за ръчен багаж? За първи път ще пътуваме с Раян и направо ще ми се пукне сърцето от колебания и чуденки с тоя багаж. Просто не искам да чекирам допълнителен заради пътуване за 3-4 дни и то през лятото... 

Връзка към мнение

Имам няколко полета с тях, нито веднъж не съм видяла да проверяват нечий багаж. Веднъж ме попитаха дали искам да го сложат в багажното, вместо да го разнасям / в София, по време на бординга/, аз отказах, за да изляза по-бързо след кацането.

Виждала съм доста хора с очевидно по-големи багажи, но не са правили порблем в мое присъствие, но не пречи точно ти да си "каръка", разбира се.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз в другата тема писах, ама и тука да кажа. Имах притеснение за фотографската ми раница, че е по-голяма от размерите на Райън за дамска чанта. Летяхма на 25.02 за Милано и нито тук, нито там някой ни е проверявал багажа. На гейта в Малпенса даже нямаше клетка за проверка на багаж. Обаче на софийското летище в началото на опашката са накарали някой да си премери куфара и съответно се е заклещил и около 10-15 минути не можаха да го извадят,съответно и полетът закъсня с толкова. Бяхме почти на края на опашката , а и с моите метър и 60 нищо не успях да видя , но от там нататък на никой не провериха багажа :)

Връзка към мнение

Спокойно! Няма да тъпчеш куфарчето, джобовете му да не са издути и няма да има никакъв проблем.

Няма. Мерих го пет пъти, влиза си в размерите даже с колелцата :) Остава да видя каква е точно тежестта му, защото не е ново и не съм го ползвала за самолет досега. Май ми се струва по-тежичко, отколкото бих искала да е, та ще трябва да редуцираме парцалките, предназначени за него, та да влезе в разрешените десет кила ;)

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Имам едно питане за малкия кабинен багаж на WizzAir. Понеже не съм летял от две години с тази компания и не знам дали правят проблеми с раница, която малко над допустимите размери. Ситуацията е следната: раницата ми е с размери 55 х 38 х 26 см. Ще бъда с малко багаж и няма да надвиша повече от 5-6 кг., така че раницата няма да бъде издута.

Позволеният ръчен багаж на Ryan Air e 55 x 40 x 20 см., което означава, че отговаря на условието. 

На Wizz Air обаче багажът е безплатен при размери 42 х 32 х 25 см. Аз тези размери ги разбирам като все едно да носиш куфар или някаква много малка раничка. 

Сега въпросът е дали да си платя за голям кабинен багаж, който е 56 х 45 х 25 см. или да се опитам да мина безплатно?

Връзка към мнение

Имам едно питане за малкия кабинен багаж на WizzAir. Понеже не съм летял от две години с тази компания и не знам дали правят проблеми с раница, която малко над допустимите размери. Ситуацията е следната: раницата ми е с размери 55 х 38 х 26 см. Ще бъда с малко багаж и няма да надвиша повече от 5-6 кг., така че раницата няма да бъде издута.

Позволеният ръчен багаж на Ryan Air e 55 x 40 x 20 см., което означава, че отговаря на условието. 

На Wizz Air обаче багажът е безплатен при размери 42 х 32 х 25 см. Аз тези размери ги разбирам като все едно да носиш куфар или някаква много малка раничка. 

Сега въпросът е дали да си платя за голям кабинен багаж, който е 56 х 45 х 25 см. или да се опитам да мина безплатно?

 

Опитът ми показва, че Wizz не правят проблеми с раниците.

 

Пътувала съм с 35 литра Ташев, издута, не са ми я проверявали. Проверките настъпват основно за хора с доста грамадански куфари, влачени по земята. Носиш ли нещо на рамо - е, не 85 литра.. хах... не те тормозят.

 

Освен това една раница винаги може да се посмачка, ако те накарат да я навреш в клетката :)

Връзка към мнение

Никой със сигурност не може да отговори на въпроса, но може би трябва да започнеш оттук:

 

раницата ми е с размери 55 х 38 х 26 см.

... 

На Wizz Air обаче багажът е безплатен при размери 42 х 32 х 25 см. 

...

Сега въпросът е дали да си платя за голям кабинен багаж, който е 56 х 45 х 25 см. или да се опитам да мина безплатно?

 

Практически раницата ти е с размери близки до платен голям кабинен багаж отколкото до безплатен малък кабинен багаж. Сам прецени дали да рискуваш или да спазиш правилата...

Връзка към мнение

Никой със сигурност не може да отговори на въпроса, но може би трябва да започнеш оттук:

 

раницата ми е с размери 55 х 38 х 26 см.

... 

На Wizz Air обаче багажът е безплатен при размери 42 х 32 х 25 см. 

...

Сега въпросът е дали да си платя за голям кабинен багаж, който е 56 х 45 х 25 см. или да се опитам да мина безплатно?

 

Практически раницата ти е с размери близки до платен голям кабинен багаж отколкото до безплатен малък кабинен багаж. Сам прецени дали да рискуваш или да спазиш правилата...

 

Абсолютно си прав - и всеки носи своята отговорност. Просто аз споделям своя опит. Когато съм с раница, пътувам с такава:

 

http://www.tashev.bg/shop/product_info.php?idarticles=1761

 

Никога не са ме карали да я пъхам в клетката. Към раниците нямат афинитет. Куфари, обаче, често са проверявали. Иначе магеланец Guinness сам си решава. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Имам едно питане за малкия кабинен багаж на WizzAir. Понеже не съм летял от две години с тази компания и не знам дали правят проблеми с раница, която малко над допустимите размери. Ситуацията е следната: раницата ми е с размери 55 х 38 х 26 см. Ще бъда с малко багаж и няма да надвиша повече от 5-6 кг., така че раницата няма да бъде издута.

Позволеният ръчен багаж на Ryan Air e 55 x 40 x 20 см., което означава, че отговаря на условието. 

На Wizz Air обаче багажът е безплатен при размери 42 х 32 х 25 см. Аз тези размери ги разбирам като все едно да носиш куфар или някаква много малка раничка. 

Сега въпросът е дали да си платя за голям кабинен багаж, който е 56 х 45 х 25 см. или да се опитам да мина безплатно?

Имах твоя случай за четири полета на уиз. Ако не е с твърд гръб и не я препълваш, можеш да минеш с нея и като безплатния багаж. Не ме проверяваха нито мен, нито който и да е от другите пътници по трасето София-Будапеща-Рейкявик и обратно. 

Връзка към мнение

Аз също никога не съм виждала да проверяват хора с раници. Обикновено го правят само за куфарите. Предимството на раницата /освен ако не е с твърд гръб/ е, че е мека и можеш да я набуташ в клетката. Но при теб разликата не е съвсем малка, така че ще трябва сам да си прецениш

Връзка към мнение

Току що на полет за Будапеща ми провериха багажа, който влезе в клетката, но стърчеше малко и ме накараха да платя 40 евро и то по някакъв трънски курс. Лееееко ми е нервно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Току що на полет за Будапеща ми провериха багажа, който влезе в клетката, но стърчеше малко и ме накараха да платя 40 евро и то по някакъв трънски курс. Лееееко ми е нервно.

Не можа ли да прехвърлиш нещо в джобовете или в багажа на някой спътник?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.