Прескочи до съдържание

Смяна на международен паспорт


Препоръчани мнения

Мислех си, че коцузлиите само в градските легенди ги има, но уви. В началото на януари си пуснах бърза поръчка за международен паспорт, пътувам на 31.01. По редица причини не успях да отида да си го взема около третия ден. Отивам вчера.

- Носите ли си стария международен пасорт?

- Не.

- Ами, не можем да ви го дадем.

ОК, лаишка моя грешка.

Отивам днес, със стария паспорт напред. Вадят ми новите документи и в този момент...токът спира!

- Ами не можем да Ви дадем пасорта. Идете, пийте някъде кафе и се върнете.

Отказах, защото трябваше да се връщам в офиса, в момента имам работа като за целия китайски народ. Токът дойде след недълго време. Обаче....нямат връзка със системата и не могат да ми дадат паспорта. Пак ме подканиха да отида да пия някъде кафе, аз отново отказах. Чаках един час и се разбра, че ще идват от централната транспортна служба да отстранят проблема, защото бил по-сериозен, но още не са тръгнали. Часът наближава 16 и аз, вече критично трябваше да се връщам на работа и не успях да си взема паспорта. Казвам им, ще дойда в последния си възможен ден-понеделник. А те ми отговориха: Ами, ако и тогава има проблеми със системата и не можете да си го вземете?!

Та, стискайте ми палци в понеделник....

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мислех си, че коцузлиите само в градските легенди ги има, но уви. В началото на януари си пуснах бърза поръчка за международен паспорт, пътувам на 31.01. А те ми отговориха: Ами, ако и тогава има проблеми със системата и не можете да си го вземете?!

Та, стискайте ми палци в понеделник....

Абе,ние ще стискаме, ама ти клекнИ там още по тъмно, че да има време да си оправят системата, ако пак запецне .:(И хич не си ти кутсузлия , ами то, при държавните чиновници е все така -ако не те върнат барем три пъти, няма как да ти се свърши работата.:(((((((

Аз пък, друго питам - как ти приеха документи за нов паспорт, без да ти вземат стария?

На мен ми го искаха още при подаването на документите.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е редно да ти искат паспорта при подаване на документи за нов. Ако нямаш лична карта, какво правиш през следващите 30 дни? Могат евентуално да поискат да го представиш за сведение, но да го задържат при подава е абсурдно и категорично нередно!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Моят паспорт е изтекъл през септември 2016 г., на мъжа ми през декември-около две седмици преди да си подаде документи за нов такъв. Той направо на Мария Луиза отиде да си извади нов и още при подаването са му прибрали стария и фиш за глоба са му връчили. На мен при подаването на документи за нов паспорт, никой не ми поиска стария, нито ме предупредиха да го нося при получаването, нито ще ме глобавят. Въпросът е да си взема паспорта...

Връзка към мнение

Не е редно да ти искат паспорта при подаване на документи за нов. Ако нямаш лична карта, какво правиш през следващите 30 дни? Могат евентуално да поискат да го представиш за сведение, но да го задържат при подава е абсурдно и категорично нередно!

Ами, хич не знам кое е редно и кое не е.:(Поискаха ми го, дадох го, но понеже имаше виза За предстоящо пътуване, подписах декларация, че ще го върна след еди колко си време.Перфорираха го и ми го дадоха.

Аз да питам друго - подаваш документи за нов паспорт, старият още не е изтекъл.

Той си е у теб, издават ти нов - и какво се получава - на твое име има два валидни паспорта, така ли?

Връзка към мнение

Едно време след перфориране ми върнаха стария паспорт. Сега така ли е още или ти го взимат? Ще е жалко да се загубят толкова визи и печати, въпреки че са изтекли. 

Връзка към мнение

Моят паспорт е изтекъл през септември 2016 г., на мъжа ми през декември-около две седмици преди да си подаде документи за нов такъв. Той направо на Мария Луиза отиде да си извади нов и още при подаването са му прибрали стария и фиш за глоба са му връчили. На мен при подаването на документи за нов паспорт, никой не ми поиска стария, нито ме предупредиха да го нося при получаването, нито ще ме глобавят. Въпросът е да си взема паспорта...

Това е коренно различен казус! Паспорт с изтекъл срок на валидност не е документ за самоличност. Глобата следва буквата на закона. Логично е да се случи именно описаното...

Ами, хич не знам кое е редно и кое не е.:(Поискаха ми го, дадох го, но понеже имаше виза За предстоящо пътуване, подписах декларация, че ще го върна след еди колко си време.Перфорираха го и ми го дадоха.

Аз да питам друго - подаваш документи за нов паспорт, старият още не е изтекъл.

Той си е у теб, издават ти нов - и какво се получава - на твое име има два валидни паспорта, така ли?

При получаване на новия, вземат стария...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Взимат го, ако им го дадеш. Ако си го поискаш, са длъжни да ти го върнат, като вероятно ще трябва да попълниш декларация, с която се задължаваш да го върнеш в някакъв срок.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трябва да проверя, но почти съм сигурен, че документите за самоличност са държавна собственост, така както банковите карти са собственост на банките. В този смисъл е необходимо да представиш убедително доказателство, за да можеш да запазиш изтекъл паспорт. Навремето аз запазих стар паспорт заради положени визи в него, но го перфорираха. Следващият ми паспорт беше с изтекла щатска виза и поради липса на убедителни доказателства за задържането му, просто го "загубих", но това е друго нещо...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, документите са на дръжавата:

 

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Българските лични документи са собственост на държавата. (ЗБЛД)

 

При мен наличието на виза беше достатъчно да си запазя перфорирания иначене всички други страници паспорт при получаването на нов. 

 

Срокът за връщане на изтекъл паспорт, след който се налага глоба е 3 месеца (ЗБЛД, чл. 81, ал. 1, т. 6).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Подадох заявление за нов паспорт декември заради промяна на името, без да ми е изтекъл стария - не ми го взеха, само ме предупредиха да си го нося, за да им го върна при получаване.

Връзка към мнение

много полезна информация това за глобите за невърнат паспорт, нямах представа, че сме длъжни да ги върнем, след като са изтекли, все отлагаме ваденето на нови да е максимално близо до евентуално планувано пътуване извън ЕС, сега видях, че глобата е от 20 до 150 лв, умножено по три (за цялото семейство) не ми харесва изобщо :)

 

имам питане към Duke като юрист, при закъсняло връщане над година и три месеца, както е в нашия случай, и в случай че поискат да ни глобят, мога ли да се позова на чл.34, ал.1 ЗАНН предвид на това, че е изтекла повече от година от извършване на нарушението?

Редактирано от antea
Връзка към мнение

 

имам питане към Duke като юрист, при закъсняло връщане над година и три месеца, както е в нашия случай, и в случай че поискат да ни глобят, мога ли да се позова на чл.34, ал.1 ЗАНН предвид на това, че е изтекла повече от година от извършване на нарушението?

 

Ако в съответния срок няма образувано административнонаказателно производство, автоматично в масивите на паспортна служба ще бъде снета и вашата отговорност, като служителите няма да съберат определената по закон глоба... 

Ако все пак решат да наложат глоба и вие откажете да я заплатите доброволно, следва да съставят акт за установяване на административно нарушение, който вече може да атакувате поради настъпила погасителна давност на нарушението...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Миналата година се наложи да вадим паспорт на сина за пътуване в Германия и решихме, така и така сме в полицията, да извадим нов паспорт и на жена ми /старият беше изтекъл преди 5-6 месеца и не беше върнат/. Най-големият куриоз е, че ако се забавиш да върнеш стария паспорт дори и с 2 дена, глобата от минимум 20 лв. за невърнат паспорт не ти мърда. Но ако го върнеш след повече от година от датата на изтичане на паспорта, глоба няма :mad: Каква е логиката, така и не разбирам.Естествено, с жена ми решихме да изчакаме още половин година, и тогава да върне стария :lol: Тя си има лична карта и може да пътува с нея, ако се наложи. Но логиката на паспортна служба така и не я разбрах. Единствено ми идва на ум да се скубят хора, на които им е наложително да си вадят паспорт :angry:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Миналата година се наложи да вадим паспорт на сина за пътуване в Германия и решихме, така и така сме в полицията, да извадим нов паспорт и на жена ми /старият беше изтекъл преди 5-6 месеца и не беше върнат/. Най-големият куриоз е, че ако се забавиш да върнеш стария паспорт дори и с 2 дена, глобата от минимум 20 лв. за невърнат паспорт не ти мърда. Но ако го върнеш след повече от година от датата на изтичане на паспорта, глоба няма :mad: Каква е логиката, така и не разбирам.Естествено, с жена ми решихме да изчакаме още половин година, и тогава да върне стария :lol: Тя си има лична карта и може да пътува с нея, ако се наложи. Но логиката на паспортна служба така и не я разбрах. Единствено ми идва на ум да се скубят хора, на които им е наложително да си вадят паспорт :angry:

 

логиката е точно съобразена със споменатия по-горе чл.34 от Закона за административните нарушения и наказания, и се прилага при такива нарушения, счита се (профански преразказано), че ако до три месеца не са те установили като нарушител, след като са имали такава възможност, или е изтекъл определен срок от извършване на нарушението (за някои по-важни закони срокът е по-дълъг) и очевидно не си бил заловен и санкциониран, не може да бъдеш наказван административно с глоби

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Явно това с връщането на паспорта е една напълно излишна бюрокрация. Живеем в 21 век, проверката дали един паспорт е валиден отнема няколко секунди. Но нашите народни представители са заети в това да си гледат кефа, а не да улесняват гражданите и това явно ще стои в закона вовеки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да се отчета. Днес най-накрая успях да си взема паспорта. Живот и здраве още утре ще влезе в употреба. Не ме глобиха за върнатия и изтекъл през септември 2016 г. стар паспорт.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да се отчета. Днес най-накрая успях да си взема паспорта. Живот и здраве още утре ще влезе в употреба. Не ме глобиха за върнатия и изтекъл през септември 2016 г. стар паспорт.

В новия паспорт да има мнооого печати!
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Разгеле, сетиха се най-накрая:

 

Захариева: Предлагаме срокът на паспортите да се увеличи на 10 години

 

С промени в Закона за българските документи за самоличност предлагаме увеличаване на срока на задграничните паспорти от 5 на 10 г. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пред БНТ.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.