Прескочи до съдържание

Смяна на международен паспорт


Препоръчани мнения

Георги Матеев
преди 2 минути , Двуцветко каза:

Разгеле, сетиха се най-накрая:

 

Захариева: Предлагаме срокът на паспортите да се увеличи на 10 години

 

С промени в Закона за българските документи за самоличност предлагаме увеличаване на срока на задграничните паспорти от 5 на 10 г. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пред БНТ.

А ако някоя умна глава се сети да върне и опцията за паспорти с повечко страници ще е съвсем рай...

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Въпросче: За връщане на изтекъл паспорт пише, че се дава 3 месечен срок, но чета, че и с 2 дни да закъснеееш при врещането след датата на изтичане има глоба 20 лв. През този 3 месечен срок не е ли безплатно връщането?

Връзка към мнение

Глобата се прилага, ако паспортът не е върнат в тримесечния срок след датата на изтичане на валидността. До 2 месеца след този тримесечен срок глобата е 20 лева, при повече от 2 месеца - 150 лева. Ако не сте успели да върнете паспорта си в тримесечния срок, най-добре да го върнете след 1 година, защото тогава по давност няма глоба.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Същата. Според държавната администрация си длъжен да си опазиш паспорта да не го откраднат. Следователно те глобяват, че са ти го откраднали.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Hadzhitodorovi said:

Да използвам темата - какво става, когато ти откраднат паспорта? Каква е предвидената глоба?

Няма глоба за откраднат паспорт. Само за изгубен и невърнат.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, така е глоба има само за загубен паспорт, но не и откраднат. Същото важи и за лична карта. Съответно ако е откраднат те карат да дадеш показания, все пак е извършено престъпление.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Бях писал за паспорта ми ,но в друга тема...

Беше изтекъл с 1год. и 6 мец. Вънах го преди 3 дни(на14 септември).И не ме глобиха:),тоест си спазват закона.

Ако не се лъжа за глобата на паспорта беше от 20 до 150 лв.;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...
На 1/30/2017 в 12:00, Duke каза:

 

Ако в съответния срок няма образувано административнонаказателно производство, автоматично в масивите на паспортна служба ще бъде снета и вашата отговорност, като служителите няма да съберат определената по закон глоба... 

 

Ако все пак решат да наложат глоба и вие откажете да я заплатите доброволно, следва да съставят акт за установяване на административно нарушение, който вече може да атакувате поради настъпила погасителна давност на нарушението...

А какъв е актуалният срок на давност по ЗАНН към момента

Връзка към мнение

Върнах международния си паспорт в упоменатия законов срок без да си вадя нов. Изисках документ, че съм го върнала. Служителката ме "заплаши", че ще трябва да пиша. Не ми пречи, казах. Попълних един формуляр и получих документ, че съм върнала паспорта. Година и кусур по късно отидох да си извадя нов.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Предстои ми изкарването на нов паспорт, но бих искала да си запазя стария паспорт поради сантиментални причини. 🙂

Знам че има глоба при невръщането на изтекъл паспорт, така че ще се радвам да споделите как е най-добре да процедирам в тази ситуация, че да се отърва от въпросната глоба или поне да е в най-минимален размер.

Връзка към мнение
преди 3 минути , saved_ каза:

Предстои ми изкарването на нов паспорт, но бих искала да си запазя стария паспорт поради сантиментални причини. 🙂

Знам че има глоба при невръщането на изтекъл паспорт, така че ще се радвам да споделите как е най-добре да процедирам в тази ситуация, че да се отърва от въпросната глоба или поне да е в най-минимален размер.

Прегледай тази тема.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , saved_ каза:

Предстои ми изкарването на нов паспорт, но бих искала да си запазя стария паспорт поради сантиментални причини. 🙂

Знам че има глоба при невръщането на изтекъл паспорт, така че ще се радвам да споделите как е най-добре да процедирам в тази ситуация, че да се отърва от въпросната глоба или поне да е в най-минимален размер.

Трябва да измислиш опашата лъжа как е бил откраднат и си готова

Връзка към мнение
8 hours ago, saved_ said:

Предстои ми изкарването на нов паспорт, но бих искала да си запазя стария паспорт поради сантиментални причини. 🙂

Знам че има глоба при невръщането на изтекъл паспорт, така че ще се радвам да споделите как е най-добре да процедирам в тази ситуация, че да се отърва от въпросната глоба или поне да е в най-минимален размер.

Снимай си/сканирай си каквото ще ти липсва и не се занимавай с глупости.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля че може да си го запазиш ако имаш визи в него.

Казваш на служителя, че ще ти трябва заради тях и би трябвало да имаш проблем

Само ти го перфорират и ти го връщат.

Връзка към мнение
9 minutes ago, Климент said:

Мисля че може да си го запазиш ако имаш визи в него.

Казваш на служителя, че ще ти трябва заради тях и би трябвало да имаш проблем

Само ти го перфорират и ти го връщат.

И трябва да се върне, когато визите изтекат. Т.е. пак подлежи на връщане и глоба в последствие. А и нали трябва да има виза, да я покаже и да не я перфорират.

Все пак не са от вчера там тия служители, нищо, че работят като ... (не намирам подходяща дума) понякога. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Със сигурност след това не го търсят, аз имам едни или два стари паспорта, които запазих и при издаването на следващите никой не е питал за тях.

Паспортите са от времето когато имахме визов режим с Швейцария.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , Eva eva каза:

Кажете, че сте го загубили миналата седмица 🙂 Не знаете къде е, не го намирате и готово.

И ще плати глоба от 100 лв., че не си е опазила личните документи. 

Връзка към мнение

Ето разпоредбата от Закона за българските лични документи.

Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:

1. не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа;

2. не направи необходимото като родител, настойник или попечител за снабдяване с лична карта на лице, навършило 14-годишна възраст;

3. не подаде заявление за издаване на лична карта в срок до 30 дни, след като е заявил, че тя е повредена, унищожена, изгубена или открадната;

4. е навършило 18 години и не е подало заявление за издаване на лична карта;

5. не подаде заявление в срок до 30 дни за подмяна на личната карта след изтичане на нейната валидност;

6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му;

7. (нова - ДВ, бр. 75 от 2012 г.) не подаде заявление за издаване на ново свидетелство за управление на моторно превозно средство в срока по чл. 9, ал. 2, изречение второ.

(2) Наказва се с глоба от 30 до 200 лв. лице, което:

1. е български гражданин и не обяви пред компетентните български органи придобиването на документи за самоличност, издадени от друга държава, в определения за това срок;

2. изгуби, повреди или унищожи български личен документ;

3. не е декларирало в тридневен срок изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ;

4. е декларирало български личен документ за повреден, унищожен, изгубен или откраднат и е установено, че продължава да го използва;

5. обяви неверни данни при подаване на заявление за издаване на български личен документ, ако не подлежи на по-тежко наказание по друг закон;

6. използва нередовни български лични документи;

7. попречи на упълномощените органи да извършат проверка за установяване на самоличността му.

(3) При повторно нарушение по ал. 2 наказанието е глоба от 50 до 300 лв.

 

Ако ще се казва, че е откраднат трябва да се съобрази 3-дневния срок. 

Глобите обикновено са в минимален размер - 20/30 лв., защото за да наложат по-висока, трябва да обосноват утежняващи обстоятелства.

Връзка към мнение
15 minutes ago, SpeeDemoN5 said:

Готово, обаче по този начин отнася глоба от 30 лв. Жената пита кой е най-евтиния начин и това е да го обявиш за откраднат.

Не откраднат, а се води загубен и глобата може да 30 може и да е 200.

Глоба не се плаща само ако е откраднат при грабеж, но за това пък се иска протокол от полицията за извършен грабеж, показания, разследване, някоя синина 😉  ... изобщо за някакви пари работата може да стане "дебела".

Пазете си спомените, а не паспортите ....

 

Връзка към мнение

Отделно по Закона за административните нарушения и наказания не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на една година от извършване на нарушението. Т.е. ако не е наложително да се вади нов паспорт, след като изтече една година не могат да налагат глоба.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.