Прескочи до съдържание

10 дни в Португалия - моля за насоки и идеи


Lindt

Препоръчани мнения

Да метна и моите 10 стинки.

Португалия е страхотна, зелена и тучна във вътрешността и по-основно застроена и населена покрай океана. 

Личното ми впечатление и мнение е, че истината е по малките градчета и селца. 

Лисабон е хубав град, с ясно насочена и последователна визия, но не бих го заменил за едно местенце като Елвас (или май се казва Елваш, не знам) например.

В Обидуш и Евора си оставих част от душата, а в Сантарем, който използвахме само уж за нощувка, попаднахме на такава кръчма, че я повторихме и на обед, и за вечеря. Няма такива големи и вкусни порции. Октоподи, калмари, мръвките на шишовете, десертите...

Много ме впечатли провинционалната част на тази държава, навсякъде крепости по билата, спокойствие и тотална липса на живеещи по малките селца и градове.

И понеже вашата екскурзия е насочена по големите градове, да взема участие за Лисабон - не взимайте хоп-он-хоп-офа, излишен харч, а карайте по оста на двете основни мирадурита - отляво и отдясно на централния булевард - като започнете от Праса до Комерсо и стигнете до Парк Едуардо. За 2 дена ще го обхванете пеша спокойно. Кулата Белем спокойно бих я пропуснал, доста прехвалена забележителност. Пийнете задължително по бира вечер в кварталчето Байро Алто, не яжте кодфиш или бакаяро (едно и също е), Португалия е единственото място в света, където не го приготвят както трябва и не си правете експерименти с портото - няма по-ужасна напитка! Въобще в Португалия по-вкусни се оказаха мръвчоците, поне по местата, които ние посетихме, чудно...

 

Синтра за един ден е ок, тръгнете рано сутринта, тълпите са огромни след това. Ние влезнахме в двореца Пена към 9:30-10 ч. и беше добре, ама след това кво стана....

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
13 hours ago, Sun4o said:

Да метна и моите 10 стинки.

Португалия е страхотна, зелена и тучна във вътрешността и по-основно застроена и населена покрай океана. 

Личното ми впечатление и мнение е, че истината е по малките градчета и селца. 

Лисабон е хубав град, с ясно насочена и последователна визия, но не бих го заменил за едно местенце като Елвас (или май се казва Елваш, не знам) например.

В Обидуш и Евора си оставих част от душата, а в Сантарем, който използвахме само уж за нощувка, попаднахме на такава кръчма, че я повторихме и на обед, и за вечеря. Няма такива големи и вкусни порции. Октоподи, калмари, мръвките на шишовете, десертите...

Много ме впечатли провинционалната част на тази държава, навсякъде крепости по билата, спокойствие и тотална липса на живеещи по малките селца и градове.

И понеже вашата екскурзия е насочена по големите градове, да взема участие за Лисабон - не взимайте хоп-он-хоп-офа, излишен харч, а карайте по оста на двете основни мирадурита - отляво и отдясно на централния булевард - като започнете от Праса до Комерсо и стигнете до Парк Едуардо. За 2 дена ще го обхванете пеша спокойно. Кулата Белем спокойно бих я пропуснал, доста прехвалена забележителност. Пийнете задължително по бира вечер в кварталчето Байро Алто, не яжте кодфиш или бакаяро (едно и също е), Португалия е единственото място в света, където не го приготвят както трябва и не си правете експерименти с портото - няма по-ужасна напитка! Въобще в Португалия по-вкусни се оказаха мръвчоците, поне по местата, които ние посетихме, чудно...

 

Синтра за един ден е ок, тръгнете рано сутринта, тълпите са огромни след това. Ние влезнахме в двореца Пена към 9:30-10 ч. и беше добре, ама след това кво стана....

Благодаря за стотинките :) 

Не съм мислила за пътуването като за градско, защото отделяме на два големи и интересни града по 1 - 1/2 дни :) Време за селца няма. Друг път, когато тръгнем към Азорите.

За Белем съм съгласна с теб, в Лисабон предвиждам основно да издирвам мирадорите и да се мотаем. Не вярвам да ползваме градски транспорт, а хоп он никъде не сме ползвали, не ми харесва идеята. Ще ходим пеша и ще ядем.

Но за храната този път се разминаваме - на мен портото ми харесва и възнамерявам да изневеря на задължителното си пиене на бира. Относно бакаляро/ треска съм изненадана от отзивите ти - първо предполагам, че португалците имат приблизително толкова рецепти, колкото църкви има в Букурещ. Ако я харесваш тази  риба, значи просто в Португалия не си поръчал подходящото ястие. Аз лично я възприемам като абсолютно безинтересна и безвкусна, което значи, че търпи всякакви рецепти и смесвания, дори като супа. Пържена и печена ми е отвратителна. Имам препоръка да пробвам запечена с картофи и сметана, пък после ще реша дали да правя още експерименти.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Байро Алто в Лисабон е кварталът на нощния живот - има от пиле мляко и за всякакви вкусове :).

 

Бакаляу (bacalhau) - риба треска, е национално ястие в Португалия и се приготвя по най-различен начин - като мусака (empadão de bacalhau), огретен (bacalhau gratinado), cozido de bacalhau (няма точен превод на български, но е вид капама, само че с риба треска) и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сушената треска не ставала в Португалия е както да се каже, че в Италия не правят хубави пици и паста, в Япония суши, в Испания хамон и т.н.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

И аз да се включа за храната, макар, че е по-скоро за кулинарната тема.

Преди 5 дни се върнах от Португалия и си отядох на риба и рибни деликатеси.  Съгласна съм с Александър и смятам, че просто не сте попаднали на добре приготвена риба. Ние хапнахме тази:

20170415_174307.thumb.jpg.cb4868cec1b04035901ec5638e1a7af2.jpg

рибата тон също много ми хареса:

20170415_174050.thumb.jpg.ef8ddaa4b36eb888893c8f14438e847d.jpg

Изобщо лошо нямаше, но ще спра до тук

20170415_174258.thumb.jpg.1e731fad012c498248a25a96d197158e.jpg

Мирадуротата ги минахме пеша, но в 2 дни- не че не може, но са много и се пренасишташ. Бяхме 6 души и всеки си хареса различно, така че откриеш своето Lindt.

 

Редактирано от dikrasteva
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Къде мога да намеря в Порто пазар с картини на улични художници? Има много хубави сувенири по магазините и по малки улични сергии, но досега никъде не видях да се продават картини.

Връзка към мнение
2 hours ago, Евгени Димитров said:

Покрай реката обиколихме всичко, явно ще трябва да проверяваме малките улички 

Ходи на ул. Miguel Bombarda Street - това е улицата на арт галериите в Порто. Почни оттам, поразпитай и мисля, че ще намериш това, което търсиш.

 

http://www.localporto.com/miguel-bombarda-street-porto/

 

А, иначе Рибейра е мястото за нощния живот в Порто :) - какво прекрасно място :).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Така, 5 дни вече сме в Португалия. Започнахме с Порто, много ни хареса. Определено си заслужава. Доста шарен и приятен град. Вчера съчетахме за ден Брага и Гимараеш. Поразгледахме ги горе-долу. Не можахме да влезем в замъка на Алфонсо I, за което малко съжаляваме. Позакъсняхме, че денят ни започна с лек инцидент. Блъснаха ни рент-а кара на един паркинг (30 минути след като взехме колата) докато бяхме в супермаркета, та се занимавахме с полиция и загубихме над час. Минахаме през Брага първо, не е нищо особено, Гимараеш повече ни хареса. 

Днес направихме стоп и в Авейро. Малко прехвалено ми идва това градче. Буквално няма какво да се види. Един канал с лодки, някоя друга уличка с ресторантчета и всичко свършва дотук. 2-3 часа максимум. Ходихме и до Коста Нова, на 13 км от Авейро. Има интересни цветни къщички и хубав плаж. Оттам продължихме към Коимбра. Тази вечер сме тук, утре ще и отделим един преди обяд.

Следващата ни спирка преди Лисабон ще е Обидос с една нощувка там. Чудим се дали да минем през Figueira da Foz или Лейрия? Някакви ваши впечатления да споделите за тези две места? А нещо друго, което си заслужава вниманието от Коимбра до Лисабон по пътя?

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 4/19/2017 в 11:57, Alexander каза:

Сушената треска не ставала в Португалия е както да се каже, че в Италия не правят хубави пици и паста, в Япония суши, в Испания хамон и т.н.

Чудя се да ти отговоря ли или не....

 

Чудя се и дали все още трябва да споделям личните си мнение и преживявания.

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Sun4o каза:

Чудя се да ти отговоря ли или не....

 

Чудя се и дали все още трябва да споделям личните си мнение и преживявания.

 

Споделяй ги, споделяй ги, не може всички да харесват едно и също.

Бакаляо-то / дето обикновено е нЕква манджа с риба/ на мен също не ми харесва. Опитах в разни варианти. Ама хииич. Освен, горе-долу,  в оня вид - запечена риба с картофки и сметана.

Ама съм върл почитател на Порто-то, което, не може да замести хубавото вино, щото е за десерт.

На 4/19/2017 в 11:57, Alexander каза:

Сушената треска не ставала в Португалия е както да се каже, че в Италия не правят хубави пици и паста, в Япония суши, в Испания хамон и т.н.

Моля те, не бъди толкова категоричен, всеки си има различен вкус.

А и не е постулат, че всичките тези неща в съответната държава са прекрасни.

Както има у нас ресторанти, където готвят безобразно, така е и по света.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

В Португалия ядохме бакаляо на 2- 3 места. Единствено една манджа с картофи ми хареса.

20150902_165804.thumb.jpg.f018ae5869e03fcae1428e4aab3eae61.jpg

Беше в първото село след границата между Испания и Алгарв(е). Ни с яйца, ни на грил( това пък беше направо годно!) Така, че по препоръка на хоста ни ядяхме само прясна риба , уловена в деня. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз много се чудя дали да отговарям, понеже стават дразги, но след като точно мен цитираш ще отговоря.

 

Ти имаш мнение и другите също и не се знае на третото лице кое ще му е полезно.

 

В случая ми се струва неподходящо, толкова генерални и силни заключения за националното ястие на дадена страна, че никъде не ставало, при условие, че на болшинството от българите  им харесва много. 

 

Аз също не обичам някои неща в някои страни, които са супер известни и повечето хора ги харесват, но не натъртвам така силно, чак  да не ги пробва никой преди да е бил дори в страната, както стана с рибата тук.

 

Лек ден и поздрави 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хора, бих разбрал да спорите за националните ястия на Германия, Дания, ... Холандия. (хм, те такива имат ли?) Дали са вкусни или не? Не, нали?!

Ама за южноевропейска държава - това си е ... нонсенс :)

 

 

 

преди 9 часа, Евгени Димитров каза:

 

Следващата ни спирка преди Лисабон ще е Обидос с една нощувка там.

 

Разходка по стената и после по главната:  ?!

DSC01103.thumb.JPG.ae1af205c627c1408944fa2e985b4e6b.JPG

 

Можете да завършите деня с вечеря в A Nova Casa De Ramiro   (39.361319, -9.155803):

DSC01119.thumb.JPG.541239c87377b2729096b142df81fec4.JPGDSC01124.thumb.JPG.e37c39816201b4b67bbb2c7ed8998074.JPG

 

Забързани някъде из Португалия да не забравите това:58fefa584367a_DSC01226(2).thumb.JPG.31924a46550121c2ae6fc5641a0762ce.JPG

Имам предвид суровата мръвка, която ти дават заедно с един  нагорещен до червено камък - да си я приготвиш сам. 

 

 

Аз само охлювите им пропуснах.  :) :

 

58fefd71c2fc6_DSC01307(2).thumb.JPG.d2dafdc7154d7c1c75c36181477162b6.JPG

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз не съм спорил, бях си дал мнението. 

Щото си мисля, че това е форум за споделяне на мнения. 

Иначе Поругалия си е много готина, това е основата на мнението ми, ама кой ти обръща внимание...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 часа, Евгени Димитров каза:

А нещо друго, което си заслужава вниманието от Коимбра до Лисабон по пътя?

Може би и друг път съм пускал тук за нашата програма по това трасе, но сега не мога да го намеря, затова ето пак. С уговорката, че ние се движехме наобратно - от юг на север.
Ето картата за маршрута и опорните точки, както и приблизително разстояние между тях за ориентация.  

58ff1dc08df04_Longtripmap-1.thumb.jpg.2499c66061673df5f51849c6dbd9b623.jpg

A - Praia de Porto Novo >>>>>>>>  Obidos ~ 40км
B - Obidos >>>>>>> Nazare ~ 40км.

C - Nazare >>>>>>> Leiria ~ 40км.

D - Leira  >>>>>>> Batalha ~ 13км.

E - Batalha >>>>>>>  Fatima ~ 20км.

F - Fatima >>>>>>>  Tomar ~ 30км.
G - Tomar >>>>>>>  Coimbra ~ 85км.

Уточнения:
- Praia de Porto Novo не е някаква забележителност, просто имахме спане там, защото предния ден тръгнахме рано сутринта от Лисабон и беше отреден за Синтра и не исках да се връщаме в Лисабон, а да продължим на север.  Иначе има един хубав и пуст (началото на май) плаж:
58ff195aba2f5_PraiaPortoNovo_Panorama1.thumb.jpg.236557d4f2f828e8741b67bd98984141.jpg
- препоръчвам да не се пропуска Назаре, на мен ми беше много приятна отбивката там, но трябва да се отиде горе на носа (Miradouro do Suberco) , където е старата част и откъдето има прекрасна гледка надолу  към плажа:  
P1120929.thumb.JPG.29e836e91b9cc502d2d3b2537d55b554.JPG

DSC05197.thumb.JPG.627414a1b0f31569bf2feccc4d3e513e.JPG

 

 

 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Към плана, описан от Фичо, аз да предложа и Алкобаса. Конвентът е различен от другите.

Аз предпочетох него пред Фатима, но това си въпрос на лично усещане

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, наистина Фатима може да се пропусне за сметка на Алкобаса, това е добра идея! :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До Фатима ходете само ако имате религиозни мотиви, иначе не бих казал, че има смисъл...

Ние пропуснахме Алкобаса за сметка на Баталя, та не мога да сравня, Баталя ми хареса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Преди малко се върнахме от Баталя. Катедралата е много красива. Напомня ми на тази в Севиля донякъде. Решихме да останем да спим в Лейрия. Чаровно градче е. Ходихме до замъка и се замотахме из центъра. Намерихме страшно заведение. Такъв свински джолан не бях ял досега. Направо ми идеше да изям и чинията. Иначе сутринта разгледахме Коимбра, но като цяло не ни хареса. 

Утре продължаваме към Томар, Обидос и вечерта трябва да се настаним в Лисабон. 

Замислихте ме за Алкобаса и Назаре, ама гледам, че сав обратна посока на Томар, ама нищо де, не пречи. 

Между другото, настанихме се в едно малко хотелче в центъра - повече от чуден. Ново, чисто, има паркинг и ако вземете стая 301 ще имате гледка към замъка и центъра. И другите имат, ама тази е на ъгъл. Казва се Hotel D.Denis. Последните 2 снимки са от терасата. 

IMG_6512.JPG

IMG_6521.JPG

IMG_6514.JPG

IMG_6406.JPG

IMG_6517.JPG

IMG_6565.JPG

IMG_6567.JPG

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.