Прескочи до съдържание

Внимавайте какво говорите по летища и самолети


Препоръчани мнения

Една поучителна история от Тайланд: 

 

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/srbin-zbog-sale-zaglavio-u-tajlandskom-zatvoru-rekao-sam-stjuardesi-pazite-mozda-je/6yfgj7w

 

"Внимавайте, може да е бомба", пошегувал се сръбски турист, излитащ от Тайланд за Европа, когато стюардесата понечила да премести чантата на другарчето му. В резултат на уж безобидния майтап в самолета нахлули полицейски и армейски части, които евакуирали пътниците и претърсили основно за взривни устройства, а нашият човек бил отведен в местния затвор, където го натикали в клетка 5 на 10 метра с още 100 човека и го разпитвали без преводач в продължение на повече от седмица. Късметът му се усмихнал чак на осмия ден, когато с помощта на живеещ в Тайланд негов сънародник успял да излезе на свобода срещу 5500 евро гаранция. В крайна сметка месец и половина по-късно местният съд го признал за виновен, глобил го 1500 евро и го пуснал да си ходи. 

 

В статията се споменава, че според един наскоро приет местен закон, ако изречете думата "бомба" на тайландско летище, ви грозят до 5 години затвор и глоба от 5000 евро. Ако я изречете в самия самолет - наказанието е до 15 години затвор и 15 000 евро глоба. 

 

А според коментарите под статията флиртуването с думи като "бомба" ще ви навлече малки или големи неприятности на почти всяко летище в света .

 

...

 

Егати фашунгерщината, думи нямам! Да разсипят човека за една тъпа шега без лош умисъл, докато баш бомбаджиите получават ордени за храброст и държавно финансиране за милиарди. В що за лицемерен свят живеем?!?...... : (((

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Ами ... ние получихме това предупреждение за американските летища още през 2002. Вярно, че им беше много прясно след 11/9, но наша позната US гражданин, ама истински, твърдеше че неин приятел ирландец са го арестували точно заради подобна шега. При това, явно са чели по устните, защото шегата е подхвърлена в тесен кръг, но все пак, на летището във Вашингтон. Само не разбрах (или не запомних) кое, вероятно международното.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Една тъпа шега може да бъде далеч не толкова безобидна, колкото предполага тази история. Най-малкото може да предизвика масова паника, а оттам безредици, закъснения/отменени полети, загуби за АК, да не говорим за неудобството и стреса, причинени на пътниците. Аз със сигурност не бих искала някой такъв "наш човек" да си прави подобни майтапи на моя полет.

Редактирано от MCC
  • Харесвам 11
Връзка към мнение
Георги Матеев

Егати фашунгерщината, думи нямам! Да разсипят човека за една тъпа шега без лош умисъл, докато баш бомбаджиите получават ордени за храброст и държавно финансиране за милиарди. В що за лицемерен свят живеем?!?...... : (((

 

Извинявай, но ти сериозно ли го казваш това и какво точно очакваш в днешните смутни времена?

 

Една такава наглед невинна шегичка е меко казано неуместна на летище или в самолет и най-малкото може да предизвика излишна паника в останалите пътници.

 

Аз лично приветствам идеята за огромна глоба за такива бъзици, дори съм фен на още по-крайни мерки.

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Спомням си един емблематичен случай от неотдавна, който излезна солено на шегаджията - глоба от $89,000, с която отърва присъда и затвор.

 

http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-2857306/Venezuelan-neurosurgeon-agrees-pay-56-500-penalty-Miami-airport-bomb-joke-sparks-massive-police-response-chaos-thousands-passengers.html

Връзка към мнение

Аз също смятам, че се прекалява със „стриктните“ мерки. Ограничаването на речта никога в историята не е водило до добро!

Разбира се, шеги от сорта на „В багажа има бомба“ не са ок и трябва да бъдат санкционирани. Но например изказването на: „толкова беше празно, сякаш беше паднала бомба“, не бива да се санкционира, просто защото се съдържа думата бомба.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Неотдавна (април 2014) имаше случай на 11 годишно момиченце от Холандия, което беше направило в Туитър неуместна шега с голяма а/к от другата страна на Атлантика. За часове холандските специални части бяха арестували девойчето.

Това показва поне няколко неща:

  • все пак някой чете туитовете към авиокомпаниите или
  • аналитичните алгоритми на социалните мрежи работят на прилично ниво
  • Интернет не е толкова анонимен, колкото мнозина си мислят
  • координацията на службите, които пазят всички нас, от 2-те страни на Атлантика е на нелошо ниво

Какво остава за възрастен ТБС, пошегувал се в самолета.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз съм го разказвала в "случки на път" това - за мой приятел, който се беше "пошегувал" на американско летище и прекара 24 часа в ареста и беше качен на първия самолет за Китай, нищо че отиваше транзитно в Канада, при брат си...Но човека каза, че сам си е виновен, не беше прочел огромната табела "НИКАКВИ ШЕГИ ОТВЪД ТАЗИ ЛИНИЯ" .

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Защо не трябва да се шегуваме в самолета?! А в метрото може?! Сега пътувам с още 500 човека за работа, точно в момента. Нашият живот по-малко важен ли е? На входа на спирката няма дори скенери! Дали не е добре да забраним шегите по принцип и завинаги? Помислете!

Историята познава ли случай на шегуващ се истински атентатор!?

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Защо не трябва да се шегуваме в самолета?! А в метрото може?! Сега пътувам с още 500 човека за работа, точно в момента. Нашият живот по-малко важен ли е? На входа на спирката няма дори скенери! Дали не е добре да забраним шегите по принцип и завинаги? Помислете!

Историята познава ли случай на шегуващ се истински атентатор!?

 

Честно казано не те разбирам. Не трябва да се забраняват шегите като цяло, но в момента живеем в леко извратен свят и нелепи намеци конкретно за тероризъм, бомби и т.н. нямат никакво място в каквото и да е превозно средство - било то самолет, автобус, метро или дори рикша, ако щеш. В авиацията това правило просто се спазва по-строго, иначе очевидно всеки живот е еднакво важен.

 

Това е като да отидеш на погребение и да се пошегуваш с вдовицата, че ковчега на починалия й съпруг е направен от евтин материал. Не е забранено да го кажеш, но би било силно неуместно, нали?

 

А сега за момент си представи как ще се почустваш, ако докато си в метрото някой брадясал и съмнително изглеждащ тип рязко извика "АЛАХ АКБАР!!". И чак минута по-късно да каже "Майтап бе, Уили". Мисля, че пътниците ще се паникьосат, а шегаджията ще бъде арестуван точно на следващата спирка.

 

Между другото се сещам за десетки метро станции и автогари по света, на които съм виждал скенери.

 

А дали историята познава случай на шегуващ се истински атентатор - май никой очевидец не е доживял за да разкаже.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 16
Връзка към мнение

А бе сещам се като хлапета бяхме влезли в един склад на една хлебарница и ни хванаха. Питат ни какво правим там, а един келеш от нашите решава да се измайтапи и отговори "крадем".

 

Оказа се, че предните дни някой действително е откраднал нещо от там. Онези само това и чакаха, нашият човек реве "ама не сме ние", на което получава отговор "да сте, вас хванахме".

 

В къщата на обесения не се говори за въже.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Знаех си, че съм се изказал малко крайно :)

Искам да кажа, че арестуването на хора, които са се пошегували не помага по никакъв начин за сигурността на полетите или за да се почувствам аз по-сигурен.

Просто е излишно и не важно и не си струва да се прави, прилича ми на признак на безсилие по-скоро и някакъв ПР за пред хората.

Единствената полезна причина е, за да не се всява паника. Но паника не може да се предизвика от очевидна шега в тесен кръг, казана тихо. Сега, ако някой седне да крещи по средата на летището "АЛАХ АКБАР!!" естествено, че трябва да го арестуват.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сега, ако някой седне да крещи по средата на летището "АЛАХ АКБАР!!" естествено, че трябва да го арестуват.

 

А пиян руснак, който крещи на жена си по телефона "Алла, я в бар!" B)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

А пиян руснак, който крещи на жена си по телефона "Алла, я в бар!" B)

И всъщност как е 'бомба' на арабски? :lol:

Щото нали не очаквате терористите да се шегуват на английски... ;)

P.S. قنبلة

звучи на 'кунвульа'

инfо от google translator

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение
Георги Матеев

Знаех си, че съм се изказал малко крайно :)

Искам да кажа, че арестуването на хора, които са се пошегували не помага по никакъв начин за сигурността на полетите или за да се почувствам аз по-сигурен.

Просто е излишно и не важно и не си струва да се прави, прилича ми на признак на безсилие по-скоро и някакъв ПР за пред хората.

Единствената полезна причина е, за да не се всява паника. Но паника не може да се предизвика от очевидна шега в тесен кръг, казана тихо. Сега, ако някой седне да крещи по средата на летището "АЛАХ АКБАР!!" естествено, че трябва да го арестуват.

 

Точно там е работата... как ти или служителите биха могли да знаят, че този човек НАИСТИНА само се шегува?

 

Не виждам нищо излишно в една проверка... :) В това отношение е по-добре да се прекали с предпазливостта. А арестуването помага за да се избягват подобни ситуации за в бъдеще и все по-малко хора да се шегуват с такива неща.

 

От друга страна ако при майтапи служителите не реагираха въобще, то това би бил най-лесния начин за истински атентатор да направи поразия. Ще се шегува ще се шегува и накрая ще вземе да гръмне. Ей така на бъзик  :lol:

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Жоре, ама нали за да достигне в самолета един багаж, е минал проверки не една и две. И ако лудия е решил да гърми, и да му мине шегата, и да не, пак ще гръмне. Просто и аз като Ошко го намирам за лицемерие и ограничаване на свободното ми гражданско право на общуване. Едно е да кажеш Внимавай,може да е бомба с усмивка,друго е да изкрещиш "в самолета има бомба". Това второто е недопустимо,но първото си е просто закачка. Не съъм съгласна да ми ограничават правата в името на някаква фалшива и измислена сигурност. Случката в Тайланд е параноя и не е добре.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Георги Матеев

Жоре, ама нали за да достигне в самолета един багаж, е минал проверки не една и две. И ако лудия е решил да гърми, и да му мине шегата, и да не, пак ще гръмне. Просто и аз като Ошко го намирам за лицемерие и ограничаване на свободното ми гражданско право на общуване. Едно е да кажеш Внимавай,може да е бомба с усмивка,друго е да изкрещиш "в самолета има бомба". Това второто е недопустимо,но първото си е просто закачка. Не съъм съгласна да ми ограничават правата в името на някаква фалшива и измислена сигурност. Случката в Тайланд е параноя и не е добре.

 

Кой е казал, че лудия ще гърми чак след проверките? Или, че случайно не е измислил гениален начин да заобиколи скенерите с някой нов вид експлозивче? Аз например мога закачливо и с огромна усмивка да кажа "Внимавай, сега ще ти ударя шамар" и после наистина да го направя. Усмивката няма да го направи по-приятно.

 

За какво ограничаване на права говориш? Никой не те спира да общуваш нормално по принцип, просто има неща, които са очевидно неуместни и е въпрос на усещане да не ги правиш или казваш. Прочети отново горния ми пример с майтапа на погребението. Наистина не виждам абсолютно нищо лицемерно в това да искаш да бъдеш спокоен.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Истината е някъде по средата.Между неуместната шега и вкарването в излишни филми!Регулацията на "приказките"не решава проблема с пропуските в сигурността.Сещам се за един виц,малко след 11 септември. Седи в самолета пътник на първия ред и нервно нещо си говори.Стюардесата предлага да разтовари напрежението му с чаша алкохол.С арабски акцент,той и казва...Не..не..след малко ще карам! Преди това можеше да те усмихне,сега може да предизвика психоза в салона ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вечният рефрен - свобода или сигурност и балансът между тях.

А иначе всички имат/ме разни професионални изкривявания, включително и разните секюрита

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ама не става въпрос за забранени шеги, ограничени свободи и прочее. Просто властите трябва да направят разграничение - кое се взема на сериозно и кое-не. На какво да се реагира и на какво - не. Къде се определя тази линия? Кое е "неуместен хумор" и кое зле поднесена важна информация? Как правим разликата? Летищата са пълни с хора от цял свят с ограничени или никакви способности за комуникация на местния език - как се отсява кой иска да предупреди за нещо важнно, кой пийнал, кой се объркал, на кой му е писнало от безкрайните опашки и проверки и кой е изперкал? Затова като стандарт е прието всичко да се взима на сериозно, точка. И хората да знаят, че това не е тема за шеги. Това е. Всичко подлежи на разследване и специално внимание. А ако от лиготия си отнел полицейски ресурс и време да се занимават с теб - да , и глоби и наказаания следват, нормално.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Жоре, ама нали за да достигне в самолета един багаж, е минал проверки не една и две. И ако лудия е решил да гърми, и да му мине шегата, и да не, пак ще гръмне. Просто и аз като Ошко го намирам за лицемерие и ограничаване на свободното ми гражданско право на общуване. Едно е да кажеш Внимавай,може да е бомба с усмивка,друго е да изкрещиш "в самолета има бомба". Това второто е недопустимо,но първото си е просто закачка. Не съъм съгласна да ми ограничават правата в името на някаква фалшива и измислена сигурност. Случката в Тайланд е параноя и не е добре.

 

Проблемът е, че няма универсален хумор. Нещо което за някой е хумор, друг може да го приеме сериозно и т.н. Обстановката в един самолет не е подходяща за хумор, защотото повечето пътници не са спокойни преди и по време на полет и всяка неподходяща реплика може да предизвика излишно напрежение, притеснение или паника.

 

Ти може да кажеш: - Внимавай може да е бомба!  с усмивка, но човекът стощ зад теб няма как да ти види усмивката и ще чуе само: - Внимавай може да е бомба!

 

Правата по принцип се ограничават, когато с упражняването на твойто право може да ограничиш правото на друг! Пушачът може да има право да пуши, но няма право да трови други хора, които не искат да пушат. Това е и причината на много места да е забранено пушенето. В конкретния случай всеки има право спокойно да пътува в самолет без разни “шегаджии“ да вкарват излишна паника! 

 

В България наказанието за подобно деяние е затвор до 2 години!

 

 

чл.326 НК: "който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години"

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Мисля, че не е въпрос на престараване и ограничаване на свободата на словото, а просто вършене на служебно задължение по сигурността. Как служителят на летището ще знае, че именно ти си решил да се пошегуваш. Ами ако ей така, на шега пропуснат нещо и после има проблем, какво правим? А ако на майтап отнемеш време и ресурс за порверка на невалиден сигнал, намирам за съвсем логично да има след това и глоба, и наказание, тъкмо и за пример на следващите шегобийци...

 

При това липсата на чувство за хумор на служителите по сигурността на летищата не е от вчера. Преди 10ина години баща ми така на връщане от командировка на летището в Амстердам отговорил на майтап на въпроса дали в ръчния си багаж носи оръжие с "Да, нокторезачка". Ами една яка кака на бърза ръка го изкарала от опашката и му преровила целия багаж от до. Явно все пак е вдъхвал доверие, човек на възраст и с костюм, та му се разминало само с проверка на багажа и предупреждение :).

 

Иначе като човек, който от година и половина живее при извърнедно положение и засилени мерки за сигурност, да ви кажа, в някои ситуации съм способна рязко да загубя чувство за хумор :)

 

Хм, сега видях, че със Самурайка сме писали почти едно и също :)

Редактирано от Роца
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Съгласна съм с Topfly. Културните различия не са за подценяване. Ние на Балканите обичаме шегичките, обаче в други части на света нашият хумор е неразбран, за това според мен се налага универсално решение на проблема.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.