Прескочи до съдържание

дневник Виена за 4-5 дни


Роца

Препоръчани мнения

Такаааа, след като в продължение на години семейно започваме Новата година с концерта на Виенската филхармония и си казваме, че "абе, няма да е лошо някой ден да се разходим дотам", най-накрая претворихме думите в дела и пътуването ще е през пролетната ваканция (10-14 април), стига да не ни мине черна котка път (както на два пъти миналата година).

Пътуваме с Vueling и Transavia (едните на отиване, другите на връщане), директни двучасови полети. Билетите са купени, хотелът е резервиран (във 2ри район, точно до Пратера).

Пътници три броя - аз, Роцев и Камбанката (на 12,5).

 

Придвижването на място сигурно ще е със седмични карти, с доплащане за влак от и до летището.

Програмата е в процес на уточняване, като основната структура смятам да е следната:

Понеделник, ден 1:

- Пристигане в 14ч

- Придвижване и настаняване в хотела - докъм 15 часа

- Разходка из Пратера и покрай Дунава, ако можем да се качим на виенското колело по време на златния час, ще е допълнителен бонус. За вечеря съм си харесала този ресторант, не толова заради кухнята, а заради gadget-тръпката :)

 

Вторник, ден 2:

- Хофбург, Императорските апартаменти, Музея на Сиси и изобщо целия район

- Районът около Кметството, част от Рингщрасе

- по някое време спирка за тортичка и кафе :)

- шницел за вечеря (ресторантът е избран)

 

Сряда, ден 3:

- Белведере, с по-особено внимание към горната част и парка

- Карлсплац и района около него с архитектурата ар нуво

- Щадпарк и част от Рингщрасе

- 17 ч - пенливо вино и урок по виенски валс

- ребърца за вечеря (ресторантът е избран)

 

Четвъртък, ден 4:

- Шонбрун - дворец, парк и приготвяне на виенски щрудел :)

- посещение на Операта

- районът около катедралата св. Стефан, може и до Дунава

- по някое време спирка за тортичка и кафе

- вечеря в ресторант около хотела (харесала съм си един)

 

Петък, ден 5:

- разходка из Museum-квартала и Neubau, може би още малко от Рингщрасе

- резервен вариант - Вила Хермес или Газомерите

- спирка за тортичка и кафе (да не заслабнем от толкова разходки :))

- в ранния следобед - прибиране на багажа от хотела

- обратен полет - 16ч15

 

Роцев каза "като натъманиш програмата, да питаш Магеланците" :).

Та, питам Магеланците:

1 - тъй като за първи път ще пътувам с Вюелинг и Трансавиа, без чекиран багаж, само с ръчен, питането ми е дамската чанта брои ли се за допълнителен багаж? Да знам дали да я слагам в куфара или да я нося на рамо. Уж им четох транспортните условия, ама може да съм чела с грешните очила :)

 

2 - няма начин във Виена за пропусна тортата "Сахер". Естествено, оригиналът е в сладкарницата на едноименния хотел. Въпросът ми е, дали си заслужава гъделът да си я похапваш на Самото Място, или в момента е по-скоро туристическа атракция и е по-добре да идем в някоя от другите сладкарници?

 

3 - приемам всякакви идеи по програмата, размествания и подобни. Горните са нещата от задължителния списък, но може да добавя/махна нещо... гледах да не е много амбициозна, че ми трябва време да се гъзурча за снимки ;).

 

Благодаря ви предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На Пратера хапнете джолани и пийнете бира тук:

http://www.schweizerhaus.at/impressionen.asp

 

А Камбанка в зоологическата градина не иска ли?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

...

2 - няма начин във Виена за пропусна тортата "Сахер". Естествено, оригиналът е в сладкарницата на едноименния хотел. Въпросът ми е, дали си заслужава гъделът да си я похапваш на Самото Място, или в момента е по-скоро туристическа атракция и е по-добре да идем в някоя от другите сладкарници?

 

...

Аз съм опитвала Сахер на няколко места, включително и въпросното място. Имах забележки към обслужването там, а също, че може доста да чакате за маса...

Нямаше голяма разлика между тях, но имаше голяма разлика със Сахер тук. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Вторник, ден 2:

- Хофбург, Императорските апартаменти, Музея на Сиси и изобщо целия район

- Районът около Кметството, част от Рингщрасе

- по някое време спирка за тортичка и кафе :)

- шницел за вечеря (ресторантът е избран)

 

Четвъртък, ден 4:

- Шонбрун - дворец, парк и приготвяне на виенски щрудел :)

- посещение на Операта

- районът около катедралата св. Стефан, може и до Дунава

- по някое време спирка за тортичка и кафе

- вечеря в ресторант около хотела (харесала съм си един)

 

Районът с катедралата може да ти е втори ден с Хофбург. Музеят на изящни изкуства е "виенският Лувър". И гледам, че не е включен.

 

Може да включиш къщата на Хундертвасер, която е много различна от виенската архитектура. Има и още една мисля на същия архитект в района.

 

Относно Сахер има по-добри сладкарници. Реално от популярните 6-7 кафенета, които съм пробвал, е на предпоследна позиция. Друг е въпросът, че има други добри торти. Тук съм писал.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз съм опитвала Сахер на няколко места, включително и въпросното място. Имах забележки към обслужването там, а също, че може доста да чакате за маса...

Нямаше голяма разлика между тях, но имаше голяма разлика със Сахер тук. :)

Подкрепям за обслужването, но тортата много ми хареса като вкус. Аз по принцип не я харесвам, но там много ми хареса и още си я спомням с копнеж. Ние като бяхме едната вечер вечеряхме на телевизионната кула. Понеже аз си падам всякакви висоти, беше ми забавно(тя се върти). Но въртенето се усеща и на някои може да не му е много приятно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

За вечеря съм си харесала този ресторант

....

шницел за вечеря (ресторантът е избран)

....

ребърца за вечеря (ресторантът е избран)

...

вечеря в ресторант около хотела (харесала съм си един)

....

 

Та какво питаш всъщност? :blink:

 

Не съм ги гледал, ама препоръчвам и кръчма в Бермудския триъгълник, но само ако няма мач. Ако има мач, там е весело :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Branko, идеята за джоланите ще бъде поставена на семейния съвет :)

Ако питаш Камбанката, не само на Зоологическа градина не й се ходи, ами най-добре ще й е вкъщи да си цъка на телефона :). Ама на, детето е случило на гадни родители-садисти, които я мъкнат насам-натам да я окултуряват :lol:

 

Mary, bobole4e, явно Сахерът ще е на друго място :). Ей това ми легна на сърцето, пък и тортичките им изглеждат добре ;) - http://www.gerstner-konditorei.at/en/index.html

 

Spqr, благодарности за статията в блога! Кафе Централ ми е в списъка, сега добавям и това на Музея на историята на изкуството (изглежда прекрасно на твоите снимки). Добавям и къщата на Хундертвасер в програмата.

 

Zaro, питанията ми са основно за програмата - идеи за дотамъняване и/или оптимизиране, като интересите са по-скоро архитектура, история, изкуство и тук-таме по някой парк :).

Къде е Бермудския триъгълник във Виена?

Редактирано от Роца
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

1 час от летището до хотела е доста оптимистично. Няма да чакате багаж, но имате ходене по терминала, редене за билети, чакане на влака, ... Предполагам сте видели, че S7, който можете да хванете от летището,  има спирка до Пратера.

Добре е, че сте оставили Шонбрун последен от замъците.

Тортите в това кафе: http://www.palmenhaus.at   не са лоши. Но е малко туристическо...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Във Виена препоръчвам е безплатен guided tour на кметството https://www.wien.gv.at/english/cityhall/tours.htm, трябва да се отиде малко по-рано, за да се запише човек. Другия интересен тур е на президентството https://www.parlament.gv.at/ENGL/GEBF/FUEHRUNGEN/OeffentlicheFuehrungen/, входът на центъра за посетители е под статуята, която се намира пред сградата.

 

Аз от торта Сахер не се впечатлих (наистина доста се чака за оригинала), но от щруделите  и разни други тортички определено, има доста приятни сладкарнички. Другото, което ми хареса за хапване е Tafelspitz: http://www.austria.info/us/basic-facts/austrian-cuisine/tafelspitz (ако имате време за разходка до Grinzing и посещение на типичните кръчмички "Heuriger"), шницелите също са добри.

Редактирано от Carrie
Връзка към мнение

Да добавя още малко неща за размисъл :)

 

За Schoenbrunn и парка спокойно може да си замине и цял ден, има много места за посещение в рамките на парка, помислете добре кое да посетите ако не разполагате с много време. Другото е Vienna Card, сметнете ако ще ходите по музеи и галерии дали няма да ви е по-изгодно, включва и ГТ.

 

Haus des Meeres http://www.haus-des-meeres.at/en/Home.htm доста повече ме впечатли от zoo-то, освен риби, има вивариуми (или както там се казват) с маймунки и птици, които подскачат около хората. Kъщата на пеперудите също става за една бърза обиколчица http://www.schmetterlinghaus.at/en/

 

Библиотеката също е must-see https://www.wien.info/en/sightseeing/sights/imperial/national-library

 

Ако ви се хапват банички :P , има на пазара Naschmarkt, там става и за хапване на наденички с картофки и биропиене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Spqr, благодарности за статията в блога! Кафе Централ ми е в списъка, сега добавям и това на Музея на историята на изкуството (изглежда прекрасно на твоите снимки). Добавям и къщата на Хундертвасер в програмата.

 

Zaro, питанията ми са основно за програмата - идеи за дотамъняване и/или оптимизиране, като интересите са по-скоро архитектура, история, изкуство и тук-таме по някой парк :).

Къде е Бермудския триъгълник във Виена?

 

Тъй де! Виена, не е Виена без Хундертвасер. Има приятно кафе в къщата му. Фарбиката за преработка на боклука, също е негово творение.

 

Относно триъгълника - ето ти една Бермуда там - http://www.bermuda-brennerei.at/en/

Иначе кварталът е изпълнен с кръчми, може и друга да си подберете там, и се намира от двете страни на Rotenturmstraße.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Такаааа, след като в продължение на години семейно започваме Новата година с концерта на Виенската филхармония и си казваме, че "абе, няма да е лошо някой ден да се разходим дотам", ...

Вторник, ден 2:

- Хофбург, Императорските апартаменти, Музея на Сиси и изобщо целия район ...

Щом Новогодишният концерт ви мотивира за Виена, в разглеждането на Хофбург може да включиш  музея на музикалните инструменти - намира се в него. Вземете си слушалки, така като се приближите до конкретен инструмент, датчикът ви хваща и ви пуска музика точно с него - да се чуе как звучи. 

 

Също в Хофбург е и Испанското ездитно училище (Spanische Hofreitschule) - понякога правят новогодишните концерти в него (когато не са в залата на музикалното дружество). Това училище си има и собствена програма - туристите могат да наблюдават репетициите или шоуто с конете. Залата е много красива, шоуто също.

 

Не знам колко е голямо детето, само подсказвам, че има и Музей на шоколада (www.schokomuseum.at). На децата дават купички с топъл шоколад и разни пълнежи и на една голяма маса ги оставят да се цапат и да си направят сами шоколадови бонбони (пълнят ги във формички). После ги прибират в хладилника и докато се втвърдят, децата обикалят и разглеждат, има високи стъклени помпи, от които си сипват топъл шоколад в лъжички и си хапват. На излизане им дават бонбоните, направени от тях. Разбира се излизането е през магазин за шоколадови изделия - има невероятен асортимент :P .

post-1693-0-51916200-1487366029_thumb.jpg

post-1693-0-51121200-1487366037_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Мисля, че програмата е доста добра. С дадените допълнения и идеи - отлична. Единственото, което бих добавила, е Природонаучният музей - другата сграда-близнак до паметника на Мария Терезия. Вътре има движещ се динозавър и е интересно за децата.

Горещо препоръчвам и зоологическата градина в Шонбрун. До нея има и лабиринт, виждала съм да излизат доволни деца, но нямам лични впечатления.

Освен това във Виена има много и хубави детски площадки. По спомени едната беше до Haus des Meeres, като и самият аквариум си струва.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На летището хващате влака в посока FLORISDORF, ако не бъркам спелинга. Пратерщерн/спирка/ е след Виин мите :)/спирка/ любим район. Изобщо любима Виена, най-добрия град за живеене в света... 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря на всички за насоките и идеите :)

Библиотеката и Школата по езда са в списъка за Хофбург, само се надявам да успеем с всичко в един ден... че то едно ли е :)

Къщата на Хундертвасер отива в четвъртия ден, след посещението на Операта (за което още чакам да обявят датите и часовете... в краен случай, може да разменя втория и четвъртия ден).

В петък сутринта ще добавя още един музей, още не съм решила кой. Трябва да намеря някой подходящ за тънкия баланс между Роцев, който е способен да разгледа подробно и методично всяко произведение на изкуството в Лувъра, аз, която разглеждам това, което ме интересува, но мога да остана 20 минути пред някоя картина и Камбанката, която преминава със скоростта на светлината през залите с идеята мъчението да свърши по-бързо :lol:.

 

Предполагам, този път ще пропуснем зоологическата градина и морската къща, а по всяка вероятност и Природонаучния музей (ходили сме няколко пъти в парижкия).

Връзка към мнение

Доста е изписано по-горе. Ще добавя само 2 щриха - щом ще сте със седмична карта за транспорт(препоръчвам) можете пътем да направите една обиколка с трамвай на Ринга. Дава едно по - пълно усещане за мащаб. 

И второто - като ходите в Шонбрун, на хълма срещу двореца има много приятна сладкарница с хубава панорама,  за почивка с торта и кафе. Пътят до там през парка също е много приятен, а на слизане може да посетите и зоото, ако ви е интересно.

А, имало и трето :) По-горе се спомена за Гринциг, но за мен е туристическо. Примерно с трамвай, след завода за боклук, на последната спирка е кварталче с много приятни кръчмици, посещавани предимно от местни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Седмична карта за транспорт е валидна от понеденик до понеделник- 16,20 Е , купувате от автомат или от павилиона на OBB/о е с две точки отгоре/ на летището, пак от там или от автомат още един еднократен билет за  1 зона от 2,20Е. От павилиона купувате от човек и мож да купите  карти  за всички наведнъж. От автоматите една по една, както и билетиете отделно. Не приема по-големи банноти от 20 Е.

Следвате  знаците на OBB, които са за обикновения влак, защотот има и и бръз влак, който е на отделен перон и е по-скъп - отива до  Виин Мите без да спира никъде е и струва 16 Е- надписите за него са зелени- CAT. За обикновения влак са OBB- черни с нарисувано черно локомотивче.

Внимавайте за чекирането на билетите става преди да излезеш на перона. Особено внимавайте да сте ок с билетите, защото глобите са от порядъка на 70-100 евро на човек... :) Минават контрольори.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Седмична карта за транспорт е валидна от понеденик до понеделник- 16,20 Е , купувате от автомат или от павилиона на OBB/о е с две точки отгоре/ на летището, пак от там или от автомат още един еднократен билет за  1 зона от 2,20Е.

Картите могат да се купят и онлайн. И също така - важат от понеделник до следващия понеделник до 8 часа сутринта мисля.

Връзка към мнение

В петък сутринта ще добавя още един музей, още не съм решила кой. Трябва да намеря някой подходящ за тънкия баланс между Роцев, който е способен да разгледа подробно и методично всяко произведение на изкуството в Лувъра, аз, която разглеждам това, което ме интересува, но мога да остана 20 минути пред някоя картина и Камбанката, която преминава ....

Техническият музей си заслужава, както и музеят на трамваите - малко извън рамките.

Връзка към мнение

Лека гастрономическа добавка за Виена.... винаги задължителна за нас - гулаш :)

Вътре в двореца Хофбург, в ляво от входа има малък ресторант или е по-скоро като кафе.

Там съм ял един от най-добрите гулаши.

 

http://www.gloriette-cafe.at

Това също не е лошо място в Шонбрун, горе на Глориетте

Връзка към мнение

За петък ти препоръчвам Albertina - това ми е любимата галерия и докато живеех във Виена, си взимах годишна карта за нея. Освен изложбите, може да разгледате и дворцовата част, която по обзавеждане и стил не отстъпва на Schönbrunn. От площадката има супер изглед към операта, а кафето долу е много хубаво, но е скъпо. На сайта може да видиш какви други изложби ще има за вашите дати, освен основната колекция, която е страхотна:

 

http://www.albertina.at/en

 

Като по-евтино и типично виенско кафене, препоръчвам Votiv - намира се зад Hauptuni и точно срещу Votivkirche, обиконвено е пълно със студенти и пенсионери, защото има обедно меню и разни предложения със сладкиш на деня + кафе (като стана въпрос за това, трябва да опитате Wiener Melange):

 

http://www.cafe-votiv.at/

 

Освен щрудел и торта Sacher (струва си да отидете в сладкарницата на хотела), има и други типични, но по-малко известни сладкиши. Topfentorte е торта с тънък блат и много сметана отгоре, изобщо Topfen е продукт, който много се използва в австрийската кухня, например може да пробвате Topfengolatschen от някоя пекарна като Anker или Ströck. Mohnkuchen е друг австрийски сладкиш (с мак) и пак може да се намери навсякъде по пекарни и сладкарници. Ако седнете в някоя от сладкарниците Aida, препоръчвам да опитате Kardinalschnitte. Още един десерт, който не може да се пропусне, са Marillenknödel - тестени топчета с Topfen, пълнени със сладко от кайсии, после се пускат във вряща вода за малко, овалват се в сладка галета и се сервират с бита сметана. По принцип ги има в кръчмите от рода на Centimeter. И последно Esterhazytorte (с блатове от ядки и маслен крем), която се предлага в по-хубавите сладкарници (иначе дворецът на фамилията е на час път от Виена в Eisenstadt и там определено беше най-добрият вариант на тортата, който съм опитвала). Снимките са от нета по ред на номерата:

 

topfentorte-mit-muerbteigboden.jpg

 

img_0626_m.jpg

 

maxresdefault.jpg

 

wachauer-marillenknoedel-rezept-donauwirt.jpg

 

esterhazytorte.jpg

 

Съжалявам за отклонението със сладките неща, програмата ти е супер, сигурна съм, че много ще ви хареса :)

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Страшни сте, много благодаря!

DenitsaS, постът ти със сладкишите направо си го копирам :). Ще трябва всеки път всеки да поръчва различно, за да можем да опитаме повече неща ;). Много обичам мак, та сладкишът с маково семе непременно ще се пробва.

Topfen не е ли нещо като крем-сирене/извара?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Topfen не е ли нещо като крем-сирене/извара?

 

Да, точно извара е, но по-кремообразна и по-сладка от нашата. 

 

Щом обичаш мак, тогава препоръчвам сладоледа с мак от Paolo Bortolotti, има ги на 3 места на Mariahilfer Strasse и не отстъпва по нищо на джелатото в Италия:

 

http://www.bortolotti.at/

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля, че програмата е доста добра. С дадените допълнения и идеи - отлична. Единственото, което бих добавила, е Природонаучният музей - другата сграда-близнак до паметника на Мария Терезия. Вътре има движещ се динозавър и е интересно за децата.

Горещо препоръчвам и зоологическата градина в Шонбрун. До нея има и лабиринт, виждала съм да излизат доволни деца, но нямам лични впечатления.

Освен това във Виена има много и хубави детски площадки. По спомени едната беше до Haus des Meeres, като и самият аквариум си струва.

Зоопаркът и Природонаучния музей, са много добра идея. Във въпросният музей освен движещият се динозавър има още много развлечения за деца.
Връзка към мнение

Много добра програма. Първото ми ходене във Виена беше по това време - нацъфтели люляци по парковете :girlsmile:

 

Програмата ти съвпада със седмицата преди Великден, може да включиш великденският пазар пред Шонбрун. А 14-ти е Разпети петък, който традиционно е почивен ден.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.