Прескочи до съдържание

Отново за Скандинавия - молба за съвет


pamela

Препоръчани мнения

Ето че дойде време да си открия и аз тема. Изчетох всичко написано по въпроса във форума, някои неща даже и по два пъти, но все още имам доста чуденки и ще се радвам да ми помогнете.

Става въпрос за семейната ни лятна почивка. Единственият месец, през който можем да я направим, се оказа август и аз се впуснах в разработване на идеи къде да отидем. Първоначално идеята беше Прибалтика, на цената се оказа твърде висока и решихме да я отложим. После, вероятно под влияние на темата на АлександраКо, някак естествено стигнах до Скандинавия и набързо купих самолетните билети.

Та сега по същество - летим с Райън ер на 16.08.2017 г. до Стокхолм, кацаме вечерта, така че този ден не го броя, а се връщаме с Уиз ер на 24.08.2017 г. от Копенхаген. Тоест имаме 7 и 2/3 дни. 

Тук започват въпросите ми:

1. Как според вас е най-оптимално да ги разпределя? Първоначално ми се искаше да включим и Осло с някакъв вътрешен полет, но после реших, че така ще бъде повече препускане отколкото виждане. Норвегия ще я оставим в отделна екскурзия.

Тук като подвъпрос ми е питането дали си струва да отделим един ден на Хелзинки /с корабите на Viking line, с които пътуваш през нощта, разглеждаш града за един ден и на връщане също пътуваш през нощта/. Както писах, имаме бъдещ замисъл за Прибалтика и там също може да се присламчи Хелзинки с кораб.

2. За да бъде по-точен първият ми въпрос, пък и вторият, ще кажа, че сме двама възрастни и две деца. Е, първото дете дотогава ще навърши пълнолетие и ще го броят за възрастен, а второто ще бъде на 14 години. Обичаме градски и природни забележителности, но повече като усещане на духа на мястото, а не на всяка цена посещение на определен брой музеи. Някои вече съм набелязала като задължителни, но засега ще изчакам вашите препоръки.

В тази връзка и за да успея да направя програмата, какви забележителности бихме ми препоръчали? Знам, че много е писано по темата, особено за Копенхаген, но ще съм ви благодарна, ако отделите малко време за мен и ги посочите вкратце.

3. Някой има ли идея дали мога да намеря превоз с кораб, аналогичен на посочения по-горе, между Стокхолм и Копенхаген. Проверих във всички възможни компании, за които се сетих, но не намерих такъв.

С автобус пътят го дават 7+ ч., така че ще отпадне.

Към момента не намирам изгодни цени на самолетни билети, пък и с ходенето до и съответно връщането от двете летища и чакането преди полета, не знам дали самолетът е много по бързата опция /иначе полетът е малко над час/.

Значи остава влак, който пътува около 4-5 ч. Ако някой сподели колко по-рано е добре да купя билетите и откъде, ще бъде хубаво.

4. Другото, което ме интересува, разбира се, е настаняването. Видях хотелите и хостелите, които някои от вас са ползвали. Ще продължавам да разглеждам и търся. Това, което се питам в момента, е как се спи на вода и е свързан с възможността да спим на кораб /хотел или хостел/ в пристанището на Стокхолм. В смисъл чувства ли се много клатенето, особено ако е двуетажно леглото, каквито са повечето опции. 

5. Имам още въпроси с вътрешни круизи, ползване на интернет и конкретни места за посещения, но май встъплението към темата стана доста дълго, така че ще спра дотук.

Благодаря на всички предварително за отделеното време и усилията!

Редактирано от pamela
Връзка към мнение

Памела,


 

4. Другото, което ме интересува, разбира се, е настаняването. Видях хотелите и хостелите, които някои от вас са ползвали. Ще продължавам да разглеждам и търся. Това, което се питам в момента, е как се спи на вода и е свързан с възможността да спим на кораб /хотел или хостел/ в пристанището на Стокхолм. В смисъл чувства ли се много клатенето, особено ако е двуетажно леглото, каквито са повечето опции.  

Изобщо не клати! Имайте предвид, обаче, че дават смесени ''каюти'' и ако не ви обещана отделна за четиримата, може да се озовете в интересна компания :) Хостелът не е върха на сладоледа като условия, леко ми беше клаустрофобично, но откъм цена и местоположение за мен беше изключително удобен. Аз в скандинавието ползвам само хостели, не мога да преглътна хотелите... 

 

 

За No3 може би имаш предвид Стокхолм - Копенхаген?

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

За семейство най-добър вариант за настаняване ми изглежда Airbnb, не знам обаче дали си ги ползвала и дали ги харесваш. Дните не са много, така че според мен ги раздели между Стокхолм и Копенхаген, има много какво да се види и в двата града, а може да вмъкнеш Малмьо и Лунд за един ден на път за Копенхаген. Забележителностите, които си заслужават според мен:

 

Стокхолм - старият град Gamla stan с музеят на Нобел; дворецът Kungliga slottet, заедно със съкровищницата, оръжейната и каляските; дворецът Drottningholm; кметството Stadtshuset с разглеждане отвътре (уникална архитектура); музеите Nordiska Museet и Vasamuseet; Gröna Lund и Skansen; галериите са много, но не знам дали ви интересуват? Разбира се, трябва да се направи и разходка с корабче из архипелага Skärgården. Ако смятате да влизате на много места, е удачно да вземете Stockholm card, защото така или иначе входовете са скъпи, а в картата ще имате и включен транспорт (може би и за някои от лодките или поне намаление). В автобуса винаги се качва от първа врата и се показва картата/билетът, така е и в Дания. Безплатен интернет има в заведенията, книжарниците, музеите и на някои площади в града. 

 

Копенхаген - площад Kongens Nytorv; Tivoli; дворецът Rosenborg (както и при шведския Kungliga slottet може да се наблюдава смяната на караула); Nyhavn; Christiania. За съжаление бях в Копенхаен през бедните студентски години и не съм влизала в музеи там, но също има голям избор на такива. 

 

Предполагам, че между Стокхолм и Копенхаген ще се придвижите с влак - по принцип колкото по-рано вземете билети, толкова по-добре, защото може да хванете промоциите от lågpriskalender или най-ниската цена за определена дата и час на пътуване. Може да разгледаш сайта на шведските железници:

 

https://www.sj.se/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Стокхолм , не знам какъв е най добрия превоз, но преди 3 години  ползвах един ' затворен кръг " Копенхаген -  Helzingior - Helzinborg- Малльо- Копенхаген, така се и казваше екскурзията за 48 ч. Ползваш всичко по пътя, влак, фери, Слизаш , качваш се където поискаш в рамките на тези 48 ч и така се обикаляш Швеция и Дания. Пасовете се купуваха от туристическия център в Копенхаген и нямаше онлайн опция закупуване, там на място ги купуваш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Памела,

 

4. Другото, което ме интересува, разбира се, е настаняването. Видях хотелите и хостелите, които някои от вас са ползвали. Ще продължавам да разглеждам и търся. Това, което се питам в момента, е как се спи на вода и е свързан с възможността да спим на кораб /хотел или хостел/ в пристанището на Стокхолм. В смисъл чувства ли се много клатенето, особено ако е двуетажно леглото, каквито са повечето опции.  

Изобщо не клати! Имайте предвид, обаче, че дават смесени ''каюти'' и ако не ви обещана отделна за четиримата, може да се озовете в интересна компания :) Хостелът не е върха на сладоледа като условия, леко ми беше клаустрофобично, но откъм цена и местоположение за мен беше изключително удобен. Аз в скандинавието ползвам само хостели, не мога да преглътна хотелите... 

 

 

За No3 може би имаш предвид Стокхолм - Копенхаген?

Да, в № 3 имах предвид придвижване от Стокхолм до Копенхаген. Поправих го.

Връзка към мнение

За Стокхолм , не знам какъв е най добрия превоз, но преди 3 години  ползвах един ' затворен кръг " Копенхаген -  Helzingior - Helzinborg- Малльо- Копенхаген, така се и казваше екскурзията за 48 ч. Ползваш всичко по пътя, влак, фери, Слизаш , качваш се където поискаш в рамките на тези 48 ч и така се обикаляш Швеция и Дания. Пасовете се купуваха от туристическия център в Копенхаген и нямаше онлайн опция закупуване, там на място ги купуваш. 

Тази опция вече не се предлага от Копенхаген , бях началото на декември.Казаха ,че се предлага от Малмьо,но и това не е сигурно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много ми се искаше да се придвижим от Стокхолм до Копенхаген с круизен кораб, но уви, май няма такъв, така че ще разчитаме на влака. Само че в момента ми дава, че е невъзможно да се закупят билети за дати през август. Та затова попитах колко по-рано мога да направя това.

В тази връзка се чудя дали да не спрем пътьом в Малмьо вместо да пътуваме директно до Копенхаген, евентуално да нощуваме там и да започнем обиколката на протока с 48-часовата карта, за която отдавна писаха Фичо и други магеланци. А при многото положителни отзиви дали да не спим една нощ и в Хелзингборг?

Разбирате ли откъде ми идва чуденката? Не просто да кажа 3 дни в Швеция и 4 дни в Дания /например/, а къде да са тези дни. Защото ако отделим две нощувки в Мальо и Хелзингборг, дните силно намаляват.

Или пък другото - вместо да се мотаем с 48-часовата карта два дни, дали да не направим маршрута за един ден, а в спестения ден да отидем до Хелзинки с круизен кораб. От това, което прочетох тук, един ден ще ни стигне за финландската столица.

Както виждате, все към водата ме влече. :)

И в Стокхолм, и в Копенхаген има доста неща за гледане, но смятате ли, че при добра организация и без много мотаене можем да се справим за 2,5 - 3 дни за всеки от тях?

Въобще нещата не са ми още съвсем улегнали и имам нужда от допълнителна помощ.

Връзка към мнение

В тази връзка се чудя дали да не спрем пътьом в Малмьо вместо да пътуваме директно до Копенхаген, евентуално да нощуваме там и да започнем обиколката на протока с 48-часовата карта, за която отдавна писаха Фичо и други магеланци. 

 

На мен точно това ми беше идеята - 3 пълни дни за Стокхолм, 1 ден за Малмьо и Лунд и каквото остава за Копенхаген. Но аз съм пристрастна като става въпрос за Стокхолм и по мое мнение и 7 дни има какво да се прави там :)

 

п.с. Катедралата в Лунд си заслужава много, в Малмьо също има какво да се види, а между двата града може да се отиде в едно много готино село/жилищен комплекс/ за кратка фото пауза, казва се Jakriborg:

 

12240909_1672829632993942_7973950500024211954_o.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз бих включил Гьотеборг. Едно на ръка, че отсечката Стокхолм - Гьотеборг е с една идея по-живописна от Стокхолм - Малмьо. Друго, ще е срамно да сте толкова дълго в Швеция и да не отскочите до една от нейните перли - Гьотеборг :) 

 

Ето го оптималният маршрут (за мен): Стокхолм - Гьотеборг - Хелзингборг - Малмьо - Копенхаген. Поне три дни за Стокхолм, ден и половина за Гьотеборг, 2-3 часа по път за Хелзингборг, половин ден за Малмьо и каквото остане за Копенхаген. 

 

На Копенхаген може да обърнете повече внимание в някоя друга екскурзия в комбинация с круиз до Осло примерно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние миналото лято в края посетихме Стокхолм на два пъти по два дена. Направихме го с круиз по балтийските столици. Стокхолм много ни хареса и си заслужава, но е добре да се знае, че е много скъпо. Аз мисля, че не мога да си позволя да го посетя по друг начин. Например да си плащаме хотел и храна и транспорт.
Карта за транспорта за 24ч. е 24лв. Еднократен билет 7лв. на човече. Като се има предвид, че сте 4 ма с един бюджет. Музеи, атракции придвижване между хилядите островчета е добре да прецените как да стане и колко ще струва. По-малко от 3 дни пълни няма да си жаслужава.
 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Знам, че в цяла Скандинавия е убийствено скъпо /по моите представи, де/, затова ограничихме екскурзията само до 8 дни. Тъй да се каже, да се запознаем с Дания и Швеция, а как ще се развие връзката ни нататък, ще видим.

Между другото, ако базата за цените е Airbnb, в Копенхаген е по-скъпо. Ще проверим на място през лятото. :) 

Именно затова се опитвам с ваша помощ да планирам нещата от рано. Целта е хем да направим нещо хубаво и децата да са доволни /а и ние, де/, хем, ако може, да излезе малко по-бюджетно. Това второто засега е трудно постижимо, съдейки по цените дори на хостелите, но ще вложа още енергия и време, пък да видим какво ще стане.

Благодаря на всички за съветите и предложенията!

Идеята за Гьотеборг е страхотна! Толкова е близко до ума, а не ми хрумна. :( Благодаря, Meidj!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние миналото лято в края посетихме Стокхолм на два пъти по два дена. Направихме го с круиз по балтийските столици. Стокхолм много ни хареса и си заслужава, но е добре да се знае, че е много скъпо. Аз мисля, че не мога да си позволя да го посетя по друг начин. Например да си плащаме хотел и храна и транспорт.

Карта за транспорта за 24ч. е 24лв. Еднократен билет 7лв. на човече. Като се има предвид, че сте 4 ма с един бюджет. Музеи, атракции придвижване между хилядите островчета е добре да прецените как да стане и колко ще струва. По-малко от 3 дни пълни няма да си жаслужава.

 

Има и по- лошоооооо - карта за транспорта в Хелзинки за 24 часа - 45 евро на калпак. ;) ;) ;)

А, сега погледнах и за Стокхолм - около 100 евро за два дни травел+за музеите. :wacko:

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение

Швеция скъпотия? Значи, правите важна стратегическа грешка. Трябва първо да посетите Норвегия, след което Швеция ще ви се струва истински евтинджос  :lol:

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Айде сега всички дружно във форума за Исландия, купувайте билети за Рейкявик и после няма да имате проблеми с цените на континента ;) Сега сериозно - да, скъпо е в Швеция, но човек получава качествени услуги за това, което плаща. Храната е супер, обслужването е супер, предлаганите от музеите експозиции, всичко... Малко офф топик, но аз лично се дразня на заведения в София, които са скъпи за нашия стандарт, а не предлагат и 1/3 на това в аналогичен ресторант в Стокхолм например и в този ред на мисли не ми се вижда толкова скъпо, когато е оправдано като качество. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

pamela, ще използвам твоята тема за да задавам въпроси и аз. :)  

 

Къде се намират портовете на Viking line в Стокхолм и Хелзинки и как се стига до тях? Транспорт необходим ли е?

Аз също погледнах, но да си сверя информацията.

 

Същото ме интересува и за порта на Tallink в Хелзинки и Стокхолм?

 

Ако някой е пътувал с тези фериботи, дали може да каже нещо за каютите?

Връзка към мнение

Mary, аз пътувах с тези кораби точно Стокхолм- Хелзинки. За портовете на  Wiking Line ,виж го на картата  много е лесно мястото да музея на фотографика, като минеш  Стария град, моста и си там. Ние ходихме пеш и на отиване и на връщане, стига да обичате да ходите. За каютите, бяхме в икономична. Били сме и в по добри, но и тези са нормални, като за 2 нощи ние бяхме в 4 -на каюта. Заведенията им работят до късно, може и да не ляга...хахах а..а . Имайте предвид,че алкохола е на много, ниски цени, долу горе като при нас, че и на по ниски даже, има хубав шоколад,  ние винаги се ощастливяваме с много такав. Това са безмитни зони и за това скандинавците се качват на тези круизи  само заради пиенето. 

Редактирано от ZORI
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Швеция скъпотия? Значи, правите важна стратегическа грешка. Трябва първо да посетите Норвегия, след което Швеция ще ви се струва истински евтинджос  :lol:

По-точно не може да се каже!

Значи класацията по скъпотия е следната:

1.Исландия

2.Норвегия

3.Дания

4.Швеция

5.Финландия

Като идете там,обаче ще забравите за скъпото,както казва DenitsaS,защото ще ви предложат качество на най-обикновените неща,за което даже не сте се сещали.

По програмата-Швеция и Дания са горе долу-окей.Не че времето ще ви стигне.Просто ще се върнете един ден.Щом се точите на Прибалтика оставете Хелзинки за тогава.Норвегия е също за отделно.

Тези страни са толкова различни от това с което сме свикнали,че е грехота да бъдат прецапвани ей-така,колкото да кажем че сме били там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
шатъла от летището?

И има ли го за къснопристигащият полет от София?

 

Автобусите от летището не са с фиксирани часове, а са съобразени с пристигането на полетите. Стоят и чакат, дори да има закъснение. В обратната посока важи почти същото и ако има много хора, бързо реорганизират всичко, пращат допълнителни автобуси ако е необходимо, за да бъдат натоварени всички.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ZORI, благодаря ти! 

Още едни въпрос - къде спира шатъла от летището?

И има ли го за къснопристигащият полет от София?

Мари, Скавста е на около 120 км от Стокхолм, полетът каца около 20 ч.Аз направих първата нощувка на летището, има не лош хотел на две крачки.Мисля, че това е по - разумно, придвижването до града ще отнеме време и става късно човек да си търси хотела от там нататък.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мари, Скавста е на около 120 км от Стокхолм, полетът каца около 20 ч.Аз направих първата нощувка на летището, има не лош хотел на две крачки.Мисля, че това е по - разумно, придвижването до града ще отнеме време и става късно човек да си търси хотела от там нататък.

Благодаря ти!

Първоначално и моят замисъл беше такъв, но предвид малкото време, с което ще разполагаме, то предпочитам да пристигнем късно в хотела, но да имаме целия ден. В този вариант е по-скъпо, предвид цените на хотелите в Стокхолм, но печелим време.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря ти!

Първоначално и моят замисъл беше такъв, но предвид малкото време, с което ще разполагаме, то предпочитам да пристигнем късно в хотела, но да имаме целия ден. В този вариант е по-скъпо, предвид цените на хотелите в Стокхолм, но печелим време.

 

Аз не вярвам да е по-евтино на аерогарата... И аз бих пътувала до града. Времето литва в автобуса :) 

Връзка към мнение

Аз не вярвам да е по-евтино на аерогарата... И аз бих пътувала до града. Времето литва в автобуса :)

По-евтино е в случая, но наистина ще загубим половината от следващия ден в пътуване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По-евтино е в случая, но наистина ще загубим половината от следващия ден в пътуване.

 

...но със сигурност е много по-скучно, летището е на кънда дивия и няма нищо просто, докато вечерен Стокхолм е очарователен! :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.