Прескочи до съдържание

Покупка на персийска котка


Препоръчани мнения

Искам да купя едно персийски коте за майка ми, не чистокръвно и т.н. за изложби за сума ти пари, има дори и за по 1000лв. Аз искам просто за домашен любимец, но да е такова с дълъг косъм и намръщен поглед:) затова тръгнах да гледам персийски и не ми се дават повече от 100-200лв. Темата е съвсем нова за мен и не ми се навлиза сега тепърва да чета дни наред, оказа се че и в тоя бранш има много измамници. Някой ако е наясно с нещата, моля да ми препоръча зоомагазин или развъдник, откъдето да си купя.

Връзка към мнение

Нищо не разбирам от котки, но много ги обичам! От приятели, които имаха подарена такава знам, че са с проклет нрав тези животинки (персийките специално). Това само за инфо. ;)

 

Иначе от сега завиждам :)

Връзка към мнение

е, имаше един сайт, в който пишеш какво животинче търсиш и хората почват да ти пишат и да ти се обаждат. Ще се опитам да се сетя кой е, аз така взех Бен.  Или пък виждаш, че продават и се свързваш с тях. Отиваш, виждаш бебето коте и решаваш дали ти харесва. Не виждам с какво могат да те измамят, освен да е малко по-непородисто, което според мен само ще го направи по-здраво. 

Ти не можеш да вземеш котенцето преди втория му месец, така че от забременяването на майката до готовност да смени дома си, има достатъчно време да се свържеш и разбереш с продаващия котета.  

А нравът на котето зависи от стопаните. Например нашият е гальовен, разглезен и много проклет, а от британчета не се очаква  това. Обаче защо персийско коте? Ти момиченца ли имаше? Кой ще го разресва ежедневно? И дрехите... мебелите...

Увеличи малко цената, която си готов да платиш. То трябва да се ваксинира, да му се направи паспорт, да се обезпаразити. Трябва да се храни, както и семейството му. Даже може докато си го чакаш, да им подариш някоя играчка. После ще е самичко у вас, така че е добре да си прекара забавно детството.  

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имам персиец у нас и колкото и да го обичам, не мога да не призная, че характерът му е ужасен. Всичко става когато на него му е удобно и на моменти е изключително досаден. Реши ли, че ще излиза/влиза няма да спре да мрънка докато не му отвориш. Изобщо не се шегувам, понякога сме стигали и до 30-40 минути мрънкане преди да стане на неговото. Галенето също става, когато е в настроение, въобще да се чудиш аз ли го гледам или той мен. Не казвам, че всички са такива, но определено не са и най-типичната котка, която се радва на човешко внимание. Да не говорим за безбройните унищожени дрехи, куфари, дивани и т.н.
Ако не държиш да е породиста, мога да те обзаведа с една черно-рижа с дълъг косъм, която е на 6-7 месеца за без пари, само трябва да си я вземеш. Израсла е в двор и не знам как ще ѝ повлияе домашната среда, но не вярвам да има проблем със свикването. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сега се сещам и да препоръчам женско коте, ако решиш да смениш породата с британска късокосместа. На родителите на Жижо е поне 2 пъти по-дребно женското зверче, а е вече на 3 годинки и някак създава илюзията, че е още малко коте. Освен това козината й е много по-мекичка. Не знам дали при всички породи женските са по-дребни.

Аз лично намирам малките и на животните, и на хората, за неустоими и не бих пропуснала тези няколко месеца тромавост и беззащитност като взема пораснала котка. 

Относно мяукането и ината - нашият може да нахалства през цялата вечер пред вратата, особено ако само един от нас е вкъщи. Мяукането се комбинира с дрънчене с ключове, за да е по-мелодично. Гушкането пък е придружено с хапане и подритване, а и сърцераздирателно хлипане, ако не позволиш да те ръфа. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз от както се помня все с котка съм живяла.Където видех малко коте на улицата, го прибирах, като се мислех на голям спасител :)

От 5 години имаме истински родословен персиец.Бяхме на една изложба да позяпаме котки и много го харесахме.Незнам дали само нашият персиец е такъв или всички,но е много спокйна и мързелива котка.Спи в 90% от денонощието,а през останалото време винаги е до нас,наблюдава какво правим,на вечеря сам се кача на свободния стол...общо взето се държи като член на семейството.Най-важното е че не се чеши по диваните,не драска и не хапе колкото и да го "мъчи" дъщеря ми.Но..о..оо има много косми,които изискват сресване всеки ден и баня поне на 2 седмици.Добре че нашият е свикнал.Другият проблем са кафевите сълзи,който си вървят заедно със сплескания нос.Като се изкиха и те хвърчат навсякъде :)

Майка ми има 2 "персийски котки" слагам кавички, защото са точно котки от обяви за по 200лв.Те не са със сплескан нос,само са много космати.При тях няма проблем със сълзите,не се налага да ги къпе,защото се къпят сами,ядат всичко,но са беладжии, не търпят мачкане и гушкани и предпочитат да са насаме.

Развъдниците продават и котета който не са шоу клас,за по-малко парички,но щом няма да ходите на изложби няма да е проблем за вас че например нослето му не е точно на линията на очичките :) Иначе наистина има много измамници които продават "персийци" с носове на Пинокио за луди пари :( Предимството от развъдника е че ще вземете здраво коте с гаранция,че поколения назад няма ген.предавани болести.Не взимайте коте преди да е навършило най-малко 3 месеца(правилото е 4месеца) до тогава то има нужда от майка си за да си изгради стабилен имунитет!

Надявам се да съм ти помогнала :)

Ако нещо по конкретно те интересува съм на линия за помощ :)

Редактирано от Росина
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Преди години бившия на сестра ми и подари персиец за рождения ден. От тези за 100-200 лв. Тя беше още  тийнейджърка. Никога преди това не сме имали животно, ако не се брои един аквариум, и едно морско свинче, които дълго не оцеляха. Нашите бяха много скептични, ама какво е това коте, допълнителен разход, ами ние не сме гледали, не знам какво си. Но това беше докато не го видяха. 

 

Франсоа бързо ме замести като част от семейството (аз вече живеех в чужбина), а след това и сестра ми и сега е като дете на нашите те го обожават и ние също. Той е със страхотен характер, както казва майка ми, Франсоа не е котка, а човек. (понякога прилича повече на бухал, бизон или лъв). Послушен, не хапе, не драска, мързелив, спи доста, а през нощта не вдига шум. Оставя се да го решат, по-малко да го гушкат, само като е в настроение. Но аз като се прибера, първата ми работа е да го намачкам, ще не ще, търпи душичката. Единствено не търпи затворени врати - никакви. Едвам изтрайва пред банята, а когато се освободи не влиза вътре, нали е мокро. 

Та това беше най-добрия подарък - член от семейството, особено когато децата напуснат дома, може би запълва някаква празнота. Ето го и него: 

post-1318-0-90880900-1489842125_thumb.jpg

post-1318-0-93093900-1489842129_thumb.jpg

post-1318-0-81364200-1489842133_thumb.jpg

post-1318-0-38575400-1489842136_thumb.jpg

post-1318-0-07647800-1489842138_thumb.jpg

post-1318-0-55841500-1489842225_thumb.jpg

post-1318-0-22428900-1489842228_thumb.jpg

post-1318-0-46081000-1489842230_thumb.jpg

post-1318-0-82904200-1489842231_thumb.jpg

post-1318-0-49679800-1489842235_thumb.jpg

post-1318-0-04108600-1489842238_thumb.jpg

post-1318-0-94739700-1489842239_thumb.jpg

post-1318-0-68309100-1489842240.jpg

post-1318-0-65351700-1489842243_thumb.jpg

post-1318-0-41676800-1489842257_thumb.jpg

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Понеже и аз си падам коткарка, да си кажа мнението.Oshko,каквото и да е коте ще зарадва майка ти .Ако тя, в незнанието си как ще го обгрижва, иска персиец,редно е да употребиш време и аргументи да я откажеш.Дългокосместите предизвикват и алергии.Освен това, предпочитаната от теб порода, не живеят 10-15 години и страдат от генетични заболявания.

Моето коте се спомина тази есен на 16 години и ние наистина загубихме член на семейството. :(

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Бих те посъветвала да пробваш от фондации за защита на животните.Моя Пуфи е от "Animal hope" във Варна.Първо тръгнахме по изложби ,но дори и 300лв. не ми се даваха за косместа котка.И мои близки приятели решиха проблема като потърсиха от фондацията.Пуфи е европейска късокосместа порода такива са всички улични котки ,но има титла граф и е най-любимият ми котарак от всички ,които сме имали.На 30.03.2017г. има рожден ден и както винаги ще го празнуваме.Моето котешко момче ще стане на 6г.За София се сещам ,че имаше фондация "На четири лапи",ако не греша.Пробвайте там

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

http://www.bezdom.info/index.php/obyavi/2-

 

Котета да искаш :) Освен, че няма да си дадеш парите на потенциален измамник, ще дадеш шанс на някой роден без късмет, но и без "пакета" от генетични заболявания/недостатъци, които породистите обикновено носят със себе си.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Oshkoр помисли си. Колкото майка ти да е млада и енергична, сдобиването с дългокосместа топка е голяма беля. Космите са толкова дълги и тънки, че въобще нямат изчистване. Летят си свободно във въздуха и се оплитат в косата, миглите, не съм убедена и че не ги вдишваме, за храната да не говорим. Колкото и на високо или затворени да държа черни блузи и панталони, няма спасение след като ги облека. Трябва си яко четкане всеки ден и това предпазва само от сплитане до някъде, но и това е сезонен ефект. Докато котето е малко бива, но с възрастта проблемът става драматичен. Иначе няма защо да се чудиме. Те котките са си такива - те са господарите, те са с характера и те диктуват правилата. Който иска някой да им се радва безкрайно, да ги боготвори и гледа в очите, си взимат куче. Няма да забравя първият скандал, който мойта котка ми оформи след като отсъствах два дена. Буквално като свекърва прегракна от крещене :) Помня и че когато синът ми си пишеше домашното и я отблъскваше да не му пречи, в момента, в който стана за малко от бюрото тя отиде и му се изпика на домашното :) ей такива мили симпатяги са персийките. Разбират само от обич, не и от пренебрегване и изтърване на нервите. Мойта ми струваше 300 лева, но това беше преди повече от 15 години. Имаше зоомагазин на пл. Славейков - не знам дали още съществува.Ако е със съвсем сплексана физиономия лекарите твърдят, че не могат да се хранят нормално и това причинява заболявания (това относно намръщения поглед)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, 

 

Oshko, малко късно се включвам. Виждам, че е минало доста време откакто си писал. Аз преди 2 години си взех една полу-персийка, майката уж е чиста персийка, ама влязъл един уличен котарак през прозореца ... (в апартамент на 1-я етаж), и така срещу 50 лв. се сдобихме с Лилянка.  Аз за разлика от другите мисля, че това е една прекрасна и добронамерена котка, никога не е правила бели нарочно, много е сладка. Много е спокойна, социална и обичлива, но не и нахална. (Не знам доколко точно майка й е била съвсем чистокръвна). Проблемът с космите определено го има, също и със събирането на тръни (живеем в къща). 

 

По принцип аз също съм против купуването на котки от магазин и развъдници, много по-смислено ми се струва осиновяването на някое изоставено коте. Представи си например да живееш цял живот в една клетка само за да правиш/ раждаш бебета. Струва ми се ужасно. 

 

Тъй като освен споменатата Лилянка имам и други селски котки, те също са много гальовни и сладки, нищо че не са породисти.

 

Миналата година Лилянка роди тези прекрасньовци. Сега пак е бременна, ако не си си взел коте до 2 месеца мога да ти подаря, ако ти харесват.

DSC_0193.JPG

DSC_0267.JPG

DSC_0299.JPG

DSC_0511.JPG

DSC_0173.JPG

DSC_0072.JPG

DSC_0563.JPG

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, PetyaG каза:

 

По принцип аз също съм против купуването на котки от магазин и развъдници, много по-смислено ми се струва осиновяването на някое изоставено коте. Представи си например да живееш цял живот в една клетка само за да правиш/ раждаш бебета. Струва ми се ужасно. 

 

 

Котките в развъдниците не живеят в клетки, а си живеят като царе. Познавам собственици поне на 5 развъдника -лицензирани (защото има и много псевдо такива) повярвай ми всичките им котки са гледани все едно,че са им деца!

Спасяването на бездомни котета (което лично аз съм правила,не веднъж или два пъти) е наистина по-смислено отколкото покупката от зоо магазин (там наистина го има това с клетките) ,но пък крие и доста рискове от болести по-котето, които могат да се предат на на стопанина. 

Мисля,че човек трябва да се информира за всички + и - на всички възможни начини за сдобиване с домашен любимец и да вземе обмислено решение ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
10 hours ago, Росина said:

Котките в развъдниците не живеят в клетки, а си живеят като царе. Познавам собственици поне на 5 развъдника -лицензирани (защото има и много псевдо такива) повярвай ми всичките им котки са гледани все едно,че са им деца!

Спасяването на бездомни котета (което лично аз съм правила,не веднъж или два пъти) е наистина по-смислено отколкото покупката от зоо магазин (там наистина го има това с клетките) ,но пък крие и доста рискове от болести по-котето, които могат да се предат на на стопанина. 

Мисля,че човек трябва да се информира за всички + и - на всички възможни начини за сдобиване с домашен любимец и да вземе обмислено решение ;)

 

Съгласна съм за рисковете. Това с клетките беше по-скоро за зоомагазините .Всички тези животни по витрините ми изглеждат много нещастни ...  

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.