Прескочи до съдържание

Питанка за Меминген


Zaro

Препоръчани мнения

Замислям едно кратко и целево пътуване до Меминген за 25-27 май. Времето е малко, но повече няма, а и пътуването е неланирано. Демек, бонус.

 

Полетът е вечерен, за единия ден предвиждам Леголенд, който е на час път на север, а за другия -  Нойшванщайн.

 

Намерил съм си кола под наем за около 60 евро за двата дни, което е повече от отлично.

 

Питането ми е къде е по-добре да търся настаняване, защото от това зависи кога и откъде ще се взима колата и как ще подредя програмата.

 

Вариант 1 е Меминген с много ограничен избор и в Букинг, и в AirBnb. Направил съм резервация с безплано анулиране а пъпа на града, не е евтино, но ако не се намери друго, ще остане това. Мисля, че е по-добре вторият ден от престоя, който е цял, да го отделя за замъците - може да има забавяне в часовете. Така поне пише на страницата им. От Леголенд може да се тръгне по всяко време, ако се гони график.

 

Вариант 2 е районът на Фюсен, който е на около час път на юг. В този случай, след кацане се насочваме натам, следвашият ден е за замъци, а на третия сутринта се тръгва към Леголенд и после до Меминген вечерта. Там съм набелязал 1-2 добри местенца, но са из селца и се опасявам да не нагъваме сандвичи от две филийки хляб, една върху друга.

 

Районът не ми е познат, а 25 май е празник, Възнесение. Пристигаме вечер и не знам дали няма да се окаже, че всичко е пуснало кепенците.

 

Моля за съвет.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще водиш ли детето в Леголенд?

Писах в подобни теми за малките диаманти из селцата в този регион:

 това-http://www.kloster-wiblingen.de/start/

 това-http://wieskirche.de/

разгледай и разцъкай тази карта има доста неща: http://www.germany.travel/en/map-of-germany.html#!/map/c/t/71/c/2763/b/http%3A%2F%2Fwww.germany.travel%2Fen%2Fleisure-and-recreation%2Fscenic-routes%2Fupper-swabian-baroque-route.html

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще водиш ли детето в Леголенд?

Писах в подобни теми за малките диаманти из селцата в този регион:

 това-http://www.kloster-wiblingen.de/start/

 това-http://wieskirche.de/

разгледай и разцъкай тази карта има доста неща: http://www.germany.travel/en/map-of-germany.html#!/map/c/t/71/c/2763/b/http%3A%2F%2Fwww.germany.travel%2Fen%2Fleisure-and-recreation%2Fscenic-routes%2Fupper-swabian-baroque-route.html

 

Да, заради него. Иначе току що намерих един хотел точно под Нойшванщайн, има и кръчма и е на по-добра цена от този в Меминген.

Връзка към мнение

Вторият вариант е по-добър. Настанете се във Фюсен или наоколо, щом сте с кола.
Имайте предвид, че независимо какъв тип са нощувките ви - хотел, хостел, мотел, гестхаус или апартамент, навсякъде ще ви вземат допълнителна и задължителна такса от около 1,80-2,20 € на нощувка на човек. Срещу тази такса издават гест-карта, за която е възможно да ви вземат допълнително 5 или 10€ депозит, който ще ви върнат когато напускате хотела. Тази гест-карта ви дава право на безплатно пътуване с градския транспорт във Фюсен и района. Обикновено дават (ако забравят - поискайте си) и карта на района, за който важи гест-картата. В случая той е доста обширен, защото включва всички автобуси, които отиват до Пфронтен (Пфр. Райд и Пфр. Вайсбах), Щайнах и всички населени места между тях и Фюсен, а в обратната посока чак до Щайнгаден, включително всички населени места между Фюсен и Щайнгаден, както и Вайскирхе (ЮНЕСКО).

Картата важи и за автобусите до замъците (и преминаващите покрай тях), но не за автобусчетата, които се качват от паркинга под замъка Хоеншвангау до Нойшвайнщайн - тези автобусчета са частна линия и за тях билета е 2,60€ отиване и връщане. Можете да си вземете и билети само в едната посока, примерно да ви качи, а на връщане да се спуснете пеша (20мин.) Ако решите да се качите с файтон - 6€ нагоре, 3€ надолу. Впрочем нито автобусите, нито файтоните отиват да самия Нойшвайнщайн - стигат на около 700м преди замъка, а ако пътят е затворен (ремонт, сняг) и минават по долния - на около 400м

Това, че е 25 май е Възнесение няма значение за замъците. 

Относно храната - месец май се води за по-слаб сезон и може все още не всички заведения да работят, освен това след 21:30 обикновено кухнята приключва работа, затова най-добре е да отивате на вечеря 19-19:30, когато кухнята работи на макс и обслужването става бързо. В самия Фюсен бих препоръчала ресторанта на х-л Лудвигс (на втория етаж е), който е по средата на пешеходната улица ( Reichenstraße 17) и  ресторанта на Gasthof Krone (ул. Schrannengasse 17 - номерата случайно са еднакви   :) )   - тази уличка е перпендикулярна на първата -  резстоянията са от порядъка на 3-5 мин. Цените и на двете места започват от 11-12€ до към 28€, бирата - 4-4,50€ (500мл)  Порциите са големшки, ако не можете да си го изядете, останалото ще ви го опаковат за вкъщи. Можете да плащате сметките си без проблем и поотделно.
Ако искате по-евтино заведение - има пицарии (и за "на парче"), естествено и ресторант Истанбул, където можете да хапнете на място турска манджа, ляхмаджун, адана кебап, можете да си вземете и дюнер "тейк ъуей" - цени от 5- 6-7€ нагоре, но примерно, порция истанбулски кюфтета с гарнитура 10€, айрян и т.н. Има и китайски ресторанти, амаа ... бе, според мен, в Бавария яжте баварски манджи :)
Ако пък искате да си купите нещо от супермаркет - има един на 50м от гарата (на първото кръстовище веднага вдясно, по стълбичките надолу етажа), втори супермаркет 
Feneberg - на максимум 400м от гарата вдясно и е точно срещу големия обществен паркинг. И третия голям супер в центъра на града е новия голям супермаркет (в нещо като МОЛ) на първия етаж, казва се REWE - само на 100м от кръстовището на главната пешеходна улица (по-горе я казах, х-л Лудвигс) в посока замъците. Други супермаркети: Лидл - към края на града в посока Вайсензее, а в другия край на града са Едека, Лидл и АЛДИ - посока Хопфен ам зее, вляво от кръговото при езерото  Форгензее.
Ако мога да бъда полезна с нещо друго около този район на Бавария - питай, каквото знам ще кажа   :)


 

 

Иначе току що намерих един хотел точно под Нойшванщайн, има и кръчма и е на по-добра цена от този в Меминген.

За кой хотел става дума?

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

О, романтише хотела

Романтише или "романтише"?

 

Нещо се мотат с потвърждението на приличната цена от снощи.

Връзка към мнение

Ако искаш хвърли едно очо и на Park hotel Faulenbach - собственикът (мисля) е руснак (Борис, ако добре помня), а хотела е на много приятно, тихо и романтично място близо до реката (Лех), хубави стаи, чисто, елегантно, отлична закуска - пеша по алеята покрай реката е около 10-12 мин до църквата Св. Манг и Фюсенския замък и централната пешеходна улица. Водопада е на 5-6 мин пеша, до малките езера са около 15-20 мин пеша...

Всъщност, където и да отседнете, опитайте, ако можеда се разходите малко наоколо - великолепна природа и съм сигурна, че много ще съжалявате, че ви е толкова малко времето

Връзка към мнение

Да допълня към базата данни с опит и питам още.

 

На 25 в Германия се пада Възнесение, което е официален празник. Във връзка с това, има дълъг уикенд и хората са решили да пътуват. Мислех, че само у нас има дълги уикенди.

Освен това, 25 май било ден на бащата. Всички хотели в района са пълни, а празните са на цената на околосветскоо пътешествие. Познати ме подготвиха да очаквам пияни германци, които си изпълняват физиологичните функции на улицата, но добронамерено.

 

Спим на 7 км от Фюсен. Сутринта газ към замъците. В Трипадвазър пише, че обиколката на стария и новия от начало до край отнема около 3-4 часа - единия, разходка до втория, айляк, снимки и т.н. Така ли е?

 

Съвети за уплътняване на остатъка от деня? Изкушавам се за Гармиш и ждрелото Партнах, дават го около час път. Малко препускане ще е. От друга страна ми се гледат зъбери.

 

От мястото, където спим, до замъците най-краткият път е през Австрия. Дали има пътна такса за този участък?

 

Айде, фийле данке засега...

Връзка към мнение
Дани Магелани

Да допълня към базата данни с опит и питам още.

 

На 25 в Германия се пада Възнесение, което е официален празник. Във връзка с това, има дълъг уикенд и хората са решили да пътуват. Мислех, че само у нас има дълги уикенди.

Освен това, 25 май било ден на бащата. Всички хотели в района са пълни, а празните са на цената на околосветскоо пътешествие. Познати ме подготвиха да очаквам пияни германци, които си изпълняват физиологичните функции на улицата, но добронамерено.

 

Спим на 7 км от Фюсен. Сутринта газ към замъците. В Трипадвазър пише, че обиколката на стария и новия от начало до край отнема около 3-4 часа - единия, разходка до втория, айляк, снимки и т.н. Така ли е?

 

Съвети за уплътняване на остатъка от деня? Изкушавам се за Гармиш и ждрелото Партнах, дават го около час път. Малко препускане ще е. От друга страна ми се гледат зъбери.

 

От мястото, където спим, до замъците най-краткият път е през Австрия. Дали има пътна такса за този участък?

 

Айде, фийле данке засега...

Малко след автобусната спирка, наляво и направо, е центърът за продажба на билети. Чака се минимум 2 часа. По-добре ги вземи по интернет. Има и друг вариант - качваш се със специалния автобус до Нойшванщайн и в дворчето, след сувенирите, в дясно има врата, чакалня и каса. От нея вземаш билет само за там. За другия не е проблем, не се чака. Разглеждаш за 1-2 часа, спускаш се пеш. Вторият е лесно достъпен и е близо до билетния център. И за него ти трябва време. Половин ден не ми стигна. Редактирано от Dani Magelan
Връзка към мнение

Билетите са ми ясни. Те са запазени. За времето питам по-скоро.

 

На тези замъци най-хубавото им е природата около тях. Аз не влязох нито в един от двата замъка и 4 часа не ми стигнаха да обходя всички красоти наоколо с айляшко темпо и спирка-две за закуска и биричка.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За 3-4 часа би могъл да разгледаш замъците, само ако отидеш в много лошо време и желаещите са значително по-малко. Но през месец май това означава да има порой, което пък и теб няма да те устройва. Предвиди си, примерно, предиобеда докъм 14 или следобеда - всъщност зависи за колко часа са ти билетите, нали каза, че вече са запазени. Защото то не е като при други замъци - отиваш, влизаш, гледаш, излизаш. Тука има и Мариен Брюке - еха-ах-их, фотосесии, има красиво езеро с лебеди и патки долу, красиви сгради, и музей на Баварските крале, заведения, сувенирни магазинчета, алеи за разходки като в парк...

Та, ако успееш докъм 14-15ч да приключиш със замъците, не си струва да "фърчиш" до Гармиш-Партенкирхен само за "здрасти" - това са два свързани града, всеки със свой център и красиво, Кметство, всеки с от красиви по-красиви рисувани сгради, с кокетни сладкарнички и ресторантчета, магазини - за там ти трябва цял ден и то малко на тъгъдъг, а пък за Партнах изобщо няма да имаш никакво време - и там ти трябва половин ден.

Но щом искаш чукари, според мен - имаш ги още там при замъците - само на 3км от замъците можеш да се качиш с лифта на Tegelberg (1878m), откъдето имаш панорама над Фюсен, езерата Форгензее, Алпзее, Шванзее и куп алпийски върхове. Билета за лифта (гондола е) Tegelbergbahn е 19,40€, а ако имаш гест-карта от хотел в района, имаш 50 цента отстъпка. Работното време на лифта е 9-17ч. До лифта може да се отиде с кола (има голям паркинг), с автобуси от Фюсен, които отиват в посока Вайскирхе и Щайнгаден - спират на спирката при замъците. Беше писал, че ще имате кола, но ако решите да ползвате автобус, преди да се качите питайте шофьора дали спира на Tegelbergbahn, защото не на всеки курс минават оттам. Горе има кафе-ресторант, тераса - можете да хапнете, пийнете, да се разходите, да се любувате на гледки, стига да е хубаво времето, разбира се   :)
А Гармиш Партенкирхен, Партнах, върховете, езерата и всичко там наоколо, е друга песен, при това по-по-най-прекрасна и за там ти трябват минимум пет пълни дни, а най-добре 8-10, за да си бъде удоволствието по-пълно :) 
Казвам всичко това като човек, който вече четири години по ред ходи по тези места за по 15-18 дни, дори миналата година два пъти, и трябва да кажа, че не мога да им се наситя на красотите :)

post-5042-0-99998700-1490905816_thumb.jpg

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Янко Велков

Така-така, значи празникът е бил Възнесение... 

 

Аз също пристигам в Меминген по обяд на 25-ти (с полет от Подгорица), и ще се връщам на 30-ти от Милано, като идеята за това време е да се отбия в Лихтенщайн. Почнах да търся варианти за придвижване и настаняване, като ми се стори добра идея да нощувам първата нощ в Линдау (на езерото Бодензе, близо до австрийската граница), но там единият хостел изискваше минимум 2 дни престой за тези дати, а другият ми отговори, че са пълни заради "празника" - сега е ясно кой празник:)

 

Най-сносната алтернатива за сега е Инсбрук, но още не съм решил нищо... така че ако имате свободно място в колата и път на юг към замъка Нойшвайнщайн (въобще не съм се замислял, че е наблизо, но ще е страхотно да се види), и нямате нищо против допълнителна компания (разбира се, срещу половината от пътните разходи), би се получило идеално:)

Връзка към мнение

Така-така, значи празникът е бил Възнесение... 

 

Аз също пристигам в Меминген по обяд на 25-ти (с полет от Подгорица), и ще се връщам на 30-ти от Милано, като идеята за това време е да се отбия в Лихтенщайн. Почнах да търся варианти за придвижване и настаняване, като ми се стори добра идея да нощувам първата нощ в Линдау (на езерото Бодензе, близо до австрийската граница), но там единият хостел изискваше минимум 2 дни престой за тези дати, а другият ми отговори, че са пълни заради "празника" - сега е ясно кой празник :)

 

Най-сносната алтернатива за сега е Инсбрук, но още не съм решил нищо... така че ако имате свободно място в колата и път на юг към замъка Нойшвайнщайн (въобще не съм се замислял, че е наблизо, но ще е страхотно да се види), и нямате нищо против допълнителна компания (разбира се, срещу половината от пътните разходи), би се получило идеално :)

Ако правилно разбирам - сам ще пътуваш?

Сега погледнах в Booking.com  - на мен за Линдау ми дава съвсем приемливи оферти за дата 25 май 2017 - обърни внимание, цената е в левове.

post-5042-0-87091000-1490909374_thumb.jpg

post-5042-0-14066700-1490909385_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Янко Велков

Ако правилно разбирам - сам ще пътуваш?

Сега погледнах в Booking.com  - на мен за Линдау ми дава съвсем приемливи оферти за дата 25 май 2017 - обърни внимание, цената е в левове.

 

Да, сам... наистина, пропуснал съм един от хостелите с прилична цена - сигурно заради обявеният чек-ин до 18 часа (а и двата автобуса на FlixBus от Меминген пристигат в Линдау, около 23:30; с влак ще е 5-6 пъти по-скъпо, и засега го изключвам като възможност) - но сега направих резервация за всеки случай, и ги запитах как стои въпросът с късното настаняване. Може и да съм го видял в началото, когато наивно си вярвах, че ще намеря настаняване в рамките на 10-20 евро - рекорда ми засега е 31 евро на вечер и се надявам да не го подобрявам:)

Благодаря за помощта! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Малко да допълня информацията.

 

След две анулирани резервации, в Homeaway и Airbnb, като и на двете места получих пълно възстановяване на сумата, най-сетне намерих ключа за баварската барака. Намерих сайтове с купища малки семейни хотелчета къщи за гости с и без закуска, които явно работят само с германци, щото сайтовете им, там, където ги има, са само на немски. Цените са повече от прилични. Ако не бях изтеглил късата клечка с датата, сигурно нямаше да ги намеря.

 

Пратих запитвания на няколко, като получих положителен отговор на едно от първите, които си харесах. Хората със съжаление ме информираха, че е свободен само най-големият им апартамент за 4-5 човека, който е на цената на ... двойна стая в другите платформи за резервации. Като бонус има и закуска. Едвам ме навиха. 

 

Сайтовете са:

https://www.halblech.de/

http://www.fuessen.de/

https://www.schwangau.de/aktuelles/

https://www.hopferau.de/en/

 

Общо взето, на всяко населено място му слагаш едно .de и си готов.

 

Надявам се, че няма да има повече корекции в плана, че досега няма нещо, което да не съм анулирал, за щастие безплатно. Дори таксата на Airbnb я бях прежалил, а то се оказа, че такава няма да има в случая. Нещо ме гложди още за колата, ама да видим. Нея засега съм я анулирал само веднъж.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.