Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Защо не се обадиш да попиташ дали не могат по-бързо да издадат "по изключение" поне временно удостоверение?

 

По изключение, a също така-и по-късно, може да Bи бъде издадено Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК.

 

Понеже предполагам  тия 10 дни за идване са главно заради изработването на пластиката, иначе справката дали има права става мигновено и просто да пуснат един лист там с печат и подпис.

 

Сега се сещам, че преди години, когато имаше някакви проблеми с издаването на картата, отидох и си извадих такова удостоверение, и ако не ме лъже паметта стана на място веднага.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно така е. Може да се пътува с удостоверение за временно заместване на ЕЗОК, което важи за до 3 месеца престой в чужбина, доколкото си спомням. Издават го за 1 работен ден.

Може да си изтеглиш дори формата за заявлението от тук и направо да ги попълниш:

 

http://www.nhif.bg/web/guest/227

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Моето лично мнение е, че винаги трябва да има застраховка. За Европа имаме ЕЗОК, но въпреки това, винаги правя отделно за 10 000 евро. За далечните дестинации правя максимума, мисля, че беше 30 000. И да, от известно време са електронни, аз правя в Евроинс. Всъщност, моят агент ги прави там. Преди време съм правила и в Булстрад, там бяха хартиени, написани на ръка.

Дано не му се налага човек да ги ползва тези застраховки, но всичко става.

Преди няколко години бяхме на круиз из Ха Лонг и ни заведоха в една пещера. Едната колега от групата се подхлъзна на някакво стъпало - вътре си беше тъмно и влажно и падна по гръб. Удари си главата и така издрънча, че беше направо страшно. Оказа че, че масивната метална шнола на косата е поела удара. Но - припадък, едвам я изнесохме,  става  под земята.

И това се случва насред нищото. В такива моменти действам автоматично, защото е много важно какво ще се направи. Но едно е да си имаш лекарства и уреди под ръка - съвсем друго само с това, което можеш, далеч от здравно заведение.

Свидетел съм била и няколко други инцидента преди време и за това никога не пестя от застраховка.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

2. Застраховката по кредитната ти карта. Честно казано не съм чел полицата им до последната запетайка, на хартия не изглеждат зле, но хич не ми се иска да попадам в ситуация, която да разбирам, тънкия шрифт. На практика е безплатна.

 

Честно казано, аз съм чувала, че застраховките от кредитната карта и сключените застраховки, закупени при WIZZ, Ryanair, etc. абсолютно се припокриват. Все пак е добре да се изчетат условията на кредитната карта :huh: .

 

Другото, което ми е чудно, поне в Германия като си правиш туристическа застраховка, я сключваш за 1 година и цената е около 20-30€, като изчетох разни полици от Бг застрахователи, там е много по-скъпо и обезщетенията са по-ниски.

 

Абе човек трябва да си помисли наистина за рисковете, в повечето случаи плащат авиокомпаниите и застраховките за излишни, а като се случи нещо по собствена вина, пак не плащат, така че.... 

 

На моя позната и изчезна багажа при Ryanair в Мадрид, и бяха поискали сметките за всички неща от куфара, беше пускала жалба и т.н. и до ден днешен не получи нищо.(става въпрос за преди 3-4години).

 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

2. Застраховката по кредитната ти карта. Честно казано не съм чел полицата им до последната запетайка, на хартия не изглеждат зле, но хич не ми се иска да попадам в ситуация, която да разбирам, тънкия шрифт. На практика е безплатна.

 

При една от банките например се оказа, че застраховката се активира в момента, в който направиш някаква покупка с картата, стъпвайки на чужда територия. Може и дъвка от летището да е, но трябва да има транзакция, иначе само си носиш карта с теб и толкова.

 

Иначе влязох в темата да потърся какви са тези застраховки, които споменавате при отмяна на полет. Не бях чувал за такива и ми стана интересно кога решавате да сключите такава? Кой полет определяте като рисков, за да се застраховате? Имам време да видя как ще се развият нещата с вулкана Бардарбунга в Исландия (нещата вървят към утихване), но си мисля има ли някакъв смисъл да се застраховам за евентуална отмяна на полети по единия маршрут в посока Исландия ако нещата с въздушното пространство загрубеят?

Връзка към мнение

То при всичките е такъв механизма за активиране, например купуваш самолетен билет с картата от-до и това директно те покрива за периода. 

 

Нямам опит със сключването на такива, още повече със искове по тях. Аз гледам да си правя само медицинска. Мисля, че и в друга тема коментирахме наскоро, че тези застраховки изплащат нещо само ако авиокомпанията откаже, което според мен предполагам доста солидно прехвърляне на топката. При положение, че те притеснява полета на отиване едва ли има смисъл - застраховката няма да вдигне пепелта над Европа, а пък авиокомпанията няма да те завлече, а най-малкото ще ти върне парите, така че...искрено се съмнявам в тоя случай застраховката да помогне с нещо. Ако имаш предплатени хотели и подобни неща, май тогава подобни застраховки вършат работа, но ти питаше конкретно за отмяна на полет...

Връзка към мнение

Имам и предплатени хотели, не знаех че и за там мога да имам претенции. Аз изисках да ми пратят едни условия за застраховка при отмяна на полет и ми изглежда като да не вършат никаква работа. Или поне аз си представях по-различно една такава застраховка. Покриват уж хотел и "неща от първа необходимост", каквото и да имат предвид, може би храна, вода. Но това не е ли задължение на авиокомпанията? Т.е. както ти казваш ще се прехвърля топката, едва ли ще ми помогне особено. Една пепел във въздуха си е форсмажор, а май при таква обстоятелства доста от нещата не важат като при нормални ситуации.

 

А за картата май се оказа, че не е достатъчно да купиш билет от-до затова го и написах, да се внимава.

Връзка към мнение

Аз сключвам такава застраховка за отмяна на полет, наложи ми се да я науча, защото шефа ни (общ за мен и съпруга ми тогава, вече не) се заяде с мъжа ми и започна да не го пуска отпуска. Тогава четох, и започнах да правя такава застраховка, при която, ако не го пусне ще си върна разходите за билети, хотели и т. н. Консултирах се с адвокат и се оказа, че нищо друго не мога да направя. Посетих офис на Армеец, там си правя застраховката и разбрах, че:

1. Освен споменатия вече вариант покрива и вашия вариант например с Исландия, ако вулкана изригне и самолета не излети ще ви покрие разходите за хотели, кола под наем и всичко, което не можете да откажете и за което представите документи.

2. Ако имате навързани полети и единия закъснее и изтървете другия, и се наложи да си купите билети в последния момент ще покрие разхода, разбира се всичко с документи, но това не е проблем.

3. Разболява те се или някой ваш близък се разболее и не дай си боже умре, и не можете да тръгнете ще покрие самолетния билет, хотели и т. н. 

Има много варианти, аз не сключвам всеки път, но при навързани полети или скъпи билети, големи пътувания - задължително. Застраховката е 20% от сумата, която сами си определяте колко искате да бъде. Аз си смятам колко ще загубя при евентуален проблем, преценям си риска и решавам на каква цена да сключа застраховка. Ами в общи линии е това, предполагам условията и какво покрива и какво - не ги има в сайта на различните компании.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз сключвам такава застраховка за отмяна на полет, наложи ми се да я науча, защото шефа ни (общ за мен и съпруга ми тогава, вече не) се заяде с мъжа ми и започна да не го пуска отпуска. Тогава четох, и започнах да правя такава застраховка, при която, ако не го пусне ще си върна разходите за билети, хотели и т. н. Консултирах се с адвокат и се оказа, че нищо друго не мога да направя. Посетих офис на Армеец, там си правя застраховката и разбрах, че:

1. Освен споменатия вече вариант покрива и вашия вариант например с Исландия, ако вулкана изригне и самолета не излети ще ви покрие разходите за хотели, кола под наем и всичко, което не можете да откажете и за което представите документи.

2. Ако имате навързани полети и единия закъснее и изтървете другия, и се наложи да си купите билети в последния момент ще покрие разхода, разбира се всичко с документи, но това не е проблем.

3. Разболява те се или някой ваш близък се разболее и не дай си боже умре, и не можете да тръгнете ще покрие самолетния билет, хотели и т. н. 

Има много варианти, аз не сключвам всеки път, но при навързани полети или скъпи билети, големи пътувания - задължително. Застраховката е 20% от сумата, която сами си определяте колко искате да бъде. Аз си смятам колко ще загубя при евентуален проблем, преценям си риска и решавам на каква цена да сключа застраховка. Ами в общи линии е това, предполагам условията и какво покрива и какво - не ги има в сайта на различните компании.

 

20% не е ли прекалено много, сигурна ли си в процента?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

20% не е ли прекалено много, сигурна ли си в процента?

По-мaлко е, рaзбирa се. Aз съм прaвил точно тaкaвa зaстрaховкa зa отмянa нa полет, или невъзможност порaди други причини (изброените горе) дa се осъществи плaнувaно пътувaне, минaлaтa годинa точно от "Aрмеец". По спомени зa ценa нa полетите около 230 евро, сумaтa която плaтих зa зaстрaховкa беше нещо към 15 лв. Ти си мaтемaтИкa, смятaй ги колко % сa :) Нямaше тaковa нещо кaто "сaм си определям зaстрaховaтелнaтa основa и процентa върху нея". Всичко се смятa точно по предстaвените от теб документи зa плaтени резервaции, полети и покупки.

Някъде в другaтa темa бях пуснaл снимки нa сaмaтa полицa, тaм може дa се види точно кaкъв е бил %-a. Не могa дa го проверя сегa, зaщото не съм си в нaс тези дни.

 

Имa еднa особеност при този вид зaстрaховки. Зaдължително условие и изисквaне е зaстрaховкaтa дa се сключи в същия ден (или първия рaботен), когaто е нaпрaвенa покупкaтa нa билетa, нощувкaтa или кaквото решиш дa зaстрaховaш. Нa всякa отделнa покупкa се прaви отделнa зaстрaховкa. Може нa всички елементи от цялото пътувaне (но пaк по отделно зa всеки), може и сaмо зa който ти прецениш и искaш. Носи се рaзпечaткa, нa която ясно дa личи, че покупкaтa/резервaциятa сa нaпрaвени нa дaтaтa, в която отивaш дa сключвaш договорa. Поне при тaзи, която aз прaвих беше тaкa.

 

Може горното обaче дa е било някaкъв друг вид зaстрaховкa...

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Потвърждавам написаното от Уилкс, другото е нещо коренно различно и ми звучи като застрахователна измама...

 

Той го е написал, но нека и аз да кажа, че въпросната застраховка изисква сключването и да стане едновременно със (или най-късно на следващия ден) закупуване на билети и предплащане на нощувки...

Връзка към мнение

Принципно и аз съм срещал по сайтовете за застраховки, че можеш сам да си определиш сумата, за която си застрахован. Специално, когато я сключваш застраховката онлайн няма как да ти изискват всички резервации и потвърждения на място.  Вече предполагам ако стане време за плащане ще трябва да се плеснат на масата разпечатките, финансовите бонове и т.н., като тавана е именно определената сума. Абе и в при двете положения - доброволно и задължително определяне на сумата няма голяма разлика, при доброволното нямаш стимул да лъжеш и в двете посоки. 

Връзка към мнение

Именно при завеждане на щетата се изискват въпросните документи и тогава се сверяват датите дали отговарят на общите условия по застрахователната полица. Другото може би е някакъв вид застраховка "финансов риск". Там условията са толкова разтегливи, че лично аз не бих се доверил на подобна полица...

Връзка към мнение

Ето това имам предвид, да не се объркаме:

 

2014-08-23_11-04-24.png

 

Т.е. ако дадеш по-висока сума си е твоя грижа, че ще платиш по-скъпа застраховка от необходимото като се стигне до показване на документи. Ако дадеш по-ниска пък може да не ти покрият всичко. Аз така го разбирам, нямаш никакъв стимул да лъжеш. 

Връзка към мнение

Точно за това става дума. Това е вид застраховка на финансов риск. Тук се застрахова посочена сума, която е предмет на облигационно отношение между застрахован и трето лице. Условията варират, тъй като този тип застраховки е крайно рисков от гледна точка злоупотреба на застрахованото лице. Например, застраховам договор за покупко-продажба на имот. Договарям се с продавача да си разделим застрахователното обезщетение и той прекратява едностранно договора. Ясно е за какво иде реч...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Принципно и аз съм срещал по сайтовете за застраховки, че можеш сам да си определиш сумата, за която си застрахован.

 

По сaйтовете сигурно може дa срещнеш толковa видa, колкото сaйтa провериш. Несъмнено повече от един вид. В предното си мнение писaх именно сaмо зa зaстрaховкaтa от видa, предлaгaн точно от "Aрмеец", зaщото зa него беше стaнaло думa.

Не съм споменaвaл, или коментирaл никaкви други :) Кaто се приберa пaк ще я снимaм (aко съм я зaпaзил, зaщото дaвносттa и събитието минaхa още пролеттa).

 

Искaх сaмо дa уточним този момент, дa не стaвa обърквaне зaщо и зa кaкво съм писaл ;)

Връзка към мнение

Аз повдигнах въпроса за застраховките при полет. Прочетох да се споменава в други теми, не бях чувал за такава като възможност и ме заинтригува. Така или иначе за мен е вече късно да сключвам такава, защото само едно-две неща вече не съм резервирал и платил. И ще вляза в графата "застрахователна измама" ако я сключа непосредствено преди пътуването.

Връзка към мнение

Сега ще снимам полицата и ще я кача, и от пред и отзад. Определено знам какво говоря, ще ме извините, обаче се дразня от празни предположения, на този така му звучало, на друг по друг начин, обаче аз си направих труда да отида на място в офис на Армеец, да разговарям и да сключа такава застраховка, и не е вярно, че трябва да е в деня на покупката, дори ме върнаха, защото отидох 6 месеца по рано, т.е. когато си купих билетите. Не, че не можеше, но сумата беше по голяма, а 1 месец преди това е по малка. Даже ми написаха полицата и стоя написана в офиса им да чака да стане време. Сумата е малка, 400 лв. защото беше като ходихме до Киев, и аз си сметнах билетите и хотела, което правеше толкова. Когато отидеш да искаш да ти платят, тогава вече предоставяш всички документи. И условията имам, но са с много дребен шрифт и да ги снимам, нищо няма да излезе. За тези 400 лв. платих точно 8 лв. Ходих и във Виктория да питам, но там цената беше по висока, условията не помня. Не ми се е налагало да искам да ми плащат, така, че не мога да кажа дали е измама или не, но Армеец ми звучат достатъчно тежко, за измамно дружество.

Връзка към мнение

Това е нещо съвсем различно. Видно от полицата, същата е сключена преди самото пътуване. В първото ти мнение това не ставаше ясно и именно затова реагирахме двамата с Уилкс. Не се пали излишно... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре де, това не е ли така наречената cancellation insurance? В по-високата опция на WorldNomad, заедно с медицинската застраховка върви и такава, мисля, че беше с лимит до около 7,500 евро. Може да се купи онлайн по всяко едно време преди пътуването, аз си я вземам след като си купя билети и предплатя по-сериозни суми, понякога 9-10 месеца предварително. Така в случай, че някой се разболее или се случи нещо друго непредвидено, не изгарят парите за билетите и другите предплатени неща, то нали това е смисъла на застраховката. Не съм чел всички условия, например какво се случва ако а/к отмени полета, защото съм си мислел, че по-скоро в такъв случай би трябвало да се разправям със самата авиокомпания директно.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Добре де, това не е ли така наречената cancellation insurance? В по-високата опция на WorldNomad, заедно с медицинската застраховка върви и такава, мисля, че беше с лимит до около 7,500 евро. Може да се купи онлайн по всяко едно време преди пътуването, аз си я вземам след като си купя билети и предплатя по-сериозни суми, понякога 9-10 месеца предварително. Така в случай, че някой се разболее или се случи нещо друго непредвидено, не изгарят парите за билетите и другите предплатени неща, то нали това е смисъла на застраховката. Не съм чел всички условия, например какво се случва ако а/к отмени полета, защото съм си мислел, че по-скоро в такъв случай би трябвало да се разправям със самата авиокомпания директно.

Може би е такава, те много дружества я предлагат, не само Армеец, разликата ще е в условията и цената. Аз това съм харесала като цена - условия. WorldNomad не съм ги разглеждала детайлно, защото на първо четене ми се видяха скъпи. 

Връзка към мнение

Може би е такава, те много дружества я предлагат, не само Армеец, разликата ще е в условията и цената. Аз това съм харесала като цена - условия. WorldNomad не съм ги разглеждала детайлно, защото на първо четене ми се видяха скъпи. 

 

 

Хм, спрямо това, което получаваш са много по-евтини от Армеец, отделен е въпроса какво ти е нужно. Подчертавам, че медицинска застраховка от рода на 10,000 до 100,000 евро покритие може да се окаже крайно недостатъчна

 

2% от 7.000 евро (цената на Армеец) са 140 евро - това само за отмяна на пътуването, WorldNomad струва 95 евро за двама човека (за до 7,000 евро отмяна на пътуване), като покрива още (за 2 седмично пътуване):

 

Медицински разходи, хоспитализация - без лимит на 100% колкото и да струва.

 

Лекарства предисани от лекар - без лимит на 100% колкото и да струва.

 

Медицинска и не-медицинска евакуация до страната, в която живееш.

 

Прекъсване на пътуването - 3,500 евро

 

Изпускане на връзка при полет - 700 евро

 

Багаж и лични вещи - 2,500 евро, включва кражба, изгубване при чек ин, пожар, природно бедствие

 

Закъснял багаж - 100 евро на 24 часа, маскимум 500 евро (5 дни)

 

плюс много други неща.

 

Аз лично не съм виждал нищо подобно да се предлага от български застраховател.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.