Прескочи до съдържание

Исландия


Ani_pv

Препоръчани мнения

Предстои ми пътуване да Исландия от 28.09.2013. Планирахме го дълго и уж внимателно, но ще видим. Всичко е купено и резервирано-самолети, хотели, коли. Ще сме 6 човека, от които трима луди фотографи. И понеже тях ги интересуват само снимките и северното сияние, неснимащите трябва да се погрижим за някои "дреболии".

- чух, че нощния живот в Рейкявик е впечатляващ. Нямаме много време, но ако някой има впечатления или препоръки може да ги сподели

-че ще се яде разложена акула то е ясно ама много ли е гадна?

- Имаме един следобед за Синята лагуна-по-точно след 16 часа.Ще стигне ли времето да й се накефим, до кога работи, колко крони е входа ?

- Къде да сменим крони и се надявам, че по целия остров има къде. Приемат ли всякакви кредитни карти? Изобщо някои основни цени да ми кажете-разбрах, че горивото е около 3.60 лв.

- Предполагам,че навсякъде има указателни табели за гейзери, водопади и други-да не пропуснем нещо-така ли е? За ледниците и глетчерите-също

- Понеже ще обиколим целия остров ако някой е видял някое красиво, неописано в интернет място, много моля да го сподели

- има ли къде да се храним по пътищата или трябва да си купуваме храна от градовете, през които минаваме-голяма пустош ми изглежда.

Изобщо ще Ви бъда благодарна за всяка практична информация.

Връзка към мнение

Най-добре обменете крони още на летището, чейнджове не видяхме. Може разбира се да се обменят в банките, но само в краткото им работно време.

Кредитни карти приемат всякакви. Всичко е доста скъпо.

Не сме обикаляли много по пътищата, но от малкото, което обиколихме, не видяхме никакви крайпътни заведения.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По ред на номерата, ще добавям и по-детайлни отговори, ако е необходимо :)

 

- Колкото е впечатляващ нощния живот, толкова е и ограничен в тясно пространство. Просто ако не ви хареса едно място, прескачайте от заведение на заведение, има си там една главна улица, на която са всичките барове/дискотеки. Много от тях са си обикновени ресторантчета през деня. Иначе пияни и весели северняци навсякъде, обстановката си заслужава :)

 

- Много е гадна, аз не успях да я погълна. В заведенията се предлага като хапки със шотче от техния алкохол, но иначе се продава и в супермаркетите на Bonus, големите. Някъде на Snaefellsness беше и фабриката, която обработва голямата част то тоя деликатес, мисля че и тур има из нея. Не беше отворена, когато ние ходихме. 

 

- Синята Лагуна работи до 8-9 вечерта, мисля че 3-4 часа са абсолютно достатъчни. 33 евро е входа в момента, заслужава си, особено ако е кучи студ отвън и вали сняг :) http://www.bluelagoon.com/

 

- Кроните ние ги дърпахме от банкомат, както по повечето места е най-добрият начин за сдобиване с местна валута. Банкомати има често. На практика абсолютно всяко заведение, включително най-дребните капанчета и бензиностанции на самообслужване приемат кредитни карти, бяхме компания от 7 човека първият път, никой не е имал проблеми с неговата карта. 

 

- Цените са над тези в Западна Европа. По груб спомен, хот-дог от култовата будка беше към 2 евро на човек...а ти трябват 2-3 да се наядеш. В капанчетата за хранене мисля, че елементарна риба с пържени картофи е около 10 евро. Препоръчвам да си напазарувате в някой от Bonus-ите, ако искате да спестите пари. 

 

- Да, табели има навсякъде и инфраструктурата е добра. На практика излизайки от Рейкявик няма къде да се загубите. Табелите, които означават туристически атракции са обозначени с този символ:

 

GetAsset.jpg

 

На практика дори нищо да не е прочел човек, следвайки само тези табели ще се оправи, стига да има необходимото време, защото броя на атракциите е наистина огромен :) Има си обяснителни надписи на английски навсякъде, с коя атракция какво представлява. 

 

- За неописано място в интернет - трудно...то за описаните няма време :) Но ще сте в края на септември, което е преход към ниския сезон, почти съм сигурен че на доста места няма да видите хора, ако това е целта на питането :) Иначе Западните Фиорди са места, които били безумно красиви, сравнително недостъпни и малко туристи стигат до там. Аз за съжаление не успях да стигна, остана за друг път. Но ако търсите нещо по-девствено и по-рядко посетено това е вашият регион. 

 

- Че е пустош, пустош е. За това дръжте резервоара сравнително пълен и гледайте да имате някакво количество суха храна във вас. Иначе бензиностанциите, които имат магазинче към тях предлагат елементарни неща за хапване - от хотдог до супи, риба, агнешки котлети и т.н. 

 

За колко време ще сте там?

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз да се намеся в съветите :)

Гледайте да ви е пълен резервоара винаги, бензиностанциите не са толкова начесто, само в Рейкявик са много. Бензинът през месец април беше около 3,15 лв, плащахме го само с кредитни карти, проблеми сме нямали. Всъщност си носихме крони от Лондон, но и с карти плащахме, проблеми никакви.

Акула не ядохме, алкохолът е скъп и се продава в специални магазини, в супермаркетите няма да го откриете.

Аз ще препоръчам при посещението на водопадите, да си вземете дъждобрани, че ние бяхме станали мокри кокошки, че и дъжд ни валя.

Придържайте се към основния път, златния кръг, повечето от другите пътища са офроуд и ние не рискувахме. Освен ако не сте с джипове :)

(Казвам го защото нямахме пълна застраховка на колите под наем, а само базисна и не посмяхме да караме по тези пътища, че яко хвърчат камъни) Ако нощувате като нас в някое затънтено място, е добре да имате навигация, аз носих моята.

Друго, внимавайте с местата за паркиране и ограничението на скоростта, има камери тук там.

За нощния живот нищо не мога да кажа, че не ме вълнува и не сме търсили такъв тип развлечения.

Но по кафенетата цените са като в Англия, по-точно в Рейкявик е като в Лондон. Колкото по в "провинцията" се намираш, цените падат, включително и на нощувките.

Ако има още нещо и мога да отговоря, ще се радвам да бъда полезна.

Исландия в момента ми е любимата страна, в която съм била.

Редактирано от danimarkova
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря Ви много за препоръките и информацията.

На острова имаме 9 нощувки, които са по целия път. Направихме ги повече, защото на фотографите им трябва повече време за снимки. Отиваме по новолуние и не в светлия сезон,ще стигнем най-север. Всички предпоставки за сияние са налице и дано да имаме късмет с времето, но се надявам, че за 10 дена все някога няма да е облачно.

Дани и Георги-помагате ми много със съветите, ако се сетите още нещо се надявам да го споделите. Благодаря Ви

Когато пътувам обикновено не пиша пътеписи-говорят снимките, но сега ще се опитам да напиша нещо като се върнем, защото май няма много инфо за Исландия.

Дани, видях снимка с ледници-надявам се, че няма да ги подминем тия места?

Като Ви гледам какъв студ сте брали почвам да се замислям повече за екипировката. Времето го дават между 6 и 10 градуса, но явно вятърът е убийствен.

Връзка към мнение

А да, обличайте се добре :) Ние подценихме времето, ходихме в началото на юни, когато и у нас беше 10-ина градуса и неправилно преценихме, че там ще е почти същото. Груба грешка  :rolleyes:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, да! Температурите не са проблем, но вятъра е. Фотографите дано са им стабилни стативите, термобельото в моя случай свърши вълшебна работа, ако якетата ви са ветроустойчиви ще е супер :)

 

В момента, в който подминете Vik, от южната страна, скоро след това ще се покажат ледниците отляво. Виждат се от пътя, никакъв проблем.  Ако отидете до входа на Skaftafell National Park, там се организират и разходки по ледниците. Малко е туристическо като цяло, че ти дават чукче за алпинисти, което не ти трябва, т.е. само с цел да изглеждаш професионално на снимка, но иначе сам да тръгваш по ледниците е строго непрепоръчително, има паметна плоча за едни изчезнали германци...

 

Най-известният ледник, Jokulsarlon, което е всъщнот ледник, който завърша с лагуна от ледени късове, които плуват към океана, е буквално до пътя. Там редовно има и тюлени, ще станат супер снимки :)

 

Относно сиянието, надявам се сте добре подготвени техничеки, в блога описах подробно, конкретно за Исландия: http://www.aerohroniki.com/2012/11/16/%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%B5/

 

Безценни сайтове като цяло ще са тези: http://www.vegagerdin.is/english/road-conditions-and-weather/ - пътната обстановка, обновява се често. А това е прогнозата за времето: http://en.vedur.is/

 

http://farmholidays.is - това пък е сайта, който показва списък на фермите за спане, ако все още не сте си организирали нощувките по пътя, макар че спомена, че с това сте приключили.  

 

За 9 вечери май няма да има как да стигнете до фиордите. След като ще правите пълна обиколка, предполагам ще стигнете и до Акурейри и езерото Myvatn. Там има нещо подобно на синята лагуна, но не толкова развито като инфраструктура и бизнес. Може би може да пропуснете оригиналната Синя Лагуна, ако ви стиска :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Много, много ти благодаря! Фотографите са заредени с всичко, необходимо за сиянието. Синята лагуна едва ли ще я пропуснем щото аз се тръшкам за нея.

Колите, които сме резервирали и платили са киа сиид. Още се чудим дали да ги сменим там с високопроходими, но ще видим.

Да сме живи и здрави да идем и да се върнем-това е най-важното

Още веднъж благодаря на всички

Връзка към мнение

Мисля, че в края на септември лека полека започват да затварят вътрешните пътища, което прави 4х4 излишно. На практика със и без джип, единствените места, които ще са ви позволени са нормалните пътища, на които и Киата ще се справи. Естествено джипа си води разни ползи, но в случая са минимални, според мен ако се придържате само към главните пътища си спестете парите. 

Връзка към мнение

Ние не стигнахме до ледниците. Бяхме най-далече в град Вик с ужасяващия вятър на скалите..

Ледниците и кристалната пещера http://www.localguide.is/localguide/Ice_Cave_Tour.html съм оставила за следващо посещение.

Връзка към мнение

- Много е гадна, аз не успях да я погълна. В заведенията се предлага като хапки със шотче от техния алкохол, но иначе се продава и в супермаркетите на Bonus, големите. Някъде на Snaefellsness беше и фабриката, която обработва голямата част то тоя деликатес, мисля че и тур има из нея. Не беше отворена, когато ние ходихме. 

Не беше ли споменал в пътеписа, че не сте успяли да намерите къде продават такава разложена акула? Или става дума за друг 'специалитет' или аз бъркам?

Връзка към мнение

Не беше ли споменал в пътеписа, че не сте успяли да намерите къде продават такава разложена акула? Или става дума за друг 'специалитет' или аз бъркам?

 

Това беше при първото ходене, в първия пътепис. Във втория си я намерихме, купихме си я, пробвахме да я изядем, не се получи съвсем :)

 

Ani_pv, препоръка, много важна - ако ще пробвате акулата в домашни условия гледайте да е на открито! После ще ми благодарите!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Едни исландци в супермаркета ни бяха казали: не го пробвайте това нещо, една хапка и вкуса остава за винаги в устата ви :)

 

Това може да те уплаши, но може и да те амбицира, кой знае :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Едни исландци в супермаркета ни бяха казали: не го пробвайте това нещо, една хапка и вкуса остава за винаги в устата ви :)

как беше : "Миг невнимание и цял живот ... "  :biggrin: 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Привет на всички!

Извинявам се за отсъствието и неактивноста си напоследък....  :blush:

След седмица Исландия ме чака и трябва да попълня неяснотите за нея и някои подробности.

Ще използвам темата на Ani_pv за допълнителни въпроси, касаещи и мен, а предполагам и останалите...

 

-Какви са контактите там? Като в България ли са?!

Така като четох останах с впечатлението, че са като в БГ, но да не би да греша...

Връзка към мнение

Привет и от maialearrosto, току-що завърнал се от Исландия. Понеже съм пресен-пресен, да напиша впечатленията си. Ще се постарая да съм обективен.

Летището в Рейкявик: като гледам с каква страст местните пълнят количките си с пиеНЙе, купете си и вие оттам, няма да сгрешите. Цените във фришопа, а и навсякъде в ISK. Еврото не е на почит.

Трансфер до града: ако сте с кола под наем, няма да ви мисля, ако не – трансфер до вашия хотел с http://www.re.is/Flybus/. Кеф ви по интернет билети, кеф ви на място, за рентакара повечето фирми, са в зала „Пристигащи”, десния ъгъл.

Хотелът ми в Рейкявик: има какво да се желае, но човек не отива там да се въргаля в хотел. Лично аз бях в http://www.hotelcabin.is/

Времето: аз ли бях карък, времето ли беше, ама, мамка му, изредиха се всички видове дъждове: ръсне, ливне, ръмне, валне, вали, дъжд като мъгла, дъжд като дантела. Те такова нещо не бях виждал.

Дрехите: шапки, ушанки, ветроупорни и водоустойчиви, обувки стабилни. Моля, вземете си достатъчно дрехи, че истинете ли ... Дани, блягодаря ти. Ако не беше ти, на Селяладсфос и Скогафос щях да съм мокра кокошка, но бях предупреден от теб.

За фотографите: предвидете шапки, ушанки и дъждобрани и за апаратите.

Бира: може би знаете, че доскоро е имало сух режим в Исландия, в следствие на което в магазини и бензиностанции има бира в кенове 2.25 процента, голяма тЪргедия, друга не съм мяркал, само в ресторантите имаше Viking 5 процента. Купувайте от фришопа смело, всеки турист и местен си вкарва бая пиене.

Прочутият хот-дог Пилса: на пристанището е, точно срещу концертната зала „Харпа”, уникални са, Жорко, мерси за съвета, и аз бях на пилса и скир. Цени по 380 ISK. Повече на: http://bbp.is/en/

Цени на бензин и дизел по вчерашни данни: A95 – 250 ISK, дизел – 247 ISK – и двете цени са около 3.15 лв. Мда-а-а, на много места колонки за пращане с кредитни карти.

Чейндж: смело твърдя, че в центъра на града не видях кьорав, но има банки с калпаво работно време и ATM. На летището в зала „Пристигащи” ти обменят, ама като тръгнеш да се връщаш за БГ, казват ти сори, сър, тук не можем ви ги обърна в евро, а само в салон „Заминаващи”, и то след като сте минали през проверката за сигурност. Ох, жено исландска к`ва си хитра-а-а.

Къде се мота maialearrosto: наблюдение на китове Минке, Голдън Съркъл,  Приключение по южния бряг и, разбира се, Синята лагуна. Ако ще гледате китове и не сте наясно имате ли морска болест, закусете скромно и, да, о, да, Атлантикът клатка здраво.

Контактите за елмрежата са като в БГ.

Път номер 1, техният основен, като шофиращ в София, бих го определил като не лош първокласен път, но без банкети, в делник много спокоен, в празник си има умерено натоварване.

Исладките? О-о-о, машала кви са хубавки, царевичките на батко!

Тия дни ще да пусна и фото, ама да видим кога ще е. И за последен път, магеланци, купете си необходимото пиене от фришопа. Не пийте слаба бира.

За пътните знаци, указващи природни забележителности – отскоро те са червени букви на бял фон и имат един специфичен завъртян символ, Жорко го е прилагал някъде по темите. Абе, Жоре, ма мног хубава таз керамика от Делфт. Дължа ти благодарност и за препоръките в АХ за хотели, избрах Holiday Inn Sloterdijk и ми хареса много.

Дано и вас гейзерът Строкур ви подгони тъй както мен. Със здраве!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

maialearrosto, имали сте приключения :)

То това му е интересното на времето. Излезем сутринта, гледката е една, прибираме се - друга. Алкохолът го имаше в специализирани магазини, които сме виждали и по бензиностанциите, построени в съседство. Аз не пия и само гледах сеира на другите от групата :P

И е вярно за исландките,(ха ха - царевички) ама не и за исландците. Те пък горките, буквално изглеждат като изпаднали германци(един популярен израз от близкото минало) ;)

 

Относно нощувките, смело ще препоръчвам да се резервира типа хижа. Е, това си иска и рент-а-кара, но си заслужава.

 

Връзка към мнение

Пуста Исландия, ляга на сърцето... Ако не беше ти, Дани, щях да съм по-лежерно облечен на Селяладсфос от задната страна, ама се бях екипирал солидно. Благодаря още веднъж!

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ама наистина се изгуби. Добре дошъл отново :)

Привет на всички!

Извинявам се за отсъствието и неактивноста си напоследък....  :blush:

След седмица Исландия ме чака и трябва да попълня неяснотите за нея и някои подробности.

Ще използвам темата на Ani_pv за допълнителни въпроси, касаещи и мен, а предполагам и останалите...

 

-Какви са контактите там? Като в България ли са?!

Така като четох останах с впечатлението, че са като в БГ, но да не би да греша...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пуста Исландия, ляга на сърцето... Ако не беше ти, Дани, щях да съм по-лежерно облечен на Селяладсфос от задната страна, ама се бях екипирал солидно. Благодаря още веднъж!

Радвам се, че съм била полезна. Някой да ни беше видял нас! Намокрихме чак седалките в колите!

Но пък беше весело :)

post-34-0-42566800-1377756182_thumb.jpg

post-34-0-11168500-1377756481_thumb.jpg

 

Ей, как ми се ходи пак..

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Мда-а-а, да се подготвяме тогава за Северното сияние. Очаквам Icelandair i WOWAIR да пуснат добри пакети за зимния сезон.

Бре, мамка му, малък народ, пък каква флотилия B-757 извадиха...

За вятъра при Вик голямо духане падне, такова, че и пъфините се бяха скрили. Плажът с черните пясъци, по скоро- чакъли. Леле, като те подгонят тез вълни океански:

 

Поздрави! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Относно сиянието, ние видяхме една малка сиянка, ако мога така да се изразя :)

Точно заради него, резервирах вила извън града. Защото ако си в града, било по трудно, светлините пречат, а така, както бяхме ние, седим си пред каминката, пийваме и хапваме и току проверяваме на верандата. И на третата нощ имахме късмет. Просто загасихме всички светлини отвътре и се виждаше добре. Но пък нямахме добре техника за снимане, само единия апарат беше горе долу ок.

Та така, ако си в града, трябва да се изнесеш в полето, има организирани екскурзии също, които, ако няма сияние, следващата вечер пак те вземат безплатно.

Трябва да направя едно албумче в галерията най-накрая.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.