Прескочи до съдържание

Грузия + Армения


Childish

Препоръчани мнения

Здравейте,

Не мислех да отварям тема по въпроса, но ми остава седмица до пътуването, а нещо се помотвам с подготовката. Последните дни на работа ще са напрегнати и няма да мога да се концентрирам върху пътуването. 

Видях, че 4-5 човека са посетили тези две страни. Не очаквам някой  да ми свърши работата, но всякаква практическа информация, която бихте споделили, ще ми е от полза.

Аз имам 20 дни с пътя натам и обратно.Мислех, че са много, а сега се притеснявам, че няма да ми стигнат. Целта са ми настоящите и еветуално бъдещите паметници на ЮНЕСКО. Понякога съм разочарована от посещението на някой от тях, но в общия случай това е добър критерий. Та затова питам - кои места спред вас задължително трябва да се видят и кои от "прехвалените" може да бъдат спокойно пропуснати.

Другите ми притеснения са транспортът и ношувките. Ще ползвам само обществен транспорт, включително таксита. Кола под наем при мен не е опция, освен, ако не върви с шофьора. Ако някъде сте нощували под звездите, моля споделете, за да потърся дръг вариант за себе си. Съшо и ако сте се опитали да стигнетето донякъде, а не е било възможно.

И последно, колкото и да ме е срам: не говоря руски. Грузински, арменски или турски още по-малко. Това много голяма пречка ли е според вас? Всъщност това ме тормози най-много.

 

Благодаря предварително.

Ще се опитвам да качвам по една снимка на ден. Стига да има достатъчно бърз интернет, Не съм по писането на пътеписи, но знам ли, може да ме посети музата. Досега не се е случвало, затова не обещавам.

 

Поздрави

 

уф, сега забелязах, че съм сложила темата в Азия

Редактирано от Childish
Връзка към мнение

Не съм запознат много с прехвалените дестинации (то като цяло там няма много такива).

За Армения мога да ти дам съвет да не отделяш много време на Ереван. Не ми се стори много интересно, а ние прекарахме всичкото си време там. Останалата част от страната изглежда по-интересно.

 

В Грузия навсякъде е интересно.

 

За транспорта и нощувките не разбрах какво точно те притеснява? Има доста хотели, хостели, квартири на прилични цени.

 

Заради руския обаче може да имаш малко проблеми, на доста места не говорят английски. А и като заговориш на английски такситата ще ти вземат повече. Все пак разбирай се предварително за цени на превоза.

 

Ако те интересува нещо конкретно, питай :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за отговора,  Прасунсен. Ще ръкомахам с всички крайници, ако трябва, но ще се разбера. 

Да, излежда, че в Грузия има много места за посещение. Чета, чета и списъкът расте ли, расте.

Връзка към мнение

Ами аз, когато ходих преди десетина година, беше част от организирано пътуване. Доста малка част от моя опит може да се ползва. Основното превозно средство бяха маршрутките.

Генерално в Армения бяхме базирани в Ереван и правихме лъчове.

Определено Грузия ме впечатли повече, но непрекъснато правих аналогии с България, защото повечето руснаци с които съм говорил ми казваха, че говоря руски като грузинец.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ще се опитам да помогна с каквото мога... Това за Грузия. За Армения не мога, защото, когато ходих по тези земи толкова ми хареса в Грузия, че до Армения въобще не стигнах:)

Първо - младото поколение грузинци чудесно говорят английски и не е проблем комуникацията на този език с тях. Дори ми е правило впечатление, че онези, които знаят и руски и английски предпочитат комуникацията да е именно на английски.. Причини разни... Няма смисъл да ги коментираме.

Второ-Грузия е една от малкото страни, които съм посетил, където като кажеш, че си българин и ти се радват много и искрено! Почват едни носталгични спомени за нашите морски соц курорти, за коняк "Слънчев бряг" и т.н.

По отношение на обществения транспорт - той се състои основно от маршрутки, които са евтини и достъпни и въобще не мисля, че е проблем да се преброди цялата страна с подобен транспорт!

По отношение на нощувките - хотелите странно, но са скъпички като за нашите разбирания и като за грузинския стандарт. За сметка на това качеството на обслужване не ми е правило впечатление да е на висота, честно казано.

Нощувки на открито...не знам...не ми се е налагало, но мисля, че като цяло не са проблемни освен на територията на Малък Кавказ, където местните говорят със страхопочитание за местното чудовище - кавказка гюрза (къса, дебела и грозна змия, за която комай все още няма противоотрова)! Един път ни се е случвало да замръкнем насред планината в някакво село и там местните ни приютиха и нагостиха срещу скромно заплащане, та си мисля, че няма да останете под открито небе! Грузинците като цяло са гостоприемни хора, особено по генгерлиците и чукарите!

За забележителностите...ами честно казано не знам кои точно са паметниците на ЮНЕСКО по тези земи, но това което мога да споделя от моя скромен опит е следното: градове - струва си да се видят:Батуми (столицата на Аджария), Кобулети (ако си падате по типичните морски курорти ала Слънчев бряг), Кутаиси, Гори (ако ви мъчи някаква носталгия по другаря Сталин, иначе градчето е адски сиво и депресиращо) и Сигнаги (класически старинен град с крепостни стени, кули и прочие атрибути). В Поти, Зугдиди, Тбилиси, Сагареджо аз лично не бих повторил да отида, но това си е лично мое мнение естествено!

    Що се отнася до забележителности и руини - Гонио (това е някаква крепост от времето на кралица Тамара) и се намира на няколко километра от Батуми. Мисля, че е по-скоро пи ар отколкото да си струва да се види! Нещо като Троя в Турция - повече история, отколкото руини за гледане... Както и да е. Ако влизате от Турция така или иначе е на няколко километра след граничния пункт.

    Вардзия - скален град малко напомнящ Кападокия в Турция. Мисля, че си струва! Намира се на грузинско-арменската граница близо до град Акхалкалаки! Казвам го, защото има и една друга Вардзия, която се намира до Кутаиси и дори местните много пъти се бъркат за коя Вардзия питате!

    Не съм ходил, но съм чувал, че крепостта (пак от времето на кралица Тамара) в град Акхалцикхе си струва виждането!

    Има и една друга забележителност - древният манастир Давид Гареджи, който е до азербайджанската граница, който също си струвало да се види, но и тук информацията не е от първа ръка за съжаление...

    И последно - горещо препоръчвам областта Горно Сванети в Голям Кавказ на грузинско - кабардино-балкарската граница! Там освен, че природата е уникално красива, но се и намират множество от прословутите отбранителни кули! Лустросаният туризъм набляга на общинският град Местия, но аз лично горещо препоръчвам селцето Ушгули, което е доста по-нависоко в планината в подножието на връх Шхара! Лошото е, че при дъждовно време достигането до Ушгули е на практика невъзможно, дори и до Местия е леко съмнително...

    Ами това се сещам на първо четене:) Иначе аз ще съм в Батуми след месец и малко за няколко дни! Чакам с нетърпение отново да стъпя по тези земи!...Струва си, определено!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Благодаря много, forry!!!!

Ще се опитам да помогна с каквото мога... Това за Грузия. За Армения не мога, защото, когато ходих по тези земи толкова ми хареса в Грузия, че до Армения въобще не стигнах :)

И аз се притеснявам, че за Армения няма да ми остане време.

А за Давид Гареджи ми казаха - да не се връщам, ако не го посетя...

Връзка към мнение

Не знам доколко е изпълнимо, но това ми е грубият план (леко оптимистичен):

1 ден - пристигане в Тбилиси

2 ден - Тбилиси

3 ден - Мтсхета - по възможност нощувка в Гори; ако може да се посети и Ананури...

4 ден Гори: Уплистсикхе - по възможност нощувка в Кутаиси

5 ден: Кутаиси: Катедрала Баграти, манастир Гелати; Вани е на 40км, но в друга посока - по възможност нощувка в Зугдиди

6 ден: Зугдиди - Местия (6ч с маршрутка)

7 ден: Ушгули - има маршрутки от Местия 2 дни в седмицата, по непотвърдени данни във вторник и петък

8 ден: Местиа - Тбилиси (по възможност със самолет)

9 ден: Давид Гареджи

10 ден: Варджия

11 ден: около Телави: Греми, Алаверди

12 ден: Тбилиси - Ереван със спирки по пътя на Хахпат и Санахин - трябва да е в събота

13 ден: Ереван

14 ден: Ечмиаджин, Зварнотц

15 ден: Гегард

16 ден: Нораванк и евентуално Зорац Карер

17 ден: Ереван - Тбилиси (евентуално с  нощен влак)

18 ден резервен

19 ден -> вечерта най-късно в Тбилиси

20 ден -> полет за Истанбул, 6ч престой и полет за София

 

Коментарите са добре дошли.

Редактирано от Childish
Връзка към мнение

Звучи постижимо... Апропо, не знам с какво ще е пътуването до Тбилиси и дали са купени билети и т.н., но мога да ти дам една идея за много прилична цена. Лети се с Пегасус от Истанбул (Сабиха Гьокчен) до Хопа (цени на билетите около 30-40 евро) и след това с местния наземен транспорт (маршрутка до границата, после маршрутка до Батуми и след това маршрутка Батуми - Тбилиси) - цената излиза някъде около 20-25 лв!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Доста добре звучи,

 

Само маршртуките са като цяло от населено място до населено място. Не е като забележителностите да привличат много местен или международен independent туристически трафик (може да видиш и при нас как е организиран транспорта до Рилски Манастир, бидейки най-голямата ни забележителност).

Доста проучване трябва, както и търпение, защото когато аз бях там те тръгваха само, когато са пълни.

Иначе аз не бих се притеснявал да взема кола под наем там, малко е тежко с азбуката (ама то така или иначе табели няма). 

Но Руският помага определено.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доколкото си спомням влака Ереван - Тбилиси беше през ден, така че трябва да провериш има ли го конкретно на тая дата.

Мене малко ме плашат подробни разграфени планове по дни, но ти си знаеш.

До Батуми наистина се лети по-евтино (дори и да не е през Хопа). А и е доста приятно градче, заслужава си да се посети. И да не забравиш да хапнеш аджарско хачапури :D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

благодаря, forryatzah § Прасунсен

- Самолетният билет вече е купен. Но някой друг може да се възползва от идеята на forry.

- Около градовете ще разчитам на таксита, ако няма друг вариант или не пасва на времето, с което разполагам. В повечето случаи е поносимо, освен до Давит Гареджи и особено Местия-Ушгули (200 лари в едната посока; за сравнение самолетният билет от Местия-Тбилиси е 75 лари, по непотвърдени данни обаче); То и цялото това обикаляне около Зугдиди е само и само, за да се добера до Ушгули. Честно казано се надявам от туристическото бюро в Тбилиси да ми дадат някаква смислена идея или аз да открия нещо междувременно.

- Задълбоченото проучване е добро като цяло, но при мен има малко обратен ефект - ако проуча всичко, все едно вече съм била там; а и нямам време за това.

- Кола под наем не е опция не заради азбуката. Много съм разсеяна и хронично недоспала, има достатъчно 'терористи' по пътищата и без мен.

- Руският изглежда по-постижим. На теория. Надявам се в шокова ситуация да проговоря нещо като руски или по-точно да се разбирам и на български. Последното е изпробвано с руснаци и работи перфектно. Е, много се забавляват с кимането за 'да' и 'не'.

- Разграфяването е само за проверка за мен дали е постижимо поне на теория. Не е нещо фиксирано. Не го правя често, но сега виждам, че не ми стига времето за всичко.

 

Казаха ми, че преди е имало кораб  до Бутуми, стигало се е за 24ч. Ха сега видях, че и сега има ферибот Варна-Бутуми  за 54-68ч обаче. Жалко, че не го видях по-рано, бих го изпробвала е едната посока. Ще остане за следващия път. 

 

П.П. Има или е имало скоро ферибот Варна/Бургас - Поти - за други ентусиасти или луди глави.

Редактирано от Childish
Връзка към мнение

Много добър маршрут си си спретнал.Аз лично съм бил в Грузия 2 пъти ,но не съм спал в хотел ,а съм бил на гост.Съвети не бих ти давал,тъй като за 3-4г Грузия се е промениала твърде много.А,аз бях преди 8г там.За руският си знаеш.ще ти бъде трудно без него.Почти всички хора над 35-40г го говорят добре.Действително младото поколение поназнайва английски,но се съмнявам ,че всички на улицата го говорят.Виж тези в хубавите хотели на Тбилиси,банките...го говорят.По спомени отпреди 8 години,такситата в Тбилиси бяха доста евтинки.Отделно има МЕТРО в града,което не те съветвам да ползваш,освен ако не ти се налага.Кухнята им е много добра,използват много орехи ,нар и риба(речна) в гозбите си.На кооперативните пазари цените са добри,доста по евтино от нас.В Тбилиси има в неделя пазар на антики,картини в 1 градинка(забравих как се казва),та от там може да си купиш свестен сувенир(както се казва на руски:на памятъ).Има и бит пазар ,но шанса да бъдеш излъган е голям.Стария Тбилиси е уникален.Ако града се намираше в ЕС,щеше да е топ дестинация.На хълма над града има крепост,която си заслужава да се разгледа.От другата страна на хълма над града се намира парк.И той си заслужава.Казва се "ВАКЕ".Заслужава да се посети и нац.музей.Намира са на главният булевард "Руставели".Там е и Парламента,Академията на Науките,1 малка уникална грузинска черква.(само да спомена ,грузсинците са много вярващи и не може да видиш жена в черква без да е с наметнат шал,покрита,както и мъж с къси панталони.Но за чужденците се прави изключение)Да не се чудиш,но в тази топла страна хората ходат тъмно облечени,почти в черно.Отгоре на това най-нормалното нещо в Тбилиси е да видиш някой местен да се разхожда по "Руставели "препасан с нож или да му се показа кубура.Това с самото начало шокира,но като цяло страната е сигурна.Задължително трябва да се разгледат баните от Персийско време в Тбилиси,както и Патриаршията(черквата и градините)Доста близо са,в стария град.Има доста заведения по (Набережная улица) ,но те са доста по скъпи от нормалните.Реката в града се казава КУРА.Ако си падаш по футболна история,може да разгледаш стадиона им,бивш Динамо,ностоящ Борис Пейчадзе.Намира се до централната им гара.До Мтсхета съм ходил с такси,така че не мога да ти дам съвет как да стигнеш до там.Тогава с пазарене ни взеха около 25$ за отиване и връщане.Което си е общо взето без пари,като се има предвид ,че се намира на 40км от столицата..А и да те вози местен джигит си е един вид атракиция!!Без маийтап!!Досуш като във вицовете.До Гори трябва да се отиде.Все пак там е роден Сталин,Но освен влака и малката му родна къща няма друго какво да се види.Що се отнася до Батуми...интересно е до толкова ,че се намира на една и съща гоеграфска ширина с Бургас ,а по улиците си растат лимони и нарове.Кавказ много пази от сибирския студ.И не само:-))Та това  е от мен.И едно малко нещо да си научил и разбрал ,пак ше ти е от полза.И да знаеш ,най хубавите парапети (на балкони,мостове и т.с) които някога съм виждал са тези в Грузия ...и в Италия.Но докато в Италия всеки очаква да е така,и е лесно да се видят, то за Тбилиси малко хора го знаят.Също така грузинците са царе на обработката на камък.Така ,че чакаме снимки.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

П.П. Има или е имало скоро ферибот Варна/Бургас - Поти - за други ентусиасти или луди глави.

 

БМФ, твърдят че има

Ето и разписание

Връзка към мнение

 

Благодаря cck

Да, това и аз го намерих, но е до Батуми и е дълго. Търсих Бургас-Поти, защото може би по този маршрут е с продължителност 24ч, но намерих инфо само от предишни години. Не съм се престаравала с търсенето.

Въпросът е, че има и такъв вариант - ако някой пътува в бъдеще и му харесва да пътува по море... За мен сега е късно, защото имам вече самолетен билет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сигурна съм, че ще е леко досадно, но толкова мога. То и е повече за мен самата, отколкото за широката публика.

http://childishtravelnotes.blogspot.com/2013/09/blog-post.html

Утре се надявам да наблегна на снимките.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

12 ден: Тбилиси - Ереван със спирки по пътя на Хахпат и Санахин - трябва да е в събота

13 ден: Ереван

14 ден: Ечмиаджин, Зварнотц

15 ден: Гегард

16 ден: Нораванк и евентуално Зорац Карер

17 ден: Ереван - Тбилиси (евентуално с  нощен влак)

 

А Татев ?

 

armenia2005069tatev.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А Татев ?

 

armenia2005069tatev.JPG

 

Определено исках (и искам) и там! Но е далече...А и един български пътешественик вече го е описал в снимки и сводки - все едно съм била там  ;)

Редактирано от Childish
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Беше ми много интересно да прочета впечатленията ти "от първа ръка". Надявам се да продължиш да пописваш  в блога си ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ден 2: Тбилиси, има и малко снимки:

 

http://childishtravelnotes.blogspot.com/2013/09/blog-post_3.html

Редактирано от Childish
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ден 4: Гори

 

http://childishtravelnotes.blogspot.com/2013/09/blog-post_5.html

Редактирано от Childish
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.