Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

За мен вариантът с портфейл и документи във вътрешни джобове на яке, сако, палто и т.н., по възможност с цип, е най-добър. И съответно портфейл в задния джоб е най-лош, да не говорим, че е неудобно да сядаш така :) За дамите е особено опасна дамската чанта, те пак нека си я носят, ама документи и портмоне другаде по възможност.

Връзка към мнение

За мен вариантът с портфейл и документи във вътрешни джобове на яке, сако, палто и т.н., по възможност с цип, е най-добър. 

Оказа се, че не е! На един приятел във Виена му откраднаха портфейла от вътршния джоб на сакото, върху което е имал и друга дреха. Има големи магьосници в занаята. ;)

 

Както вече писах - пари, карти и документи - в преден джоб на панталон, и ръката в джоба. 

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Оказа се, че не е! На един приятел във Виена му откраднаха портфейла от вътршния джоб на сакото, върху което е имал и друга дреха. Има големи магьосници в занаята. ;)

 

Както вече писах - пари, карти и документи - в преден джоб на панталон, и ръката в джоба. 

А вътрешният джоб с цип ли е бил?

Тоя вариант с паспорта в предния джоб на панталона нещо не ми харесва, много ще ми убива, ха-ха :D

Връзка към мнение

А вътрешният джоб с цип ли е бил?

Тоя вариант с паспорта в предния джоб на панталона нещо не ми харесва, много ще ми убива, ха-ха :D

А варианта сако през лятото няма ли да ти "убива"?  :D

 

Аз поне, досега не съм виждал сако, на което вътрешния джоб да е бил с цип  :rolleyes:

Все пак имаш избор - или да търсиш сако с вътрешни джобове с цип, или панталон с малко по-удобни джобове, и по-големи от размера на кибрит.

Всеки сам да си преценява кое ще му е по-лесно :)

Връзка към мнение

А варианта сако през лятото няма ли да ти "убива"?  :D

 

Аз поне, досега не съм виждал сако, на което вътрешния джоб да е бил с цип  :rolleyes:

Все пак имаш избор - или да търсиш сако с вътрешни джобове с цип, или панталон с малко по-удобни джобове, и по-големи от размера на кибрит.

Всеки сам да си преценява кое ще му е по-лесно :)

Сега като се замисля, винаги пътувам предимно есента, зимата и пролетта, лятото ми е невъзможно, затова винаги имам някаква горна дрешка. Впрочем имам сако с вътрешен цип, колкото и не е за вярване, не че с него пътувам де, тогава предпочитам нещо по-удобно. Сега ми хрумна, че панталоните с големите странични джобове са идеални за целта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега като се замисля, винаги пътувам предимно есента, зимата и пролетта, лятото ми е невъзможно, затова винаги имам някаква горна дрешка. Впрочем имам сако с вътрешен цип, колкото и не е за вярване, не че с него пътувам де, тогава предпочитам нещо по-удобно. Сега ми хрумна, че панталоните с големите странични джобове са идеални за целта.

Явно от тук идва основното разминаване - аз обратно, пътувам предимно през по-топлите месеци.

Комбат панталоните са вариант, но само ако се движиш постоянно. Поради това, че обикновено тези модели са по-широки, ако си в статично положение и в тълпа, пъргава непослушна ръчичка може лесно да провери съдържанието на странични джобове без да усетиш.

Чувал съм, че ципове, копчета тик-так, и всякакви други методи за закопчаване, не са особено препятствие за професионалните джебчии. И аз недоумявам как успяват, но явно с тренировки и усърдие, се постига добра резултатност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен всичко опира до късмет. Колкото и предпазни мерки да взимаш, попаднеш ли на професионалисти(а повечето от тях са такива) просто нямаш никакъв шанс. По-горе се спомена за 5-ти квартал в Червен бряг...там обучението е сериозно и започва от ранна детска възраст с рязането на пръсти, с цел по-лесното бъркане по джобове и чанти.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

там обучението е сериозно и от ранна детска възраст 

Обучението им започва от рано и поради една друга, също много важна причина - активната международна кариера в този занаят приключва с навършване на пълнолетие, с малки изключения при тези с изключителни умения. Останалите минават в пасивна роля - камуфлаж, подкрепа и база. 

Причината е, че ако бъдат заловени, в повечето държави законите за ненавършили пълнолетие, не са никак строги.

Не знам за 5-ти квартал, но в Румъния има цели села-школи, с излезли от там профита по всички държави в Европа.

Връзка към мнение

То както е 5-ти квартал, така е и в останалите. За Румъния и аз съм чувала, но имам позната, която е живяла там и казва, че повечето джебчии са българи. Явно е голяма конкуренция :)

Връзка към мнение

Оказа се, че не е! На един приятел във Виена му откраднаха портфейла от вътршния джоб на сакото, върху което е имал и друга дреха. Има големи магьосници в занаята. ;)

 

Както вече писах - пари, карти и документи - в преден джоб на панталон, и ръката в джоба.

 

Има места по света, където "ръката в джоба" е равно на "ела Вълчо, изяж ме". Темата за сигурността не трябва да се генерализира. Всяка дестинация има различни грижи със сигурността. Но като цяло моята препоръка извън т. нар. Развити държави е - малко кеш, евтин телефон и нищо друго, а ръцете вън от джобовете :) (освен в градския транспорт, който 99% липсва там така или иначе хахахахах).

Връзка към мнение

Има места по света, където "ръката в джоба" е равно на "ела Вълчо, изяж ме".

моята препоръка извън т. нар. Развити държави

Всичко, което съм писал, и по-конкретно за ръката в джоба, е било от личен опит. Досега съм нямал проблеми никъде, с никакви "вълчовци". Но и не съм обикалял места, извън цивилизованите части на Европа, и силно урбанизирани региони, с големи тълпи от хора, които традиционно са магнит за джебчии.

Предполагам какво имаш предвид, но то е по-скоро за случаите, когато бродиш из разни изолирани места, или квартали с по-компактна общност, където си имат вътрешно приети модели на поведение из Южна Америка, Африка или Азия. :)

Връзка към мнение

Ние си направихме един тур във фавелата Росиня в Рио, дори замръкнахме там, разхождаха се разни хора с пистолети, но не усетих никаква връждебност, те си знаят кои са трафикантите, самите трафиканти искат всичко да е спокойно, за да си идват хората 'на пазар' и изобщо дори ми твърдяха, че няма шанс в квартала да ни пипне някой, защото после ще си имат работа с нарко дилърите, които не искат такива случки. А самите хора бяха дружелюбни, съвсем нормални, просто са имали 'късмета' да се родят на такова място. Така че сигурността е мноого разтегливо понятие. 

Връзка към мнение

Ние си направихме един тур във фавелата Росиня в Рио, дори замръкнахме там, разхождаха се разни хора с пистолети, но не усетих никаква връждебност, те си знаят кои са трафикантите, самите трафиканти искат всичко да е спокойно, за да си идват хората 'на пазар' и изобщо дори ми твърдяха, че няма шанс в квартала да ни пипне някой, защото после ще си имат работа с нарко дилърите, които не искат такива случки. А самите хора бяха дружелюбни, съвсем нормални, просто са имали 'късмета' да се родят на такова място. Така че сигурността е мноого разтегливо понятие. 

 

Във фавелите е проблем, ако тръгнеш сам да влизаш, тогава изживяването подозирам ще е по-различно :) Но туровете са покровителствани от трафикантите, взимат и процент със сигурност и за това проблеми няма :) Иначе да, там си се раждат, живеят и работят абсолютно нормални хора, просто властта е по-различна...

Връзка към мнение

Един приятел беше преди време на обиколка из Южна Америка.

Разправяше ми (като че ли за Перу ставаше дума, ама съм забравил вече) как има обяснили, че няма проблем ако си ходят в централните зони на града, но не трябва да стъпват в определени квартали.

Аз го питам как са се ориентирали къде почват тези опасни квартали, а той отговори: "Аааа, няма никакъв проблем - на границата с тези квартали на всяко кръстовище има по един бронетранспортьор с няколко войника" :D

Връзка към мнение

Досега съм имал един-единствен сблъсък с джебчия в супермаркет в Чикаго. Бяха ме предупредили, че ако не внимавам къде ходя в този град може да ми извадят пистолет и да ме оберат, но не и че може да се опитат да ми извадят портфейла от задния джоб в магазин. За мой късмет бях поналял малко килограми от бургерите и джебчията не успя да извади портфейла в краткия момент, в който стана физическият контакт. Аз усетих опита и още докато вадех портфейла да видя дали всичко си е там, вече замахвах към джебчията (дребничък и бял, прилично облечен с чантичка и вид на студент). Явно на него обаче това му се беше случвало вече и драсна с такава скорост навън, че никой не успя да реагира на виковете ми и да го спре преди да излезе от магазина. От тогава извън България само с ключове, скапан телефон, малка сума кеш и копие на паспорта в предния джоб на панталона. Портфейлът с карти, документи и сериозни пари не виждам каква работа има да се шляе по улиците. Впрочем по принцип избягвам да нося големи суми в портфейла и винаги го държа в себе си, но когато е писано да стане белята... В "елитно" българско заведение (моето първо и последно посещение там) тръгнах да плащам сметката и се оказа, че съм забравил портфейла в якето, което стоеше закачено на около половин метър от мен. По едно кофти стечение на обстоятелствата в портфейла имаше и 800 лв., които ми бяха дадени същия ден, за да ги предам на друг човек. Представете си неприятната ми изненада когато установих, че портфейлът си е там, но не и парите в него. Та когато е писано да ни се случи нещо лошо, можем направо да се удивим какъв низ от необичайни събития ще се случат само и само да ни е гадно. А какъв е този колан, за който споменахте?

Връзка към мнение

Порфейл или пари в яке на закачалка са също ела кумчо изяж ме.

Последният случай беше с един приятел, който си ги остави така в якето на закачалка в иначе прилично заведение в Банско.

Резултат: Портфейлът беше там, парите ги нямаше.

Връзка към мнение

 А какъв е този колан, за който споменахте?

Много съм доволен от колана, свиква се с него и все едно нищо не нося, а масово дори и по летищата не го откриват след опипване.

post-64-0-25223100-1366026100.jpg

Връзка към мнение

Един приятел беше преди време на обиколка из Южна Америка.

Разправяше ми (като че ли за Перу ставаше дума, ама съм забравил вече) как има обяснили, че няма проблем ако си ходят в централните зони на града, но не трябва да стъпват в определени квартали.

Аз го питам как са се ориентирали къде почват тези опасни квартали, а той отговори: "Аааа, няма никакъв проблем - на границата с тези квартали на всяко кръстовище има по един бронетранспортьор с няколко войника" :D

Така беше и в Рио, на входа на фавелата задължително полицаи с автомати, обаче не влизат, защото тогава става голямата работа и се прави само на масови акции, обикновено рано сутрин.

Връзка към мнение

Много съм доволен от колана, свиква се с него и все едно нищо не нося, а масово дори и по летищата не го откриват след опипване.

attachicon.gifbelt.jpg

Предполагам че се слага под дрехите около кръста, а от каква материя е направен?

Връзка към мнение

От задната страна, която се опира в тялото е нещо като полар, мекичко и не дравни, дори да е на голо, а предната страна е по-лъскава, не знам как се казва такъв плат.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Като гледам тази карта на света и се сещам, че когато бях студент по времето на Косовската криза, в Софийския университет имаше няколко студентчета от Англия на обмен. Една вечер, след като бяха започнали бомбардировките, ние седим и кротко си цоцаме ракийка, и телефонът на единия звъни. Обади се баща му да го пита какво става в България, защото по новините казали, че в Сърбия има бомбардировки. На което получи отговор "пием". Шокът явно е бил голям, защото човекът попитал как можем да сме спокойни, при положение, че на 400 км от София падат бомби, на което получи отговор - тук на никой не му пука от нищо и всички пият. 

 

Та по-слабо развитите държави имаме различно възприятие за риск и опасност. Приятел работеше в строителния сектор в Пакистан преди години и каза, че тия са от 700 години в криза и им е все тая за световната финансова криза. 

 

Ако погледнем на Америка през американските очи, там е опасно да работиш на високо, да ходиш на маратон, а зашо не и на училище - мине - не мине и някой се разписва с огнестрелно оръжие в някое училище. 

 

На българина не му трябва завишено внимание срещу джебчии в чужбина - имаме си тренинг от тук. 

 

Във връзка с Южна Америка, един приятел беше ходил в Куско, ама си обикалял града където му видят очите. Та попаднал в "интересен" квартал и думите му бяха "усетих напрежението във въздуха и погледи, които не можех да видя"  :ph34r:

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.