Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Бръмбар , гадости се случват навсякъде . Аз най кошмарните пътувания с обществен транспорт разписания съм имал в иначе прекрасно уредена южна Франция . За седмица всичко което можеше да се обърка се обърка :P 

Друг случай - easyBus -а се чупи някъде из покрайнините на Лондон и водача вместо да легне и оправи проблема почва да гледа уплашено и звъни за "инженер" . Хващаме си близкото метро към центъра ама е събота и се оказва , че след две спирки сме дотам и после  такси или пеш ... това в иначе прекрасно уреден Лондон.

Връзка към мнение

O, да. Аз съвсем не си го спомням с лошо чувство. Това беше по повод изненадите на обществения транпорт и как никога не може да планираш всичко :)

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Прасчо щом видях твоята снимка веднага се сетих за нещо  мое   :

 

 

2djs2vq.jpg

 

160u3as.jpg

 

Kaкви ли толкова грехове изповядват в Сицилия  :)

Връзка към мнение

Дюк, пускаш песента на Ерос Рамацоти , в която се пее "Жено, светът ще се промени", и тръгваш по сицилианките. Апропо, ти си мъж естет и, най-вероятно, няма да ти допадне вида им, но очите им шарят, та знае ли човек...

 

Връзка към мнение

Хубаво си говорим ний за жени, любов и други приятности. Като че цитираме Омар Хаям и Кирил Христов.

 

Повечето ще изберат да влязат в Катакомбите на капуцините в Палермо, защото те ни чакат.

Разбира се, ако пътувате с деца под 18 г., е по-добре те да не влизат.

А за вас, пълнолетните, не се страхувайте, изложените не хапят и не е страшно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Три пъти ходих дотам докато най-сетне успях да вляза . Единия път се оказа че им е почивен ден , а на другия хванахмеш дългата следобедна почивка , но не се предадохме . Мястото наистина не е за изпускане .

Хотела беше някъде около Куатро Канти и си щъкахме само пеш.

Връзка към мнение

Quattro canti ("Четирите кюшета") е абсолютният център на Палермо, поздрави за избора на мястото.

 

Смело твърдя, че изгледах много филми за катакомбите, прочетох де що има статии за туй любопитно местенце.

Там ни чакат 8 000 сицилиански приятели. Чудех се дали посещението не е нещо фриволно, т.е. нещо мръсничко, с елемент на нездравост. Ми не. Аз гледах как ще изглежда маялеаросто в бъдеще и, излизайки от катакомбите, още по-силно се вкопчих в живота... Имаше някои толкова интересни дами и господа, че ме напушваше смях.

 

Имаше излизащи от катакомбите хора синьо-жълто-зелени на цвят, но ние, българите, сме калени, какво ли не преживели, та едни безобидни мумии не ще ни уплашат.

 

Затова нека прекараме смислено живота си и да пътуваме, пътуваме, пътуваме...

 

На вас за домашно ще оставя още любопитни подробности за катакомбите да ги откриете. Но здрав и прав човек над 18 г. с добро психическо здраве спокойно може да ги посети. Деца - по-скоро не!

 

 

Catacombe dei Cappuccini

 

Адрес: Piazza Cappuccini, 1, Palermo, Италия
Телефон:+39 091 212117

Работно време:
  понеделник 09:00-13:00, 15:00-17:00 вторник 09:00-13:00, 15:00-17:00 сряда 09:00-13:00, 15:00-17:00 четвъртък 09:00-13:00, 15:00-17:00 петък 09:00-13:00, 15:00-17:00 събота 09:00-13:00, 15:00-17:00 неделя 09:00-13:00
 
Връзка към мнение

Да , просто поглеждаш на смъртта по съвсем друг начин :-)

 

Нали имаше и една църква със скелети на монаси в началото на  римската "Виа Венето".

Сещаш ли как се казваше ?

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Здравейте и от мен, попаднах случайно на форума чрез линк от друг форум, няколко дни ви четох с интерес, а вчера реших да се регистрирам.

По повод на Таормина - мога да препоръчам този хотел http://www.elioshotel.com/ - има прекрасна гледка към Етна и Жардини Наксос, намира се близо да автогарата, ако решите да се качите до Кастелмола с автобус. Покрай хотела мога да разкажа и за забележителностите на Таормина . Хотелът е точно под Tetro Greko - https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/923225_652938991390118_421805084_n.jpg - входът е 8Е за възрастен.

 

Близо е до входа на обществените градини , които са едно доста приятно място за разходка -   https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/248088_652940101390007_2114520705_n.jpg

 

На около 10 мин пеша е и "лифта" (билетчето в една посока е 3Е, спускането трае около 7 мин.), който ще ви свали до частта на Таормина, която е покрай морето - Baia di Mazzaro и Isola Bella - става за плаж, но задължително с аква обувки, защото на брега и в морето са основно камъни. https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/11958_652939461390071_1926608605_n.jpg. Самото островче също е природен резерват , има вход от 2Е, но ние уцелихме почивката, така че не мога да кажа дали си заслужава.

 

Отделно си остава главната улица - Corso Umberto - по която има основно скъпи магазини и тълпи от туристи - все едно си на манифестация. За мен единственото приятно местенце е в единия и край към Порта Катания - там където е Дуомото на Таормина и една приятна голяма тераса пак със забележителна гледка към Жардини Наксос .

 

И последно се сещам за още един плюс на хотелчето - имат резервирани няколко парко места на улицата, така че ако се договорите с тях и има свободни, можете да уредите колата да ви е под ръка.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

А до горе изкачи ли се ?

 

Приятно ми е да си припомня красотата на това място ... тия гледки са през зимата или по-тчоно в началото на февруари.

 

 

post-140-0-26637700-1380556354_thumb.jpg

post-140-0-40413300-1380556361_thumb.jpg

post-140-0-86074600-1380556375_thumb.jpg

post-140-0-24408700-1380556381_thumb.jpg

post-140-0-80002500-1380556383_thumb.jpg

post-140-0-27824300-1380556391_thumb.jpg

post-140-0-42999000-1380556418_thumb.jpg

post-140-0-59664800-1380556429_thumb.jpg

post-140-0-28696700-1380556442_thumb.jpg

post-140-0-14445000-1380556450_thumb.jpg

post-140-0-61906000-1380556457_thumb.jpg

Редактирано от stenk
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Stenk, ние не се качихме , защото програмата ни беше доста натоварена и много неща трябваше да отпаднат. Но това си е повод за още едно посещение. И то в най-скоро време - Сицилия ме плени.

Мисля, че точно твоите снимки гледах в друг форум, когато подготвях пътуването - вие сте били в Катания по време на празника на St.Agata, нали?

Връзка към мнение

Още няколко интересни факти които, може би остават малко встрани от обичайните маршрути - в Палермо има източно-православна църквa - Santa Maria of the Admiral, the Martorana -  която в момента, за добро или за зло, се стопанисва от албанци. Вътрешността е много красива, църквата е в самия център, така че не e трудно да се отбие човек - https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/600882_652945714722779_2054936946_n.jpg

 

В Сиракуза, в малката църква, която се намира вдясно от Дуомото , се пази една от картините на Караваджо - "Погребението на Св.Лучия" - светицата, която е покровителка на Сиракуза. Първоначално тя е била нарисувана с отрязана глава, но след предизвиканото недоволcтво, Караваджо трябвало са съедини главата и тялото -https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/577727_652949254722425_1583459960_n.jpg

 

Св.Лучия е толкова обичана в Сиракуза, че са и отделени два празника - един през Май и един през Декември - ние попаднахме на тoзи през май - статуята се вади от олтара и се поставя пред главния олтар. Също така се организира процесия през града - ние, за съжаление, присъствахме само на първата част - катедралата беше пълна и ехтеше от ръкопляскания, след като успяха да поместят статуята. https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/931240_652949684722382_796509404_n.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Би трябвало да е сравнително топло, но и валежно и влажно. A може и да духа! 

 

Но под 13-19 не би следвало да падат температурите. 

 

Климат Сицилии — типично средиземноморский, с жарким летом и короткой мягкой зимой. Незначительные осадки выпадают преимущественно в зимние месяцы — с октября по март. Максимальная температура регистрируется в июле и августе — в среднем +26 °C , а минимальная от +10° до +14 °C — в декабре и феврале. Температура воды колеблется между +16 °C зимой и +27 °C летом.

 

http://www.malta.ru/weather.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сицилия има типично средиземноморски климат с меки зими и валежи. Температурите през деня почти не падат под 10 градуса, наличието на влага във въздуха на нас, българите, ни създава впечатление за по-топло. През нощта е по-студено.

 

Снегът е рядкост.

 

На Етна в този период има сняг и можете да карате ски - там принципът е: гледате времето в Катания и вадите минус 10-15 градуса. Там си духа.

 

В долупосочения форум италианци и сицилианци обсъждат времето през декември и януари. Минете го през translate.google.com: http://it.answers.yahoo.com/question/index?qid=20070717031248AAJg4Lk

 

В Италия най-голяма представителност има мет. служба на Италианските ВВС:

http://www.meteoam.it/?regione=sud&timespread=prev

 

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Два самородни таланта, родени в Катания, свирят често в Таормина.

 

Представям на височайшето ви внимание другарите Джузепе Торизи и Джани Д`амико. Големи симпатяги са: в учението едвам са добутали основното образование, даже, както се шегуват, единият е по-умен от другия, защото е завършил по-горен клас. После тръгнали към Павия, Северна Италия, да си търсят късмета, единият бил способен бензинджия, другият - водопроводчик.

Накрая се върнали в родната Сицилия и се заели с това, което могат най-добре - да свирят.

 

Зареждаме страницата им в интернет и отиваме, където са черните правоъгълници с музиката им, и им се радваме:

 

http://www.italiansfolkmusic.com/p/download-mp3.html

 

 

Връзка към мнение

В Сицилия и Италия националният спорт е криенето на данъци. Практикува се още от Средновековието. В областта на икономиката и търговията италианците са богове, и то с каква фантазия вършат сделките...

 

Та като си ходите из божествения остров, добре е да си вземате касовите бележки (lo scontrino, la ricevuta - "ло сконтрино", "ла ричевута"). Вярно е, че на някои места за хранене ще се опитат да ви пробутат някой оръфан кариран лист, на който е написана сметката, но си настоявайте за своето. Имате абсолютното право. Тук е мястото да вметна за все още съществуващата такса "pane e coperto" - "хляб и покривка". Когато влизате в ресторант на Ботуша, винаги ще ви бъде начислена такава такса. Знам, че е досадно и по нашему - несправедливо, ама какво да правим, италианска му работа.

 

Влизам си в любимата сладкарница в Катания, отивам на касата, за да си поръчам шедьовъра на сицилианското сладкарско изкуство - каноло сичилиано - и касиерът ама направо ми бута касовата бележка в шепата. Що така бе, го питам, а той ми отвръща, че ако отвън има агент на Финансовата гвардия (http://www.gdf.gov.it ) - лошо за него. За мен - не толкова, щото винаги мога да мина за гламав турист, ама на търговеца ще да му е неприятно.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тук е мястото да вметна за все още съществуващата такса "pane e coperto" - "хляб и покривка". Когато влизате в ресторант на Ботуша, винаги ще ви бъде начислена такава такса. Знам, че е досадно и по нашему - несправедливо, ама какво да правим, италианска му работа.

ТОТАЛНО несъгласна!

 

Все още много държа да се храня на покривка, да си пия кафето в порцеланова чаша, виното в подходящата чаша, сервирано по подходящия начин и всичко това ти го предлага Италия! Даже и на ЖП гарата в което и да е провинциално градче.

 

А за криенето на данъци - айде първо да си съберат данъците от типове "ала Берлускони", пък тогава да гонят обикновените хора! Че в този свят двойните стандарти са на почит!

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дайте идея за евтина рент-а кар за 3 дневна обиколка от Трапани до Катания.

 

От моите проучвания, а те бяха детайлни, защото съм перфекционист по отношение на всяко нещо, а особено при планиране на пътуване, разбрах, че не е препоръчително да се ползва евтина "рент-а-кар" компания за района на Сицилия. Нещо повече, оказа се, че дори утвърдени имена в бранша имат различно отношение към клиентите си на острова. Плюс всичко казано от мен досега е добре да се знае, че пълна застраховка, която покрива "самоучастие" върху всички щети + кражба на цялото МПС, е силно препоръчителна за Сицилия. Всичко това води до познатите и утвърдени имена в бранша, като лично аз се спрях на "Europcar" за своето пътуване догодина...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.