Прескочи до съдържание

Извеждане на чуждо непълнолетно дете зад граница


Препоръчани мнения

Имам следният казус. Приятелката на сина ми е непълнолетна (17 г.) и имаме намерение да я водим в Албания. Често се случва тя да пътува сама при баща си, който живее в Германия,  но със самолет. Има някакъв документ, който не разбрах точно какъв е, че родителите ѝ са съгласни. Случвало ли се е на някой да води чуждо дете през граница, че не ми се рискува да ме върнат от някъде си...

Връзка към мнение

Ако декларацията е нотариално заверена и от двамата родители, няма проблем. Мои приятели водиха сина ми в Кападокия с такова пълномощно. Проверката е само на нашата граница. За по-лесно минаване се носи копие от декларацията, за да не чакате на място да го снимат ... и т.н. Лично аз, когато съм пътувала съм носила и копие от акта за раждане. Но това беше преди 2г. Може да има промени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Декларация, задължително нотариално заверена и от двамата родители.

Два варианта:

Първият се упоменава конкретно къде, кога и с кого ще ходи. И естествено важи само за конкретното пътуване.

Безсрочна такава - ако предвиждаш по-нататък още пътувания извън България и с други хора.

Нашите деца постоянно пътуват извън граница за състезания и с отборите си, затова имат такава "универсална" и безсрочно.

Ако представлява интерес, мога да издиря файла/текста или да я сканирам и да ти я пратя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , Tim каза:

Ако представлява интерес, мога да издиря файла/текста или да я сканирам и да ти я пратя.

Благодаря! Ще бъда благодарна, за да мога да сверя с това, с което тя разполага.

Връзка към мнение

Един съвет от мен : напишете си предварително текста, който е стандартен по принцип , защото нотариусите таксуват допълнително за " съставяне" и вместо да платиш 6 лева за заверка ти искат още 12 лева за съставяне ( както беше в моя случай) . Освен декларацията от родителите , копие от акта за раждане също е нужен за границата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Министерство на външните работи

ПЪТУВАНЕ С ДЕЦА ДО 18 ГОДИНИ

Информация  за Граничните проверки на ненавършили пълнолетие деца български граждани и такива с двойно гражданство при напускане територията на Република България на Главна дирекция „Гранична полиция” на Министерството на вътрешните работи можете да намерите ТУК.

Декларация за пътуване на деца с придружител можете да изтеглите от тук ТУК.  http://www.mfa.bg/bg/pages/91/index.html

Самата декларация: http://www.mfa.bg/uploads/files/deklaraciq_1_s_pridrujitel(1).pdf

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, eloena каза:

Благодаря! Ще бъда благодарна, за да мога да сверя с това, с което тя разполага.

ДЕКЛАРАЦИЯ-СЪГЛАСИЕ

 

ПОДПИСАНИТЕ:

Три имена на кирилица / три имена на латиница / с постоянен адрес ..................,

ЕГН....................., л.к....................../................г.- изд. от МВР ......................

 

Три имена на кирилица / три имена на латиница / с постоянен адрес ..................,

ЕГН....................., л.к....................../................г.- изд. от МВР ......................

 

Декларираме, че сме съгласни синът ни Три имена на кирилица / три имена на латиница, роден на ...........г. в гр.........., ЕГН ....................... да напуска Република България и да пребивава в чужбина в страните от ЕС и извън тях, без оглед на държава и период на пребиваване , придружаван от пълнолетно лице- един от двамата родители, учител, треньор или ръководител на група, както и непридружаван от пълнолетно лице.

Настоящата декларация се издава да послужи нееднократно пред гранични власти, съответните посолства, консулски отдели и навсякъде , където е необходимо във връзка с пътуванията на сина ни.

Известна ни е наказателната отговорност за даване на неверни данни

 

                                                                                   Декларатори:1....................................

                                                                                                          2.....................................

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, dealni каза:

Един съвет от мен : напишете си предварително текста, който е стандартен по принцип , защото нотариусите таксуват допълнително за " съставяне" и вместо да платиш 6 лева за заверка ти искат още 12 лева за съставяне ( както беше в моя случай) . Освен декларацията от родителите , копие от акта за раждане също е нужен за границата.

Акта за раждане трябва да се носи при нотариуса. И естествено, за да няма излишни такси си носиш и готовите декларации.

При нашата нотариуска може и на флашка да е декларацията, ако евентуално се налагат някакви промени, но при други не знам как ще е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.