Прескочи до съдържание

Южна Африка и достъп до Лесото


П.Кръстев

Препоръчани мнения

преди 6 минути , Георги Матеев каза:

И информацията и сайтът са истински и достоверни. Мои приятели получиха визи от този сайт и пътуваха с тях до Лесото.

 

Визата обаче струва $150, а самолетните билети (лети се само и единствено от Йоханесбург) не падат под $300.

Има различни турове на https://nomadtours.co.za/ от Йоханесбург и Кейп Таун, които включват Лесото. Ако се запази такъв тур би се избегнало пътуването със самолет.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 3 минути , П.Кръстев каза:

Има различни турове на https://nomadtours.co.za/ от Йоханесбург и Кейп Таун, които включват Лесото. Ако се запази такъв тур би се избегнало пътуването със самолет.

Има доста приятни турове, но като гледам цените бих казал, че ако Лесото е основна цел би излезнало поне 3-4 пъти по-евтино да се лети до там.

Връзка към мнение
В момента, Георги Матеев каза:

Има доста приятни турове, но като гледам цените бих казал, че ако Лесото е основна цел би излезнало поне 3-4 пъти по-евтино да се лети до там.

Не бих казал, че е основна цел. Конкретния тур, който предизвика интереса ми и се разтърсих какви са визовите изисквания за Лесото и Свазиленд е този. Реално включва само 2 дни в Лесото, но фактът, че има eVisa значително олеснява предварителната подготовка. Другите необходими визи са за Южна Африка (посолството в София) и Свазиленд (на място)

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , Георги Матеев каза:

Визата обаче струва $150, а самолетните билети (лети се само и единствено от Йоханесбург) не падат под $300.

Защото никой нормален човек не пътува до Лесото със самолет.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 минути , домосед каза:

Защото никой нормален човек не пътува до Лесото със самолет.

 

Познавам редица ненормални, които биха предпочели 40 минутен полет вместо 550 километра по земя. Както винаги - въпрос на вкус.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Георги Матеев каза:

Познавам редица ненормални, които биха предпочели 40 минутен полет вместо 550 километра по земя.

250 km от най-близкото голямо летище до правилния вход на държавата с кола: прохода Сани

Още по-правилни са само пешеходните проходи през централен и северен Драхенсберг.

Всякакви влизания откъм Мазеру са бошлаф работа и са загуба на време, независимо дали са 40 мин със самолет или 550/150 км с кола от Джобърг/Блумфонтейн  :)

 

 

 

sanipass.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 1 минута , домосед каза:

250 km от най-близкото голямо летище до правилния вход на държавата с кола: прохода Сани

Още по-правилни са само пешеходните проходи през централен и северен Драхенсберг.

Всякакви влизания откъм Мазеру са бошлаф работа и са загуба на време, независимо дали са 40 мин със самолет или 550/150 км с кола от Джобърг/Блумфонтейн  :)

sanipass.jpg

Значи до Дърбан да летя, когато някога затръгвам към Лесото :)

 

Как са пътищата от Дърбан към Сани? А вътре в Лесото?

Връзка към мнение

Зависи и какво точно искате да видите в Лесото. В столицата нямам представа дали има нещо интересно. @домосед ви е дал на карта пътя към прохода Сани (там мисля, че само с возила с висока проходимост се ходи), за там има разни турове от РЮА, които общо взето ходят до най-високо разположения pub в Африка и се връщат.

Аз ходих на дневен тур от Кларънс, РЮА до национален парк Тсехланиане и разни села на племето Басото. Тук има едно албумче от този тур. Това ми се видя интересно при предварителните проучвания и наистина беше така.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 минути , Георги Матеев каза:

Как са пътищата от Дърбан към Сани? А вътре в Лесото?

До Питърмарицбург е магистрала. После до подножието на планината след Ъндърберг/Химвил е асфалт. Нагоре е 20 км черен път и ти трябва, ако не 4x4 джип, то поне - 2x4 пикак с високо окачване

 

Оттатък в Лесото асфалт има само по две-три главни шосета и около Мазеру

 

преди 5 минути , FlyTraveler каза:

които общо взето ходят до най-високо разположения pub в Африка и се връщат.

Именно. Тоя пъб е едно по-добро валидиращо Лесото преживяване от Мазеру. Минава се границата, трябват визи. Публична тайна е, че става и с подкуп на ръка, но тая практика не е редно да се окуражава. Сериозно. Ако сте с организиран тур, е много вероятно организаторите да настояват за валидна виза.

Редактирано от домосед
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така или иначе се завърза разговор, ще съм много благодарен ако хората с богат опит в Африканските дестинации (Домосед и Fly) изкажат мнение относно тура, който пуснах по-нагоре. (цък)  

 

За един лаик като мен, никога непосещавал Африка, 3500лв на човек за 20 дни с включени 19 закуски, 18 обяда и 14 вечери + различни гейм драйвс по маршрута, ми се струва добра оферта.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
преди 14 минути , Георги Матеев каза:

Значи до Дърбан да летя, когато някога затръгвам към Лесото :)

 

Как са пътищата от Дърбан към Сани? А вътре в Лесото?

Според мен ако летиш до Дърбан, можеш за около 3-4 дни да си направиш тур с кола през едни от най-красивите места в планините Дракенсберг - Champagne Valley, Cathedral Peak, Royal Natal National Park, после да минеш транзит през Golden Gate Highlands National Park като отиваш до Clarens, откъдето можеш да вземеш еднодневния тур до Лесото, за който изпратих линк към албума ми по-горе. Ако искаш пък да минеш през прохода Сани, можеш да го направиш по-рано по пътя. Всичко това става за 4 нощувки без да се съсипваш от бързане.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , П.Кръстев каза:

Така или иначе се завърза разговор, ще съм много благодарен ако хората с богат опит в Африканските дестинации (Домосед и Fly) изкажат мнение относно тура, който пуснах по-нагоре. (цък)  

 

За един лаик като мен, никога непосещавал Африка, 3500лв на човек за 20 дни с включени 19 закуски, 18 обяда и 14 вечери + различни гейм драйвс по маршрута, ми се струва добра оферта.

 

@домосед най-вероятно е ходил по всичките тези места, аз съм бил на някои само, други съм ги проучвал.

Ами хубаво е, стига да ти харесва идеята за овърлендинг и пътуване с група. Добре прочети условията - допълнително доплащане за разни пакети, има ли участие от ваша страна (миене на чинии, готвене, разпъване и прибиране на палатки).

Иначе се виждат страшно много интересни места, няма никакво съмнение. Не знам ако сте двама примерно, наемете кола и си го направите сами това (можеш да им откраднеш маршрута 1:1) колко би ви излязло, но ти можеш да си го сметнеш.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Боян Димитров

Не знам взема ли се и откъде, ама има и алтернативен план. Горе в планината докато качвах един от върховете https://en.wikipedia.org/wiki/Mont-Aux-Sources , не видях никакви постове и гранична полиция. Реално той си е в Лесото и причината да не пиша Лесото в страните, които съм посещавал е, че някак си не върви от един пейзаж :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , FlyTraveler каза:

Ами хубаво е, стига да ти харесва идеята за овърлендинг и пътуване с група. Хубаво прочети условията - допълнително доплащане за разни пакети, има ли участие от ваша страна (миене на чинии, готвене, разпъване и прибиране на палатки).

Иначе се виждат страшно много интересни места, няма никакво съмнение. Не знам ако сте двама примерно, наемете кола и си го направите сами това (можеш да им откраднеш маршрута 1:1) колко би ви излязло, но ти можеш да си го сметнеш.

Цената, която цитирах е за "Accommodated"  опцията (нощувки в двойна стая с баня и тоалетна) с включен "Activity package". Къмпинг варианта е доста по-евтин.

 

Иначе сме 2-ма души, да. Със сигурност ще направя и една сметка колко по-евтино би излязло ако сами наемем кола и си организираме всичко.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Извинете предварително моето невежество, но понеже темата ми стана интересна и харесах снимките - всъщност с какво Лесото и Свазиленд са по-различни от ЮАР и ако се планува пътуване до Южна Африка - съветвате ли задължително да се включат в програмата? Или хората ги посещават просто от определен специфичен интерес, разнообразие наоколо, а някой колкото да отметнат държавата? Мерси!

Връзка към мнение
преди 29 минути , Happy_Traveler каза:

 всъщност с какво Лесото и Свазиленд са по-различни от ЮАР 

Първото, което идва на ум, е брутен вътрешен продукт на глава от населението :)

Южна Африка = 1.7 x Свазиленд = 5.4 x Лесото (цък

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , Happy_Traveler каза:

ако се планува пътуване до Южна Африка - съветвате ли задължително да се включат в програмата

Моят кратък отговор е не.
В никакъв случай не е задължително, освен за колекциониране на държави.

Основната атракция в Лесото е природата - планинска държава на средна надморска височина, по-голяма от Южна Африка.

Обаче Южноафриканските склонове на граничната планинска верига Драхенсберг са много по красиви/интересни/драматични/привлекателни

На Свазиленд основната атракция (вероятно) е политическата система на абсолютна монархия. Което за туристите няма особено значение, освен ако не се иде на фестивала на танците с тръстика, когато кралят би могъл да си допълни харема

Природно и културно Свазиленд - племенната земя на свазите - е твърде сходна със Зулуланд - племенната земя на зулусите, която се намира в Южна Африка 

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, П.Кръстев каза:

За един лаик като мен, никога непосещавал Африка, 3500лв на човек за 20 дни с включени 19 закуски, 18 обяда и 14 вечери + различни гейм драйвс по маршрута, ми се струва добра оферта.

Подчертавам единственото число на думата човек.

Бюджетното правило на палеца е, че при пътешествие само в пределите на Южна Африка, Свазиленд и Лесото, са достатъчни двама души за да е по-изгодно да се пътува независимо с наета кола със спане в бакпакерси (повечето имат и самостоятелни стаи), отколкото с овърландърска група. Ако се пресича на север към Намибия, Ботсвана, Зим, Зам, Малави, Кения, разходите по независимо придвижване скачат (по-тежка кола, по-висок наем, по-бавни пътища, по-малък избор на места за нощуване) и двама не са достатъчни, за да излезе по-евтино от с група.

 

За всичко останало съм съгласен 1:1 с мнението на @FlyTraveler

 

Груповите овърландърски пътуваня са много популярни, но удоволствието ви в много голяма степен зависи не толкова от цената, колкто от отношенията ви с другите в групата и търпимостта ви да се прави и яде точно това, което е предписано по места, които на независимия пътешественик със собствен транспорт предлагат голям избор. От друга страна пък в групата може да си намерите приятели за цял живот.

 

Другото е, че тези овърландърски камиони са тромави за условията на Южна Африка. Нито имат някакви предимства на асфалт (Нормален автобус може да не е cool, но би свършил същата работа), нито - по резерватите, където за game drives са много по-удобни откритите джипове. Овърландърските имат предимства само за мобилни сафарита с повече къмпиране навътре в Африка 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.