Прескочи до съдържание

5 дни с тинейджъри в България


Isa

Препоръчани мнения

Здравейте, 

трите ми дъщери (на 18 и 13) имат ваканция между 16 и 20 октомври и искам да им организирам нещо интересно из България. Предпочитам да е пещера, катерене, колоездене (не знам дали няма да е студено обаче) или изобщо нещо екстремно. Може да е също свързано с обичаи като правене на грънци, тъкане или подобно. 

Ще съм благодарана на идеи и/или пък организации/тур. агенции които организират подобни (индивидуални) забавления. 

Връзка към мнение

Интересно място за посещение е Харамийската пещера недалеч в Триградското ждрело. Чувала съм от познати, че е достъпна за посещение и за  хора без умения на пещерняци или катерачи, но в добра физическа форма, с опитни водачи / от пещерен клуб Силивряк - Триград/ и съответната екипировка. Допускат се деца над петгодишна възраст с придружител. Ето малко повече инфо, което копнах от един сайт:

 

"Харамийската пещера се намира в Триградското ждрело в планината Родопите, близо до известната пещера Дяволското гърло. Тя е един от обектите за екстремен туризъм – посещение на необлагородена пропастна пещера. 
До входа на пещерата води пътечка, започваща от паркинга при Дяволското гърло – 10 минути изкачване през борова гора. 
Пещерата има два входа – по-точно вход и изход - две различни пещери, които са обединени от пропаст. Входът е труднодостъпен – достига се след изкачване на 20-метрова отвесна стена. Следва наклонен възходящ участък, обезопасен с метално въже. В пещерата са открити останки от първобитни хора – техни макети, разположени в естествено осветената привходна част, са една от атракциите в Харамийската пещера. Вътрешната част не е оборудвана със светлини – влиза се със собствено осветление и защитно облеко. Във вътрешността на пещерата има няколко малки зали. Входът на една от тях е много тесен – преминава се пълзешком. Следва най-интересната и вълнуваща част на пещерата – спускане в 43-метровата пропаст към огромна зала, дъното на която е покрито с каменни блокове. Тази зала е естествено осветена от втория вход на пещерата, който всъщност е „изходът”. За преодоляването на този участък е необходимо пълно доверие към инструкторите и екипировката. 
От „изхода” друга пътечка с панорамна гледка към Родопите отвежда обратно до паркинга при Дяволското гърло. 
Харамийската пещера дава възможност на всеки желаещ да се докосне до истинско екстремно преживяване. Пещерата е достъпна само с подходящ инвентар и използване на алпийска и спелеоложка техника. Затова при посещението й се изискват малко смелост, малко сила и много ентусиазъм. В Харамийската пещера човек се сблъсква с естествените страхове – от тъмно, тясно и високо. Преодоляването им с помощта на опитните водачи и добрата компания гарантира незабравими моменти в пещерата."

 

В Триград има конна база, може да се наемат коне и водач за езда почасово, както и за преходи за един или няколко дни.

Околността е богата на обекти, чието посещение може да се съчетае с екстремното спускане в Харамийска и/или конна езда.

 

Ако ви заинтересува, може да потърсите повече инфо и координати в нета.

 


 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Според мен ще е студено, но ако искаш погледни фирмите, които предлагат походи по планините с преспиване по хижи (пребиването в някои хижи си е екстремно само по себе си :lol:). Те са за по няколко дни и ако момичетата обичат да ходят, ще се изкефят много. В пещера Проходна съм виждала катерачи, което ти решава проблема с евентуални валежи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , Ann каза:

Интересно място за посещение е Харамийската пещера недалеч в Триградското ждрело. Чувала съм от познати, че е достъпна за посещение и за  хора без умения на пещерняци или катерачи, но в добра физическа форма, с опитни водачи / от пещерен клуб Силивряк - Триград/ и съответната екипировка. Допускат се деца над петгодишна възраст с придружител. Ето малко повече инфо, което копнах от един сайт:

Още един глас за Харамийската пещера. Може да се съчетае и с офроуд трип до Орлово око. ( Заслужава си преживяването. Последно като съм ходила преди 3-4 години беше 30 лв на човек. Наистина си е екстремен маршрута а отгоре гледката е уникална, особено ако се хване ясно време.)

Може да се наеме джипа пред входа на пещерите.

Редактирано от funny
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

+1 за Харамийската пещера. Не е трудно и не ти трябва физическа подготовка.  Трябва обаче да си запазите предварително ден. Водачите са двама шемета от Триград. Ако е валяло може и да не става, защото скалите ще се хлъзгат. Трябва да питаш. В този район е и Орлово око. Може даа се изкачите пеша или още по-интересно с джипките. В района са Дяволско гърло, Ягодинската пещера, един водопад до Девин, в момента не се сещам за името. Аз съм си влюбена в Родопите :) Уникално място. 

Друг вариант е около Сопот, Карлово и Калофер. От Сопот летяхме с пара планер и беше много яко. Там е най - високата точка за парапланеризъм в България. Нямам идея обаче какви са условията през октомври и дали духа много, че във въздуха си е студено. Летенето е около 20 минути. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И на мен Харамийската пещера беше първото, което ми хрумна и го препоръчвам.

Хвалили са ми Гарга дере, водна пещера Голубовица и алпийска люлка - всичко накуп в Родопите, но не съм ходила и не мога да дам отзиви. Давам само като идея за проучване :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята за полет с парапланер е наистина чудесна. Има екипи, с които може да се лети по ваш избор някъде из България, независимо къде са базирани. Сещам се за едни добри хора, с които летя моя приятелка. Полетът беше подарък от нейните дъщери за рождения й ден и хората дойдоха от Сливен. Ако е необходимо, мога да попитам за координати.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Уау... Парапланер ще се хареса много, но парашут аз не бих пробвала. 

 

Преди години съм ходила в района на Триград и знам, че в една от пещерите там се организираше с местни водачи обиколка. Пещерата била на 3 етажа и било цял ден катерене из нея. Коя от всички обаче - не знам. 

 

Принципно моите девойки са спортни, така че нямат проблем с физическата подготовка. 

 

Офроад трипа, също ми звучи страхотно - с АТВта ли е? 

Връзка към мнение
преди 15 минути , Isa каза:

Уау... Парапланер ще се хареса много, но парашут аз не бих пробвала. 

Не че нещо разбирам, но си общувам от време на време с разбиращи, скачащи и хора с доста опит - от тях знам, че с парашут принципно е по-безопасно.

Връзка към мнение

Да, Ягодинска та пещера освен нормалния преход, има и екстремен и още по_-екстремен на горните етажи. Било далеч по-красиво, продължава около 8 часа. На Харамийската беше мой познат също и също много доволен. Оловото око е с джипове, не с АТВ. Ходя там 6 пъти в годината в една къща за гости за зареждане на батериите, та района го познавам доста. Дяволска та екопътека е също прекрасна И екстремна, пак там. 

Връзка към мнение

 

Преди 1 час, funny каза:

Ако целта е екстремност - препоръчвам и парашутните скокове :)

Ние сме скачали на Ерден - http://www.dropzone.bg/bg/content/14/27

Как са тези скокове? Винаги съм си мислила, че са доста надценени и усещането да падаш с висока скорост с главата надолу е доста неприятно.

Връзка към мнение
44 minutes ago, Алекс said:

 

Как са тези скокове? Винаги съм си мислила, че са доста надценени и усещането да падаш с висока скорост с главата надолу е доста неприятно.

Е реално не падаш с главата надолу хаха. Освен ако не се стремиш умишлено да летиш надолу с главата... 4000 фита свободно падане (в БГ са от височина 3000м, което е към 9000 фита, а парашутите се отварят на 5000) е доста забавно като преживяване. Всеки сам може да сметне каква скорост стига. 

Обикновено скачачите се позиционират "по корем" и така си падат. По-напредналите се доближават един до друг, разделечават, хващат за ръце, ... А баш майсторите застават в седяща поза.

Редактирано от akair
  • Шок 1
Връзка към мнение

Аз преди 20дни ходих по този маршрут.Много е готино,но не се качихме до Орлово око (60лв. джип от Ягодинската пещера).

Определено +1 за Харамийската пещера и Дяволското гърло. :)

Връзка към мнение
преди 12 минути , akair каза:

Е реално не падаш с главата надолу хаха. Освен ако не се стремиш умишлено да летиш надолу с главата... 4000 фита свободно падане (в БГ са от височина 3000м, което е към 9000 фита, а парашутите се отварят на 5000) е доста забавно като преживяване. Всеки сам може да сметне каква скорост стига. 

Обикновено скачачите се позиционират "по корем" и така си падат. По-напредналите се доближават един до друг, разделичават, хващат за ръце, ... А баш майсторите застават в седяща поза.

Хаха, да вярно, че е по-скоро по корем падането :)  Ама пак ми изглежда неприятно предвид високата скорост. Но пък сигурно има защо толкова хора да му се кефят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Алекс каза:

Хаха, да вярно, че е по-скоро по корем падането :)  Ама пак ми изглежда неприятно предвид високата скорост. Но пък сигурно има защо толкова хора да му се кефят.

Въпрос на вкус . За мен лично беше страхотно преживяване и първия път , когато изкарах курса и скачах сама и след това тандемния скок. 

Самостоятелния скок е ..полет :) Не усещаш приближаването на земята по начина по който си очаквал преди скока. Всичко става плавно и няма усещане за "падане". 

Всъщност най-голямото преодоляване е да "скочиш" в "нищото" от самолета. После ... е удоволствие.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В българските планини безусловно най-екстремното преживяване, за което при това този период от годината е най-подходящ, стига да не е валяло скоро, е преминаването на маршрута от ЦПШ "Мальовица" през хижа "Мальовица" и заслон "Орловец" (БАК) и спускане през Злия Прелез в БЕЛИЯ УЛЕЙ до Кирилова (Партизанска) поляна и Рилския манастир. Гледката надолу в Белия улей е умопомрачителна, памперсите са препоръчителни ;)

Но си иска и солидна подготовка освен кураж. Познавам няколко души, надценили способностите си, които на са могли да се справят с прехода и са оставали да нощуват по средата на улея с надеждата да намерят някакъв завет и да си стъкмят огън от хвойнови клонки, надявайки се да оцелеят до сутринта.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , master_of_germs каза:

В българските планини безусловно най-екстремното преживяване, за което при това този период от годината е най-подходящ, стига да не е валяло скоро, е преминаването на маршрута от ЦПШ "Мальовица" през хижа "Мальовица" и заслон "Орловец" (БАК) и спускане през Злия Прелез в БЕЛИЯ УЛЕЙ до Кирилова (Партизанска) поляна и Рилския манастир. Гледката надолу в Белия улей е умопомрачителна, памперсите са препоръчителни ;)

Но си иска и солидна подготовка освен кураж. Познавам няколко души, надценили способностите си, които на са могли да се справят с прехода и са оставали да нощуват по средата на улея с надеждата да намерят някакъв завет и да си стъкмят огън от хвойнови клонки, надявайки се да оцелеят до сутринта.

Аз да кажа само, че това е и много опасен маршрут, подходящ повече за алпинисти. Не бих препоръчала самостоятелно изживяване по никакъв начин за тийнейджъри - освен с алпинисти водачи, както е в Триград... 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Гост каза:

Аз да кажа само, че това е и много опасен маршрут, подходящ повече за алпинисти. Не бих препоръчала самостоятелно изживяване по никакъв начин за тийнейджъри - освен с алпинисти водачи, както е в Триград... 

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с водачи! Иначе си е чисто самоубийство. Просто това е най-екстремното у нас, което може да се направи и без да си алпинист.

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.