Прескочи до съдържание

Литва - какво, как?


iaia_mama

Препоръчани мнения

Неочаквано ми се налага отиване за 7-8 дни в Каунас. Не разполагам с почти никакво време за събиране на информация къде, какво и как мога да видя в свободното си време. Основно ще съм в Каунас. 

И така, драги колеги-приятели магеланци, моля за помощ!

Ще съм ви благодарна за всякакво инфо и идеи:

= Какво най-интересно мога да видя в Каунас, интересувам се най-вече от история, архитектура и изкуство, всичко останало е за "ако имам време".

= Вилнюс, евентуално  - същия въпрос

= Летя Лутън-Каунас-Лутън, а целият ми престой в Литва ще е на обществен транспорт.  Моля за кратко инфо или още по-добре за линкове за влак, междуградски автобуси, евентуално градски транспорт в двата града - без значение дали са на английски или руски, може и на двата езика.

= Може/има ли нещо must see в близост до Каунас, за което ще са достатъчни 1-2-3ч например?

= Местна храна/напитка, която си струва да опитам?

= Друго, за което не ми идва наум, но е важно или интересно?

Благодаря!  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

1. Каунас - Старият град, крепостта, храмовете, фуникульорът отвеждащ до единия, на покрива на който има хубава площадка за наблюдение. Разходете се по Лайсвис алея до православната църква в края и.

В събота на тази алея се изнасят производства на фермери и занаятчии. В МОЛ "Акропол" в Каунас и Вилнюс има добра храна на приемливи цени.

За тях този МОЛ през зимния период е спортно и културно средище и, не случайно, има и ледени пързалки. Не препоръчвам националната кухня, особено цепелините. Автогарата и гарата са в близост и има удобен и нескъп транспорт.

2. Тракай - ако видите едно нещо от Литва, да е това. Има невероятен магнетизъм в този замък.

3. Вилнюс - крепостта, до която се стига с асансьор, едни от най-красивите барокови катедрали, Вилнюския университет и най-вече книжарницата му, ресторантът на телевизионната кула.

И пак МОЛ "Акропол". Там в ресторантът на самообслужване препоръчвам храната и особено палачинки със сладко от горски плодове, сварено в момента.

Дворецът зад катедралния храм е построен през последното десетилетие, по почина и в стил  македонски паметник.

Имат магнитна карта за градския транспорт, която можете да зареждате с определен брой билетчета на 50% цена или с еднодневна/многодневна карта.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Дани Магелани каза:

1. Каунас - Старият град, крепостта, храмовете, фуникульорът отвеждащ до единия, на покрива на който има хубава площадка за наблюдение. Разходете се по Лайсвис алея до православната църква в края и.

В събота на тази алея се изнасят производства на фермери и занаятчии. В МОЛ "Акропол" в Каунас и Вилнюс има добра храна на приемливи цени.

За тях този МОЛ през зимния период е спортно и културно средище и, не случайно, има и ледени пързалки. Не препоръчвам националната кухня, особено цепелините. Автогарата и гарата са в близост и има удобен и нескъп транспорт.

2. Тракай - ако видите едно нещо от Литва, да е това. Има невероятен магнетизъм в този замък.

3. Вилнюс - крепостта, до която се стига с асансьор, едни от най-красивите барокови катедрали, Вилнюския университет и най-вече книжарницата му, ресторантът на телевизионната кула.

И пак МОЛ "Акропол". Там в ресторантът на самообслужване препоръчвам храната и особено палачинки със сладко от горски плодове, сварено в момента.

Дворецът зад катедралния храм е построен през последното десетилетие, по почина и в стил  македонски паметник.

Имат магнитна карта за градския транспорт, която можете да зареждате с определен брой билетчета на 50% цена или с еднодневна/многодневна карта.

Благодаря, Дани :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, iaia_mama каза:

 

= Местна храна/напитка, която си струва да опитам?


:)

Препоръчвам една интересна местна супа на основата на цвеклото, Burokėlių Sriuba се казва.

 

5BE0D9BF-61E9-49D0-BF11-D447764DC262.jpeg.f95714ad6847bd6f3d79af163c660cd6.jpeg

 

И за основно едни местни Цепелини (Cepelinai), общо казано картофи с месо и сметана, но консистенция е интересна.

 

94C270EE-FDF9-49BB-AD4D-57B3A9483DBE.jpeg.7c7036b139011be7696b911673a1a2ad.jpeg

 

Бири има доста прилични.

 

Не знам до колко си падаш по гледане на спорт и в частност баскетбол, но баскетболния Жалгирис е култ и легенда там. Това в календара за срещите им в Евролигата, ако случайно те влече http://www.euroleague.net/competition/teams/showteam?clubcode=ZAL#!games

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Дани Магелани

Студената супа е хубава, но май е украинска. Поне аз я открих там. :)

Цепелините, по оригиналната рецепта в национален ресторант, не се с месо, а са със сало, т.е. необработения слой сланина от прасето. Те считат, че мазното ги топли в студовете.:lol: Сигурно има подобрен туристически вариант, който си опитал.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Май те подведох с името на супата, ŠALTIBARŠČIAI се казва. Студена супа от цвекло с варено яйце. Бях чел, че е типична литвийска супа, а и бях впечатлен от розовия й цвят и бях твърдо решен да е пробвам. Идва с варени или печени картофи.

 

 

 

image.jpeg.5bc8c51a69a29635d8cc28513f2e8efa.jpeg

 

Само не знам дали като е студено времето е предлагат, че по-скоро е лятна супа. Ето я и оригиналната литвийска рецепта, ако някой реши да си е забърка вкъщи :) 

http://www.surfingtheworldcuisine.com/2014/05/lithuanian-cold-beetroot-soup.html

 

А за цепелините си права, баш с пръжките си дойдоха отгоре :)

image.jpeg.292b18c35536a314f79345430591b45b.jpeg

 

 

 

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Розовата супа е типично литовска или поне така казват литовците. Яла съм я и през зимата, така че едва ли ще е трудна за намиране. 

Подкрепям с две ръце предложението на @Дани Магелани за Тракай. Аз бях през зимата, езерото около замъка беше замръзнало и по него имаше скиори с платноходки и рибари, които ловяха в дупки в леда. Самият замък също е доста любопитен и необичаен.

 

За Вилнюс: Предполагам, че под "крепостта, до която се стига с асансьор" Dani Magelan има предвид Gediminas Tower ;) Освен препоръчаните мога да допълня и Ужупис (Uzupis), което е нещо като хумористичен исторически квартал със собствена конституция. Църквата St. Anne, която е там, също е интересна. В общи линии целият стар град е много симпатичен, пък и не само той.

 

В случай на преизпълнение на плана мога да препоръчам едно доста нестандартно място, което у мен остави доста странни чувства - Hill of the Crosses/Kryziu kalnas/Хълмът на хилядата кръста. Нямам представа обаче как се стига до там с обществен транспорт.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На включилите се: Благодаря ви! :)
А как по-лесно мога да стигна от Каунас до Вилнюс - с влак или автобус? Начесто ли се движат? 

А до замъка Трокай как се стига? Дали има еднодневни турове през уикенда?

Цените, предполагам, са европейски? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Двуцветко каза:

Май те подведох с името на супата, ŠALTIBARŠČIAI се казва. Студена супа от цвекло с варено яйце. Бях чел, че е типична литвийска супа, а и бях впечатлен от розовия й цвят и бях твърдо решен да е пробвам. Идва с варени или печени картофи.

 

 

 

image.jpeg.5bc8c51a69a29635d8cc28513f2e8efa.jpeg

 

Само не знам дали като е студено времето е предлагат, че по-скоро е лятна супа. Ето я и оригиналната литвийска рецепта, ако някой реши да си е забърка вкъщи :) 

http://www.surfingtheworldcuisine.com/2014/05/lithuanian-cold-beetroot-soup.html

 

А за цепелините си права, баш с пръжките си дойдоха отгоре :)

image.jpeg.292b18c35536a314f79345430591b45b.jpeg

 

 

 

Друго ако не, пръжките поне пият вино и бира :) 

преди 57 минути , Marisha каза:

За основните ястия литовската кухня е ужасна, но имат много вкусни млечни продукти и тестени изделия, сладки и солени.

Ооо, със сигурност ще ги пробвам!  :)

 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 43 минути , iaia_mama каза:

На включилите се: Благодаря ви! :)
А как по-лесно мога да стигна от Каунас до Вилнюс - с влак или автобус? Начесто ли се движат? 

А до замъка Трокай как се стига? Дали има еднодневни турове през уикенда?

Цените, предполагам, са европейски? 

С автобус.

И до Тракай има автобус и влак, но спирките са далеч от замъка.

До Тракай се предлагат и турове в хотелите за 25 евро. Предполагам, че освен транспорт и входен билет, включват и някаква дегустация на местни солени или сладки тестени изделия. Била съм на нещо подобно.

До гората с кръстовете, създадена от рицарите, се ходи с кола. Близо е до латвийската граница.

Все пак в Литва никога не съм била като турист, а по работа, и не всичко зная. Разглеждането е между другото.

Връзка към мнение
преди 59 минути , Дани Магелани каза:

С автобус.

И до Тракай има автобус и влак, но спирките са далеч от замъка.

До Тракай се предлагат и турове в хотелите за 25 евро. Предполагам, че освен транспорт и входен билет, включват и някаква дегустация на местни солени или сладки тестени изделия. Била съм на нещо подобно.

До гората с кръстовете, създадена от рицарите, се ходи с кола. Близо е до латвийската граница.

Все пак в Литва никога не съм била като турист, а по работа, и не всичко зная. Разглеждането е между другото.

То и на мен разглеждането ще е между другото... Пък да видим за кое и дали ще успея :) 

 

Връзка към мнение

Изходната точка за Хълма с кръстовете ти е град Siauliai - Шяуляй. Ако решиш да ходиш, разбира се. Интересно е, ако ти е на път, но не е задължително, особено ако нямаш достатъчно време и/или удобен транспорт. Дори и мъгливо, студено и ръмящо имаше големи групи туристи. Легендите за там са различни. Ето линк към него. 

Близо до Каунас има едно голямоооо езеро - Kauno mariu, до което при хубаво време може да се разходиш. Видях, че наблизо до него има последна спирка на тролей, но за съжаление бяхме моторизирани и не обърнах внимание на номера.  Лятото го ползват за плаж и спортове, а зимата им е ледената пързалка. Малко над това езеро има манастир и католическа църква (St. Virgin Mary - Kauno Švč. M. Marijos Apsilankymo pas Elzbietą bažnyčia). Църквата е в бароков стил, не работи в понеделник. Ето линк за църквата и манастира. Мисля, че биха ти били интересни.

За розовата супа  ще кажа само, че я има и в Украйна, Полша, Литва и Латвия (вероятно и в Естония, но там не я видях) и всяка държава ще казва, че си е нейна и е много специална. За храната като цяло не се притеснявай, в най-лошия случай ще хапваш бъргъри в Hesburger. Пък и не мисля, че е толкова лоша, въпрос на вкус е.

В Акропол-а правят и сладолед по избор на клиента.. избираш си съставките и какво да има в него и го замразяват пред очите ти. 

Вероятно ще е студено когато си там, но бих ти предложила разходка покрай реката. Дали ще е от Акропола към стария град или обратно - няма значение. Приятно е. 

 

ПС. Клайпеда е далечко, но това е мястото където разхождайки се по брега на морето /има ферибот до островчето - 6 евро на пешеходец, което е природна забележителност/ можеш да си намериш кехлибарче или пък нещо друго, кой знае? :)

 

Каквото и да е хубаво да ти е! 

 

Редактирано от Polina
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 16 часа, Marisha каза:

... много вкусни млечни продукти...

Препоръчвам кефир (kefir) - млечна напитка подобна на нашия айран, но се приготвя от ферментирало мляко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани

Обикновен кефир, неподсладен, препоръчвам и аз. И той е съветско наследство, както доста ястия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Пропуснах най-известната икона на Остробрамската дева. Намира се в арката на Остробрамская ворота - вход към стария град от към гарата.

Пропуснах да спомена и, че във Вилнюс има запазени цели улички със сгради от 15-16 век. Като дъги са, за да минават и завиват каретите. Хубаво е да се разходиш и загубиш в тях. Но не препоръчвам ресторантите там, че е скъпо. Храната в бистрата е хубава, европейска кухня, и не скъпа. Наглед са като сладкарнички, но като разгледате менюто ще видите, че всички предлагат топла кухня.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.