Прескочи до съдържание

Пътуване с бебе - въпроси, съвети, трикове


Препоръчани мнения

На 16-ти август от дуо се превърнахме в трио - роди се дъщеря ни Искра. Нямаме възможност да я оставяме на баби и дядовци и сега, приблизително три месеца по-късно, дойде и логичния въпрос "Как се пътува с бебе?". Очевидно най-подходящият отговор е "По-различно." :lol: Но не е достатъчно изчерпателен, за да ме накара да се чувствам подготвена. :)

 

Част от въпросите ми са по-практични и донякъде се припокриват с въпросите на @Зани в темата ѝ:

  1. Какво количество адаптирано мляко мога да нося в ръчния багаж? Тъй като е прахообразно вещество, предполагам, че не би трябвало да има проблем с количеството. И каква е политиката относно контейнерите за предварително измерени дози на млякото? От този вид. Има ли някакъв вид скенер, с който да проверят, че това е безопасна субстанция или ще трябва да опитам всеки един от порционите?
  2. Мога ли да нося в ръчния багаж голяма бутилка с бебешка вода или термос с преварена такава, понеже ще се наложи да ги храня около или по време на полета? (тук копирам @Зани :))
  3. Каква е политиката за посещение с Diners на летищните ВИП салони с бебе?

 

И имам малко по-философски въпроси:

  1. На каква възраст бяха децата Ви, когато започнахте да пътувате с тях?
  2. Как реагират околните на дребосъците?
  3. Имате ли някакви съвети за успокояване по време на път? Какви са Вашите трикове, за да протече едно пътуване възможно най-гладко и без неприятни емоции?

 

Приемам и всякакви допълнителни съвети и предложения, за които не съм се сетила да питам. :)

Връзка към мнение

Здравей, от личен опит да ти отговоря:

- АМ може да го носиш в голямата кутия ако имаш място, може и в дозатор, и двата варианта съм пробвала, не са ми правили проблем. 

В бебешката чанта може да си носиш вода, на някои летища минава (сканират шишетата с малки устройства), на други не пускат и те карат да я излееш. Моя опит показва, че в Северна Америка не правят проблеми за водата и пюретата, в Европа обаче се заяждат много. На мен в Амстердам на Шипол ме накараха да в излея, и да изхвърля две неотворени пюрета, защото не минаха проверката им. Ако ти излеят преварена та вода, купи бутилирана като минеш проверките, а може да поискаш вода и от стюардесите в самолета.

Голямата ми дъщеря беше на 6 месеца като пътувахме за първи път презокеански полет (29 часово пътуване). Тежко беше. Къси полети в Европа минаха много лесно. 

Околните са ОК, повечето хора се радват на бебчетата. 

За съвети за по-леко минаване на полета ще пиша после:)

До къде мислите да пътувате? Колко часа ще е полетът?

Връзка към мнение

Да продължа: това как ще премине полетът зависи най-вече от това, какво е бебето по характер (по-спокойно или по-ревливо) и колко е дълъг полетът. При късите полети – 2-3 часа принципно няма проблем. Носи си биберони и при излитане и кацане давай или биберон, или бутилка. Ако бебето е над 6 месеца, се запаси с оризови бисквитки, помагат за да не плаче. Дръж ги в ръчния багаж, близо до теб. Също вземи и нови играчки, с които бебето не е играло досега.

Повечето авиокомпании имат priority boarding за семейства с бебета и малки деца – качвате се първи в самолета. Ако не ти го напишат на бордната карта ги попитай на гейта, в повечето случаи не правят проблеми.

Ако пътувате с презокеански полет, като купуваш билета си резервирай басинет (бебешко кошче). Дават ги обикновено на най-малките бебета и бройката е ограничена, затова резервирай от рано ако предлагат. Това помага определено и не се налага да държиш бебето в теб през цялото време, а и е удобно за спане.

Ако ви чака далечен полет – най-добре е с възможно най-малко прекачвания и времето за смяна на самолетите не повече от 2 часа.

При някои полети хората с малки деца са в края на самолета – последните 10-15 реда. Това е чудесен вариант, защото всеки си гледа неговото бебе и никой не обръща внимание на ревящото бебе от съседната седалка, и не се притесняваш, че ще нарушиш спокойствието на някоя без деца.

Това се сещам засега, ако имаш други въпроси питай :)

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Откакто пътуваме с детето, никой не ни е правил проблем за течности като вода и детски храна при проверките, както на европейски, така и на австралийски летища.  

 

Когато летим, винаги влизаме последни в самолета. И без това ще сме затворени там, предпочитам да имаме възможно по-дълго свобода на движение. Ако детето е по-голямо и вече ходи, това е допълнително време да се измори, за да може да спи по време на полета.

 

Аз кърмя и това ми е било най-много от полза при пътувания. Откакто се храни и с твърда храна, винаги носим и снаксове, които обича - от вида на солети или бисквити, пресни плодове като банан, мандарини, боровинки, ябълка и т.н.

 

Ако полетът е над 7-8 часа, бих избрала нощен полет. Ние така летяхме два пъти по 14 часа с бебе първо на 7 и на връщане на 8 месеца. Проспа 10 от тези 14 часа с 2 събуждания за кърмене в просъница. Останалото време хранене, разходки, смяна на памперс, игри и времето мина бързо.

 

Хората винаги са имали разбиране и дори са се заигравали с детето. Не се сещам за негативно отношение.

 

Как смятате да пътувате? 

Нашето дете не обича да пътува с кола и там помага само да спи в колата, буден ли е, е неспокоен и плаче. Така че съобразяваме пътуванията с кола с времето му за сън.

 

При пътуване с влак или самолет ни е по-лесно, защото може да се разходим и да се занимаваме повече, отколкото ако е закопчан за столчето в колата.

 

 

Връзка към мнение

За първи път качихме нашата дъщеря на 3 месеца а на 6 месеца я заведохме до Южна Америка.Сега е на 9 незнам дали са ае променили нещата много но аз никога не съм имала проблем нито с водата нито с адаптираното мляко дори с пюретата.,но пък ми взеха лъжичката на Софийското летище.

Адаптирано мляко не съм чувала да има ограничения.Когато те видят с бебе разбират че ще носиш води пюрета и т.н

В самолетите също предлагат и пюрета но незнам дали не трябеа да ги осведомиш предварително.

По горе много добре е описано всичко

Връзка към мнение
Преди 1 час, Masmiya каза:

Откакто се храни и с твърда храна, винаги носим и снаксове, които обича - от вида на солети или бисквити, пресни плодове като банан, мандарини, боровинки, ябълка и т.н.

 

Предполагам имаш предвид при пътуване с кола, защото при пътуване със самолет не се разрешава да се внасят/изнасят пресни плодове. Бебешките чанти ги проверяват, единствено пюрета разрешават, ако минат проверката им (сканират ги като водата).

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение
преди 5 часа, Gripping каза:

На 16-ти август от дуо се превърнахме в трио - роди се дъщеря ни Искра. Нямаме възможност да я оставяме на баби и дядовци и сега, приблизително три месеца по-късно, дойде и логичния въпрос "Как се пътува с бебе?". Очевидно най-подходящият отговор е "По-различно." :lol: Но не е достатъчно изчерпателен, за да ме накара да се чувствам подготвена. :)

 

Част от въпросите ми са по-практични и донякъде се припокриват с въпросите на @Зани в темата ѝ:

  1. Какво количество адаптирано мляко мога да нося в ръчния багаж? Тъй като е прахообразно вещество, предполагам, че не би трябвало да има проблем с количеството. И каква е политиката относно контейнерите за предварително измерени дози на млякото? От този вид. Има ли някакъв вид скенер, с който да проверят, че това е безопасна субстанция или ще трябва да опитам всеки един от порционите?
  2. Мога ли да нося в ръчния багаж голяма бутилка с бебешка вода или термос с преварена такава, понеже ще се наложи да ги храня около или по време на полета? (тук копирам @Зани :))
  3. Каква е политиката за посещение с Diners на летищните ВИП салони с бебе?

 

И имам малко по-философски въпроси:

  1. На каква възраст бяха децата Ви, когато започнахте да пътувате с тях?
  2. Как реагират околните на дребосъците?
  3. Имате ли някакви съвети за успокояване по време на път? Какви са Вашите трикове, за да протече едно пътуване възможно най-гладко и без неприятни емоции?

 

Приемам и всякакви допълнителни съвети и предложения, за които не съм се сетила да питам. :)

 

Първо честито за Искра! Да ви е жива и здрава!

 

Ето малко отговори от мен:

Потвърждавам за бебешката храна, че няма проблеми. Мъкнали сме и пюрета и всякакви подобни. Случвало се обаче  доста често да ни карат по разни летища да опитваме пред тях храната (Бляк!) и водата. 

Може да се носи вода, но някъде до към 3 годинки, после не минава номера.

Във Вип салоните е различно, но в общия случай до 2 годнини е фрий. на българското е до 6 даже.

 

Другите отговори:

След 6-тия месец сме се разпрали да летим по няколко пъти годишно и си става рутина.

Околните реагират различно, тия дето са гледали деца, независимо на каква възраст са им в момента проявяват разбиране.

Ако някой вземе да мрънка, казваш, че правиш каквото можеш и спокойно може да го пратиш при стафа да го премести. Всички наоколо кимат одобрително и вземат твоята  страна!

Таен трик: при излитане и кацане хрупат солети за да не ги болят ушите или ако са по-бебета беберона е решение също.

 

 

 

Редактирано от Пламен
Връзка към мнение
преди 33 минути , Травеолани каза:

Предполагам имаш предвид при пътуване с кола, защото при пътуване със самолет не се разрешава да се внасят/изнасят пресни плодове. Бебешките чанти ги проверяват, единствено пюрета разрешават, ако минат проверката им (сканират ги като водата).

Това за плодовете за първи път го чувам! Абсолютно всеки път като летим, ръчният ни багаж е пълен с пресни плодове и зеленчуци в кутийки, бурканчета, торбички. Само банани спрях да нося, че много се мачкат. Уточнявам, че става въпрос за Европа, по-надалеч не сме стигали с малкия. Също, като го захранвах, носех сготвена супа в пластмасово контейнерче, че даже и по 2 различни манджи, и никога не е било проблем, само го отделяха за проверка. Виж, чай или сок не можело (и знаех, че не може, но ги изпробвах), само мляко и вода...

Редактирано от searus
Връзка към мнение
Преди 1 час, Травеолани каза:

Предполагам имаш предвид при пътуване с кола, защото при пътуване със самолет не се разрешава да се внасят/изнасят пресни плодове. Бебешките чанти ги проверяват, единствено пюрета разрешават, ако минат проверката им (сканират ги като водата).

В Европа и Близкия Изток няма проблем да се пътува с плодове и зеленчуци. Мисля че държави като САЩ И Австралия забраняват внасянето на такива. 

Така ме имах предвид точно със самолет, многократно проверен, но не уточни, че зависи от държавите, между/в които се лети.

Връзка към мнение
преди 33 минути , Masmiya каза:

В Европа и Близкия Изток няма проблем да се пътува с плодове и зеленчуци. Мисля че държави като САЩ И Австралия забраняват внасянето на такива. 

Така ме имах предвид точно със самолет, многократно проверен, но не уточни, че зависи от държавите, между/в които се лети.

Ясно. От Европа към Канада и САЩ и обратно плодове не са разрешени.

Връзка към мнение
преди 10 часа, Травеолани каза:

Предполагам имаш предвид при пътуване с кола, защото при пътуване със самолет не се разрешава да се внасят/изнасят пресни плодове. Бебешките чанти ги проверяват, единствено пюрета разрешават, ако минат проверката им (сканират ги като водата).

И досега носим плодове с нас.Ако летиш до Европа няма проблем.Ако летиш до САЩ,Островни държави Южна Америка можеш да вземеш плодове но всичко трябва да бъде изядено преди кацането на самолета.Това лято ходихме до Еквадор и се оказа че сме забравили да изядем един банан.Конфискуваха го въпреки че беше също от Еквадор.Не ни глобиха ,но незнам как седи това в други държави.

Връзка към мнение

@Ardent, благодаря! Много благодаря и за подробните отговори на всички! :)

Към момента, нямаме билети за никъде. Превръщайки негатива в позитив, има много места в Европа, които не сме посетили и от тази гледна точка сме гъвкави. Последното ни пътуване беше края на април и вече взе да не ме свърта вкъщи. Гледах билети за навсякъде, общо взето, и оттам и темата. :)

Пътуването с кола й се отразява много добре - или подремва, или си зяпа нещо си и мълчи. Обнадеждаващо е, но пък всеки път сме се съобразявали с режима й - тръгваме, след като се нахрани и й се спи. Как се справяте с разбуждането за тръгване към летището - предполагам, че бебето се буди точно преди да се тръгне и максимално бързо се облича и пъха в раница/слинг/количка, за да заспи пак и да не е криво? Колко време преди полета гледате да сте на летището? 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Gripping каза:

Как се справяте с разбуждането за тръгване към летището - предполагам, че бебето се буди точно преди да се тръгне и максимално бързо се облича и пъха в раница/слинг/количка, за да заспи пак и да не е криво? Колко време преди полета гледате да сте на летището? 

Моите имат режим, но не е проблем понякога да ги събудя и след това да си заспят отново без много мрънкане, нито пък да изместя хранене, когато на мен ми е удобно. Единият ни полет беше сутринта в 07,00 часа и направихме така: извикахме такси и докато го чакаме, аз ги облекох, а мъжът ми през това време свали багажа и ми звънна да слезем с количката, когато беше готов, нямаше драми :).

Колкото до въпросите, които и мен ме вълнуваха - сложих един пакет адаптирано мляко в ръчния, плюс дозите необходими ми по време на полета в контейнерчета. Бутилката вода я сложих в чекирания багаж (за да имам за всеки случай), отделно сложих гореща преварена вода в термос и на летището преди чекиране си сипах колкото ми е необходимо в шишетата, а термоса също прибрах в чекирания багаж. Така водата стана с необходимата температура, когато дойде времето за хранене. При проверката извадих и показах шишетата и минаха отделно. Ние до ВИП салона не можахме да стигнем, понеже нямахме време, та не мога да дам отзиви за там. 

преди 18 часа, Gripping каза:

 

И имам малко по-философски въпроси:

  1. На каква възраст бяха децата Ви, когато започнахте да пътувате с тях?
  2. Как реагират околните на дребосъците?
  3. Имате ли някакви съвети за успокояване по време на път? Какви са Вашите трикове, за да протече едно пътуване възможно най-гладко и без неприятни емоции?

Полетите при нас минаха без никакви проблеми. Донякъде го очаквах, защото и двете бебета много обичат да се возят във всякакви певозни средства, включително автобус и метро. Имах опасения за едното, защото си пада малко мрънчо, а като реши да плаче, буквално крещи :lol:, но и то се държа много достойно. Малко след излитането ги нахранихме, погледахме през прозореца и едното заспа, а другото се закачеше с пътниците наоколо. Общо взето, не съм забелязала да има негативно настроени хора около нас, заради това, че в самолета има бебета. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Да се включа с мнение.

Пътувахме с моята дъщеря миналата година април до Париж.Тя беше тогава на 7 месеца.Избрахме полет към 5 сутринта  и в общи линии през по-голямата част от полета спа.

Не сме имали проблем от околните за нея.Тя е спокойно бебе като цяло и не е вдигала голям шум.

На връщане понеже се кърмеше и бяхме настанени на крайна седалка до пътеката.Помолих пътникът,който беше до прозореца да се разменим, за да не се налага да се чувствам неудобно и разголена пред целия самолет.Нямаше проблем от негова страна.

За разходка в Париж бяхме взели ергораница и с нея обикаляхме града.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Здравейте, 

нека да побутна малко темичката с един въпрос 🙂 Как се справяте с часовата разлика при по-далечните дестинации? Ние сме с бебок почти на 7 месеца, в началото на декември пътувахме до Малта без никакъв проблем. Но вече почват да ни се въртят мисли за по-далечни местенца 🙂

Връзка към мнение

Пълно справяне с часовата разлика при кратки пътувания няма . Ние пътувахме с осеммесечен бебешок до Хавай и първата нощ станахме в 02.30, следващата с в 03.00 и т.н. При последната нощувка вече ставахме в 06.30, общо взето всеки ден измествахме лягането с половин час. Между другото на повечето популярни дестинации има възможност за наем на бебешочески истории на съвсем нормални цени. На Мауи наехме бебешки стол за хранене, палатка, пояс, креватче , всяко  беше между 2 и 7$ на ден. Сега ще наема същите неща и за Ривиера Мая през февруари. Съжалявам , че носих бебешката количка, не я ползвахме нито веднъж.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За големи (а дори и малки) часови разлики започни предварително да му изместваш режима за нощен сън-седмица или месец, зависи колко часа е разликата. След престоя се приготви за още толкова наместване обратно.
Колкото са по-малки, толкова им е все едно къде заспиват и колко е часа. Ако планирате нещо на базата на 7-месечно, подгответе се, че с друг човек ще пътувате сега, много по-любопитен, спящ по-малко. Гушалка за заспиване, любима купа или лъжица за хранене, всякакви такива, ако има детето, вземи му ги за ритуала, ще му помогнат по-бързо да привикне на новото време и място.
Хранителния режим се променя много с растежа и захранването. Честотата на хранене и часовете също плавно ще изместваш към часовата зона на новото място. Проучи накъдето отивате относно храната, видове АМ, марки пюрета, възможност да готвиш за детето...  Па кърменето в тези месеци, па въвеждането на нови храни, темата е цяла бездна.
Деца всякакви, може да имате късмет с едно от онези деца идеални за пътуване през часовите зони. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може би е до дете, но синът ни лесно се справя с разлики от 1 до 3 часа. С по-големи имаме опит от само едно пътуване до Австралия и обратно, когато беше на 7 и 8 месеца. И на отиване, и на връщане му трябваха два дни, на третия вече беше в новата зона. Нашата тактика беше от кацането да си наместим часовниците и всичко да правим по новото време. Първите две нощи беше буден между 2 и 4 през нощта, но стояхме на загасен ток, без да играем, без да се храни или подобни. Просто изчаквахме да заспи отново и най-много да сме пеели приспивни песни. Третата нощ вече спеше нормално. През деня гледахме да е възможно по-дълго време навън на слънчева светлина (това помага организмът да се настрои кога е ден и нощ) , да не спи прекалено дълго през деня и целиат му режим на хранене и игри да е съобразен с новото времи.

Но всичко е индивидуално, а и бебе на 7 месеца пътува по-лесно от 2-3-годишно, което е по-чувствително към промени и новости или тества граници.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами върти ми се в главата нещо за началото на март, тогава тя ще е тъкмо навършила 9 месеца. Гледам топлите местенца, като Малдиви на пример, където е 3 часа часовата разлика. Не е много, но не е и малко 🙄

Връзка към мнение

Ами то не е голям проблем,  просто ще се буди и заспива по времето, когато е свикнала. За 3-4 дена се оправя,  после на връщане пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние плануваме Сейшели за 2 седмици в края на Април, началото на Май и тогава дребосъчка ще е на 11 месеца. 2 часа разлика не мисля, че ще й се отразят на режима, който и без това се губи напоследък. За полетите не се притеснявам, все пак са с прекачване в Доха и са от около 5 часа всеки. Като беше на 3 месеца я водихме в Ница, после на 4 месеца бяхме до Мадрид и не сме имали никакви проблеми - спеше си, кротуваше като цяло. Сега в началото на март ще обикаляме из Бавария, та ще видим как ще е тогава.


Да, по-различно е да се пътува с бебе, но с правилната нагласа и цели всичко е точно. Все пак по-добре така, отколкото да се закотвим в БГ за няколко години.

преди 14 часа, stanislavpp каза:

Между другото на повечето популярни дестинации има възможност за наем на бебешочески истории на съвсем нормални цени.

Случайно някой да знае за подобни екстри на Сейшелите? Определено не изгарям от желание да мъкна и количка барабар с раници и куфари. 

Редактирано от oli_mali
Връзка към мнение

2 - 3 часа разлика не би ме притеснявала, особено пък когато става дума за плажни дестинации, при които дори нощното неспане лесно се наваксва с релакс на плажа или до басейна.

 

Ние никога не сме наемали колимки, легла или подобни. Винаги носим количка с нас, както и раница за носене (супер удобно и практично за разходки сред природата - не бих бутала количка по пясъка, или когато детето е превъзбудено и е уморено, а не иска в количката). За бебешко легло винаги избираме хотел или airbnb, които да предлагат такива, понякога в апартаментите е имало дори и стол за хранене и играчки.

Наемали сме само столче за кола при наемането на кола.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А някой дали е пробвал да не променя режима на бебето, разбира се като става въпрос за часова разлика пр 3 часа? Мисля си, че тъй като е на изток, няма ли да е възможно просто да си ляга по късничко и да става по късничко, за да запази режима си.

Връзка към мнение
6 hours ago, Надето said:

А някой дали е пробвал да не променя режима на бебето, разбира се като става въпрос за часова разлика пр 3 часа? Мисля си, че тъй като е на изток, няма ли да е възможно просто да си ляга по късничко и да става по късничко, за да запази режима си.

Купувай билетите. За три часа спането ще го преживее, а и вие покрай нея 🙂

Офтопик въпроса ти за часовата разлика-За мен в пътуването на тази възраст извън Европа по-голямото предизвикателство беше храненето, защото хем основните са въведени, хем си имаш едно на ум, че организмът не е достатъчно зрял за храната на възрастните. Подготви се там по супермаркетите какво се продава и дали ти е по вкуса и навиците като родител, за да си сметнеш има ли смисъл и колко да носиш в багажа - напр ако яде само определена марка АМ, каши, пюрета и т.н. Примерно в някои държави АМ се продава само в аптеките, не знам дали е така на Малдивите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.