Прескочи до съдържание

Износ на пури и ром от Куба


mpetkov91

Препоръчани мнения

Аз онзи ден се върнах, но никъде не видях написано колко и какво ограничение има. В никакъв случай не оставяйте пурите за купуване от летището, ужасно скъпи са. И да си отговоря на въпроса, който сама си зададох - работи чейндж бюрото на летището до късно, в 23 часа вечерта беше все още отворено, имаше опашчица, макар и малка.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 часа, mpetkov91 каза:

Някой знае ли какво е ограничението за изнасяне на пури и ром от Куба? Все още ли е 50 пури и 2 бутилки ром на човек?

Стана ми интересно и се разрових за информация.

 

За ром не видях нищо, но за пури - както ти самият си отбелязал - според официалния митнически сайт http://www.aduana.co.cu/ -> 

 FAQ regarding Export of Cigars

  • 1.- Which is the amount of cigars passengers may take when leaving the country?
  • Up to twenty (20) units of bulk cigars, without submitting any document.
  • Up to fifty (50) units of cigars, but they must come in their original package, unopened, sealed and with the official established hologram. The export is not authorized without meeting these requirements; and
  • Amounts exceeding fifty (50) units of cigars, provided that passengers produce the official sales invoice issued by the store chains authorized to sell Cuban cigars, corresponding to all the cigars they intend to export which should be in the original package, unopened, sealed and with the official established hologram.
Връзка към мнение

Хъм, това е много лошо, че до 20 може без документ. Щото те ги продават на кутии цели по 25 броя, а естествено, нямат ни печат, ни нищо, само кутия и това е. Нали са уж от "кооператива". Рейни, Мари, вие купихте ли пури? Ние не взехме и малко съжалявам, от казата ни ги даваха Кохитата по 2 кука парчето, но трябваше цяла кутия да се вземе - 50 кука, това ни и спря, няма на кой да ги пробутваме толкова много пури. Тук в България цената им е .... в ОМВ са по 40 лв. броя. В интернет ги продават по 25 лв. броя. С две думи, минахме се, че не купихме, щяхме да раздаваме до безкрай :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

До 20 е за "насипни" - така наречените street cigars. За пакетирани в оригинална опаковка и неразпечатани - 50.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , luba_rizova каза:

Рейни, Мари, вие купихте ли пури?

Лично аз - символично количество. Все още имам няколко из нас.

Около нас почти няма пушачи. :) 

И ром си имам - дълго време ... ще слагам в сладкиши. :lol:

  • Харесвам 3
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, luba_rizova каза:

Хъм, това е много лошо, че до 20 може без документ. Щото те ги продават на кутии цели по 25 броя, а естествено, нямат ни печат, ни нищо, само кутия и това е. Нали са уж от "кооператива". Рейни, Мари, вие купихте ли пури? Ние не взехме и малко съжалявам, от казата ни ги даваха Кохитата по 2 кука парчето, но трябваше цяла кутия да се вземе - 50 кука, това ни и спря, няма на кой да ги пробутваме толкова много пури. Тук в България цената им е .... в ОМВ са по 40 лв. броя. В интернет ги продават по 25 лв. броя. С две думи, минахме се, че не купихме, щяхме да раздаваме до безкрай :)

И аз купих символични количества - две пакетчета пурети за подарък и няколко насипни - пак за подарък. Аз не пуша - освен пури в самата Куба :biggrin:, но и при мен се мотаят още две-три пури май - за гъдел на душата, ако някой ми дойде на гости :) Мотае се малко още от рома, но той няма да оцелее дълго - идва зима :)  

Връзка към мнение

Aз бих погледнал лимитите за внос в ЕС по-скоро, май-беше до литър концентрат на човек, за пурите не помня, но 50 пури ми се виждат огромно количество, разрешеното беше много по-малко отколкото цигари.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно ЕС намерих този линк: https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/travelling/entering-eu_en

 

Не е обяснено много добре и не съм сигурен дали разбирам правилно, но май е 50 пури и 1л ром на човек.

Връзка към мнение

С цялото ми уважение към хората непушещи и донесли си пури, ако нямате хюмидор, пурите ви стават само за изхвърляне. Имат някакъв нищожен шанс да се спасят, ако поседят отново в подходящата атмосфера и влажност, жалко ако са хубави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тъй като се заформи дискусия и темата излезе извън обхвата на "бързите въпроси", отделих мненията.

Връзка към мнение

Аз изнесох пури, ром и кафе колкото успях да събера в багажа без оглед на ограниченията. Беше нещо от сорта на 6-7 кутии пури, 7-8 бутилки ром. Никой никъде не ме е проверявал нито на летището в Хавана, нито на това в Мадрид. Конкретно притеснението ми беше за Мадрид - в Куба корупцията е на ниво, но даже не видях митничар на летището. Може и късмет да е било, не знам. А в България пурите заминаха за месец-два - много приятели бяха напоръчали.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Явно са те оставили да минеш метър, багажа се проверява на скенер и на влизане , и на излизане, до колкото уж всички твърдят. Късмет и че не са те проверили и тук, аз бях безкрайно изненадана, когато полета София-Лондон при кацането в Лондон всички, които бяхме от България, ни прекараха багажа /ръчния/ един по един на скенер. То вярно, че в ръчния никой не носи такива огромни количества, да не говорим, че вероятно гледаха за бомби ли, не знам за какво. Полезна информация дадохте, дано се възползват следващите ходещи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, tougherty каза:

Аз изнесох пури, ром и кафе колкото успях да събера в багажа без оглед на ограниченията. Беше нещо от сорта на 6-7 кутии пури, 7-8 бутилки ром. Никой никъде не ме е проверявал нито на летището в Хавана, нито на това в Мадрид. Конкретно притеснението ми беше за Мадрид - в Куба корупцията е на ниво, но даже не видях митничар на летището. Може и късмет да е било, не знам. А в България пурите заминаха за месец-два - много приятели бяха напоръчали.

Имал си късмет просто.

Точно в Мадрид са спирали приятел испанец идващ от Ю. Америка и му конфискуваха рома, не помня колко имаше, нещо от сорта на 7-8-10 бутилки.

 

Това е както  проверката на ръчния багаж на качване в самолетите, по принцип не гледат, но има и изгорели.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, tougherty каза:

Аз изнесох пури, ром и кафе колкото успях да събера в багажа без оглед на ограниченията. Беше нещо от сорта на 6-7 кутии пури, 7-8 бутилки ром. Никой никъде не ме е проверявал нито на летището в Хавана, нито на това в Мадрид. Конкретно притеснението ми беше за Мадрид - в Куба корупцията е на ниво, но даже не видях митничар на летището. Може и късмет да е било, не знам. А в България пурите заминаха за месец-два - много приятели бяха напоръчали.

Аз бях скромен - 2 кутии пури и бутилка ром, в Куба никой не ме е проверявал. Прекачихме се в Истанбул, но изненадата беше на летище София - веднага ни прихванаха митничарите/които бяха нетипично вежливи и културни/, та сложихме багажа на скенера и последва въпрос  

- Пури ли носите?

- Да - две кутии

- Да,да виждам тук, от  Cohiba Esplendidos в дървената кутия, нали?

Тук онемях... ебаси скенера...

- Виждам и бутилка ром си носите... Ами добре всичко е наред и в позволените количества. Радвам се , че не сте се изкушили да внесете  повече, защото налагаме и глоби за минтническо нарушение. Хубава вечер.

 

Та така, за първи път за толкова години ми се случи някой да ме спре за митническа проверка и то точно след Куба. Вероятно е случайност, и въпрос на късмет, но го имай впредвид.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз донесох 40 пури(поръчка от приятели) и ром, повече от позволеното(май разрешеното количество беше 1,5 литра, тоест две от най - разпространените бутилки)... И понеже много ми личи, ако съм направила нещо забранено, в София само ме погледнаха и привикаха за проверка на багажа - откъде идвате/какво носите...Но бяха благосклонни, нищо не ми взеха...

 

А по повод качеството на престоялите пури - носех пура = магнит и едва запазих самообладание след като ми казаха, че са изпушили пурата и ми благодарят...

 

Както се казва - магнит, та пушек се е вдига...

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

На мен ми казаха,  че може да взема до 50 пури с бандерол и 50 без бандерол. Тези с бандерол (50 бр.) са ми в ръчния багаж, другите са в куфара. На летището в Мадрид минах без проблем с ръчния багаж и пурите. В Куба никой за нищо не ме е проверявал.

 

За рома - казаха ми, че количеството е до 2 л. за Европа и до 1 л., ако полетът е през Германия. Взех 3 бутилки ром от по 0.7 л, като от едната отпих 100 мл,  за да съм в нормата :lol:.

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
На 29.11.2017 г. в 12:45, tougherty каза:

Аз изнесох пури, ром и кафе колкото успях да събера в багажа без оглед на ограниченията. Беше нещо от сорта на 6-7 кутии пури, 7-8 бутилки ром. Никой никъде не ме е проверявал нито на летището в Хавана, нито на това в Мадрид. Конкретно притеснението ми беше за Мадрид - в Куба корупцията е на ниво, но даже не видях митничар на летището. Може и късмет да е било, не знам. А в България пурите заминаха за месец-два - много приятели бяха напоръчали.

От къде купихте кафе? Чудех се дали да оставя покупката на кафе за летището на връщане?

Връзка към мнение

Взех кафе от Cafe O'Reilly, което се намира в старата част на Хавана. Мелят кафето на място и го пакетират в различни хартиени опаковки. Кафето е много ароматно и приято.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 2.02.2019 г. в 11:36, Yavor каза:

Взех кафе от Cafe O'Reilly, което се намира в старата част на Хавана. Мелят кафето на място и го пакетират в различни хартиени опаковки. Кафето е много ароматно и приято.

Благодаря! А помните ли големината на пакетите? Виждам, че в някои кафета пакетират над 250 грама...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.