Прескочи до съдържание

Непал за седмица, всякъкви съвети са добре дошли


peter118

Препоръчани мнения

Здравейте, 

Пътуваме за седмица до Непал и нещо не мога да оправя програмата. Ще се радвам на всякакви съвети и насоки. 

 

 

Връзка към мнение
преди 6 минути , peter118 каза:

Здравейте, 

Пътуваме за седмица до Непал и нещо не мога да оправя програмата. Ще се радвам на всякакви съвети и насоки. 

 

 

Не мога да помогна, но ще е добре да разпишеш какво искаш да видиш. Анапурна? Базовия лагер на Еверест? Кога ще пътувате, в кой сезон? Защо сте избрали Непал? Казваш, че не можеш да нагласиш програмата, проблем ли е да пуснеш поне суров вариант?

 

И т.н., колкото повече информация, толкова по-конкретни съвети :) 

Връзка към мнение
Светославов

Една седмица? Нахвърли нещо за коментар, но на мен ми се струва  недостатъчно, ако е само за такава сравнително далечна дестинация. 

Освен ако не го съчетавате с нещо, голямата им южна съседка например.

 

Връзка към мнение

Всъщност като се загледах общо взето ще посетим Катманду и Пакхара. Време за трекове няма да има. 

Въпросът ми е какво бихте препоръчали на тези 2 места?

Връзка към мнение

В Катманду: 

 

1. Храмове:

  • Boudhanath (будистката ступа) - около нея занаятчийските работилници (тангка, тибетски пеещи купи и т.н.)
  • Pashupatinath - един от най-важните храмове на хиндуистите, не само в Непал 
  • Monkey temple - смесица от будизъм и хиндуизъм, и разбира се маймунките

2. Durbar squares:

  • Bhaktapur (родното място на неуарите - етническата група, местна за долината на Катманду) - поне 1 ден. 
  • Patan - посещение на двореца/музей (може да се обядва в ресторанта на двора му). Около Патан е и най-подходящото място за закупуване на статуетки. 
  • Kathmandu Durbar Square - все още със следите от земетресението, но все пак атракция. 

3. Thamel - туристическата зона - за хотели, ресторанти, сувенири и т.н. 

 

4. Кратък преход (3-4 часа до 1 ден) по хълмовете близо до Катманду, най-добре рано, за да видите изгрева (например в Nagarkot, Dhulikhel). 

 

За Покхара не мога да дам съвет, за съжаление. Но за една седмица, в Катманду и Покхара ще съберете доста впечатления. 

 

 

 

Редактирано от MCC
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 21 часа, MCC каза:

В Катманду: 

 

1. Храмове:

  • Boudhanath (будистката ступа) - около нея занаятчийските работилници (тангка, тибетски пеещи купи и т.н.)
  • Pashupatinath - един от най-важните храмове на хиндуистите, не само в Непал 
  • Monkey temple - смесица от будизъм и хиндуизъм, и разбира се маймунките

2. Durbar squares:

  • Bhaktapur (родното място на неуарите - етническата група, местна за долината на Катманду) - поне 1 ден. 
  • Patan - посещение на двореца/музей (може да се обядва в ресторанта на двора му). Около Патан е и най-подходящото място за закупуване на статуетки. 
  • Kathmandu Durbar Square - все още със следите от земетресението, но все пак атракция. 

3. Thamel - туристическата зона - за хотели, ресторанти, сувенири и т.н. 

 

4. Кратък преход (3-4 часа до 1 ден) по хълмовете близо до Катманду, най-добре рано, за да видите изгрева (например в Nagarkot, Dhulikhel). 

 

За Покхара не мога да дам съвет, за съжаление. Но за една седмица, в Катманду и Покхара ще съберете доста впечатления. 

 

 

 

Благодаря ти, MCC.

Може ли още малко инфо. Как се пътува в Катманду, може ли да ползваме градски транспорт, такситата скъпи ли са ? Има ли нямакви инфо страници в нета, които можеш да препоръчаш? Ще бъдем само 3 дни в Катманду имаш ли някакви практически съвети как да ги оптимизираме

Връзка към мнение
Светославов

Петьо, той и колегата МСС предполагам ще се включи с инфо. На мен също ми предстои да ме завее нататък, та TripAdvisor -а и Lonely Planet ми помагат да си отговоря на много въпроси. Руснаците също яко са "избродирали" Непал и дават много изчерпателна информация. 

Връзка към мнение
преди 47 минути , Светославов каза:

Петьо, той и колегата МСС предполагам ще се включи с инфо. На мен също ми предстои да ме завее нататък, та TripAdvisor -а и Lonely Planet ми помагат да си отговоря на много въпроси. Руснаците също яко са "избродирали" Непал и дават много изчерпателна информация. 

Благодаря ти, че се включваш за втори път, но ще те моля ако имаш нещо съществено да споделяш, просто го сподели, ще бъда щастлив да прочета и да се възползвам. Та въпросът ми към теб е като си преровил толкова информация би ли я споделил, моля. Какви практически съвети намери при руснаците( много ги хвалят, но за съжаление не се справям с руския), по англииските сайтове има мноооого информация, но и мнооооого плява. За съжаление (или по скоро за щастие)до март имам още 2 сериозни трипа да организирам(преготвям и тях паралелно), а времето е ограничено и за това решихда  се допитам до колеги магеланци за конкретна информация, най-вече практическа.

Имаш ли план, как ще пътуваш (градскитранспорт или ...как) , кои неща не би пропуснал, кои неща ще са  ако остане време.

Например прочетох, че на връщане от Покхара може да се лети по-евтино, мяркал ли си подобни мнения и т.н.?

Не се заяждам просто да бъдем конструктивни. 

 

Редактирано от peter118
Връзка към мнение
преди 10 часа, peter118 каза:

Благодаря ти, MCC.

Може ли още малко инфо. Как се пътува в Катманду, може ли да ползваме градски транспорт, такситата скъпи ли са ? Има ли нямакви инфо страници в нета, които можеш да препоръчаш? Ще бъдем само 3 дни в Катманду имаш ли някакви практически съвети как да ги оптимизираме

Има нещо като градски транспорт, но не съм го ползвала. Представлява 3 вида: автобуси; маршрутки тъпкани до пръсване, често с хора, висящи отвън/отзад; и триколки. Няма обаче разписание на друг език освен непалски, и единственият начин да се оправиш е чрез питане. 

 

Такситата са добър вариант. Цените не са супер ниски (като в Тайланд например), но ОК. Зависят от това откъде хващаш таксито, къде отиваш и по коя част на деня (например от Thamel и вечер цените са по-високи, както и ако дестинацията е такава, че таксито трудно ще намери клиент на връщане). Като ориентир, плащала съм 400 рупи (около 4 USD) за около 5 км от Thamel, вечерта, но с пазарене. Основното правило е: питаш за цена и започваш да се пазариш от половината й, до максимум 2/3ти. Ако не можеш да се спазариш, минаваш на следващото такси.

 

Относно оптимизацията на 3те дни: Бих препоръчала да не изпускате Bhaktapur и Bhoudanath, както и Pashupatinath ако си падате по храмове и не ви притесняват гледки на кремации и/или пушек. Ако нямате време и възможност да изпитате планината, Bhaktapur може идеално да се комбинира с качване до Nagarkot рано сутринта за посрещане на изгрева (Bhaktapur е напът на връщане към Катманду). 

 

 

Редактирано от MCC
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 1/8/2018 в 20:42, MCC каза:

Има нещо като градски транспорт, но не съм го ползвала. Представлява 3 вида: автобуси; маршрутки тъпкани до пръсване, често с хора, висящи отвън/отзад; и триколки. Няма обаче разписание на друг език освен непалски, и единственият начин да се оправиш е чрез питане. 

 

Такситата са добър вариант. Цените не са супер ниски (като в Тайланд например), но ОК. Зависят от това откъде хващаш таксито, къде отиваш и по коя част на деня (например от Thamel и вечер цените са по-високи, както и ако дестинацията е такава, че таксито трудно ще намери клиент на връщане). Като ориентир, плащала съм 400 рупи (около 4 USD) за около 5 км от Thamel, вечерта, но с пазарене. Основното правило е: питаш за цена и започваш да се пазариш от половината й, до максимум 2/3ти. Ако не можеш да се спазариш, минаваш на следващото такси.

 

Относно оптимизацията на 3те дни: Бих препоръчала да не изпускате Bhaktapur и Bhoudanath, както и Pashupatinath ако си падате по храмове и не ви притесняват гледки на кремации и/или пушек. Ако нямате време и възможност да изпитате планината, Bhaktapur може идеално да се комбинира с качване до Nagarkot рано сутринта за посрещане на изгрева (Bhaktapur е напът на връщане към Катманду). 

 

 

Само да попитам ако няма градски , пак ли с такси се пътува до Patan  и Bhaktapur . Или там има друг начин

Връзка към мнение

Patan дефакто е в рамките на града, на около 5км от Kathmandu Durbar Square и на около 6км от Thamel (туристическия квартал), така че с такси е най-удобно. Имайте предвид, че краткото разстояние не значи непременно бързо придвижване :)

 

Bhaktapur е малко по-далече (на около 15-20км) и в зависимост от трафика може да отнеме доста време. Ако варианта, който предложих по-горе (съчетаване на Bhaktapur с ранно качване до Nagarkot за посрещане на изгрева) ви се струва интересен, бих препоръчала да ползвате агенция за еднодневен трип - вземат ви от хотела сутринта, качват ви до Nagarkot, гледате изгрева, после може да закусвате в един от хотелите наблизо (например тук), после в Bhaktapur, преди да ви върнат в хотела. 

 

 

Връзка към мнение

Не разбрах точно кога пътувате. Има значение за Нагаркот: ние бяхме през август и заради мъглата, нищо не видяхме. Както са ти казали вече, пътуването до Патан и Бхактапур отнема доста време, въпреки краткото разстояние--ние бяхме взели кола с шофьор. В Пашупатинат вероятно няма да ви пуснат, по време на празник има и огромни опашки.

Връзка към мнение
преди 1 час, Ushakal каза:

Не разбрах точно кога пътувате. Има значение за Нагаркот: ние бяхме през август и заради мъглата, нищо не видяхме. Както са ти казали вече, пътуването до Патан и Бхактапур отнема доста време, въпреки краткото разстояние--ние бяхме взели кола с шофьор. В Пашупатинат вероятно няма да ви пуснат, по време на празник има и огромни опашки.

Ще си позволя малко уточнение за Пашупатинат - вярно е, че във вътрешността на храма допускат само хиндуисти, но според мен при възможност си заслужава да се види отвън - ритуалите на реката, песните, садутата, архитектурата, каменните резби... 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.