Прескочи до съдържание

Пътуване до Вал Гардена Италия ?


Препоръчани мнения

Здравейте, за пръв път ще пътувам до Италия с кола, район Вал Гардена. Странното е, че Via Michelin ми дава две опции  за пътуване. Първата е през Загреб- Любляна- Австрия и спускане към Вал Гардена, който го дава и по къс  и евтин. Втория е през Загреб -Любляна - Порденоне и на север към зоната. Повече като километри и по-скъпо според Via Michelin. Малко ми е странно, че през Австрия излиза по- евтино. Някой пътувал ли е да даде мнение.

 

Поздрави!

Връзка към мнение

Според моят опит наистина е по-удачно да минеш през Австрия. Взимаш си винетка и си караш. В Италия магистралите и горивото са по-скъпи, така че със сигурност австрийският вариант е по-изгоден.

Връзка към мнение

  Разликата в цените едва ли е голяма , но аз също предпочитам горния път .

Долу като влезеш в Италия до към Венеция може би е не точно магистрала а скоростен път  с бетонови прегради отстрани . Мен това ме изморява особено ако си карал много време преди .

 

 Освен това винаги цепим пътя някъде около Блед който ни е любим и на другия ден караме половин ден ски преди да продължим . Ако отиваш за ски това е според мен най забавния  начин  да стигнеш до твоята зона . Караш ски до към 16.00 и до вечерта си си в хотела . 

 

 Провери за ваканцията  на децата там , че една година точно в тази зона беше такава лудница че все едно си на Банско.   

Редактирано от ivooo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Ако тръгнете рано сутринта Загреб според мен е прекалено близко , а и няма какво толкова да му се гледа.  Иначе не си спомням кога сме били във Вал Гардена  , ама  май не беше януари.:) . 

Връзка към мнение

Подобен маршрут съм правил няколко пъти, ivooo също, най-бързо е през Karawanken, Villach, Brunico... така както ти предлага Мишлен. Освен това става още по-бързо, ако минавате Сърбия и Хърватска нощем, но вие явно ще спите по средата.

Евтино не е, колкото струва горивото, толкова и пътните такси, грубо. Но това е известно от интернета. Няма да хванете ваканциите, те са грубо от началото на февруари до към средата на март.

(Нещо надушвам ски-ваканция, оборудването ми "вече пищи от мазето". :) )

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може би най-любимата дестинация за ски извън България... Все се каня и лятото да отида ама не мога да намеря съмишленици. Всички казват, че лятото е по-красиво от зимата дори. 

 

За пътя - минавам през Австрия, но няма голяма разлика. За ските - приятно изкарване, периодът е супер, няма ваканции тогава. Не знам къде ще сте, но за ски освен класическата обиколка Селаронда препоръчвам Кронплац, както и Алта Бадия. Весело изкарване!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря на всички, значи оттам ще е, пък и трябва да мина през един град Бресаноне, който е точно на спускането към зоната от Австрия,  че съм си поръчал едни ски и са ми ги окомплектовали вече. Мислех да го хвана на екс пътя, но не съм пътувал толкова и мисля да не се преуморявам.

Иначе ще отседнем в Ортизей, с карти за Доломити суперски, имало много райони за каране и мисля да ги сменяме през дните там. Дали може свободно да се пътува между ски зоните. Всмисъл има ли места за паркиране до начални станции?

Редактирано от dankatar
Връзка към мнение

Единствен съм, само с жена ми. Все пак успях да я навия медения ни месец да е на ски в Италия :) и ще се прежаля да карам само аз.

Редактирано от dankatar
Връзка към мнение

Браво! Завиждам ви! Най-гот ни беше, когато бяхме само двамата с жена ми, въпреки че тя не е с безпроблемни скиорски умения.

По мое мнение щрудела в Южен тирол/Доломити превъзхожда австрийския, не знам що точно това пиша, явно ми направило впечатление.

Редактирано от JazzMaster
Връзка към мнение
преди 3 часа, dankatar каза:

Благодаря на всички, значи оттам ще е, пък и трябва да мина през един град Бресаноне, който е точно на спускането към зоната от Австрия,  че съм си поръчал едни ски и са ми ги окомплектовали вече. Мислех да го хвана на екс пътя, но не съм пътувал толкова и мисля да не се преуморявам.

Иначе ще отседнем в Ортизей, с карти за Доломити суперски, имало много райони за каране и мисля да ги сменяме през дните там. Дали може свободно да се пътува между ски зоните. Всмисъл има ли места за паркиране до начални станции?

    От години пътуваме така . Само 2-мата , ските и купчина излишен ( не мой ) багаж . :)

 Взима се за един ден , но е много изморително . Нали все пак сме тръгнали да се забавляваме :) .

 

Зоните в Села ронда , която включва и Вал Гардена са свързани .  От друга страна Кортина , Кронплац ,Obereggen ,tre cime dolomiti  и т.н са отделно от тях. 

Доломити Супер ски е много готина карта , но и по скъпо излиза  . За миналата година ми се мотае нещо за февруари към 54 евро , че беше . Ако взимаш за всяка отделна зона  е по евтино . Зоните са огромни и една е напълно достатъчна да се  саморазрушиш  за един ден . 

 Ако вземеш карта само за една зона  внимавай с табелките , че ако минеш в друга зона картата не работи .  Не че е фатално . Случвало ни се е 3-4 пъти  :) .

 Взимаш си билетче за 2,3,5 евро зависи от  лифта и  беж на обратно .  Или за няколко такива лифта ако си се заплеснал повече :lol: .

На такива готини места ако се увлечеш повечко може и да се позагубиш :) . Или да се озовеш през няколко планини и да няма време да се върнеш до затварянето на лифтовете  .  Пак не е фатално . Има табелки за таксита с номерата на таксиметрови шофьори звъниш поред докато някой вдигне . Казваш къде си и чакаш да те приберат.  Ако е с бира в ръка се преживява по-леко .:)

 Паркинги има много , но за разлика от Австрия  голямата част , особено по-удобните от тях са платени :(.

Предпоследно не подценявайте малките ( колкото Банско)  ски зони .  Не само картите са по евтини при тях , но и храната , бирата , бомбардиното и въобще всичко е много по спокойно и приятно . Ние ги предпочитаме и избягваме Села Ронда . Тя е пълна с надъхани хора решени , да я завъртят в едната или другата посока .  

 Съжалявам за досадните препоръки , но и аз съм пристрастен към Доломитите . Весело изкарване.

 

large.P2151648.JPG.69779c64bbf950b2051a112ea69e1fd2.JPGlarge.P2151644.JPG.2ad2e2ac9e9cbcf88c7f5c676afde6b9.JPGlarge.P2131333.JPG.560769b59d25e5defdb76c5173a9ca03.JPGlarge.P2121264.JPG.b5cea1c762201fadd3191b6e61aca2a4.JPGlarge.P2121263.JPG.75a730c809c1d4191fe154226b3fd65b.JPGlarge.P2131313.JPG.8e23570d8a1184fa755e5e7d2b792d26.JPG

     

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към мнение

Технически подробности, понеже пишеш че е сефте такъв преход: преди Караванкен, малко след последният словенски град Jesenice (по табели), има бензиностанция. Спирате, пълните гориво (обикновено за аутобан там е най-евтино), но по-важно: купувате си австрийската винета, защото след тунела сте в Австрия и известно време няма от къде да купите, ако не се набутате в населено място, а сте в нарушение, защото сте на аутобан, и е възможно да изгорите с глоба. Ако забравите да купите от бензиностанцията, може и от пункта за тунелната такса.

По-натам пътя минава покрай фабриката за фафли Loacker, може да ги ядете от извора, същите са. Това е в Австрия, въпреки че са с италиански произход. По тоя маршрут в Lienz е любимото ми място за ядене по път, италианци са, съответно е вкусно. В Lienz е грубо последното евтино място за гориво.

 

Щом сте в Ортисеи, и ако купите ски-пас "доломити супер", бихте могли да бръмнете в Алта Бадиа зона, грубо 1 час ще ви отнеме до там, но е много красиво като терен и писти. Въобще "селла ронда тур" е малко като на спортен лагер, тръгнеш ли да го въртиш, трябва да се върнеш в точката "при колата". Кронплац пък няколко пъти се води "№1 от доломити-суперски", но дотам ще си видиш на картата колко време ще ти отнеме. Абе карайте я спокойно, ако ви хареса, живота не свършва. :)

Редактирано от JazzMaster
Връзка към мнение

Много, много благодаря за супер разясненията. Само още нещо. Има ли си подробни джобни карти в зонитв, по които да се ориентирам, номера на писти, къде отиват, с кое се свързват и т.н.?

Връзка към мнение

Да, на всяка каса за ски-пас има наредени каквито искаш, за зоната, за доломити-супер. Джобни, безплатни естествено. Ти обаче разгледай предварително тук https://www.dolomitisuperski.com/en и ще ти стане ясно горе-долу къде искаш (предимно)

Редактирано от JazzMaster
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вероятно говориш за случай, в който ползваш "недържавно" здравно заведение. Има такива застраховки, почти всички компании ги продават, уточняваш че е за любителски спорт и си избираш лимит. За пример вчера правих в Алианц, с лимит 20х.евро медицински+2х.евро "за хеликоптер" на цена 16,33 лв за 6 дни.

За държавно здравно заведение ти стига европейската здравна карта. Изпитано, не лично, но свидетелски.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Винаги си правим. В цивилизованите страни първо ти спасяват живота примерно с хеликоптер и после плащаш.

Нали си представяш как няколко хиляди евро ти излитат от джоба. :O

Иначе може и на място да си купиш, но е по скъпо. Не ми се е налагало да ги ползваме и на никой да не се налага,  но сме правили на всички застрахователи. 

В момента сме с такива на Дженерали 10 дена 3 на човек на ден с покритие 50000 евра. Просто ги имаше онлайн. Европейската карта се вади от клоновете на банка Дск.

Поздрави от Сестриере.

Тук има няколко метра сняг,  но е -18 и невъобразимо виелица.  От 400 км писти и 70 лифта почти нищо не работи. :(

IMG-1b9dbf461e39dbd57a0a77b1ee798535-V.jpg.a32a4fd5d5a3792c63937e8e5d6837ac.jpg

 

DSC_1875.JPG.73df895bb007af2def706476222712ee.JPG

 

Редактирано от ivooo
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

 

преди 1 час, ivooo каза:

Поздрави от Сестриере.

Тук има няколко метра сняг,  но е -18 и невъобразимо виелица.  От 400 км писти и 70 лифта почти нищо не работи. :(

IMG-1b9dbf461e39dbd57a0a77b1ee798535-V.jpg.a32a4fd5d5a3792c63937e8e5d6837ac.jpg

 

DSC_1875.JPG.73df895bb007af2def706476222712ee.JPG

 

Ауууу, съжалявам, че ви завидях на какъв сняг ще карате. Ние от 4 дни карахме само първия преди снеговалежа. Два дни минахме до Cesana Torinese и там работеше кабинката, за разлика от Сестриере.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много интересно, видях че има някаква карта The Point value Card, 1400 Units -100Eвро. И всеки лифт или кабинка ти отнема определени точки. От гледна точка на това, че някои дни ще караме по малко и лежерно, дали си заслужава такава карта?

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Малко част от едно незабравимо преживяване. Адска красота, много сняг и изключително слънце 6 дни. Благодаря за напътсвията. Всичко беше както го описахте :) . Карахме на Саслонг, Ортизей, ходихме и до Алта Бадия и Кортина. Неописуемо беше!

27399710_10208754103969405_1060249903_n.jpg

27497360_10208754103529394_1820450626_n.jpg

27394893_10208754103769400_988810769_n.jpg

27537046_10208754104129409_699250488_o.jpg

27480258_10208754104089408_1169388780_o.jpg

27536009_10208754104049407_1043802116_o.jpg

27604899_10208754103849402_1497390067_o.jpg

27496091_10208754103889403_825122238_n.jpg

27072390_1877294575615571_5500205072174075023_n.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 4
Връзка към мнение

Браво! Завиждам ви за 6-те дни. Ние изтеглихме късата клечка, като ivooo. От 6 дни, 3 ставаха за каране. Останалото беше мощен снеговалеж и затворени писти и достъпи до тях.

Връзка към мнение

Да, в Загреб се разделихме с е една група, отиваха в Червиня. На връщане се засякохме в Сърбия. От 6 дни са карали 2, за съжаление. Но това е, живи и здрави да сме, пак ще се иде :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.