Прескочи до съдържание

Проблем с апарат Олимпус - моля за съвет


Препоръчани мнения

Здравейте. Имам нужда от помощ - за фотоапарат. Направих видео с проблема - надявам се да се вижда добре. С едно изречение - при включване апаратът прищраква, обективът излиза, но няма образ. След няколко секунди обективът се самоприбира. Този проблем го е правил един-два пъти и се оправяше от самосебе си, сега не иска. Апаратът е Olympus безогледален.

 

Знам, че тук има много фотографи - дали биха идентифицирали проблема е друга история, но не пречи да попитам :) Искам да знам каква би била повредата. Въздържам се да го занеса за диагностика само, защото тук е много скъп труда и цената, която ще ми поискат, е вероятно неприлична. Може пък да е нещо недраматично, макар че тая съмнения.

 

Благодаря!

 

https://streamable.com/5ba9n

Връзка към мнение

Заредена ли е батерията?  Не съм имала Олимпус, но преди време имах едно Сони, което ми правеше подобни номера, като му падне батерията...

Връзка към мнение
преди 1 минута , Rumiana каза:

Заредена ли е батерията?  Не съм имала Олимпус, но преди време имах едно Сони, което ми правеше подобни номера, като му падне батерията...

Батерията е абсолютно заредена. 

Връзка към мнение

А можеш ли да го включиш фотоапарата в режима за преглед на снимки? Това стана обикновено чрез един бутон със зелен триъгълник.

Преди години имах фотоапарат, който почна да ми прави подобен проблем. Не можеше да се включи в режим снимане, понеже механизъм на обектива беше прецакан. Но можеше да се разглеждат снимки без вадене на обектива.

Връзка към мнение

@vorbis, не намирам такова копче. Бутонът, който включвам, е централен и не касае само обектива. Иначе мога да разглеждам и свалям снимки на компютър. На самият дисплей нищо не се вижда, когато включвам централното копче обаче. Благодаря.

Връзка към мнение

@vorbis предлага да натиснеш долното копче, предполагам. То е за преглед на снимки. На първо четене ми звучи като добра идея да пробваш с друг обектив, ако имаш познат наблизо със същата система

 

image.png.76d4fc959370145b0fb98e9bfdd70857.png

Връзка към мнение

@Gentleman Basta, не работи това копче. Имам и друг обектив - пробвах го, същата история. Бях сигурна, обаче - щото съм го включвала и без обектив и пак го има това прищракване... След няколко секунди се самозагася. Благодаря ти. 

Връзка към мнение
преди 55 минути , Гост каза:

@Gentleman Basta, не работи това копче. Имам и друг обектив - пробвах го, същата история. Бях сигурна, обаче - щото съм го включвала и без обектив и пак го има това прищракване... След няколко секунди се самозагася. Благодаря ти. 

 

Ако апаратът е стар, възможно е да има проблем с механиката. Нормално ли излиза обективът или не?

Връзка към мнение
преди 15 минути , Zaro каза:

 

Ако апаратът е стар, възможно е да има проблем с механиката. Нормално ли излиза обективът или не?

Апаратът няма три години, бих казала почти нов и е сравнително малко използван. Обективът излиза съвсем нормално, обаче перденцата - моля да извините лаишкия ми фотографски език :), но така ги нарекох, когато го наблюдавах без обектив да видя какво се случва, само прищракват и не остават в отворено положение. Обективът след няколко секунди се връща в свито положение.

преди 16 минути , bobole4e каза:

Имаш ли възножност да пробваш с друга батерия? Може да дава, че е заредена, но самата батерия да не е ок.

Това беше първото, което направих... Не е от батерията. 

Връзка към мнение

Ако батерията и рестарт не оправят нещата следващата стъпка е сервиза :( Колко е нов фотоапарата има значение единствено от гледна точка на гаранцията. Модерните технически продукти съвсем съзнателно се произвеждат да не издържат много...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако "перденцата" не се отварят, това е проблем с механиката на много дребни зъбни колелца.

 

Перденца....bonk.gif

 

 

 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами не знам точно какво се гледа, ама точно пердета се казват едни части там :)

Иначе единственото което ми идва наум е да пробваш да извадиш всички батерии, да видиш как се прави reset и да го направиш... Ако не помогне, нямам идея, вероятно сервиз...

ПП Потърси в youtube, има всякакви неща, наскоро гледах за душа как да си поправя :)

Моята сапунерка децата и бяха изкривили обектива и аз я разглобих и го оправих... само че нещо не съм се справил със сглобяването и сега не снима 

  • Шок 1
Връзка към мнение
Светославов

Имах подобен, ако не и същия проблем с Пани тз4. Занесох го на препоръчан майстор. Човекът го отворил, позачистил(че беше на прилична възраст апаратчето) и ми го върна с уверението, че всичко е наред. 

А то се оказа, че този номер го прави само с батерията, с която го купих. Тя дава нормална индикация при заряд и дотам. С втората батерия, купена години след апарата всичко беше наред.

Така че съветът на Боболече има смисъл. 

Забелязах и друго. Понеже и аз рядко го ползвам, в началото малко се чуди дали да работи, ама после се "сафирясва" и заработва нормално. Оставам с впечатление, че има някакъв контактен проблем

Връзка към мнение

На първо време, може да почистиш клемите на батерията и апарата, там където правят контакт; клемите на обектива и тялото; да смениш картата памет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Topfly каза:

Ако батерията и рестарт не оправят нещата следващата стъпка е сервиза :( Колко е нов фотоапарата има значение единствено от гледна точка на гаранцията. Модерните технически продукти съвсем съзнателно се произвеждат да не издържат много...

Съгласна съм. Просто ми се искаше да знам какво е - а и току виж мога да го оправя - аз или друг, без намеса на скъпи английски техничари... 

 

преди 2 часа, Zaro каза:

Ако "перденцата" не се отварят, това е проблем с механиката на много дребни зъбни колелца.

 

Перденца....bonk.gif

 

 

 

И аз така мисля - че е механика, но не съм наясно с механиката на апарата, та... 

 

Не се подигравай с моите перденца, бе! :rofl:

 

преди 2 часа, Светославов каза:

Имах подобен, ако не и същия проблем с Пани тз4. Занесох го на препоръчан майстор. Човекът го отворил, позачистил(че беше на прилична възраст апаратчето) и ми го върна с уверението, че всичко е наред. 

А то се оказа, че този номер го прави само с батерията, с която го купих. Тя дава нормална индикация при заряд и дотам. С втората батерия, купена години след апарата всичко беше наред.

Така че съветът на Боболече има смисъл. 

Забелязах и друго. Понеже и аз рядко го ползвам, в началото малко се чуди дали да работи, ама после се "сафирясва" и заработва нормално. Оставам с впечатление, че има някакъв контактен проблем

Ама е точно като го описа! Направи ми проблем в Куба - същия, след няколко опита се самооправи. 

 

Батериите са две различни - на Олимпус и допълнително купена, и двете с пълен заряд, и с двете прави този проблем. 

 

Затова ми се искаше да споделя, ако мога, някак да го оправя сама. Без да имам излишни илюзии, разбира се...

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 2 часа, bulpa каза:

На първо време, може да почистиш клемите на батерията и апарата, там където правят контакт; клемите на обектива и тялото; да смениш картата памет.

Слушам! Ще го направя още довечера. 

 

Обаче аз го пускам и без обектив. И прави същото. Нали така наблюдавах... ъъъ... перденцата :biggrin:

 

По логика клемите на обектива трябва да са ок, значи ще се фокусирам върху клемите на батерията... 

 

преди 2 часа, neuromancer каза:

Ами не знам точно какво се гледа, ама точно пердета се казват едни части там :)

Иначе единственото което ми идва наум е да пробваш да извадиш всички батерии, да видиш как се прави reset и да го направиш... Ако не помогне, нямам идея, вероятно сервиз...

ПП Потърси в youtube, има всякакви неща, наскоро гледах за душа как да си поправя :)

Моята сапунерка децата и бяха изкривили обектива и аз я разглобих и го оправих... само че нещо не съм се справил със сглобяването и сега не снима 

Аз нарочно оставих ''перденцата"  като дума - иначе ще изглеждам компетентна, а не съм :) 

 

Търсих бе, човек... хаха... прерових Интернет, не мисли, че съм пуснала ей така темата. Ама като не знам КАКВО да търся.

 

И реших да поискам помощ от приятел...

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Рейни, под перденца сигурно имаш предвид кръгово разположени тънки сърповидни ламели – това е диафрагмата, с която се контролира количеството на преминаващия през обектива светлинен поток и променя дълбочината на рязкост. Пердето има връзка със затвора и съответно със скоростта. Не че е кой знае колко важно да се знае. Ама да те успокоя, че перде все пак има, даже две :girlcrazy:.

Връзка към мнение

Не ми се отваря клипчето тук, до колкото разбирам искаш да избегнеш диагностиката, която силно вероятно да струва колкото камерата. 

 

Препоръчвам да се регистрираш тук: mu-43.com и да пуснеш запитване там, много приятелски настроен фотографски форум, рядкост в днешно време :)

Попаднах на теми, които сякаш дискутират подобни проблеми:

https://www.mu-43.com/threads/om-d-e-m5-mk-i-shutter-stuck-closed-what-to-do.86534/

https://www.mu-43.com/threads/so-i-dropped-my-omd-em10-and-am-experiencing-a-couple-problems.74157/

https://www.mu-43.com/threads/omd-em10-mk-i-just-died.91101/

https://www.mu-43.com/threads/em10-mki-curtain-frozen-covering-the-sensor.84540/

Връзка към мнение
преди 2 часа, Ann каза:

Рейни, под перденца сигурно имаш предвид кръгово разположени тънки сърповидни ламели – това е диафрагмата, с която се контролира количеството на преминаващия през обектива светлинен поток и променя дълбочината на рязкост. Пердето има връзка със затвора и съответно със скоростта. Не че е кой знае колко важно да се знае. Ама да те успокоя, че перде все пак има, даже две :girlcrazy:.

Дадададдададададдадададаааа... точно така :biggrin: хахахахаа... благодаря!

преди 49 минути , Георги каза:

Не ми се отваря клипчето тук, до колкото разбирам искаш да избегнеш диагностиката, която силно вероятно да струва колкото камерата. 

 

Препоръчвам да се регистрираш тук: mu-43.com и да пуснеш запитване там, много приятелски настроен фотографски форум, рядкост в днешно време :)

Попаднах на теми, които сякаш дискутират подобни проблеми:

https://www.mu-43.com/threads/om-d-e-m5-mk-i-shutter-stuck-closed-what-to-do.86534/

https://www.mu-43.com/threads/so-i-dropped-my-omd-em10-and-am-experiencing-a-couple-problems.74157/

https://www.mu-43.com/threads/omd-em10-mk-i-just-died.91101/

https://www.mu-43.com/threads/em10-mki-curtain-frozen-covering-the-sensor.84540/

Чудесно ме разбра! :) Много благодаря - ще си навра носа там... 

Връзка към мнение

Да споделя - съвсем съвестно зачистих клемите на батерията с възможно най-нежната шкурка на 3М, зачистих клемите и на апарата; заредих отново батерията, както и видеокартата. Резултатът - за съжаление - е нулев. Ще си навра носа и във форумите и ако и оттам нищо, ще го пращам на сервиз, подсмърчайки... Но е нещо с контактите на механиката, наистина (си мисли тя тъпо...).

 

Благодаря ви! 

Връзка към мнение

Да не всявам излишен смут и паника, но аз така имам един стар (много много много стар) Никон с огледало - при поредно вклчване, просто НЕ пожела да снима и нищо не работеше. Занесох го в сервиза на Никон и там го оправиха за не много пари (нещо тип 50-60лв) - някакво зъбно колело се било износило.

Връзка към мнение
преди 3 минути , akair каза:

Да не всявам излишен смут и паника, но аз така имам един стар (много много много стар) Никон с огледало - при поредно вклчване, просто НЕ пожела да снима и нищо не работеше. Занесох го в сервиза на Никон и там го оправиха за не много пари (нещо тип 50-60лв) - някакво зъбно колело се било износило.

Тук не съществува понятието ''не много пари'', когато иде реч за труд :) Точно на теб няма какво да го обяснявам де.

 

Благодаря ти. Няма място за паника, просто ми се искаше да спестя някой и друг разход, че програмата за годината е много тегава откъм този ресурс :) 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.