Прескочи до съдържание

Един ден в Хавана с монеда насионал (CUP)


Topfly

Препоръчани мнения

В Куба има два вида официална валута: конвертируемото песо CUC и монеда национал CUP в което кубинците си получават заплатите цък

Тази тема я пускам за да видим малко живота в Куба отвъд конвертируемото песо което ползват туристите. Целта ми е от една страна всеки да сподели лични впечатления как живеят обикновенните кубинци, а от друга страна да да се научим на различни трикове за пестене чрез ползване на CUP.

 

Нашата афера с CUP почна от там, че търсехме детска площадка за децата. Оказа се, че в социалистическа Хавана подобно съоръжение е рядкост, но където го има е платено и се плаща само в монеда насионал CUP. Бях принуден да обменя 3 CUC или около 3 долара за 75 CUP.

Детската площадка която ползвахме се намирaше в края на стария град до тунела минаващ под пристанището. Входа струваше по 3 CUP или около 12 доларови цента на човек за възрастни и деца. Вътре обаче почти всичко беше платено, като се плащаше по още 3 CUP за всяка “атракция“. Сред платените атракции бяха катерушка с пързалка и люлка към тях, като терена беше постлан с остър чакъл подходящ за нараняване на детето при всяко падане...

Сред атракциите имаше обаче и надуваеми дворци, които също струваха по 3 CUP на 15-20 минути..За наш късмет това се хареса много повече на децата и за един час успяхме да похарчим още около 50 цента :)

 

С цел поддържане на социалистическия дух на детската площадка имаше на стената рисунка със щастливо кубинско семейство пред кубинското знаме.

IMG_20171220_115707.jpg.2fdeefef513abe9e2aee7e7fea819635.jpg

 

В бюфетите също цареше социализъм. Имаше по 4 артикула на народни цени в CUP. 1 CUP е около 4 цента.

 

IMG_20171220_115800.jpg.a825870e243a777834bad34aa69cb559.jpgIMG_20171220_121007.jpg.fd7630d8b5f07302df9befdc99e7f577.jpg

 

Имаше и сандвич с нещо подобно на салам. Питах продавача това салам ли е и той ми отговори, че е нещо подобно :) За около 5 цента имаше малки шоколадчета, но в крайна сметка не опитахме нищо.

 

Следва продължение..

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

ето пица за 15 CUP (1.20 лв) - в квартал Ведадо (Хавана)

 

DSC00437.JPG.3538ae2073155435a538e6431e8ab6ef.JPG

 

В Сиенфуегос хапвах сладоделд с парченца ананас за 3 CUP (25 стотинки).

 

В Санта Клара си взимах пинаколада за по 5 CUP.

 

Между Варадеро и Хавана спряхме да хапнем свинско от малко прасенце, или така известното pan com lechón за 20 CUP (1.60 лв)

 

DSC02157.JPG.d15c95f6da707faf2eb0e298244a93b4.JPG

 

А, ето тук се отпих на натурален сок от захарна трастика само за 2 CUP (15 стотинки) - намира се в района на къщата-музей на Хемингуей в Хавана.

 

DSC02285.JPG.b4541da78a7dace6da228891b85c8a10.JPG

 

Фъстъци за по 2 CUP фунийката

DSC02595.JPG.7bbd0d19906b7d057d005e61ba361d4f.JPG

 

П.С. бях объркал цените в български лева, та направих корекция :)

 

 

 

 

Редактирано от Yavor
объркани цени
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

а, и още нещо - @AlexandraKo в един от нейните постове беше писала за vidatox - закупих няколко бройки vidatox за по 12 CUP /бройката (1 лв) от аптеките в Сиенфуегос.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, Yavor каза:

а, и още нещо - @AlexandraKo в един от нейните постове беше писала за vidatox - закупих няколко бройки vidatox за по 12 CUP /бройката (1 лв) от аптеките в Сиенфуегос.

Браво на теб, аз не се сетих да купя.

А ти само виж, на каква цена се продава у нас - 30 мл. капки  за 225 лева.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, AlexandraKo каза:

 

А ти само виж, на каква цена се продава у нас - 30 мл. капки  за 225 лева.

Да, една бивша депутатка и бивша секретарка на партийно величие бичи кинти. ;) 
Ама като има кой да ѝ ги дава...
Но - свободна страна сме - всеки може да продава и да купува. :smile3:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

все още не съм посещавал Куба ( всъщност не съм излизал от Европата де) но това което аз съм чел по разните пътеписи е че НЕкубинец тоест турист не можело да притежава CUP или може би не на всякъде ти дават да се разплащаш с тях ....но ако имаш възможността да обърнеш $$ в CUP то така ще ти излезе доста по евтина дестинация от колкото е ( ако може да се каже че е евтина плащайки всичко в CUC=$)

Връзка към мнение
преди 1 минута , Hesoss каза:

 аз съм чел по разните пътеписи е че НЕкубинец тоест турист не можело да притежава CUP или може би не на всякъде ти дават да се разплащаш с тях

Това е интересен въпрос - легално ли е чужденци-туристи да прижеват/ползват CUP ? 

Връзка към мнение
6 minutes ago, Фил said:

Това е интересен въпрос - легално ли е чужденци-туристи да прижеват/ползват CUP ? 

Абсолютно легално в чейндж бро по централно фиксиран курс може да се обмени. Черен пазар де факто няма, но и кубинците могат да притежават и обменят долари и евро (така поне ми обясни един таксиметров шофьор). При обмяна на долари обаче има такса и затова е много по добре да се обменят евро. Ако директно плащаш с долари и евро обикновенно ти ги приемат на по лош курс от колкото ако ги обмениш в чейндж бюро за CUC.

 

 

Връзка към мнение

В други теми съм писала, че съм купувала с КУП храна в разни части на страната и излиза жълти стотинки. Конкретно за Хавана - хляб и сандвичи по улиците.

За живота на обикновените кубинци мога да кажа, че хич не беше лек, когато ходих преди 6г. Това, което силно ме впечатли е колко тъжно и някак угрижено гледаха хората на средна възраст. Иначе са големи купонджии и танцьори, играта на домино е национален спорт и се практикува масово.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
18 minutes ago, Hesoss said:

все още не съм посещавал Куба ( всъщност не съм излизал от Европата де) но това което аз съм чел по разните пътеписи е че НЕкубинец тоест турист не можело да притежава CUP или може би не на всякъде ти дават да се разплащаш с тях ....но ако имаш възможността да обърнеш $$ в CUP то така ще ти излезе доста по евтина дестинация от колкото е ( ако може да се каже че е евтина плащайки всичко в CUC=$)

Проблем с обмяна на евро или CUC в CUP няма. Проблем има обаче да обмениш CUP за CUC или да си купиш нещо с CUP. Ние обменихме 3 долара за CUP и ни останаха половината, защото нямахме желание да купим или вкусим малкото неща които се предлагаха срещу CUP. Нормално изглеждаща храна можеше да си купиш само в CUC. Вносни стоки също можеше да си купиш само с CUC,  но и там предлагането беше доста ограничено. Дефицитът на стоки в Куба няма нищо общо с дефицита на стоки по време на социализма в България. Според един пътеводител основната храна на кубинците са сандвичите, а традиционната кубинска кухня може да се опита само срещу CUC в малкото частни ресторанти.

Връзка към мнение

С евтините пари можете да ползвате градски транспорт, автобуси в Хавана. Както и маршрутки. Стига да можете да се ориентирате кога и накъде се движат. Също да ядете сладолед в Копелия, но се чака на опашка:-). С тези пари + купони кубинците си купуват хляб, олио, яйца и всички продукти от първа необходимост. Не винаги обаче ги има в магазините. Винаги могат да си закупят с CUC на десетократно по-високи цени. Такива ми ти работи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Topfly каза:

Проблем има обаче да обмениш CUP за CUC или да си купиш нещо с CUP.

Аз нямах никакви проблеми с обмяна на CUP за CUC или CUC за CUP - обмяната я правих в банка.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Yavor каза:

Аз нямах никакви проблеми с обмяна на CUP за CUC или CUC за CUP - обмяната я правих в банка.

 

Какви бяха курсовете? 

Връзка към мнение

Има една особеност,  че не може да обмениш директно западна валута в CUP. Първо си купуваш CUC и после с него CUP,  което може да се направи едновременно на едно и същo гише.  Официалния курс е

1 CUC = 25 CUP,  но обменния курс е 1CUC = 24 CUP. 

Не,  че е огромна разлика.  

Единствено при обмяна на USD се удържа и 10% комисионна,  така че доларите там не са удачен вариант. 

 

П. С.  Сетих се друго.  На терминал пристигащи на "Хосе Марти"  след изхода има две чейндж бюра пред които се вият огромни опашки и може да се чака с часове. Може  обаче да се качите на терминала за заминаващи (който е в същата сграда на втория етаж) ,  където също има чейндж бюро и поне аз не видях жива душа. 

При обмяна в града носете паспорт. 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
1 hour ago, Yavor said:

Аз нямах никакви проблеми с обмяна на CUP за CUC или CUC за CUP - обмяната я правих в банка.

 

Много странно би било ако CUP е напълно конвертируем, защото това обезмисля съществуването на CUC. Може би на теб са ти го обменяли, защото си чужденец или си имал бележка за предишна обмяна.

 

Ако CUP беше напълно конвертируемо тогава можеха да приемат плащания само в него както е в цял свят. Съществуването успоредно на две валути има смисъл само ако има разлика в приложението на двете  валути. Възможно е да има и някаква частична конвертируемост на CUP както беше с лева преди 1990-та година. Който пътуваше в чужбина имаше право на обмяна на определено количество левове в твърда валута.

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

С CUP се хранихме в заведение близо до хотел Севиля , до едната ни квартира , в ресторантче във Ведадо, купихме си сладолед Копелия в Хавана, плодове във Винялес и по пътя на юг, в заведение в Гуардалавака(беше си съвсем за кубинци), в Casa de la Musica в Сантяго де Куба - изобщо, доста си ги ползвахме....Но и ние през CUC стигнахме до тях.

Редактирано от Ивайла
Връзка към мнение
преди 5 часа, Topfly каза:

Много странно би било ако CUP е напълно конвертируем, защото това обезмисля съществуването на CUC. Може би на теб са ти го обменяли, защото си чужденец или си имал бележка за предишна обмяна.

При обмяната не давах никави предишни бележки - само паспорт.

 

А, и още нещо - имаше доста магазини, където цените бяха обявени в CUC и CUP. Нямаше значение дали ще платиш в CUC или CUP - но ми направи впечатление, че винаги, когато плащах в CUP, ми връщаха рестото в CUC.

 

Само в деня след пристигане, когато ползвах на два пъти т.нар. споделено такси в Хавана по маршрут Ведадо - Стара Хавана и обратно, плащах в CUC, а ми връщаха ресто в CUP.

 

DSC00009.JPG.d09658e37d2c1b18f2231da00cf60048.JPG

 

DSC00010.JPG.01f407f56e91484247a3516cd37cef5f.JPG

 

DSC00021.JPG.a1e044ec0eab2a26465121af4c5ac5ba.JPG

 

Предполагам, че скоро ще махнат една от валутите.

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Въпросите и програмата за позакъснялото сватбено пътешествие вече и със собствена тема ;)

 

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Малко на тема КУК и КУП:

 

Транспорт - казаха ми, че курсът на летището бил неизгоден - смених само 10 евро в кук. После се оказа, че разликата е минимална, но на летището така или иначе не продават куп. Заедно с банкнотите получихме и по-важните 3 монети по 25 кукцента. Бяхме само с ръчен багаж, така че вместо да се качим на такси тръгнахме пеш през поляна вдясно от международния терминал. За 15 минути бяхме на терминал 2 и след още 5 - на спирката на автобусите Р12/Р16. По пътя семейство смугли кубинци ни дадоха 6 монети по 20 купсентавос за автобуса (повече не видях такива, но си намерих 5 купсентавос), а аз почти насила им подарих 1 от 25 кукцентовите си монети. Така вместо с 25 евро за такси стигнахме до Хавана за 1 куп двамата плюс подаръка от сърце. Цената на автобуса е 40 купсентавос. Има и черно-жълти маршрутки по 5 купа. Следващите 2 седмици се повозихме на още такива автобуси навсякъде между Флорес, Сан Антонио, Парке Ленин и плажа Гуанабо. Има и още 1 версия на градските автобуси с билет от 5 купа – червено/бели и без правостоящи.

 

HavanaMetrobus1300.jpg.439fd0f6e5624ab84fa5819e75e62dba.jpg

 

сините рейсове липсват на скицата. Ето и маршрут на влаковете.

 

Esquema_ferrocarril_habana.jpg.1d019ebb3a80236e89ba6913ad498728.jpg

Електричката до Хърши и Матансас не се движи вече от поне година. Влакът до Батабоно също не функционира. Влаковете около Хавана са само по 1-2 на ден и ако цената за кубинци е примерно 2 купа до Мариел, цената за чужденци е същата в кук. Подобно ценообразуване се опитват да прокарат и на фериботите от Стара Хавана до Касабланка или Регла, но те успешно могат да се заобиколят с автобус - на връщане от Касабланка платихме кубинската тарифа. След тъжен и неуспешен опит през 2003-та за отвличане на един от тях към Флорида вече се минава скенер.

 

P5260400.thumb.jpg.070d7aa5a6beda6e50fbd58c2b882dd9.jpg

 

Вода и подобни – разходите ни за вода бяха в кук. 5 литровите бидони, обикновено не стигащи за двама на ден са по 1.90 кук в магазина. Почти винаги лъжат точно за тази цена. Соковете са по 2-3 купа, батидос 5 - 10 купа, кафе -1 куп. С празен бидон може да се намери сок от пиня (ананас) за 35 купа/5 л но ще е с чешмяна вода. Тук ще включа и цената на рома – наливният от бъчва с канелка е по 20 купа/бутилката или каничка за 10. Рома в кукмагазините е от 3.80 до 8.80. Цената на кубинския ром в кварталния ви магазин в Европа е поне тройна. Най-евтиният пакетиран ром е в бял тетрапак от 200 мл, кубинците го наричат планчао или „изгладения” – някъде около кук.

 

Цигари – имах листчета и филтри, така че купувах „светата троица” - Популар, Криоло и Титанес по 7 купа. Наподобяват отдавна изчезналите Житан без филтър. Когато не ме мързеше вадех тютюна и си свивах, но по-често пушех без тази сложна процедура. Пурите по улицата – тъй наречените песо пури - също са ок... ако се пушат до половината.

 

Храна – хлебарниците са без купони, в зависимост от размера хлябът е между 1-6 купа. Ресторантчета за кубинци предлагат пици (10-20 купа) или хляб с кашкавал (10 купа), шунка (15-20 купа), пица с лук (15) и по-луксозните хамбургеси за 20. Рибата е дефицитна, но порция риба с ориз може да струва и 25 купа (ако я намериш). Свинското е ломо, чолета и пръжки (обикновено между 40 – 80 купа), понякога се намира хигадо (дроб) за 25. Често има и пиле на подобни цени, но никога не случихме на хубаво. Гарнитурата без изключение е ориз и боб с 3 резена краставица. По плод и зеленчуците ще намерите домати (лоши), чушки за готвене, лук и папая (да не изпадам в подробности и цинизми, но в западна Куба тя се нарича фрутабомба) по 10 купа/кг. Мангото е 10 купа бройката, хубавият мамей е 15-20 купа, вкусът му е райски. Сладолед – Копелия е в ремонт за 500 годишнината на столицата, но в кварталната сладоледаджийница 5 топки са 5 купа, а най-скъпа е мелбата – 10 купа. Пакет фъстъци на улицата е куп-два - жената е на 84.

 

P6020999.thumb.jpg.e4a0ff186698ce5297341544b0b638be.jpg

 

Разноските ни бяха около 400 евро за 2-ма за 2 седмици в Хавана и околностите. Повече от половината отиде за квартира (кук), 2/3-ти от другите бяха в десния куп-джоб. Квартирата ни във Ведадо бе апартамент на 2 етажа, с тераса и отделен вход към улицата за 18 кука общо, после спахме 3 дни в централна Хавана за 20 кука в много по-малка стая на втория етаж на къща, обитаван от общо 3-ма на брой туриста, собственичката и 2 девойки обслужващ персонал. На първия етаж, на същата площ живееха 73-ма местни. Заплатата на сина на домакините ни от Ведадо бе 385 купа, заедно със жена си го докарваха до 700 – типични цифри за семейство с 2 деца. Идваше да чисти апартамента в обедната си почивка. След като им платихме за първите 11 дни веднага се появиха някакви отдавна чакани подобрения на банята. Занесохме доста подаръци - козметиката е изключително уважавана, а те се почустваха неудобно и ни поканиха на обяд, за който ние пък купихме бирата и виното. Изобщо не искам да смятам колко техни заплати сме профукали, но парите отидоха на правилно място - директно към тези прекрасни и истински хора, а не в онази пошла черна дупка, където никой не го е еня за нищо. Съживих малко позабравени от детството спомени.

 

P6010860.jpg

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.