Прескочи до съдържание

Венеция - солени сметки в ресторант


Crazy Horse

Препоръчани мнения

Здравейте почитатели на Венеция!

 

Наскоро ме шокира тази новина. Пускам я в българска и английска версия, защото се допълва информацията добре така от двете статии.
https://www.dnevnik.bg/na_put/2018/01/26/3118430_kak_veneciia_se_spravia_sus_skandala_s_restorantska/
http://www.telegraph.co.uk/news/2018/01/21/police-called-venice-restaurant-tourists-claim-charged1100-steak/

 

Накратко, четирима японски студенти, учещи в Болоня решили да се разходят във Венеция, влезли в невзрачно заведение Osteria da Luca и поръчали 3 пържоли и 1 рибно блюдо. Сега, ако отворите отзивите на Tripadvisor ще видите, че там ги описват като мошеници, които от лазаня за 12 евро и кафе успяват да надуят сметката до 60-70 евро, но това, което се е случило на японците е брутално, защото са им донесли сметка от 1143 евро! И те шеметите взели, че си платили и едва после се обадили на полицията. Аз лично не бих платил, а бих извикал директно полицията. 
Какво мслите по въпроса?

  • Харесвам 4
  • Шок 2
Връзка към мнение

Случката може да се случи във всеки град с много туристи. От както имам европейски роуминг аз задължително проверявам рейтинга на даденото заведение в Tripadvisor и т.н., но освен това избягвам да ям в заведения със сервитьори в най-топ туристическите места. Ако ще се сяда е максимум за едно кафе и сок.  Ако нямам интернет много важен признак за качеството на даденото заведение е колко местни хора има в него. Ако видимо местните са мнозинство, вероятно всичко ще е ок, но ако заведението има главно туристи винаги си имам едно на ум.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Па и тия японци, са паднали от Марс.:OЧак не е за вярване!Може ли, да ти донесат сметка от 1000 евро и да я платиш, ми да не се разправяш на момента.Или пък, да седнеш в заведение и да не погледнеш менюто и цените, че тогава да поръчваш.

Преди два дни бяхме във Венеция. Обядвахе на  Мурано, в траторията зад скулптурата, на снимката - виждат се масичките зад нея. Салата, риба, бутилка вино, кафе и капучино - 80 евро с бакшиша.

P1310024.JPG.b6e1d732fd5023f5e591bac8ef88a874.JPG

После пихме коктейли на терасата на  хотел Монако - Аперол шприц, поднесени с купичка ядки и купичка зелени маслини - 32 евро, с бакшиша на сервитьора, който беше много любезен - 35.

И на двете места не е евтино, ма чак пък толкоз:Ohotel-monaco-gran-canal-3203.jpg.45c78dd86f3d1f779d27406451a007e5.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Какво има да мислим. Хора, които мамят по цял свят туристите бол. От нас си зависи дали ще се оставим да ни лъжат или не.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Този случай, спред мен, потвърждава само колко различни култури има по света. Япончетата са платили без протест и чак след това са се оплакали в полицията. За нас по-логично е коренно различно поведение! Не казвам, какво е добро или лошо, просто е различно.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
В момента, Alexander каза:

Не на последно място е, че точно в Италия опитите за измама са в пъти повече от която и да е европейска държава.

Те са си "измили" ръцете с изявлението, че тези ресторанти са собственост на чужденци. :lol: Италианска им работа. Ако не беше славата им на добри любовници хич нямаше да им стъпя. :lol::lol:

  • Харесвам 3
  • Смея се 14
Връзка към мнение
преди 36 минути , Tedy каза:

Ако не беше славата им на добри любовници хич нямаше да им стъпя. :lol::lol:

Там измамените много-много не се оплакват. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 9
Връзка към мнение

Аз пък не мога да си представя как си поръчваш нещо без да си обърнал внимание на цената му. Винаги си правя сметка, дали мога да си го позволя. За мен има разлика в ситуацията, ако цената е била една, а в сметката друга от това просто нещата да са били супер скъпи. В първия случай те лъжат най-нагло, а във втория ти си си виновен.

Другото, което ми направи впечатление е реакцията на венецианците. Поканили са японците да отседнат безплатно в хотели, за да заличат лошия спомен. Аз не мисля, че е налице измиване на ръцете, а срам от стореното. Тук бихме се посмяли и казали "имали -дали"....и до там.

А мошеници има навсякъде, не само във Венеция.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Въпреки, че италианците са 1 класа мошеници, японците са си виновни, да си бяха проверили цените.

Аз като сядам в Япония на топ място ще гледам също, че има цени за 100гр от най-хубавото им телешко за по 90-100 долара и за 4 човека ще стане 1000 долара пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

Въпреки, че италианците са 1 класа мошеници, японците са си виновни, да си бяха проверили цените.

Аз като сядам в Япония на топ място ще гледам също, че има цени за 100гр от най-хубавото им телешко за по 90-100 долара и за 4 човека ще стане 1000 долара пак.

Не е точно така. Проблемът е именно, че не всичко е описано нормално в менюто, не че японците не могат да смятат. Номера от типа на нашенските "копърки" таксита - пише едни цени, отпред на менюто пише надценка за обслужване, отзад - надценка за "външна маса", по средата - още детайли в дребен шрифт и излиза, че за да си направиш сметката трябва да изчетеш менюто от кора до кора с всички шрифтове и добавки под линия - изцяло направено именно с цел да не можеш да си направиш сметката. То и затова и реакцията на венецианците е толкова отбранителна - заляха ги с оплаквания от подобни случки, не чак дотам фрапантни, но достатъчно неприятни. От сорта на - ти поръчваш "домашно" вино, те ти носят "дом Периньон" - тооо, нали вие това поръчахте?

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, samuraika каза:

Не е точно така. Проблемът е именно, че не всичко е описано нормално в менюто, не че японците не могат да смятат. Номера от типа на нашенските "копърки" таксита - пише едни цени, отпред на менюто пише надценка за обслужване, отзад - надценка за "външна маса", по средата - още детайли в дребен шрифт и излиза, че за да си направиш сметката трябва да изчетеш менюто от кора до кора с всички шрифтове и добавки под линия - изцяло направено именно с цел да не можеш да си направиш сметката. То и затова и реакцията на венецианците е толкова отбранителна - заляха ги с оплаквания от подобни случки, не чак дотам фрапантни, но достатъчно неприятни. От сорта на - ти поръчваш "домашно" вино, те ти носят "дом Периньон" - тооо, нали вие това поръчахте?

Имам предвид, че японеца е най-кроткия и послушен турист, а италианците са едни от най-наглите като цяло и като се срещнат става лошо.

За това и всички, не само японците трябва да проверяват подробно какво се поръчва, носи и плаща. А в случая японците е трябвало да питат подробно  кое колко е предварително, не знам дали са го направили и да там се чете всичко, ако искаш да нямаш изненади накрая, особено на места като Сан Марко и пр. Може включително яденето да е 10евро и сървиза да е още 10 или 20, като цяло там може всичко.

 

Аз лично за над 10 ходения в Италия, имам поне 6-7-8 опита за излъгване, къде за 1-2евро, къде за 20, къде за 50. Лъжат и мамят яко, това е. Просто там съм много внимателен и гледам в пъти повече отколкото в друга страна. Палитрата е богата, от опити за надуване или смяна на цена, връщане на по-малко, като това по-малко е 5-10евро, на мен ми върнаха един път с 20евро по-малко.

Изговаряне на 17 евро дори след 3 кратно питане, а то се оказало накрая, че било 70  и заплаха, че ще вика полиция и т.н. и т.н.

 

Извода за мен е един и същ от край време, Италия е много хубаво място, но трябва да се внимава мноооого за всичко, то не са коли под наем, цени, опити за дребни и едри измами и т.н., това е положението.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 5 часа, Alexander каза:

Не на последно място е, че точно в Италия опитите за измама са в пъти повече от която и да е европейска държава.

 

Абсолютно вярно!!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Светославов

От моя нескромен опит в Италия не бих казал, че е абсолютно вярно :)

Е, ако се представят данни примерно от Евростат, от реномирани сайтове за туризъм...

 

 

 

Връзка към мнение

Ееее, стига де, не съм съгласна!

Не съм броила колко пъти сме ходили в Италия, сигурно са повече от 20 и не са ни мамили до сега. Може би сме късметлии или, просто, по -предпазливи. 

Преди няколко дни, в Падуа, пазаруваме в един огромен хранителен магазин сирена и салами,че цялата родА това чака да им донесем. Платихме, като товарехме колата, касиерът дотърча на паркинга да ни върне 2евро, че сме си го забравили или не сме го видяли. :O

В апартамента, дето го бях взела през AirBnb, собственикът ни беше написал фактура и касова бележка и веднага ни ги връчи.

Снощи гледам , че ми написал още същия ден, съобщение в Air BnB,че е забравил да ни каже за сити-таксата. Която се плаща отделно и се почувствах много неудобно, че не съм го видяла.Обаче, се оказа, че през сайта мога да му пратя пари, та веднага изпратих 10 евро и извинение.

П.П. Сега погледнах, човекът ми е отговорил,че  грешката е негова, да не се притеснявам.

И второ съобщение, явно е получил парите -благодари.

 

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 6 минути , AlexandraKo каза:

Ееее, стига де, не съм съгласна!

Не съм броила колко пъти сме ходили в Италия, сигурно са повече от 20 и не са ни мамили до сега.

 

 

Подкрепям изцяло!

Връзка към мнение

И аз не съм съгласна с твърдението, че в Италия има най-много мошеници. 

Имам повече от 20 пътувания и не помня някой някъде да ме е излъгал. Точно обратното или ми връщат точната сума или закръгляват сумата надолу и ми връщат повече. От Рим нагоре никога не съм оставяла бакшиш, защото, ако съм в заведение, където ме обслужва собственика ми взима по малка сума, напр. ако цената е 32 евро ми взима 30.

В един хотел на амалфийското крайбрежие поисках да платя с карта и собственичката ме накара сама да я поставя на пост терминала и сама да си набера сумата, за да съм сигурна в това, колко точно пари ще ми вземе.

Това, което е написал Александър направо ме изуми.

Иначе наистина ползването на КК по заведения и наемането на коли са рискови дейности там, но е така и за туристи и за местни.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В интерес на истината и мен не са ме мамили в Италия, а съм бил там 6-7 пъти от Рим, през Флоренция, Пиза, Болоня, Верона и Венеция, та чак до Тренто и Болцано. Но, аз примерно имам разговорно ниво на италиански и общувам с хотелиери и ресторантьори на италиански език. Може би когато си японец или турист без италиански като цяло, пробите за измами са повече. Факт е обаче, че във Венеция се оливат с цените.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От целия наш Европейски съюз най-голямите мошеници, престъпници и т.н. са италианците, тук въобще място за спор няма, човек трябва да е много бдителен, все пак знаем каква е южна Италия и какво бълва, моля никой да не се сърди или обижда. Африка и разни други тропически острови са пълни с италианци, избягали заради измами в страни с неподписани спогодби за предаване на престъпници. The king of the pickpocketing са италианци, най-голямите данъчни измами са италиански, само с кредитните карти не са номер 1, понеже там ние сме им взели челната позиция. :)

  Измами има навсякъде по света, където има туристи, отваряйте си очите, @Crazy Horse, мерси за статията.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Да дам и моите 5 стотинки. Аз не обичам да питам и да изяснявам цени в заведения. Ако ме безпокои мястото, гледам внимателно, но ако се почувствам спокойна, въобще не проверявам. В Тенерифе поръчвахме тапаси, без да питаме за цена и разбираме нито една дума от казаното. Не са ни изненадвали неприятно. В Мадрид също се чувствах спокойна и се доверих на препоръка на сервитьора какво да поръчам, без да питам колко струва. А в Барселона ни лъжеха и в супермаркетите при внимателен оглед на табелки с цени. 

Още си спомням навремето как в Солун нямаха сардини и препоръчаха мини ципури за предястие. Е, струваха 100 евро сравнено със сардините за 10. Гърците иначе са честни, но ние не сме питали за цена. 

В Тайланд пък навсякъде ни лъжеха за всичко и така ме дразнеха, че дори не си направих труда да питам морските дарове на деня колко струват. Поръчвах само неща от менюто и това беше. Доста ми осакати преживяването. 

 В Италия досега никой не ни е лъгал, но и никога не сме обикаляли малки градчета и сядали при обедно меню без цени. Не сме поръчвали смело. Все пак ги смятам за коректни до доказване на противното. Никъде не е невъзможно да се опариш. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.