Прескочи до съдържание

Италия - глоба от снимка на камера


Препоръчани мнения

Здравейте магеланци,

 

Вчера получих честитка за 130 евра от полицията във Флоренция за глоба за превишаване на скоростта в града с цели 7 км/ч над разрешените 50 км/ч. Нарушението е направено преди 4 години (през април 2014 г.) и е документирано със снимка на рент-а-кара, който бях наел тогава.

Въпросът ми е няма ли давност за тези нарушения ? В България съм чувал, че ако 2 години не си съберат парите глобата пада автоматично. Какво бихте ме посъветвали - да плащам или да си трая? Познат ли ви е подобен казус. Пишат, че ако не си платя ще продадат вземането си на частна компания и тя ще ме търси според спогодбите между двете държави. 

Благодаря предварително!

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, sndos каза:

Здравейте магеланци,

 

Вчера получих честитка за 130 евра от полицията във Флоренция за глоба за превишаване на скоростта в града с цели 7 км/ч над разрешените 50 км/ч. Нарушението е направено преди 4 години (през април 2014 г.) и е документирано със снимка на рент-а-кара, който бях наел тогава.

Въпросът ми е няма ли давност за тези нарушения ? В България съм чувал, че ако 2 години не си съберат парите глобата пада автоматично. Какво бихте ме посъветвали - да плащам или да си трая? Познат ли ви е подобен казус. Пишат, че ако не си платя ще продадат вземането си на частна компания и тя ще ме търси според спогодбите между двете държави. 

Благодаря предварително!

Самата глоба е по-малка, но рент-а-кар-ите налагат допълнително административни такси.

Давността е 5 години.

Ако не платиш, има риск да те търсят през частни събирачи на вземания. Ама те такива идват и при съседката, която е на 70 и не изглежда да се впечатлява много от тях :biggrin:

Странното е, че не са си я събрали автоматично от кредитна карта - явно си гарантирал с карта, която е изтекла...

Редактирано от 45#2
Връзка към мнение

А могат ли български събирачи на вземания да те търсят за дължима сума в Италия? Или италианските да те търсят тук? На ниво ЕС ли се уреждат тези неща или са на междудържавни спогодби? Че май малко плашат гаргите с тия събирачи...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При неплатени глоби, данъци, такси и т.н. има процедура, според която могат да вкарат личните ти данни в регистър на ЕС като длъжник. От моя гледна точка сумата не си струва риска.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Плюс, няма да можеш да наемаш кола на твое име от тази фирма (поне, защото имат общ регистър с неплатените глоби и може да ти откажат и от други фирми)

Плюс, може да имаш други усложнения, когато се озовеш отново на италианска територия.

 

п.п. нямам личен опит, чета различни италиански източници, не всички са актуални, но препоръката е да се плащат глобите, за да се избегнат по-сериозни неприятности

Връзка към мнение

5 години е пълната давност от уведомяването за глобата. Т.е. времето, в което могат да текат съдебни процеси.

Интересната информация, която е залегнала и в Закона за пътищата (Codice della Strada) е срокът, в който полицията е задължена да уведоми нарушителя - 360 дни от нарушението:

"Per i residenti all'estero la notifica deve essere effettuata entro trecentosessanta giorni dall'accertamento"

http://www.altalex.com/documents/codici-altalex/2014/10/22/codice-della-strada

Art. 201. (1) (2)
Notificazione delle violazioni.

 

@sndosНа база на горното, аз бих им отговорил с възражение на основание на Закона.

 

В допълнение, законите на ЕС забраняват дискриминация по народностен принцип, а Codice della Strada дава още по-кратък срок за уведомяване на италианците нарушители - до 90 дни, в същия член от Закона е.

Връзка към мнение

По повод давността .Тя сама по себе си не се активира .След изтичане на давностния срок,трябва лично да се отиде и да се подаде молба за опрощаване по давност .

Нали скоро НАП си дръпна от личната сметка на мъжа ми някаква глоба от 2009 година, дето,даже и не разбрахме каква е. Та по тоя повод се поинтересувах за давността.

Като не си заявил, глобата си я дължиш и ти я събират принудително.

По темата - по-добре е да си платиш. Имаме приятел,който живее в Италия и от него знам, че ренталните  фирми са вързани в една система с полицията. И при следващо отиване в Италия може да имаш проблеми.

 

Боби, в едно от писмата, което получихме заедно с глобата, пишеше, че полицията има 360 дни, за да разследва случая. Или, поне, ние така сме разбрали. 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А няма ли начин да си платиш директно на италианските власти без да плащаш тия административни такси и т.н? За превишане под 10км/ч. е пладнешки обир да платиш 130 евро!

Връзка към мнение
преди 13 минути , AlexandraKo каза:

Боби, в едно от писмата, което получихме заедно с глобата, пишеше, че полицията има 360 дни, за да разследва случая. Или, поне, ние така сме разбрали. 

Виж с преводача как ще разбереш цитата от закона - за мен нищо за разследване не пише, а за la notifica, известие, демек.

Не само аз го разбирам така, и в други форуми е дъвкано, англоезични.

Има и съдебни решения на основата на този закон.

Всичко тръгва от презумпцията, че си виновен, до доказване на обратното... Но едно възражение за начало не е зле. Не знам обаче дори да падне глобата, дали наглите рентали няма да настояват да им се плати административната такса за ролята на пощенска кутия... 

преди 5 минути , tch каза:

А няма ли начин да си платиш директно на италианските власти без да плащаш тия административни такси и т.н? За превишане под 10км/ч. е пладнешки обир да платиш 130 евро!

Добър въпрос. Глобата би трябвало сам длъжника да си я плати на администрацията, не през рент-а-кар фирмата. Освен ако глобата му не е и за още нещо, ZTL например, във Флоренция от това гърмят най-много.

Връзка към мнение

Ние имаме 3 глоби от 2010 г. Едната дойде директно от полицията след повече от 360 дни, другите две като уведомление от рент-а-кар компанията. Не сме ги плащали. Преди месец летяхме до Италия и проблеми на границата не сме имали. Но не сме пробвали да наемаме кола след това. Разбира се, всеки си преценява как да действа. Ние тогава решихме, че 400 евро няма как да отделим да ги платим.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Директива (ЕС) 2015/413 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 година за улесняване на трансграничния обмен на информация относно пътнотранспортни нарушения, свързани с безопасността по пътищата:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A32015L0413

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря на всички за мненията! Особено на @Гост

Може да са ми пратили и по-рано известия, но не съм ги получил. Дори и това писмо, за което пиша го намерих захвърлено пред пощенската ми кутия. 

Ходил съм няколко пъти в Италия след датата на нарушението и не съм имал проблеми по граници. Дори и сега в края на месеца ми предстои да ходя до Рим. 

Често пътувам в Европа и не искам да си имам проблеми така, че вероятно ще си ги платя. Има повече от 1 година до изтичането на давностния срок от 5 години, а планирам 2 пътувания до Италия дотогава. Най-вече се притеснявам да не започнат дела и после да трябва да плащам съдебни разноски и т.н. Да, иначе е тъпо, че след 4 години и само 7 км над позволеното ще трябва да платя 130 евра, но какво да се прави...

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 45 минути , sndos каза:

Благодаря на всички за мненията! Особено на @Гост

Може да са ми пратили и по-рано известия, но не съм ги получил. Дори и това писмо, за което пиша го намерих захвърлено пред пощенската ми кутия. 

Щом не си се подписал, значи не си уведомен. Изобщо не можеш да предполагаш, че имаш някаква глоба.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Странно - няколко италиански глоби сме платили през годините, но те винаги пристигат като препоръчани писма с обратна разписка.Отиваме на пощата,подписваме се и получаваме писмото с глобата.

От датата на която си се подписал,текат срокове.Ако платиш до 6 дни -толкова, три месеца -толкова и т.н.

Като не си се подписал никъде, как е дошло това писмо? Ама, това не изключва възможността някой друг да е подписал вместо теб.Има нещо гнило в Дания.:(

Връзка към мнение

Опитах се да възстановя хронологията:

- май 2014 - нарушение и снимка във Флоренция

- септември 2014 - рент-а-кар фирмата дърпа от картата ми 60 евро за администриране на глоба, проверих си в архива на кредитната карта, тогава съм получил и мейл за това от тях

- март 2015 - според последното писмо, тогава полицията във Флоренция ме е информирала за глобата, нямам спомен, със сигурност не съм разписвал нищо, но дали някой съсед в сградата не го е направил не знам

- февруари 2018 - получавам писмото от полицията във Флоренция, че дължа 130 евро, отново не го получвам срещу подпис

 

На базата на вашите съвети и на тези на @Гост мисля да им пиша на мейла посочен за въпроси в последното писмо, че не съм получил известията си срещу подпис, както и, че са минали повече от 90 дни след нарушението до датата на уведомяване според тях (от май 2014 г. до март 2015 г.). Другият вариант е да си трая, но пътувам често и не ми се иска да имам изненади по границите. Пък да видим какво ще се случи... 

Връзка към мнение

Е като,кажеш че не си получил известията а им отговаряш значи си ги получил.И те ще го имат черно на бяло това,като им го напишеш и пратиш.Ако почнат дела е в твой минус.Според мен или плащаш или не плащаш.Обясненията са излишни и може да доведат до други разправии.Ако им пишеш значи си наясно и си уведомен,пък ходи после се разправяй дали е срещу подпис или не

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 8 минути , Branko каза:

Е като,кажеш че не си получил известията а им отговаряш значи си ги получил.И те ще го имат черно на бяло това,като им го напишеш и пратиш.Ако почнат дела е в твой минус.Според мен или плащаш или не плащаш.Обясненията са излишни и може да доведат до други разправии.Ако им пишеш значи си наясно и си уведомен,пък ходи после се разправяй дали е срещу подпис или не

Прав си, чудя се каво да правя като цяло

Редактирано от sndos
Връзка към мнение

Бате, какво се вталяваш за глупости. Не си получил писмото и толкова. Грехота е да им плащаш на тия рекетьори!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За мен казусът е следният - ако имаш намерение да наемаш кола в Италия и искаш гарантирано да нямаш проблеми, тогава плащаш тези 130 евро. Ако не - не си струва да се натискаш да плащаш. Не съм адвокат, но за неплащане на глоба с такъв незначител размер за Западна Европа, се съмнявам да се лежи по затворите.

Оттук нататък ти преценяваш как да постъпиш в ситуацията. Ако си много пътуващ магеланец, спокойствието на път ти е приоритет номер 1 и си финансово добре обезпечен, плащаш и си спокоен. ^_^

P.S. Още ме е яд за едни 4 евро, които платих за паркинг в Испания преди 2 месеца, при положение, че на 50 метра имаше безплатен обществен паркинг. :blackeye:

Редактирано от Георги
без забележки за правопис, моля
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз имах подобен казус ,но от Холандия.Снимали са ме.Първо дойде мейл от рента кара и чарджване 40€.Имаше го в условията ,естественно после го видях :) .След месец дойде и глобата от техния КАТ 160€.Пишеше ако не платиш до 15 дни,стават 320€,след месец 640€.Аз си я платих.Не ми се рискуваше да стане някаква драма,като отида пак там.Мое мнение е да си я плагиш.Но ако си решил да не я плащаш,въобще не им пиши и други такива

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

пОмислих, преспАх и платИх!

 

Да са му честити на Дарио Нардела (кмет на Флоренция) и да ги ползва, за да бъде града му още по-красив!

За мен поуката е - да се шофира по-внимателно и дано скоро и в БГ да се събират така строго глобите, със сигурност по-бяла държава се става по този начин. 

Благодаря на всички магеланци, които писаха тук и шофирайте внимателно!

  • Харесвам 11
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.