Прескочи до съдържание

Едно наум с Алиталия, ако смятате да пътувате или купувате с тях идните дни


Препоръчани мнения

Има ли някакви новини около Алиталия? Разглеждам евентуално ходене до Париж есента и все тяхните цени и дати ме устройват.

 

http://www.investor.bg/nachalo/0/a/enriko-leta-se-nadiava-etihad-da-investira-v-alitalia,166193/

 

Etihad почти ги купи така че смело :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

А дали крайният потребител ще усети нещо от тази сделка ? 

 

Ми ще може да резервира с Алиталия с мисълта, че авиокомпанията не е пред фалит във всеки един момент, не е малко :)

 

Иначе средностатистическия човек нищо няма да усети, вероятно мрежата им ще се адаптира повече да пълни самолетите към Абу Даби, но едва ли ще окаже някое влияние освен тук-там разместване и елиминиране на някоя дистанция. Мисля, че полетите до България не ги грози заплаха. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
преди 57 минути , Rainy каза:

Ти сега не ми припомняй, че имам билет с тях :) Дано се оправят, много хора иначе биха били засегнати (не говоря само за пътниците).

Те на тях точно това им е проблемът, че имат прекалено много служители и са супер неефективни.

 

Цитат

"Алиталия" не е била на печалба от 2002 година. Сегашният епизод бележи третият случай от 2007 година, при който компанията е достигала ръба на фалита. Според оценка на "Медиобанка" (Mediobanka) подкрепата за оцеляването на въздушния превозвач от 1974 до 2014 година струва на данъкоплатците 7.4 милиарда евро.

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Служителите са отхвърлили плана на инвеститорите, който предвиждаше съкращение на персонал. Нека пътуващите с AZ тези дни следят внимателно случващото се с тази а/к.

Alitalia workers reject rescue plan, pressuring Rome to step in

Връзка към мнение

Италианска им работа.

Служителите отхвърлят, понеже знаят, че държавата ще ги спаси и няма да ги остави да фалират.

При нормален превозвач това нямаше да мине. При фалит ще си получат дължимото до края на месеца и толкоз.

После защо Италия имала втория най-голям дълг спрямо БВП в Европа.

 

В крайна сметка са се споразумяли за съкращения - има надежда.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Alitalia започва процедура по несъстоятелност

В момента авиокомпанията губи по 500 000 евро на ден

http://www.investor.bg/evropa/334/a/alitalia-zapochva-procedura-po-nesystoiatelnost-238213/

Връзка към мнение
1 hour ago, Topfly said:

Alitalia започва процедура по несъстоятелност

В момента авиокомпанията губи по 500 000 евро на ден

http://www.investor.bg/evropa/334/a/alitalia-zapochva-procedura-po-nesystoiatelnost-238213/

 

Какво би се случило със закупените билети? 

Връзка към мнение

Когато Скай Юръп фалираха през 2009-та ми върнаха парите след около месец по картата за бъдещ полет. За хората зарязани по летищата имаше специални цени (rescue fares) от Раян, Малев и май Уиз. Тогава за пръв път чух този термин.

Италианците обаче са известни връзкари и все си мисля, че ще измислят нещо за тях специално.

Връзка към мнение
преди 15 минути , Гост каза:

 

Какво би се случило със закупените билети? 

Зависи как са купени билетите. Ако е с дебитна или кредитна карта, трябва да се обяви на банката, че търговецът не е доставил услугата и тя и длъжна да върне парите, като след това си ги търси от търговеца. При Скай Юръп и Малев банките изгоряха с доста голяма сума, защото не успяха да си вземат парите от авиокомпанията. Това е политика на Виза, Мастеркард и т.н. с цел клиентите да имат доверие в картовите плащания.

Ако билетът е купен през агенция и плащането става през IATA там има един период от 2-3 седмици докато авиокомпанията не е получи парите. Ако през този период фалира авиокомпанията теоритично има възможност да си вземеш парите, но при фалита на Малев се съдиха за тези пари и накрая не знам какво стана.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
4 minutes ago, Topfly said:

Зависи как са купени билетите. Ако е с дебитна или кредитна карта, трябва да се обяви на банката, че търговецът не е доставил услугата и тя и длъжна да върне парите, като след това си ги търси от търговеца. При Скай Юръп и Малев банките изгоряха с доста голяма сума, защото не успяха да си вземат парите от авиокомпанията. Това е политика на Виза, Мастеркард и т.н. с цел клиентите да имат доверие в картовите плащания.

Ако билетът е купен през агенция и плащането става през IATA там има един период от 2-3 седмици докато авиокомпанията не е получи парите. Ако през този период фалира авиокомпанията теоритично има възможност да си вземеш парите, но при фалита на Малев се съдиха за тези пари и накрая не знам какво стана.

 

Билетът е купен през American Express. Кога мога да претендирам, че услугата не може да бъде доставена, при положение че полетът е през Септември?

Връзка към мнение

Сега проверих - застрахователната ми полица покрива т. нар. Scheduled airline failure - тоест, те би трябвало да възстановят парите. Фалитът на една авиокомпания е точно това.

 

Не знам с кредитна карта как да процедирам - по-точно кога.

 

И разбира се, кога нов билет. Не знам докога ще влачат решението... 

 

 

Връзка към мнение
преди 11 минути , Гост каза:

 

Билетът е купен през American Express. Кога мога да претендирам, че услугата не може да бъде доставена, при положение че полетът е през Септември?

Авиокомпанията официално трябва да обяви, че не може да осъществи полетите и да върне парите и тогава може да се предяви иска. Обявяването по принцип на процедурата по несъстоятелност не означава непременно, че полетите ще бъдат спрени. В определен период фирмата е защитена от кредиторите  и ако кредиторите, фирмата и собствениците се споразумеят е възможно фирмата да се оздрави и да продължи да съществува.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, Topfly said:

Авиокомпанията официално трябва да обяви, че не може да осъществи полетите и да върне парите и тогава може да се предяви иска. Обявяването по принцип на процедурата по несъстоятелност не означава непременно, че полетите ще бъдат спрени. В определен период фирмата е защитена от кредиторите  и ако кредиторите, фирмата и собствениците се споразумеят е възможно фирмата да се оздрави и да продължи да съществува.

 

 

Е точно това според мен ще се случи! Ще си летят фалирали! Ама италианото е хитър, не е унгарец прецакан!

Връзка към мнение
Преди 1 час, Гост каза:

Сега проверих - застрахователната ми полица покрива т. нар. Scheduled airline failure - тоест, те би трябвало да възстановят парите. Фалитът на една авиокомпания е точно това.

 

Не знам с кредитна карта как да процедирам - по-точно кога.

 

И разбира се, кога нов билет. Не знам докога ще влачат решението... 

 

 

Трябва да обявят, че спират полетите, то се разбира. Изчезват от търсачките и всичко. Ама Алиталия от толкова време я крепят на магия, мисля, че ще си оцелее още доста време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, и аз така предполагах - просто не исках да ме изненадат в последната секунда и да се чудя откъде да търся билети... Иначе е хубаво за застраховката, но е неприятно. Дано ги закрепят наистина - по-точно да ги оздравят. 

Връзка към мнение

Да видим дали няма да се окаже, че служителите са си бутнали късмета отвъд лимита. Чуха се спекулации, че може Луфти да ги купи. В един не толкова песимистичен сценарий, Луфти ще направи от AZ това, което Бритиш направиха от Iberia - ще изкарат една много губеща компания до позицията на компания с най-голяма печалба в групата. :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 8 часа, Ardent каза:

Е точно това според мен ще се случи! Ще си летят фалирали! Ама италианото е хитър, не е унгарец прецакан!

Малев също си летяха дълго време де факто фалирали, като държавата ги финансираше, но в един момент по жалба на конкурентите ЕК съвсем резонно обяви тези помощи за непозволена държавна помощ и задължи Малев да върне парите.

В Al Italia вкараха частни акционери, които вкарват пазарен елемент в сделката, но служителите явно си мислят, че срещу тях все още стои държавата, която поради политически причини винаги ще измисли нещо с което да ги спаси.

 

Wizz air има 23 милиона пътници годишно и 3000 служители, а Al Italia има 14 милиона пътници годишно и 12 500 служители. По друг начин казано Уиз ер на 1 милион пътници има по 130 служители, а Al Italia по 893 служители или близо 7 пъти повече. За да се доближи ефективността на Al Italia до Wizz Air трябва да уволнят 85% от служителите, но това никога няма да стане. Служителите и профсъюзите ще предпочитат по скоро да фалират авиокомпанията, но да не допуснат такова преструктуриране на авиокомпанията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз да кажа, че това дали дадена авиокомпания може да си лети фалирала зависи много от кешовите резерви, дали все пак са достатъчни да покриват оперативната дейност, да не говорим да има за преструктуриране и т.н. Подозирам че Алиталия не е на +, дори ако се спрат временно плащанията по кредитите. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В случай на изпадане в трайна неплатежоспособност, държавата няма реални механизми с които да помогне на компанията, защото се нарушава основния принцип в правото да се защитят интересите на кредиторите. В този смисъл действията по предотвратяване на фалит от страна на държавата са възможни до влизане в процедура по несъстоятелност. Започне ли официално процедурата, няма кой да позволи на самолетите на превозвача да летят без предварително парично обезпечение, което очевидно не може да бъде осигурено...

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.