Прескочи до съдържание

дневник Украйна и малко Полша с кола


Tisho

Препоръчани мнения

Здравейте!

  Със семейството решихме да направим решихме да направим едно дъъъълго пътуване с кола със следния маршрут: Варна - Одеса - Киев - Лвов - Краков и обратно през Словакия, Унгария и Румъния. Датите са 15.07.18  до... отворено е на този етап, но поне 12 дни и заради факта, че ще шофирам само аз! Програмата ми изглежда (засега !) по следния начин:

 ДЕН 1 - 2  Варна -    Одеса, където имаме две нощувки, но пък си мисле, че първия ден в по- голямата си част ще бъде изядена от пътя. 

 ДЕН 3 - 4 - 5  Киев, като отново първия ден преполовен (поне) в път !

Ден 6  Странно, но реших да дам един ден шанс на Чернигов  140 км - оказа се, че имало много старинни църкви, а ние обичаме такива неща. Даже съм дал и нощувка

Ден 7 - 8  Лвов   Тук пак половин ден в път, и се чудя дали да дам на този град още една нощувка за сметка на Одеса...?!

Ден 9 - 10 - 11  Краков. За да има време за солната мина Величка, Аушвиц (само аз) и т. н 

 После с още две нощуки по пътя се прибираме. Мога и да ги измисля аз - Пример Дебрецен и някъде в Румъния, или в Закопане (близо е до Краков, но какво пък - кога друг път ще идем до там ?),но ако имате нещо в предвид....

Искам да вметна, че  желанието ми е да я караме по- лежерно и без препускане - един вид да почувстваме поне малко атмосферата!

  Благодаря предварително !

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Tisho, имай предвид, че пътищата в Украйна не са топ. Дай още един ден на Лвов. Красиво е. Два пълни дни в Киев са ОК и бихте могли да разгледате доста неща, при една добра и стегната програма. В Киев препоръчвам метрото като основен транспорт. Много удобно за всички основни забележителности, а и евтино.

За връщането ти - ние също сме пътували по този маршрут и Закопане е красиво място (въобще тази част на Татрите), но направихме нощувка в Банска Бистрица, а на отиване в Кошице - малки приятни градчета са.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Миналата година правихме една голяма обиколка на Полша и Украйна, обаче бяхме със самолет и междуградски транспорт.

Като цяло дните ви са добре разпределени, може би в Киев ще ви е малко натоварено, ама ще си отбележите приоритетните места. Украйна е една от малкото държави в Европа, където е по-евтино от България и всъщност изобщо не се замисляш като сядаш някъде, което е доста подвеждащо, защото постоянно сядаш някъде, за да хапваш или да пиеш кафе - кафето им е чудесно и е навсякъде.

В Киев има ботаническа градина, която не препоръчваме, ако сте решили да отидете дотам, не е добре поддържана и ще си загубите времето.

Религиозните забележителности са ясни, но може да отидете до хидропарка, за да видите открития фитнес, където има незабравими образи.

Има една приятна верига ресторанти - "Катюша", която всъщност е руска, но има доста традиционни ястия за региона.

В Лвов има една сладкарница "Пингвин", която не е мръднала и е като от комунистическо време, имат сладолед на топки и маслени пасти. Намира се в страни на главния площад.

Пак в Лвов има едно кафене - Львивска мануфактура кави - това е мястото за хубаво кафе. Друго добро кафене е Цукерния, където има страхотни торти, особено тези с цитрусови плодове.

За Величка, повечето хора си купуват билети онлайн, ама ние си отидохме на място и нямаше проблем. В 9 сутринта има тур на английски. Билетите са по 84 злоти. Турът продължава към 2 часа.

Краков е прекрасен и може да прекарате много време там. В еврейския квартал има едно кафене "Кавалерка", имат страшна торта с нар.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Цитат

Миналата година правихме една голяма обиколка на Полша и Украйна, обаче бяхме със самолет и междуградски транспорт.

Като цяло дните ви са добре разпределени, може би в Киев ще ви е малко натоварено, ама ще си отбележите приоритетните места. Украйна е една от малкото държави в Европа, където е по-евтино от България и всъщност изобщо не се замисляш като сядаш някъде, което е доста подвеждащо, защото постоянно сядаш някъде, за да хапваш или да пиеш кафе - кафето им е чудесно и е навсякъде.

В Киев има ботаническа градина, която не препоръчваме, ако сте решили да отидете дотам, не е добре поддържана и ще си загубите времето.

Религиозните забележителности са ясни, но може да отидете до хидропарка, за да видите открития фитнес, където има незабравими образи.

Има една приятна верига ресторанти - "Катюша", която всъщност е руска, но има доста традиционни ястия за региона.

В Лвов има една сладкарница "Пингвин", която не е мръднала и е като от комунистическо време, имат сладолед на топки и маслени пасти. Намира се в .........

Ееее. страхотно, благодаря !!! Както и на всички писали (и които ще пишат - надявам се ) !

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Към споменатото от Здравко Ангел за Лвов ще добавя и един бар, винен бар на централния площад ( в стария град, щото има и друг голям площад), който се казва Пьяная Вишня. Този познат у нас ликьор Вишновка го има само в този бар. После влизахме в какви ли не магазини за алкохол, обаче нямаше от този модел баш... Много вкусен! 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Има една верига за бързо хранене от типа на К експрес и Тропс къщата. Казва се "Пузата Хата" - ресторантите са като нашите механи, а персонала с униформи в традиционни украински  мотиви. Храната е изложена, минаваш, разпитваш, харесваш си - вкусно е, бързо и "без пари"  :)

 

А за Аушвиц трябваше да се запазва час онлайн, нещо такива спомени имам. Погледни сайта им.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

За Аушвиц и Величка мога да споделя опит. Бях ги намислил и двете за един ден, като си взех предварително билети само за лагера. Едвам стигнах на време (дори закъснях с 10 минути). Трафикът в и около Краков беше ужасен без видима причина. От друга страна обиколката на Аушвиц и Биркенау беше около 4 часа, а когато стигнах при мината имаше свободни места само за обиколките с водач на полски за този ден. Имай ги предвид тези неща. Най-добре със запазени билети и малко по-песимистични прогнози за пътя. ;) 

Та, Величка я пропуснах, но Аушвиц и Биркенау (с водач!) ги препоръчвам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте отново. Въпроса ми вероятно не е за тук, но е свързан с темата и ще го задам. Пътуването ми е на път да се провали, но се мъча да не е така - съпругата ми вероятно няма да успее да дойде, и ако ще се пътува, вероятно ще бъдем само с дъщеря ми. А именно интересува ме  въпроса с пълномощното, което тя има, но е на български. На какъв още език ще трябва да се преведе - руски, английски, полски...?? На всичките изброени ???!

Връзка към мнение

По правило декларацията е необходима само на излизане през българската граница, и затова на български. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

И така - направих пътешествието заедно с дъщеря ми. Изкарахме си страхотно, и сега разбира се ми е малко тъжно (върнахме се снощи), но и сме преизпълнени с впечатления - все приятни, и поучително - отрезвяващи (ако мога така да ги нарека)!

 1. Ако искате сбъдване на най- големия си кошмар - идете до Одеса с кола! 14 часа (от Варна) с все граници, проверки, дупки, задръствания и т.н. Яко се строят пътища обаче, и до година-две времето ще се намали поне с 2-3 часа.

 2. Одеса е странен град - супер поддържана сграда стои редом до такава пред разпадане, и така се редуват по протежение на улиците. Парка "Тарас Шевченко" край Черно море е може би най- неподдържания парк който някога съм виждал! А не е като да няма накъде да се развива. За сметка на това се строи античен парк с намерени оригинални статуи и други артефакти, които са поставени в някаква модернистична среда с лазери, съвременни архитектурни решения и др. (има огромни плакати с 3Д визуализация как ще изглежда) Беше ми интересно да науча, че името си Одеса градът получава, защото първоначално са смятали, че той лежи на мястото на древногръцката колония Одесос. 

 3. В Одеса криминалното е издигнато в култ - апартамента в който бяхме отседнали беше оборудван със секюрити системи, които видях за пръв път. А и както разбрах ако колата ти не става за крадене (като моята - старичка и невзрачна е) се прицелват в рег. номер (ако е чужд), и го крадат за откуп. Докато чакахме хазяина, до нас спря една кола със свален преден номер, постоя нялко минути и замина. Оказа се бургаска. Призля ми ! Намерих решение , като опрях предницата плътно до едно дебело дърво. Задния номер е запечатан с един голям нит, и трудно биха го свалили без да го повредят (абе... едва ли е така, ама карай...😉) слава Богу - нищо лошо не ми се случи...

 4. И въпреки това - бих се върнал в Одеса ! Имах твърде малко време (само един пълен ден), и остана много за разглеждане. Може би някой ден...

 5. Следващите ми придвижвания обаче - до Киев (480 km) и от Киев до Лвов (540 км) - т.е общо около 1000 км ги направихме почти изцяло по магистрали, за които ние можем само да мечтаем ! Е, не бяха като тези в Полша, но си бяха магистрали, и спокойно се поддържа скорост от 140- 160 км/ч ! Но имайте предвид, че ограничението е 110 км/ч ... Другия минус е, че пътя е много еднообразен, с минимум завои, и това е много унасящо за шофьора !

P1010050.thumb.JPG.73ba4b948224f247ce62e49b84c92c89.JPGP1010075.thumb.JPG.cf2a7a1115cdf6c8fc3baf22df7fb28e.JPG

 Следва...

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение

 6. Киев... Булеварди с по 3-4 платна в посока. Перфектни ! Много, много паркове, градини - като се замисля, не съм виждал толкова зелен град. Точно през града Днепър е осеян с острови, с които ширината на реката е повече от 2 км! Всичко това са зелени площи, с плажове, места за пикници, тук таме по някой хотел... И отново поддръжката е на най- високо ниво !

 В същото време централните булеварди са осеяни с огромни, масивни соц постройки с много подтискащо излъчване ! Пак в същото време кипи някакво невероятно по мащабите си стрителство - един поглед, без да местиш нито очите, нито главата си, побира поне 7-8 огромни крана !!!

 7. В Киев иииииима какво да се види !!!

 

  Майдан Незалежности или Площад на Независимостта:P1010222.thumb.JPG.906ecfe5442783790c1f16ccc5bef315.JPG

 

Музеят на селото Пирогово:

IMG_20180719_115351.jpg.2a73030e2fc1b32f26df1cd72b944295.jpgIMG_20180719_124707.jpg.6304e9bdfedca433a496c04bbdc9526f.jpg

 

Музеят на авиацията - изключителен музей, посветен главно на техниката от съветско време. (естествено - само за фенове):P1010522.JPG.0f915117114929c8ab66e234c45b3473.JPGP1010413.JPGP1010384.JPG.6ca5c297f8fa9e8c94c4cd5314ff20e9.JPG 

 

Музеят посветен на Втората Световна Война в основата на статуята, наречена "Родина Мать" - музей с уникално въздействие, подобно на това в Аушвиц !!! Отвън изглежда като да се види за кратко време, обаче си пригответе поне три часа - експонатите са десетки хиляди ...:

P1010635.JPG.52c999558794686946c48265e8cfc9ca.JPGP1010642.JPG.6eb394ca373c066d2e55700c0149791b.JPG  ремахни фоP1010641.JPG.583d7a3b169c5918096611932bdb3718.JPGрматиранеP1010646.JPG.7204680a2ef54c2bf6720183381f0488.JPG

също и музеят посветен на аварията в Чернобил, който е адски депресиращ  (каквато е, и би трябвало да е целта му !);

Киевско - печорска лавра:

P1010562.JPG.3c07a3d67e7ef6045b1c08f164947221.JPG

 

Катедрала "Света София":  манастир "Свети Михаил" и мнооого други. И във връзка с последните - Киев, и въобще Украйна е страна на кубетата - на златните кубета !

P1010637.JPG

 

Снимките ми не стават, ама... не стреляйте по пианиста моля - той толкова си може !

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 16
  • Браво 2
Връзка към мнение

Много хубаво пътешествие сте направили. Мога ли да използвам да попитам за паркирането в Краков. Предстоят ми през септември две нощувки там близо до синагогата в кв. Kazimierz. На стрийтвю се вижда, че се паркира на тротоарите. Всяка подробност ще ми е от полза. Благодаря!

Връзка към мнение

  Напоследък при пътешествията си (главно из Европа), поради причина,че съм видял по- известните и големи музеи, катедрали и пр. ( е, не съм бил в Париж, Рим и Барселона де, но това е друга тема, нали?), и предпочитам просто да се разхождам, или по- точно- да се мотам из градовете в които съм. Така да се каже - да усетя поне мъъъничко (до колкото е възможно за ден- два или три) атмосферата. а в Лвов тя е ... омагьосваща !!! Пристигнахме след обяд, и ни посрещнаха улични музиканти, жонгльори, безброй млади хора... Просто приказно!

 А инак там има какво да се види - поради историята си, бидейки в територията и под влиянието на няколко да ги наречем "сфери на влияние", в Лвов има катедрали, църкви и манастири на повечето разновидности и ордени на Християнството - Доминикански, Францискански, Арменска църква, Латинска църква; Барок, Клаисцизъм... ; различни музеи - на фармацията, исторически, на изкуствата....  абе - мешаница някаква! Признавам, че изобщо не съм се интересувал по- подробно, а и не ми е било цел. Ние се задоволихме с един бърз поглед по църквите - отвън и отвътре, и особено на заведенията (там погледа не беше особено бърз!) А виж - с ресторантите и кафенетата Лвов може да се гордее, ама мнооооого да се гордее !!! Почти всичките си бяха направо дизайнерски, а пък за цените... И въобще - в Украйна е  евтино: двама човека спокойно си хапват доста обилно за 35-40 лв, и то в ресторант от не най- евтините!

 Другият плюс на Лвов е, че макар и почти еднакъв с Краков като население и площ, то някак си все още не е "туристизиран" - няма ги безкрайните тълпи с колони от групи, няма ги нахалните, досадни продавачи на какво ли не... въобще, мисля си, че именно Лвов е откритието ми от това пътуване !P1010756.JPG

P1010761.JPG

 

P1010782.JPGP1010758.JPGP1010767.JPG

 

P1010798.JPGP1010769.JPGP1010762.JPG

P1010783.JPG

P1010815.JPG

 

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение

...Краков...

 Изписано е за него много. Краков не ми беше акцента в пътуването (странно, нали ?!) И отидох неподготвен за самия град. В резултат на това не видяхме Еврейския квартал, музея и фабриката на Шиндлер и много други забележителности! Отидохме на хълма Вавел, и понеже не ни се чакаше на опашки, а и нямаше места за повечето обекти вътре, влязохме само в Катедралата... ! Обаче (!) - видяхме мината Величка (или Вйеличка), и ОСОБЕНО Аушвиц ! И лично за мен, заради Аушвиц, и музея посветен на жертвите от ВСВ в основата на статуята "Родина Мать" в Киев, целта на това пътуване е изпълнена на 200 % !!!

  1. Украинско - полската граница ни "зарадва" с най- големия граничен престой на който съм чакал - 8 часа !!! Пак там проверките бяха зверски - ровиха яко във всички отвори на колата ми, както и на багажа ми !!! Един от граничарите стоеше отстрани с куче до него !!!

  2. Пак там полския граничар ме пита  къде е майката на дъщеря ми. (Уточнявам, че със щерка ми сме с различни фамилии - по стара традиция от нашия край - тя носи фамилията на баща ми !) На отговора ми, че сме само двамата, ми поиска пълномощното. Казах му, че то е на български. Искаше го. Дадох му го, и последва 10 минутно четене и сравняване на ЕГН-та. После каза - "Всичко добже" И добави " А фамилиите са както в Русия, така ли ??" Казах му - "ДА"

"Аааааа, добже, добже...!"

  3. От украинската граница до Краков  (270 км) карах по най- съвършената магистрала, по която някога съм пътувал - чисто нова и все още безплатна ! Понеже е все още нова - бензиностанции има чак малко преди Краков, т.е - след повече от 200 км ! Говоря за самата магистрала де - има отбивки към разни градчета, и там може да заредите (ако някой пътува по този маршрут скоро)

  4. Заради престоя на границата, времето за Краков се съкрати с ЦЯЛ ден !!!

  5. Краков е тотално "туристизиран" - огромни тълпи от хора, особено надвечер! Един Вроцлав е много по- хубав и не толкова комерсиализиран. (все още)

  6. Имах онлайн билети за безплатно влизане в Аушвиц - без водач - за 08.40 ч. Въпреки, че тръгнахме рано (лагерите са на около 70 км от Краков), попаднахме на яко задръстване на магистралата, на което изгубихме цял час, и на всичкото отгоре си платихме и таксата за магистралата 😾. Като пристигнахме, естествено бяхме изтървали часа, и взехме билети за най- близкия тур на английски. И попаднахме на един уникален екскурзовод, който никога няма да забравя !!! Просто е трябвало да закъснеем, и да попаднем точно на този човек, за който "това не е работа за мен, а мисия..."

  И 50-те лева, които дадохме за вход, са едни от най- смислено похарчените ми пари въобще!

 7. За разлика от това - в солната мина имаше някакво вавилонско стълпотворение, което доведе до някакво безкрайно изчакване на предните групи - и на слизане, и по пътя, и на качване. Ексурзоводката беше много безлична, и особено ме подразни дето искаха 5 лв за разрешение за снимане - при условие, че вземат вход от близо 50 лв на човек, а за тези пари слушалката беше моно (т.е за едното ухо), постоянно пукаше, а в моментите когато не пукаше се чуваше много слабо. За екскурзоводката вече казах !!!

 

И като послепис за Краков...: Като се върнахме, направихме това, което се канихме отдавна - гледахме "Списъкът на Шиндлер" които видяхме за пръв път преди повече от 20 години (за щерката разбира се това и беше първо гледане). Смея да твърдя, че след посещение в Аушвиц гледането на този филм е нещо като допълнение, което поставя много въпроси, на които при добро желание ще искаш да си отговориш - чрез книги, други филми и пр.)

P1010917.JPG.63efdb7e93c355744071b254c6ed358f.JPG

    

P1010859.JPG

 

P1010872.JPG

 

P1010885.JPG

 

P1010893.JPG

 

P1010904.JPG

 

P1010914.JPG

 

P1010945.JPG

 

P1010986.JPG

 

P1010992.JPG

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.