Прескочи до съдържание

Кола под наем в Ирландия


Препоръчани мнения

Та така, на Великден сме в Ирландия за една седмица и смятаме да наемем кола. 

Все още не знаем от коя компания да е, дали от посредници - Райнеър да речем или директно от рентакар фирма. От къде идва и разликата в цените между едните и другите? Застраховките - какво значи между 15 и 30 евро на ден, говоря за застраховка от рентакара, защото си мисля, че ако не я направим от тях, може и да ни откажат кола, тъй като по кредитната карта има само 3000 лева. Кога ще разберем колко между 15 и 30 ще е застраховката. Ако я направим от посредника, нали блокираната сума е по-голяма. Кое е за предпочитане - рентакар с гарантирано нови коли, с висок рейтинг, с ниски цени, с по-високи цени? В търсачките като дам датите от 5 до 12 включително ми смята наем за 7 дни, а според мен са 8, бъркам ли. За по-опитните въпросите ми може да са смешни, но бих била благодарна ако ме ориентирате.

 

 

Връзка към мнение
преди 13 минути , balukova каза:

Застраховките - какво значи между 15 и 30 евро на ден, говоря за застраховка от рентакара, защото си мисля, че ако не я направим от тях, може и да ни откажат кола, тъй като по кредитната карта има само 3000 лева ( Може да довнесете сума по кредитната карта над лимита ако ви е необходимо повече наличност). Кога ще разберем колко между 15 и 30 ще е застраховката - застраховката зависи от вида кола който ще си изберете.

Ако я направим от посредника, нали блокираната сума е по-голяма - обикновено да. Кое е за предпочитане - рентакар с гарантирано нови коли, с висок рейтинг, с ниски цени, с по-високи цени? В търсачките като дам датите от 5 до 12 включително ми смята наем за 7 дни, а според мен са 8, бъркам ли - Дните се смятат от часа на наемане до същия час на следващия ден . За по-опитните въпросите ми може да са смешни, но бих била благодарна ако ме ориентирате.

 

 

ПП. Това е принципно за наемане на коли, не специално за Ирландия. Там не съм наемала, ако има различия в някои от правилата

 

Като за първо наемане, мисля че тази тема ще ти бъде от полза :

 

 

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Октомври месец наех от Бъджет на летището в Дъблин за една седмица , платих 63€ за наема (+ отделно допълнителна външна застраховка). Мисля,че ми дръпнаха 1500€ от картата за депозит . При взимане на автомобила , проверих за допълнителни забележки и се наложи да се върна до офиса за маркирането им. Колата беше поуморена Корса на 73к мили, всъщност най-уморента ренталка,която някога съм получавал .При връщането, всичко беше точно.

 П.С. Напомням, че плащането на тол таксата на Дъблинската магистрала(M50) е електронно, тоест камера ви снима (няма бариери) и имате 48ч да платите онлайн( Etoll.ie), след това глобата се увеличава пропорционално на закъснението.

п.с.2 Разликата в цената на допълнителната застраховка идва от двете нива на покритие , по-ниското ниво не покрива по спомен гуми , фарове и мигачи. При резервация ще получите крайна цена на избраното от вас покритие преди плащането.

Редактирано от stanislavpp
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 22 часа, balukova каза:

Все още не знаем от коя компания да е, дали от посредници - Райнеър да речем или директно от рентакар фирма. От къде идва и разликата в цените между едните и другите?

Посредниците си договарят собствени цени с доставчиците, носейки им обеми клиенти носи и отстъпки. В общия случай е това. Няма нищо притеснително в резервиране през големите посредници. 

 

преди 22 часа, balukova каза:

Застраховките - какво значи между 15 и 30 евро на ден, говоря за застраховка от рентакара, защото си мисля, че ако не я направим от тях, може и да ни откажат кола, тъй като по кредитната карта има само 3000 лева.

3000 не е малък лимит, ако това е единственото, което ви тегли към застраховката и според мен може да намерите фирма и с по-ниски изисквания. Сайтовете на повечето посредници доста се очовечиха от времената, когато дори не показваха фирмата, от която ще вземеш колата и вече показват каква сума ще ти бъде блокирана. 

 

преди 22 часа, balukova каза:

Кога ще разберем колко между 15 и 30 ще е застраховката.

Без да се поразръчкаш в сайта на доставчика няма да разбереш. Или да ги питаш предварително. Иначе на място :) Просто много варира от държава до държава и от доставчик до доставчик. 

 

преди 22 часа, balukova каза:

Ако я направим от посредника, нали блокираната сума е по-голяма.

Ако я направите от посредника, все едно нямате застраховка за доставчика, така че да, в общия случай блокираната сума е по-голяма. 

 

преди 22 часа, balukova каза:

Кое е за предпочитане - рентакар с гарантирано нови коли, с висок рейтинг, с ниски цени, с по-високи цени?

Въпрос на философия :) Като цяло без да търсиш целенасочено фирма с по-стари коли, почти винаги ще ти се падне доста нова. Не знам какво се има предвид под "гарантирано нови коли", но рядко съм попадал на кола над 20 000км. Последната, която наехме преди 2 седмици беше на 350. 

 

За първи наем, аз лично бих препоръчал да наемете от по-сериозна фирма, макар и цената да е по-височка (Budget, Avis, Hertz, Europcar, Enterprise и т.н.). По-ниската цена често идва с известно количество подводни камъни, които се финтират трудно и както сте неопитни може и да ви излезе по-скъпо като теглите чертата. С голямата фирма ще е по-спокойно, ще понатрупате опит, ще видите как работи процеса и при бъдещи наеми вече ще може да прецените какво губите и какво печелите с по-ниската цена.

 

Естествено, без да кажеш конкретни цифри, всичко е много относително. Най-добре пусни тук офертите между, които се колебаеш. 

 

преди 22 часа, balukova каза:

В търсачките като дам датите от 5 до 12 включително ми смята наем за 7 дни, а според мен са 8, бъркам ли.

Дните се смятат от час до час. Т.е. 5-ти, 14:00 часа до 12-и, 13:00 часа са 7 дни. 5-ти, 14:00 часа до 12-ти, 16:00 са 8 дни. 

 

преди 22 часа, balukova каза:

За по-опитните въпросите ми може да са смешни, но бих била благодарна ако ме ориентирате.

Казвай, ако има още нещо. Другата тема е полезна, но ако има нещо неясно свиркай :) Наемането на кола като цяло е един от по-сложните процеси в резервирането на пътуване, но няма абсолютно нищо страшно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добавка, сега виждам, че Ryanair като посредник изписват колко ще струват допълнителните застраховки на гише, супер полезно. Е, не пишат дали включва гуми и стъкла, но явно няма пълно щастие. 

 

image.png

 

В посочения пример без допълнителна застраховка отговаряме за 900 евро, при плащане на 14.62 на ден отговорността е 0, при плащане на 11.02 отговорността е 250 евро. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 2/23/2018 в 18:25, stanislavpp каза:

Октомври месец наех от Бъджет на летището в Дъблин за една седмица , платих 63€ за наема (+ отделно допълнителна външна застраховка). Мисля,че ми дръпнаха 1500€ от картата за депозит . При взимане на автомобила , проверих за допълнителни забележки и се наложи да се върна до офиса за маркирането им. Колата беше поуморена Корса на 73к мили, всъщност най-уморента ренталка,която някога съм получавал .При връщането, всичко беше точно.

 П.С. Напомням, че плащането на тол таксата на Дъблинската магистрала(M50) е електронно, тоест камера ви снима (няма бариери) и имате 48ч да платите онлайн( Etoll.ie), след това глобата се увеличава пропорционално на закъснението.

п.с.2 Разликата в цената на допълнителната застраховка идва от двете нива на покритие , по-ниското ниво не покрива по спомен гуми , фарове и мигачи. При резервация ще получите крайна цена на избраното от вас покритие преди плащането.

Благодаря за споделения опит. Не знаехме и за електронното плащане на М50.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

flizr.png.4158776545ba5dde12474379e364be71.pngbudget.png.872c4247f330e4555c4fd21be3db9457.pngCARHIRE.png.da90fdd5cada450bfee46bec4d293170.png

 

 

Май това са ни колебанията. От около 50,00 до към 65,00 евро максимум за кола. Застраховката, колкото е възможно по-малка, но с по-голямо покритие. Ако правилно се ориентирам на Budget, в посочените примери, е най-ниска и с пълно покритие.

Имам още един технически въпрос. Кредитната карта е на мое име, а няма да шофирам аз, за да не правим още един договор и да текът още такси, ще направим пластика с името на половинката, при взимане на колата гледат само името на картата, нали? 

 

 

 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, balukova каза:

Имам още един технически въпрос. Кредитната карта е на мое име, а няма да шофирам аз, за да не правим още един договор и да текът още такси, ще направим пластика с името на половинката, при взимане на колата гледат само името на картата, нали? 

 

Изисква се кредитна карта на името на шофьора. Договора на чие име е те няма как да видят. Ако имате пластика със сътоветното име и съответния лимит покриващ блокираната сума всичко ще е ок.

 

ПП. Ако смятате да използвате Дайнерс карта , провери предварително дали я приемат. Моя опит до момента в Франкфурт, Мюнхен и Лондон - не ми я приеха.

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Цитат
преди 1 час, funny каза:

ПП. Ако смятате да използвате Дайнерс карта , провери предварително дали я приемат. Моя опит до момента в Франкфурт, Мюнхен и Лондон - не ми я приеха.

 

Мастеркард е, проверих приемат ги.

Връзка към мнение
преди 18 минути , balukova каза:

Мастеркард е, проверих приемат ги.

А супер, аз просто не знаех че друг освен Дайнерс издава допълнителни карти към основната кредитна ( освен за платинените, които я имат тази опция).

Просто преди 2 години усърдно опитвах да го направя това упражнение през 3 банки , но навсякъде ми отказаха

 

Връзка към мнение

От посочените оферти определено бих избрал Budget. 

 

- Голяма фирма

- По-евтина застраховка

- Сваля самоучастието до 0

- Мисля, че Corolla е в по-големия клас след Golf. 

 

В Ирландия съм ползвал служебно Avis, а те са на практика една и съща компания. Имах пълна застраховка и одрасках калника, не са ме бавили въобще. Единствения недостатък на посочените оферти са, че колата не се взима директно от летището, а ще те возят с автобусче до паркинга. Не е голяма драма, просто имай предвид, че малко повече ще се мотате. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 2/26/2018 в 17:22, funny каза:

А супер, аз просто не знаех че друг освен Дайнерс издава допълнителни карти към основната кредитна ( освен за платинените, които я имат тази опция).

Просто преди 2 години усърдно опитвах да го направя това упражнение през 3 банки , но навсякъде ми отказаха

 

Сега май всички го правят, защото от банката на половинката ни казаха да питаме в моята банка за този вариант. Ако все още ти е необходима втора карта, пробвай пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , balukova каза:

Сега май всички го правят, защото от банката на половинката ни казаха да питаме в моята банка за този вариант. Ако все още ти е необходима втора карта, пробвай пак.

Благодаря, при мен вече отпадна необходимостта че дъщеря ми си има нейна вече, но е добре да се знае :)

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Привет! С ваша помощ всичко по наемането на колата беше нормално и без излишен стрес. С един Сеат Ибиза на 2 години и 83 000 км изминахме към 1800 км за седмица. Ирландия е страхотна!

Ама на въпроса: Колко ще трябва да чакам от Budget да ми върнат 90 евра, които задържаха за гориво и при връщането на автомобила, на 12 април, обещаха да ми възстановят? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, balukova каза:

Ама на въпроса: Колко ще трябва да чакам от Budget да ми върнат 90 евра, които задържаха за гориво и при връщането на автомобила, на 12 април, обещаха да ми възстановят? 

Първо те трябва да ги отблокират, после и банката да се задвижи. Отнема от няколко дни до може и месец. Търпение :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това, което ми казаха преди седмица Budget (които са част от Avis, също както и Maggiore), че отблокират депозита за горивото след 14 дни. Факт е, обаче, че при мен стана на следващия работен ден. Но аз отидох на гишето на летището, откъдето взех колата, и ги помолих да ми дадат протокол за колата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.