Прескочи до съдържание

Куба - въпроси и насоки


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте! 

 

 Виждам, че има много подобни теми, но отговорите на въпросите ми са разпиляни и не мога да си систематизирам всичко. Моля, помогнете!

 

 Значи!

 

 1. На 15 март кацаме вечерта в 9.00 с полет от Кьолн до Хавана. Имаме резервирана стая в къща за гости в старата част на Хавана. Въпрос: 

 С какво може да се придвижим от летището до къщата, ако е такси - колко трябва да струва?

 

2. На 16 март имаме цял свободен ден - какво да видим? На 17 март след 18.00 часа трябва да се качим на кораба, който ще бъде на котва на 17 вечерта, 18 и чак на 19 ще отплаваме в 18,00 ( демек в 17,00 трябва да сме на кораба).

 

 Въпрос - какво да правим през тези няколко дни, кои места да разгледаме, какво да опитаме, какво да хапнем и пийнем и на кое кабаре да идем ( моля, пишете и цените)?

 

3. На 24 март след като пристигаме в 13,30 в Хавана - имаме резервирани нощувки във Варадеро за 24 и 25ти. С какво се придвижваме от пристанището до автобусната спирка и до Варадеро, има ли и други опции - някакви шатъли от пристанището за Варадеро и т..н?

 

 Ако рейсът е единствената опция - от къде мога да си закупя билет онлайн и най-важното - в колко часа, понеже щом кораба акостира в 13,30, то ние в колко ще може да го напуснем и да стигнем до автогарата ( без да тичаме като луди)? ТРЯБВА ЛИ да го купя предварително или може и там на място или много бързо свършват?

 

4. На 25 и на 26 сме във Варадеро, хотел ол инклузив. Хотелът ни е разположен тук:

 

 

Поради краткото време от 2 дни - какво съветвате ДА НЕ ИЗПУСНЕМ и каква е опцията за разглеждане на Варадеро с рейс ( има ли хоп он, хоп оф или нещо друго?) Емблематични заведения, плажове и топ места, които да не пропуснем? През деня смятаме да сме на плаж, така че заведенията и разходките следобед/привечер.

 

5. Еврото ли е по-изгодно или доларът? Много противоречиви мнения срещнах из темите, така че нека да пишат само хора, ходили скоро.  Работят ли БГ карти?

 

6. Как стои въпросът с Интернета в Куба, от къде трябва да си вземем сим карта - продават ли още на летището в Хавана?

 

7. Има ли рестрикции на неща, които не мога да вкарвам в Куба - например храна?

 

8. Тези от вас, които са били на круиз - в момента имам една виза само за първото ми влизане в Куба. 

 Въпрос - на кораба ще ми дадат втората? Каква е цената или е безплатна и какво трябва да им представя? 

 Някой ако има излишни останали визи - нека пише!

 

 Мерси за отговорите!

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Happy_Traveler каза:

5. Еврото ли е по-изгодно или доларът? Много противоречиви мнения срещнах из темите, така че нека да пишат само хора, ходили скоро.  Работят ли БГ карти?

 

6. Как стои въпросът с Интернета в Куба, от къде трябва да си вземем сим карта - продават ли още на летището в Хавана?

 

 

5. Евро, за доларите взимат 10% комисион. Може да обърнете още на летището, мисля че отваряха около 8:00. В градовете се обръща в Cadeca - пускаш го на maps.me и  ще ти даде най-близкото място, но изборът не е голям.

6. Силно граничен, има определени зони в парковете където се хваща. Ще ги забележиш по струпването на доста млади хора.
Най-сигурно и  удобно е в някой от хотелите - влизаш и питаш за интернет залата, там продават и карти с определено време. Понякога се хваща и отвън  но нет-а е много тегав и не си заслужава висенето.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Мерси много @stefanrusev!

 

Т.е. това означава, че Интернетът е WIFI, няма опция за мобилен? 

И значи ако си взема сим карта, тя ще ми е само за разговори и смс-и? Правилно съм разбрала?

 

@luba_rizova Може ли малко да ми помогнеш с "корабните въпроси", за да се ориентирам кое и как? Най-вече за да си купя правилният билет за рейса за Варадеро.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. На 15 март кацаме вечерта в 9.00 с полет от Кьолн до Хавана. Имаме резервирана стая в къща за гости в старата част на Хавана. Въпрос: 

 С какво може да се придвижим от летището до къщата, ако е такси - колко трябва да струва?

 

Единственият вариант е такси в добрия случай 25 кук, в лошия 30.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Happy_Traveler каза:

Т.е. това означава, че Интернетът е WIFI, няма опция за мобилен? 

И значи ако си взема сим карта, тя ще ми е само за разговори и смс-и? Правилно съм разбрала?

Досега май не съм чела някой да си е купил местна карта.

Купуват се други карти, които съдържат номер, който вкарваш в системата, където има wi-fi, за да получиш достъп до нет.

Мобилен нет ... има, ама не в Куба! :) Това е в рамките на шегата, но преди година - нямаше. Дори и в къщите или по-обикновени хотели също нямаше. Наскоро накой писа, че в касата му е имало нет, та значи нещата и тази посока се променят.

 

Преди 1 час, Happy_Traveler каза:

@luba_rizova Може ли малко да ми помогнеш с "корабните въпроси", за да се ориентирам кое и как? Най-вече за да си купя правилният билет за рейса за Варадеро.

Тя пътува в момента и не знам дали може да ти отговори сега.

@ruwenzogy наскоро си купува билет в обратната посока, а @Topfly също скоро беше на круиз там.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А, ясно, чак сега разбрах. Щото чета, че си купувате някакви карти и не разбираx какви.

 

 @Mary сега напиши ми things to see and do в Хавана, че да си запиша в тефтера.  Честно казано не съм правила такова нещо от години, понеже навсякъде си взимам сим карта и мобилен нет и на място проверявам всичко, а сега ще гледам 1 по 1 да ги проуча преди да ида.  Та чакам твоите ТОП what to see and do. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Happy_Traveler Ако добре си спомням мобилният ми оператор не предложи опция интернет роуминг. Доста е вероятно и с местна карта да няма интернет, защотото кубинците масово ползваха интернет по площадите с Wifi. Когато питах за интернет ми казаха единствено за тази опция. В магазини на местния телеком може да си купиш карти с които интернета струва по 1 CUC на час през публични WIFI.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На ‎2‎.‎3‎.‎2018 в 16:14, Happy_Traveler каза:

 

 @Mary сега напиши ми things to see and do в Хавана, че да си запиша в тефтера.  Честно казано не съм правила такова нещо от години, понеже навсякъде си взимам сим карта и мобилен нет и на място проверявам всичко, а сега ще гледам 1 по 1 да ги проуча преди да ида.  Та чакам твоите ТОП what to see and do. :)

От вчера се чудя каква точно препоръка да ти дам...

Дали да изброявам някакви забележителности?!

В крайна сметка реших да не го правя. Защото ... очарованието на Куба и в частност Хавана не е в планирани посещения на музеи и т.н.

В Хавана трябва да отвориш сетивата си и да се опиташ да почувстваш. Ако тръгваш да гониш програма в това кратко време, може да се разочароваш...

Затова моят съвет ще е следния: За първоначално запознаване с Хавана се качете на туристическия автобус - Линия 1. С нея се обикаля голяма част от Хавана. Началната спирка е тук. Цената е 10 кук.

След това се разхождайте на воля из старата част на Хавана, спирайте в някое заведение - пийте някоя от разновидностите на рома, послушайте музика и като отморите, продължете. Сигурна съм, че Хавана ще се постарае да ви се отблагодари за отворените възприятия!

 

Ако все пак не ви допадне Хавана, то на другия ден си хванете другия туристически автобус и отидете на плаж(например), защото той отива в частта с плажовете. Тръгва от същото място, но не е типичния автобус хоп-он, хоп-оф, а има вид на обикновен автобус - това ние не го знаехме и един ден доста почакахме. :) 

 

На ‎2‎.‎3‎.‎2018 в 1:24, Happy_Traveler каза:

на кое кабаре да идем ( моля, пишете и цените)?

 Май само ние с @Гост сме били и в двете кабарета.

Лично за мен Тропикана  е по-добро. Имайте предвид, че работи само в хубаво време, защото сцената е открита.

Бяхме си купили билети от 85 евро.

Ако не ви се дават толкова пари, то можете да видите Cabaret Parisien - там срещу 35 евро ще получите шоу + напитка.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Mary каза:

Лично за мен Тропикана  е по-добро. Имайте предвид, че работи само в хубаво време, защото сцената е открита.

Бяхме си купили билети от 85 евро.

Ако не ви се дават толкова пари, то можете да видите Cabaret Parisien - там срещу 35 евро ще получите шоу + напитка.

За мен Тропикана е много класи класи над Parisien... Говоря за танцово изкуство и шоу. Но това е лично мнение :) 

 

Подкрепям всичко казано от @Mary - която ще поканя да повторим Рождения ми ден след няколко години отново в Куба :sungum:

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

По 1-ви и 3-ти въпрос бих пропоръчал Ернесто http://yotellevocuba.com/en/drivers/profile/Ernesto

Ето и телефон за връзка с него - може да му пишеш през една апликация, наречена IMO

Ернесто 00 53 53 185 876

email: ehhernandez83@nauta.cu

 

По 5-ти въпрос - определено евро, хич не долюбват зелените гущери.

 

По 6-ти въпрос - доколкото разбирам, вече са пуснали мобилен интернет на голяма част от кубинците, така че ако решиш да взимаш местна сим карта, може да питаш и за включен мобилен интернет. Иначе се ползва карта за предплатен интернет, който се прихваща на определени обществени места, както е писал @stefanrusev

 

Както е писала @Гост , Тропикана е класика над Parisien. В Тропикана става по-голям купон, прекрасно място за танцуване, забавление и така :) . Препоръчвам да се вземе билет за средна/стандартна зона - аз бях във вип зоната и не си заслужава. Вип зона на Parisien също не си заслужава.

 

По 7-ми въпрос - не забелязах никакви рестрикции на вход и изход по отношение на храна, напитки, електроника, пури и така.

Редактирано от Yavor
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мерси много!

 

 

 Остана само въпроса за билета за рейс - от там на място ли да си го купя или може онлайн?  Чета, че споделяте, че бързо свършвали - колко точно бързо? От днес за утре няма? Все пак отивам седмица по-рано, ще успея ли да взема билет от Хавана за Варадеро?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Yavor мерси, добавих Ернесто, гледам, че има и WhatsApp.Ще изчакам да видя дали ще го погледне скоро. 

 А като цени да ми кажеш - колко ти взимаше? От летището до Стара Хавана, от Стара Хавана до автобусите. 

И най-вече ако искам да ни разведе например за няколко часа?

Връзка към мнение
На ‎2‎.‎3‎.‎2018‎ г. в 1:24, Happy_Traveler каза:

Здравейте! 

 

 Виждам, че има много подобни теми, но отговорите на въпросите ми са разпиляни и не мога да си систематизирам всичко. Моля, помогнете!

 

 Значи!

 

 1. На 15 март кацаме вечерта в 9.00 с полет от Кьолн до Хавана. Имаме резервирана стая в къща за гости в старата част на Хавана. Въпрос: 

 С какво може да се придвижим от летището до къщата, ако е такси - колко трябва да струва?

 

2. На 16 март имаме цял свободен ден - какво да видим? На 17 март след 18.00 часа трябва да се качим на кораба, който ще бъде на котва на 17 вечерта, 18 и чак на 19 ще отплаваме в 18,00 ( демек в 17,00 трябва да сме на кораба).

 

 Въпрос - какво да правим през тези няколко дни, кои места да разгледаме, какво да опитаме, какво да хапнем и пийнем и на кое кабаре да идем ( моля, пишете и цените)?

 

3. На 24 март след като пристигаме в 13,30 в Хавана - имаме резервирани нощувки във Варадеро за 24 и 25ти. С какво се придвижваме от пристанището до автобусната спирка и до Варадеро, има ли и други опции - някакви шатъли от пристанището за Варадеро и т..н?

 

 Ако рейсът е единствената опция - от къде мога да си закупя билет онлайн и най-важното - в колко часа, понеже щом кораба акостира в 13,30, то ние в колко ще може да го напуснем и да стигнем до автогарата ( без да тичаме като луди)? ТРЯБВА ЛИ да го купя предварително или може и там на място или много бързо свършват?

 

4. На 25 и на 26 сме във Варадеро, хотел ол инклузив. Хотелът ни е разположен тук:

 

 

Поради краткото време от 2 дни - какво съветвате ДА НЕ ИЗПУСНЕМ и каква е опцията за разглеждане на Варадеро с рейс ( има ли хоп он, хоп оф или нещо друго?) Емблематични заведения, плажове и топ места, които да не пропуснем? През деня смятаме да сме на плаж, така че заведенията и разходките следобед/привечер.

 

5. Еврото ли е по-изгодно или доларът? Много противоречиви мнения срещнах из темите, така че нека да пишат само хора, ходили скоро.  Работят ли БГ карти?

 

6. Как стои въпросът с Интернета в Куба, от къде трябва да си вземем сим карта - продават ли още на летището в Хавана?

 

7. Има ли рестрикции на неща, които не мога да вкарвам в Куба - например храна?

 

8. Тези от вас, които са били на круиз - в момента имам една виза само за първото ми влизане в Куба. 

 Въпрос - на кораба ще ми дадат втората? Каква е цената или е безплатна и какво трябва да им представя? 

 Някой ако има излишни останали визи - нека пише!

 

 Мерси за отговорите!

 

Happy, ето моята част по темата:

 

1. Такси, 25-30 CUC. Ако нямаш човек, собственика на квартирата може да съдейства.

 

2. Ние взехме открития автобус, който покрива кажи речи целия град и съответно забележителностите са в обсега му. Завряхме се къщо така пеша из такива улички където други туристи освен нас нямаше. Ние обичаме плажовете и ако и ти си по тази част на 20ина км. на изток от Хавана има прекрасни ивици. Варианта за транспорт дотам е такси за 15ина CUC в посока или автобус на Transtur, тръгващ от парка до Капитолио и на цена 5 CUC за двете посоки.

Вариант е и пътуване до някой от другите градове. Ние имахме намерение между двата тура на круиза да ангажираме препоръчания от Явор Ернесто за ходене до Сиенфуегос и Тринидад, но кораба зъкъсня и това ни пообърка плановете. Остана за другия път :)

Относно заведенията: има страшно много. На нас много ни допаднаха кафенцата и ресторантчетата около Vieja. Като район това е доста близо до круизния терминал. За места тип Тропикана не мога да дам мнение, просто не сме почитатели на такъв тип места.

 

3. Такси до спирката на Viazul и сътветно автобус на Варадеро. Знам че има варианти и за такси до Варадеро на цената на билета за рейса.

 

5. Определено евро.

 

6. Съмнявам се, че чужденец би могъл да си купи сим карта на местния оператор. Вариантите са или почасови ваучери за обществен Wifi или по някои хотели.

 

7. Не съм запознат, но за храна по принцип не само за Куба има доста рестрикции.

 

8. Ние си бяхме извадили още от БГ така наречените визи за трите ни влизания. Не знам за другите компании, но MSC предлагат на кораба. Ако не ме лъже паметта цената беше 15 евро. Чувал съм, че има някакво свободно ценообразуване за този вид документи и на други хора са я предлагали за 20-25 евро :)

Връзка към мнение
На 2.03.2018 г. в 13:07, Тополска каза:

1. На 15 март кацаме вечерта в 9.00 с полет от Кьолн до Хавана. Имаме резервирана стая в къща за гости в старата част на Хавана. Въпрос: 

 С какво може да се придвижим от летището до къщата, ако е такси - колко трябва да струва?

 

Единственият вариант е такси в добрия случай 25 кук, в лошия 30.

Здравей,аз бях резервирала трансфер до хотела по имейл, но не от къщата за гости, много съм доволна, 25 кука е точна сума, и най_вече шофьора ни чака 3 часа да излезем, много се бяхме забравили с багажа, та вместо да излезем в 20ч аса, излезохме в 23,бях сигурна, че н ма да го има вън. Та, препоръчвам тези превози, пак са на таксита, само трябва да намеря кой беше имейла. Ето го Best Cuba Guide casas.bestcubaguide@gmail.com. Пишете им, много са любезни. 

Редактирано от luba_rizova
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На летището си има една камара таксита. Има си и организация и фиксирана цена. Има информация,веднага след излизане,  там една красива и пищна дама, тутакси урежда въпроса с таксито. Ама, колко платихме, дали 25 или 30, вече не помня.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Инка_саторка

Ние ще сме на същия круиз: Хавана, Каймани, Ямайка, Козумел, Хавана, но през ноември. Ще чакам да споделите впечатления, като се върнете :)

Не ми е ясно и каква сума трябва да имаме в дебитната карта - за разплащане на борда. Също интернетът на кораба дали е ОК.

Връзка към мнение
На 12.03.2018 г. в 20:47, Инка_саторка каза:

Ние ще сме на същия круиз: Хавана, Каймани, Ямайка, Козумел, Хавана, но през ноември. Ще чакам да споделите впечатления, като се върнете :)

Не ми е ясно и каква сума трябва да имаме в дебитната карта - за разплащане на борда. Също интернетът на кораба дали е ОК.

Ok е, платихме и ползваме. Е, не беше супер супер, но за каквото ни трябваше, свърши работа, то има и варианти според това за какво ти трябва, де. Не знам как е въпроса с дебитна карта и има ли разлика, иначе мисля, че около 500 или 300 евро на каюта задържат,така или иначе трябва да имате достатъчно пари, за да си покриете разноските на борда - Интернета, бакшишите, 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 2.03.2018 г. в 1:24, Happy_Traveler каза:

3. На 24 март след като пристигаме в 13,30 в Хавана - имаме резервирани нощувки във Варадеро за 24 и 25ти. С какво се придвижваме от пристанището до автобусната спирка и до Варадеро, има ли и други опции - някакви шатъли от пристанището за Варадеро и т..н?

С такси до терминала на viazul, от vieja взеха ни 10 CUC. Ако ще си с автобус си вземи билет предварително online https://www.viazul.com 10 CUC на място опашката е много голяма и за същия ден трудно се намира. По-удобният вариант е с такси кооперативо от терминала на viazul пълно е с всякакви , легални и нелегални, които те нападат на входа. За по 20 CUC те карат направо до адреса във Варадеро, с час по бързо от автобуса, при нас даже не чакаха други хора ами си беше частен трансфер. Само уточнете по колко точно на човек и колко общо ще излезе, за да няма изненади.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

Полезна и подробно описана информация относно мобилния интернет в Куба, който вече е активен от края на 2018.

https://www.beinglocallyabroad.com/mobile-internet-in-cuba/

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.