Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Видях, че вече се прокрадват разни въпроси за grab и реших да споделя моя опит.

 

Grab е транспортно приложениe за мобилен телефон, подобно uber, популярно в Югоизточна Азия. Сваляш приложението, регистрираш се и избираш откъде да те вземе транспортното средство и докъде да те закара. Бързо, лесно, евтино, няма езикова бариера и се избягват шофьорите мошеници, дебнещи туристите. Накрая даваш рейтинг на шофьора и той има интерес да се старае.

 

Освен това имат страхотна бонус програма. При всяко използване трупаш точки, които могат да се използват за безплатен превоз, намаления за кафетерии, заведения,  магазини, кино и др. Постепенно от member, ставаш silver, gold и platinum. Всяко ниво ти дава различни екстри, обяснено е добре в приложението. Получаваш и реферален код, който дава безплатни кредити за превоз и на двете страни при използване. Ако @Георги разреши, ще сложа моя.

 

Изключително удобна опция е да заредиш предварително кредити с банкова карта и така да се разплащаш. Не ти трябват местни пари, което е страхотен старт да стигнеш до хотела си в нова държава, без да ти отрежат главата с обменния курс на летището. Освен това този начин дава по-голям бонус за екстрите.

 

Grab е теоретично само за превози в рамките на града. Приложението дава възможност понякога и за междуградски курсове, но моите наблюдения са, че не е изгодно и има по-добри алтернативи за извън града. Друг въпрос е, че може да се пазариш с шофьора да те кара на частно извънградско в следващите дни. В доста случаи дават много добри цени, освен това от grab му имат всички данни и това е добра гаранция за безопасност.

 

Моят опит по страни:

 

Виетнам: Незаменим начин на транспорт в големите градове. Огромен брой шофьори и голям избор от моторчета до лимузини. С grab bike от точка до точка в централните зони на града струва около 50 цента. Уникално добра цена на кола от/до летище.

 

Камбоджа: Навлезе официално в края на миналата година. Топ цена за кола с климатик от/до летище и на големи разстояния в Пном Пен. За малки разстояния grab car не си заслужава, но отскоро имат и grab tuk tuk, които са ок. Засега за тук тук най-разпространеното приложение е passapp. Имат огромен брой туктуци, да видим grab дали ще ги пребори в този сегмент.

 

Филипини: Още когато видях огромния билборд на граб при кацането в Манила, разбрах че транспортът ще бъде песен. Най-ниската цена, която съм плащал за трансфер летище-хотел през живота ми. Буквално няколко долара до хотела ми в Макати. Изключително евтин транспорт в рамките на големите градове.

 

Тайланд: От миналата година са забранени, транспортната мафия си е казала думата. Продължават да оперират нелегално, включително с тайландски съпорт при проблем, но според мен не си заслужават. Цените са подобни на другия транспорт, внимават къде спират, защото таксиджиите ги бият, често канселират поръчки, използват фиктивни граб коли, след което ти се обаждат да те питат дали не искаш друг транспорт...

 

Grab е легален също в Малайзия, Сингапур и Индонезия с много добри отзиви в интернет, но не съм го използвал в тези страни, някой ако има опит, може да сподели впечатления.

  • Харесвам 20
  • Браво 4
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Да благодаря на @T.E.Lawrence - даде на живо инструкции за Grab. Днес използвахме тази услуга с @Mary - голям кеф :) За едно прилично разстояние в Хо Ши Мин: цена - долар и малко. Шофьорът бъкел не знае английски, а ние - виетнамски, но се оправихме :biggrin: Смятам отново да го използваме в Ханой. Чак ме е яд за платения вчера трансфер... хах... Тук е забавно :) 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Може ли някой да обясни подробно как работи това приложение? Аз го изтеглих, поиска ми телефон при регистрацията, на който трябваше да получа код, но не получих.

Връзка към мнение

Ползвах го в Малайзия по съвет от форума и съм доволна.

Може да се плаща и кеш, нещо, което не е упоменати горе.

За липсата на езикова бариера - често е така, но не винаги. Случвало се е шофьор да не може да ни намери и да звъни да се разбираме, а английският да му е трудно разбираем.

Има опция за отмяна на повикания Граб (което е нормално) и веднъж я ползвах, след като първоначално пишеше очаквано време на идване 7 минути, а 5 минути по-късно - 8.

 

Малко ме дразни, че за да ползваш апа трябва да имаш пуснат локейшън.

 

С регистрация с телефон нямах проблем, но ползвах малайзийска карта. По спомен можеше и само с мейл. Slujitel, пробва ли?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също не мога да разбера как се ползва това приложение. Правя регистрация с телефон, изпраща ми код, след което приложението дава някаква грешка, че няма връзка със сървъра и иска да се пробвам да се свържа по-късно. Опитвах многократно и в различни дни и е все така.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , mililia каза:

няма връзка със сървъра и иска да се пробвам да се свържа по-късно

Този проблем съществува и при Uber, когато си в България примерно... Ако отваряш приложението от локация, в която не оперират, даваше точно такова съобщение. Исках да проверя колко ориентировъчно ще ни излезе трансфера, но ми даваше, че не може да се свърже със сървърите на Uber и даже се притесних как ще разчитаме на това приложение, след като е толкова проблемно... Оказа се, че когато отидохме в Тайланд, където Uber оперира (макар и нелегално), проблеми нямаше. Предполагам, че и с Grab е така.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
В момента, chandni каза:

Този проблем съществува и при Uber, когато си в България примерно... Ако отваряш приложението от локация, в която не оперират, даваше точно такова съобщение. Исках да проверя колко ориентировъчно ще ни излезе трансфера, но ми даваше, че не може да се свърже със сървърите на Uber и даже се притесних как ще разчитаме на това приложение, след като е толкова проблемно... Оказа се, че когато отидохме в Тайланд, където Uber оперира, проблеми нямаше. Предполагам, че и с Grab е така.

Възможно е и да си права, но практически не мога да си направя регистрацията. Аз при Юбер нямам този проблем и мога да проверя къде по света колко ще ми струва даден преход.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз ползвах английски номер, а не местен - просто във Виетнам ползвам безплатен интернет и се отказах от местна карта. Получих кода моментално и активирах акаунта си. Плащането го искахме в брой. После получих разписка по мейла. Важно е да е удобен адреса за взимане, за да не се обърка шофьора - че трудна комуникацията :) 

Връзка към мнение
преди 6 минути , Гост каза:

Аз ползвах английски номер, а не местен - просто във Виетнам ползвам безплатен интернет и се отказах от местна карта. Получих кода моментално и активирах акаунта си. Плащането го искахме в брой. После получих разписка по мейла. Важно е да е удобен адреса за взимане, за да не се обърка шофьора - че трудна комуникацията :) 

Внимавай, при избор на плащане в брой. С Юбер попаднахме на един, който след като ни взе е анулирал поръчката, явно поради наша вина, че в последствие от Юбер ми изтеглиха около 1 долар за отказана поръчка. Отделно човекът поиска сума по висока от тази, която щяхме да платим за нормално такси. В някои области виетнамците са далеч от честни хора и правят нагли шмекерии. Обяснявайки на Юбер за проблема, получих извинение, ама никой не си направи труда да ми върне долара.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

С Grab тези неща са много по-изчистени. В редките случаи, когато някой шофьор е имал проблем, ми се е молил аз да канселирам да не му падне рейтинга. В никой случай не ти удържат пари ако канселираш. Никога досега шофьор не е искал повече от написаното. Като си заредиш кредити не се разправяш с пари изобщо и печелиш повече бонуси. Точно заради шмекеруващите таксиджии в Виетнам това приложение е ценно, а не обратно. 

 

Няма как да се види сумата от точка до точка, ако си извън страната, като при юбер, защото цените са динамични. В ненатоварено време има дискаунт и пращат промо кодове, в мега натоварено са по-високи. Специално във Виетнам имат много повече коли/моторчета от юбер и цените са доста ниски заради конкуренцията.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Victoria каза:

Малко ме дразни, че за да ползваш апа трябва да имаш пуснат локейшън.

Логично е да иска да ти знае местоположението, за да знае къде да те търсят шофьорите, и по време на движение показва къде си. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, T.E.Lawrence каза:

С Grab тези неща са много по-изчистени. В редките случаи, когато някой шофьор е имал проблем, ми се е молил аз да канселирам да не му падне рейтинга. В никой случай не ти удържат пари ако канселираш. Никога досега шофьор не е искал повече от написаното. Като си заредиш кредити не се разправяш с пари изобщо и печелиш повече бонуси. Точно заради шмекеруващите таксиджии в Виетнам това приложение е ценно, а не обратно.

Е, предполагам, че и нашият шофьор в Юбер не е канселирал, защото той е искал. :)Предполагам, че е посочил, че не сме дошли на определеното място в рамките на 3 мин, каквото е изискването. После въпреки уговорката, че ще платим каквото покаже приложението като цена  за изминатия път (такова е изискването в Юбер), човекът си поиска 10 долара. Канселирайки, ме беше и лишил от възможността да му оставя лошо ревю.

Аз направих предупреждението, защото Рейни е посочила като мен, че ще плаща кеш. Ако бях посочила онлайн плащане, то онзи нямаше как да вземе повече пари от мен, отделно, ако беше канселирал нямаше да вземе нищо. Абе, виетнамските таксиджии са хитреци.:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно затова, по онези географски ширини ползвай граб, не юбер. Компанията е малайзийска  и е предвидила шмекеруванията на местните  и как да се предпазиш от тях. Вече има  и сериозно политическо лоби и почна да пробива  из коравите такси картели и мафия из региона. Юбер, с извинение за думата, вече само се дупят наляво и надясно и подвиват опашка като ги натиснат.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
9 hours ago, neuromancer said:

Логично е да иска да ти знае местоположението, за да знае къде да те търсят шофьорите, и по време на движение показва къде си. 

Идеята ми беше, че за да отвориш апа и да тръгнеш да правиш каквото и да било (примерно да видиш колко ще ти вземе от А до Б), иска да си с пуснат локейшън.

Отделно на това, сякаш шофьорите не се влияят много от това къде си според апа (не знам те какво виждат), ама неведнъж сме се търсили някакво време да се намерим.

Но това са бели кахъри. :good:

Връзка към мнение
Цитат

We want to share some news with you - Uber will be combining our operations with Grab to lead you in the next chapter of ridesharing in Thailand and across Southeast Asia.

What this means for you: we will be transitioning our services over to the Grab platform by April 8, 2018, so all requests after that date should be made from the Grab app. However, you can still use the Uber app in more than 80 countries around the world.

 
 

What you should do:

  1. Download the Grab app here
  2. Create an account
  3. For new Grab riders, apply promo code GRAB4W and take your first Grab ride
 
 

For more information on this transition, please visit Uber or Grab.

Thank you, and we look forward to continuing to serve your city with Grab.

Regards,
Uber.

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Аз получих същото за Виетнам. Просто Граб ги уби там, не могат да се преборят. 

 

Между другото, по-крайното ми мнение за Граб Тайланд в първия пост е за Банкок и Патая. Из не толкова туристическите места са супер. Дават добри цени и са надеждни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, T.E.Lawrence said:

Аз получих същото за Виетнам. Просто Граб ги уби там, не могат да се преборят. 

 

Между другото, по-крайното ми мнение за Граб Тайланд в първия пост е за Банкок и Патая. Из не толкова туристическите места са супер. Дават добри цени и са надеждни.

Аз ползвах Граб няколко пъти в Банкок и Пукет и останах много доволен. Първия път си ги спрях на улицата и ми одраха кожата, но през приложението всичко беше точно.  Сега ми предстои да ги ползвам в Куала Лумпур, Сингапур и Индонезия в Джокджа. Имат ли таксита в Бали?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Grab са преборили такси мафията в Пукет? Това е голяма новина! :)

 

Не съм ги ползвал в Индонезия, но хората са доволни.

Връзка към мнение
14 hours ago, T.E.Lawrence said:

Grab са преборили такси мафията в Пукет? Това е голяма новина! :)

 

Не съм ги ползвал в Индонезия, но хората са доволни.

Ползвах ги миналата година март месец там и бяха ок.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Инсталирах си аплиакцията преди два дни, регистрирах се, но всеки път когато се опитам да вляза още откакто я инсталирах и минат 5-10 секунди ми изкарва грешка при свързванто със сърварът им. Така и не успях да добавя карта, защото ми дава грешка след влизане.

Някой има ли такива проблеми?

Връзка към мнение
преди 2 часа, koliob каза:

Някой от вас дали има статут на Platinum member и да е ползвал съответните Booking.com benefits?

 

image.png.a03c16ec038b823681f78092787f75fd.png

Аз ползвам без проблеми на агода като голд мембър.

преди 2 часа, Alexander каза:

Инсталирах си аплиакцията преди два дни, регистрирах се, но всеки път когато се опитам да вляза още откакто я инсталирах и минат 5-10 секунди ми изкарва грешка при свързванто със сърварът им. Така и не успях да добавя карта, защото ми дава грешка след влизане.

Някой има ли такива проблеми?

Вероятно опитваш от страна, където няма граб. Където има няма проблеми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предположих, че може да е така. Юбер също няма у нас, но ми дава да се регистрирам и съм го позлвал където има.

Четох, че имало често такъв проблем и било добре да се регистрирам с местен номер и сим карта.

Ще пробвам на място с моя си първо, ако не стане, ще сложа местна карта.

Връзка към мнение

Чужда карта не е добра опция. Често шофьорите звънят за уточнение, като си с чужд номер може да не се обадят изобщо. 

Връзка към мнение
преди 11 минути , T.E.Lawrence каза:

Чужда карта не е добра опция. Често шофьорите звънят за уточнение, като си с чужд номер може да не се обадят изобщо. 

По-добре да  е местна ли? Аз взех само с данни..

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.