Прескочи до съдържание

дневник Непал - трек през Декември


anita82

Препоръчани мнения

Здравейте!

 

Аз ще пътувам за Непал 14-31 Декември. Планът е да правя самостоятелен трек, или Анапурните или Еверест но клоня към Анапурна Base Camp. Ще взема гид на място и тръгвам, поне това е плана, може би и шерпа

 

Ще реша дали да правя Анапурна или Еверест като наближи и в зависимост от времето

 

Въпросчета:

  • разгледах World Nomads за застраховки но още не съм букнала. Препоръки?
  • ако реша да ходя към Еверест - откъде да си взема гид - Катманду или Лукла? Ако го взема от Катманду кой се предполага да му плати самолетният билет?
  • Има ли смисъл да взимам местна СИМ карта, има ли обхват или WiFi-то в хижите ще е достатъчно?
  • Къпане - колко често и с каква температура на водата -_-

 

Засега толкова се сещам! Мерси предварително

Връзка към мнение

Здравей, мога да отговоря на последните 2 въпроса донякъде...

 

SIM картата има обхват обикновенно в големите градове - Катманду, Покхара... В Джомсом също имаше перфектен обхват, но пък в съседното селце Кагбени - йок! :)

 

Къпането... това нещо направо ме учуди страшно... Като бяхме в Катманду и Покхара трябваше да пускаме душа да тече по мин. 20 минути, за да може накрая да дойде топла ( не гореща ) вода.. А като бяхме в планината - веднага си потичаше горееееещата водица.. Нямам обяснение -_-

 

Имай предвид обаче, че в планината е студено, няма климатици в стаите и колкото е студено навън, толкова е студено и в стаята.

Това бе и причината да редуцираме нашия трек - постоянния студ ...

Редактирано от saved_
допълнение
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Мерси за отговора, мен къпането ме притесняваше. Не ми се иска пневмония от къпане със студена вода и не ми се носят мокри кърпички за забърсване за цели 2 седмици :)

 

Ясно че ще е студено, ще нося спален чувал и температурата се очаква да е до -10 минимум. Не би трябвало да толкова зле, аз и вкъщи спя без отопление. На теория така, ще видим и на практика :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Почти съм готова с плана, поне на теория.

 

Резервирала съм водач от тази компания:

https://www.3sistersadventuretrek.com/package/Nepal/trekking/holy-himalaya-abc

 

Планът е подобен на описаното, но мога да го променям ако реша и аз избирам къде да нощувам и тн. Водача просто ме следва и носи до 10тина кг

 

Цена:

- AUD 40 на ден ($25 USD + 13% VAT)

- AUD 62 за Анапурна пермит и ТИМС карта. Знам че мога да си ги извадя сама и ще ми излезе 10-тина долара по-евтино, но не ми се занимава

- AUD 242 за сафари в Читуан, 3 дни 2 нощи ол инклузив + транспорт Покраха-Читуан-Катманду. Отново знам че може и по-евтино ако се организирам на място, но ме мързи 😅

 

Мисля си да летя Катмаду-Покхара, хем не губя цял ден в път, хем ще мога да гледам планините отвисоко ако е хубаво времето

 

Стегнала съм по-голямата част от багажа, побира се в 45 литрова раница, даже спалният чувал е вътре.

 

От Непал ще купя имодиум, мокри кърпи, протеин барове, бисквити и подобни консумативи.

 

Вода - купих пречистващи таблетки + това чудо: https://www.anacondastores.com/camping-hiking/hydration/water-purification-storage/lifestraw-go-water-bottle-filter/BP90078218

За къпане взех такова за косата и сапун за тяло/пране: https://www.priceline.com.au/hair/hair-care/dry-shampoo-and-conditioner/hask-argan-oil-dry-shampoo-48-g

 

SIM карта ще взема местна, на Непал Телеком

 

Ходих до консулството да си извадя виза, излезе ми с около 20 долара по-скъпо но няма да чакам на опашки на място

 

Валута - ще нося 100-тина USD и останалото в AUD

 

Засега толкоз, ако се сетя още нещо ще допълвам

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Здравей, Анита. А направили си застраховка? Понеже и аз смятам да пътувам до Непал през април , та събирам инфо . Желая ти приятно пътуване и незабравими положителни емоции. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, anita82 каза:

Резервирала съм водач от тази компания:

https://www.3sistersadventuretrek.com/package/Nepal/trekking/holy-himalaya-abc

Супер. За тези, които не знаят, това е агенция, в която всички гидове и носачи са жени. Ние миналия месец се разминахме с една тяхна група - изглеждаха добре подготвени и нашият гид (мъж, шерпа от района на Еверест) се изказа много положително за тях. 

 

преди 10 часа, anita82 каза:

😅

Мисля си да летя Катмаду-Покхара, хем не губя цял ден в път, хем ще мога да гледам планините отвисоко ако е хубаво времето

Силно препоръчвам - спестяваш много време, и гледката е прекрасна. 

 

Идеално си подготвена, anita82, приятно изкарване! 🙂

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Застраховка -  и да и не 🙂 Ще ползвам застраховката на кредитната ми карта:

https://www.nab.com.au/personal/banking/credit-cards/manage-your-credit-card/credit-card-insurances

Писах им е-мейл да потвърдя че покрива евакуация, казаха да стига да не съм като част от  commercial expedition и да не ползвам катераческо оборудване

 

1 hour ago, MCC said:

това е агенция, в която всички гидове и носачи са жени

Не мисля, казаха ми 13кг лимит ако носача е мъж и 10кг ако е жена. Казах им че искам да се срещна с няколко, те казаха че ще опитат но не могат да гарантират че ще има повече от един. Не сме обсъждали полът на носача. Ще видим, аз нямам претенции

 

Мерси за пожаланията, ще пиша как се развива организацията!

Връзка към мнение

Здравей Анита,

Снощи долетях от Катманду. 

Нещо нахвърляно набързо. Според мен въпросът за водата и тн методи за пречистването и е излишно преекспониран. За 18дни си наливах вода от където ме съветваше гидът ми и местните. Абсолютно никакви проблеми.  Имах и таблетки хлорин диоксид, но не ги ползвах.

Аз бях по източната/северната част на Анапурните, по долината на Marsyangdi Nadi . Във всяко селце, махаличка можеше да се купят шоколади, бисквити, вода, сан материали и тн. Предполагам, че и по твоя трек, един от най-популярните, ще е подобно. Така че не се товари твърде в началото.  

За избраната от теб агенция съм чувал/чел само добри неща. 

На повечето места имаше проточни газови бойлерчета, но за сметка на това  тн бани  не предполагат да се поотпусне човек, студ си е отвсякъде. 

Ако си поискаш, винаги дават допълнителни завивки.

Аз наблягах на местната храна - дал бат, момо, цампа, местните видове хляб.

За Катманду-Покхара и аз мислех отначало за самолет, но ми се стори твърде "туристическо" и предпочетох тн микробуси. "Experience" си е отвсякъде 🙂, особено ако ти е първо ходене нататък.

Гледай в светлата/слънчева част на деня да стигнеш до следващото място, настаняване, баня и тн, че като се скрие Слънчо, особено по високата част на трека, настава кучешки студ.

СИМ карта можеш да си купиш още на летището. Ако прецениш, там можеш да си купиш и малко непалски рупии за началото.  Разликата в цената в сравнение с бюрата в Тамел беше символична. 

Като се срешнеш с гида или организатора на трека ти, уточни в началото всички детайли по цените и какво се включва. Ако се налага да ползвате общ транспорт(бус, джип, самолет) заедно с гида ти, може да се наложи ти да платиш транспорта му, освен ако не сте се договорили предварително, затова уточни. 

Гидът ти ще очаква в края на трека бакшиш от порядъка на 10-15% от възнаграждението му. 

Засега с най-добри пожелания!

Ако се сетя още нещо, ще споделя.

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Мерси много! Аз четох по разни английски форуми, но като цяло западняците са по-разглезени и се оплакват от тривиални неща и ми е трудно да разбера кое е истина и кое не. Въпрос на гледна точка де 🙂

 

Ще пътувам с микробус Покхара-Читуан-Катманду...мисля да си спестя третото изживяване от този вид и да летя

 

Какъв гид взе? Носач или гид? Как беше комуникацията, разказваше ли "неща от кухнята" или само типичните туристически беседи?

 

В Тамел много ли са нахални? Дърпаха ли те разни хора опитвайки се да ти продадат нещо или да те прецакат? Четох че в Катманду е ужас а Покхара е като рай (от тази гледна точка)

 

On 12/2/2018 at 10:51 PM, Светославов said:

Във всяко селце, махаличка можеше да се купят шоколади, бисквити, вода, сан материали и тн.

Супер, много полезно. Аз се чудих за магазини щом има храна, кухни и тн

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, срещах и широко скроени западняци. Но ми беше леко непонятно за другите, да биеш път до там и да си поръчваш бургер , пица и тн. 

Бях с гид, че съм свикнал сам да си нося кръста 🙂 и съм доволен от него, защото си говорихме много по "нетуристически " теми за Непал. 

За Тамел не бих казал, че са нахални. По-скоро добри търговци. Ако откажеш, не нахалстват. Пазарлъци, до към 20-ина % минават съвсем нормално. Но там е, както в някой форум прочетох и подкрепям - туристическото гето 🙂

Ако ти е интересно, помоли гидът ти да те поразведе извън него. 

Шал и/или от онези неща, дето се нахлузват през главата - почти задължително, че на места е доста прахоляк.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Прибрах се, оцелях! Даже се видяхме с @patilana и @Дани Магелани в Банкок🤩

 

Ще се опитам да опиша пътуването и каквото ми е направило впечатление, ако някой се интерестува от детайли да пита!

 

Език - като цяло се говори доста сносен английски, граматически правилен а не само поредица от думи. Някои говорят и мандарин, навсякъде имаше реклами на езикови курсове и обучение в чужбина

 

Стомашни проблеми - нямах, ако не се брои едно леко сутрешно което се оправи от 2 имодиума наведнъж и това беше. Накрая се отпуснах и ядох и стрийт фуд. Вода пих от чешмата с таблетка, не съм купувала или преварявала вода

 

Прах - много, особено в Катманду. Не съм ползвала маска или шал, косата се омазваше в деня на измиването. След 10 дни без да си мия косата на трека бях претръпнала и си ходех с кален панталон, прашни обувки и мръсна коса и се чувствах идеално 🤣

 

Катманду - абсолютно туристическо гето, но е много по-добре отколкото очаквах. Вървях сама от летището до Тамел и обратно, включително и по тъмно и  се чувствах спокойна. Никой не ми обръщаше внимание, даже и в места с предимно местно население. От магазините ме заговаряха само ако се загледам или попитам, в чейндж бюрата бяха абсолютно честни (без комисионни, премятане на пари и подобни). Аз бях стресирана от ужасното Бали и обменях по максимум $100 така че посетих доста обменни бюра - никакъв проблем

 

Покхара - Райско място, нещо като Непалският Queenstown. Правих параглайдинг, рафтинг, разходка с лодка по езерото и тн. Покрай езерото е много туристическо и наконтено, с кеф да се мотаеш. Ходих на масажи, пих 650мл бири по крайбрежни заведения - абе рай, особено след 10 дни трек! 😍

 

Читуан Сафари - Ужасно. Тези 2 нощувки ми се видяха цяла вечност. Ти си вързан в ризорт, няма нищо за правене, сервират ти гадна храна и те третират като олигофрен който трябва да се заведе някъде на "сафари трип" където да си изхарчи парите. Беше ми постоянно напомняно от мениджъра да давам бакшиш на работниците. Въпросните трипиве бяха:

- слонски трекинг - седиш в кошница докато водача налага слона по главата с дървена пръчка (ако слонът е късметлия) или с метално чудо със заострен връх с който му разкървави главата пред очите ми. Всичко това докато го псува и заплашва на непалски (беше ясно от интонацията). Идеята е слонът да се движи по определен начин, в определена посока или с определена бързина за да видя максимален брой животни, заради които да дам максимален бакшиш. Слонът беше наказан и за спиране по малка и голяма нужда, и за спиране за да хапне малко трева (почти в движение)

- разходка в джунглата - леко безмислено тъй като ако реално видиш рино е по-добре да бягаш и да се криеш, да не говорим за тигър. Природата беше доста постредствена, чухме едно рино и се скатахме зад едно дърво

- танци - беше ок, туристите можеше да се присъединят

- посещение на село - интересната част беше как се правят къщите - от слонска трева и някаква специална кал, имаха си и градинки с марихуана. Проблемът беше че реалната цел на посещението беше за да може жените да си направят великата "white savior" снимка с купчина бедни хлапета, които от своя страна бяха вече събрани и ни чакаха. После ни заведоха до магазин откъдето можеше да купим неща за децата. На мен специално ми беше показано бебе, ако случайно съм го пропуснала. Отказах да участвам в целият цирк, не ме натиснаха особено тъй като имаше достатъчно "white savior-и"....по-скоро бяха "Chinese savior" ама както и да е

- разходка с лодка - беше приятно, имаше крокодили които се припичаха, маймуни и много птици

 

Ако някой случайни държи да ходи на сафари - НЕ ходете тук:

https://islandjungleresort.com.np/activities

 

За трека в следващият пост!

  • Харесвам 12
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към мнение

Трека

 

Трека - направих го за 10 дни вместо 12, просто свърших по-бързо и след базовия лагер нямаше смисъл да отлагам понеже нямаше шанс да видя нещо което може да ме впечатли толкова. Снимки тук (няма нужда да имате Фейсбук): https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10213248343098444&type=1&l=d8f4bbcd80

 

Транспорт - летях Катманду до Покхара, после автобус Покхара-Читуан-Катманду. Бях чела какво ли не по форумите но нямах проблем с която и да е форма на транспорт. Самолета излетя навреме, даже ни дадоха ядки и вода за 25 минутния полет. Автобусите бяха туристически, напълно нормални и удобни, спираха за тоалетна и храна 1-2 пъти.

Транспорта от Покхара до началото и края на трека беше местен автобус (мой избор), иначе имах опции да наема такси или джип. Местният автобус беше ок, надявах се да видя кокошки и кози вътре за цвят но нямаше, даже правостоящи почти нямаше. Седнахме си на седалка с моята гидка и си подскачахме 2ч на отиване и 1ч на връщане. Платих около $4 за двете на отиване и $3 на връщане 🤑 Забавен момент беше когато от комбинацията завой/дупка една раница се изтъркули навън та един скочи в движение да я спасява, после се сетиха да затворят вратата?!

 

Гид - беше жена, официална титла trekkers assistant или guide trainee. Аз имах 40л раница, тя взе една 70л от тяхните, сложи моя багаж отдолу а нейния отгоре и всяка вечер вадеше нейния и ми даваше полупразната раница. Симпатично момиче на 26 г. с правилен английски. Не беше досадна и не говореше нон стоп, то като бъхтиш нагоре хич не ми беше за приказки. Като седнехме на обяд/вечеря си приказвахме доста. Интересен момент беше че тя се предполагаше да помага по хижите, да ми взима поръчката, да ми сервира и да ми води сметката. Питах я защо и каза че просто е така. Предполагам идеята е че така се освобождава персонала на хижата да ми сервира, а тя за помощта си получава безплатна храна


Хижи - всякакви варианти, в границите между барака и каменна къща. Колкото по-нагоре толкова по-солидни, качеството също зависеше и къде се намират и тн - някои села бяха по-големи и по-богати и си личеше и по къщите. Обикновенно бяха сама в стая двойка, само един път бях на спалня. Цените варираха между 250 и 500 рупии за нощувка ($4-7)

 

Храна - колкото по-нагоре толкова по-малък ставаше избора. Най-горе имаше избор от някоко вида нудълс, ориз, момо, пица, видове хляб, дал бат. Навсякъде имаше чай, кафе, мляко, бира и някакви местни спиртове които така и не пробвах. Гидката ми намекна че над 2500м не е желателно да пия, аз неохотно се съгласих. Бирата в бутилки също изчезна и се замени с кенчета

 

Височинна болест - не знам що е туй, но видях една жена с него и не изглеждаше забавно 😣

 

Туристи - всякакви имаше, по единични със/без гид, по двойки, групи и тн. На вечеря си говорих с какви ли не хора и националности, историите са им много интересни. Направи ми впечатление че повечето не работят в държавата откъдето са, включително немци и американци. Не знам дали вече такива хора са болшинство или просто Непал и трекинга събира по-авантюристичните типове. Имаше и деца, най-малкото ми изглеждаше на 10тина. Говорих си със семейство американци с 16 годишна дъщеря които са живели в Африка, Китай и сега са в Тайланд. Русата щерка говори перфектен Мандарин и се чуди към коя държава да поеме като й дойде време за колеж. Много ме изкефиха

 

Ходене - между 5 и 7 часа на ден, на 2 пъти решавах че имам енергия така че продължаваме нагоре. Затова съкратих 2 дни от програмата, но пък спечелих 2 дни със спа, рафтинг и параглайдинг😆

 

Утре ще го дописвам ако се сетя нещо. На въпроси отговарям (почти) всякакви!

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Може ли да напишеш  маршрута на трека. Това смятам, че е доста важно. Както и дали през декември времето е подходящо за трекове около Анапурна. Моята информация е за пролет или есен, но не и за декември...

Връзка към мнение

Ето маршрута който реално изпълних. Оригиналния беше по-лек и с 2 дни по-дълъг:

 

start finish comment
Pokhara Hile drive to Nayapul
Hile Ghorepani  ascent Poon Hill
Ghorepani  Tadapani  
Tadapani Sinua  
Sinua Dovan  
Dovan Deurali   
Deurali  Annapurna Base Camp via MBC
Annapurna Base Camp Bamboo   
Bamboo  Landruk  
Landruk Pokhara via Australian Camp. drive to Pokhara

 

Карта тук:

image.png.b3ea2ad6db4f89b78fa1ace63262e957.png

 

Декември беше идеално, не валя нито ден и всеки ден беше слънчево и без облаци. Няколко следобеда видях облаци, но вече бяхме в хижата и нямаше значение така или иначе. Температурите бяха такива че през деня докато вървяхме нагоре и ме напичаше бях по тениска или блуза и на няколко пъти ми се искаше да се съблека по потник и шорти (каквито нямах). След залез слънце нещата се променяха, мисля че температурата се движеше между -5 и 5 в зависимост къде сме. Най-студеното по прогноза в базов лагер беше -12 но през нощта.

 

В някои от хижите има огън в трапезарията и всички висят там докато стане време за лягане, после се мяташ под юргана и заспиваш.

 

В така наречения добър сезон ми казаха че има тълпи, може да спиш на пода или просто да ти кажат че няма места и да ходиш да си търсиш в друго село на 1-2ч ходене

 

Зимата има опасност от лавини, в останалото време - от landslide (лавина от кал). Сеса смятам да ходя на Еверест и си мисля пак за Декември

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

@anita82, имам няколко въпроса към теб или към другите, разбира се, които са запознати:

- ти самичка ли беше с водачката?

- добрият сезон е около април - май, нали? Дали тогава е много студено? Гледах времето, но не мога да преценя как би било в самите места за нощувка; 

- гледам, че 3sistersadventuretrekking имат календар на трековете. Това означава ли, че се съобразяваш с този календар или може да се включиш в какъвто трек искаш, когато искаш? 

- нещо не мога да им намеря цените на тези дами;

- аз гледам трекове около Еверест, но търся такива за начинаещи и да са съвсем леки 🙂 Ако някой желае да се включи - добре е дошъл. Или пък, ако някой може да препоръча нещо ще е супер. 

  • Браво 1
Връзка към мнение

Април-Май не е студено, даже Май може да е жега (особено в града) и да вали. 

На другите въпроси не мога да отговоря, тъй като съм правила само трек в района на Гандрук (Ghandruk), който беше кратък (4 дни) и лесен 🙂

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.