Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Словения


Препоръчани мнения

преди 19 минути , rainbou1 каза:

Някой да е ползвал градски транспорт в Любляна?

Надлъж и шир. Какво те интересува? Най-лесно и евтино сe пътува с карта "Urbana". Купуваш, пълниш с кредит и пътуваш.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Meidj каза:

Надлъж и шир. Какво те интересува? Най-лесно и евтино сe пътува с карта "Urbana". Купуваш, пълниш с кредит и пътуваш.

 

Ами всичко ме интересува - аз в четвъртък летя за там, видях, че има автобус до града, но оттам нататък трябва някак да стигна до хотела, а съм скептичен по отношение на таксита в град, в който отивам за първи път.

Та откъде се взима въпросната карта "Urbana" и къде се пълни?

Връзка към мнение
преди 29 минути , rainbou1 каза:

Ами всичко ме интересува - аз в четвъртък летя за там, видях, че има автобус до града, но оттам нататък трябва някак да стигна до хотела, а съм скептичен по отношение на таксита в град, в който отивам за първи път.

Та откъде се взима въпросната карта "Urbana" и къде се пълни?

 

Аз съм купувал и пълнил от касата на автогарата, но доколкото чета, може да се купи и пълни от автомати. Повече информация: http://www.lpp.si/enotna-mestna-kartica-urbana/prodaja-polnjenje-kartic  (на словенски, ама гугълчето ще помогне).

 

Не ти трябват таксита, транспортът си е супер уреден. Почти всички линии се кръстосват на една обособена улица в центъра (Slovenska cesta), на около десетина минути пеш от автогарата, по посока на стария град. Малко ми беше шантаво първия път, ама се свиква.

 

Цени на билетите: http://www.lpp.si/sites/www.jhl.si/files/lpp_si/stran/datoteke/price_list_for_tickets_for_roundtrip_with_street_train_urban_2.10.2017.pdf

 

Карта на зоните: http://www.lpp.si/sites/www.jhl.si/files/dokumenti/shema_obmocij_november_2017_poenoten_placilni_sistem_v_vseh_obmocij_sple_0.pdf

 

Карта на автобусната мрежа: http://www.lpp.si/sites/www.jhl.si/files/dokumenti/map_of_daily_city_public_transport_and_integrated_bus_lines_september_2018_0.pdf

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Включвам се и аз в темата, избистряйки Словенската част на мини екскурзията, която  организирам.Не знам какво съм гледала, но  местоположението  на апартамента, който  резервирах не е толкова близо  до центъра, колкото си мислех.Условията като цена и паркомясто ме устройват, така че няма да търся други опции.Сега остава чуденето за придвижване до основните забележителности.За Любляна имаме един цял ден.Мястото за настаняване е в западната част на града- в близост до парк Тиволи и зоопарка.Приемам съвети

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

А дали някой знае езерото Блед през зимата замръзва ли? На Нова Година ще съм в Любляна и ми се иска да знам дали изобщо си заслужава да се види!

Връзка към мнение
преди 46 минути , muchachote каза:

А дали някой знае езерото Блед през зимата замръзва ли? На Нова Година ще съм в Любляна и ми се иска да знам дали изобщо си заслужава да се види!

Ако му е много студено - може 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Винаги ми е весело като намеря своя петгодишна тема за място, на което все още не съм била 🙃 

 

Понеже ще отидем в края на юни и явно ще пропуснем поляните с диви нарциси в Голица, си оставям линк с идеята за следващо посещение на страната: 

 

https://travelslovenia.org/photos-daffodils-golica/

 

https://www.exploringslovenia.com/blog/2017/05/31/this-hike-will-blow-your-mind-golica-and-endless-fields-of-daffodils/

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

Ето малко снимки в тази тема. От декември 2022 г. са. 

Любляна

20221224_172107.jpg.b0e0de4027e7fbc22170c7209e026a92.jpg

 

20221225_105452.jpg.d7175a71e15be4f4404e76b2b2b990a9.jpg

 

20221225_105459.jpg.f776c5909a276fa74e919d2911e6d993.jpg

 

20221225_111851.jpg.10441ad982c9fb891c17008c1124ba9a.jpg

 

20221225_112119.jpg.d3b0d9eb006cd452acab7df5ddc45c94.jpg

 

20221225_112630.jpg.f47c106253c134078bc820e2d802472c.jpg

 

20221225_112734.jpg.bf8bdab6b58cabccf9547a0579a1deb6.jpg

 

20221225_112800.jpg.8db252ee7303098bca5a24b1eb2343f3.jpg

 

20221225_131521.jpg.21e16a7a0536f649d42a11e90ae9418c.jpg

 

20221225_132742.jpg.e94efd6dbbb9621dcfe7fd1fd651d199.jpg

 

20221225_140728.jpg.10f897c5038336a83a5a8b6b45fca869.jpg

 

20221225_141733.jpg.f49bc177b969e610cc17958c407d1fc5.jpg

 

Езеро Блед

 

20221226_084453.jpg.9ce8e265f9b01b23b88c15d8f07648f0.jpg

 

20221226_091931.jpg.ed50fd2c37bebfd8718e106fdf637dac.jpg

 

20221226_091955.jpg.5015b8d4708d0b34de5a4c64afe98f1a.jpg

 

20221226_092300.jpg.82e2e33a2fceebf967dce7b2454fdf0b.jpg

 

20221226_101752.jpg.d2b60c3459700289b2b5f528e0e7932e.jpg

 

20221226_103504.jpg.0b7d326cdfc77f220ed728620c34f8a2.jpg

 

20221226_111407.jpg.d14c301d22595d13ab20dab2773efe6e.jpg

 

Пещерата Постойна

 

20221226_155141.jpg.2254b2e47d6dd59d52505cf75b29200d.jpg

 

20221226_161528.jpg.40b2fd4b63dfd4f923174e2e7ffdf7e6.jpg

 

20221226_162540.jpg.08793c86c2a45a325b468a46f8fe011f.jpg

 

Пиран

 

20221228_095121.jpg.d7c993797b136aa09264c576310e0664.jpg

 

20221228_095519.jpg.9206cf1f66afebeb3abab7bf1e2ecec8.jpg

 

20221228_101533.jpg.0df07509756b8b4875e8d263cc87c42d.jpg

 

Снимките са правени с телефон и не притендират да са с високо качество. 🙂 

 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Ето малко снимки в тази тема. От декември 2022 г. са. 

Любляна

Езеро Блед

Пещерата Постойна

Пиран

Снимките са правени с телефон и не притендират да са с високо качество. 🙂 

Почвам да мисля, кое не ми е наред на мене? 😄 За цяла тема от не знам си колко страници, дето съм писал и възхвалявал Словения, не съм бил в нито едно от споменатите от тебе 4 места, а тогава нямах и абсолютно никакво желание да ги посетя... Май и на мене ми е време да отида пак 😉 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
В момента, master_of_germs каза:

Почвам да мисля, кое не ми е наред на мене? 😄 За цяла тема от не знам си колко страници, дето съм писал и възхвалявал Словения, не съм бил в нито едно от споменатите от тебе 4 места, а тогава нямах и абсолютно никакво желание да ги посетя... Май и на мене ми е време да отида пак 😉 

Отивай за нарциси, пък ние ще видим Любляна, Блед и може би даже Пиран 😄 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

и може би даже Пиран

Пиран е красив и си заслужава. Може и Изола да видите. А като сте там, Хърватска Истрия е също красива и на мен много ми прилича на Тоскана.

Преди 1 час, master_of_germs каза:

Почвам да мисля, кое не ми е наред на мене? 😄 За цяла тема от не знам си колко страници, дето съм писал и възхвалявал Словения, не съм бил в нито едно от споменатите от тебе 4 места, а тогава нямах и абсолютно никакво желание да ги посетя... Май и на мене ми е време да отида пак 😉 

Човек винаги може да пропусне най-важните места 😋

  • Харесвам 2
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 6 минути , Pantelej Putnik каза:

Пиран е красив и си заслужава. Може и Изола да видите. А като сте там, Хърватска Истрия е също красива и на мен много ми прилича на Тоскана.

Човек винаги може да пропусне най-важните места 😋

Не бива да се разпиляваме твърде много, тръгнали сме към Доломитите. Но още не съм сигурна дали връщането да не е тотално различно от останалите 7 дни и да имаме 2 дни за крайбрежието. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, master_of_germs каза:

Май и на мене ми е време да отида пак

Иди в първата половина на юни, когато цяла Любляна ухае на липи, а ливадите около езерото Блед и Бохинското езеро са "райски". Отделно, ще се отядеш на пастърва  🙂
Словения е прекрасна!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, Lindt каза:

Отивай за нарциси, пък ние ще видим Любляна, Блед и може би даже Пиран 😄 

Принципно минзухарите на Велика планина са ми по-голям мерак, но, да, и нарцисите на Голица са ми в плановете. Ама айде, тая година кайри, пък нарцисите - друг път. 😉 

А ако искате да икономисате от една словенска винетка на връщане, знаеш как след Триест да я избегнеш и да продължите в Хърватия. Истрия не е лоша идея. Не съм бил, но имам желание. Не че я препоръчвам пред Словения, но точно с оглед на това пътуването да е по-разнообразно след Доломитите, аз бих се врътнал два дни крайморско. 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, iaia_mama каза:

Словения е прекрасна!

И аз съм на това мнение!

На мен ми е любима.Обичам я.Мъничка,чиста,спретната и изключително подредена.Още от дете много я харесвам.Тогава беше част от СФРЮ.И горещо препоръчвам sLOVEnia!

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Върнахме се онзи ден след седмица в Словения.

Маршарут-  София-Загреб- Блед - Кобарид - Пиран- Любляна- Белград-София.

 

Прекрасна е, предполагам че май или юни месец ще е още по-хубаво!

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

Посетихме Шкоцянска яма преди десетина дни. На входа на всички посетители изрично ни казаха, че в пещерата не се разрешава снимането и има камери, които следят за спазване на забраната.

Въпреки това имаше посетител, който беше в края на групата и си позволяваше да снима. На изхода не разбрах да са му направили забележка за това.

Пещерата е чудесна, дори и да нямаш снимков материал от там, самото изживяване си заслужава посещението ѝ.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

В Шкоцян наистина ли не може да се снима? @master_of_germs, вие когато бяхте в пещерите, забранено ли беше? 

Да в голямата пещера (маршрут А) е забранено. Ама аз с тогавашния си телефон (Ленчето) хич и не бих помислил да правя снимки в пещера. Пък и бях толкова впечатлен, че и не ми е хрумвало да вадя телефон. Вече при изхода на пещерата може. По другия маршрут също няма проблеми със снимките.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

След дълго чудене къде да го бъде това лято, реших, че предвид ограничената отпуска и скъпите билети, тази година ще разнообразим и пътуването ще е с кола. Имам 7 дни и реших, че най-добрият вариант е да посетим Словения. Доста теми има във форума, прочетох ги и направих следния план:

 

Ден 1 (вторник) 

След работа потегляне 

Спане в мотел в района на Белград  

Шофиране около 5 часа (420 км) 

 

Ден 2 (сряда) 

Пътуване до Любляна (около 510 км, шофиране 5:30 часа) 

Следобеда разглеждане на Любляна 

 

Ден 3 (четвъртък) 

Отпътуване от Любляна (75 км, около 1 час) 

Savica Waterfall 

Lake Bohinj 

Vintgar Gorge 

Bled Lake 

Спане на къмпинг в района на езерото Блед 

 

Ден 4 (петък) 

Pericnik Waterfall 

Jasna Lake 

Vršič Pass 

Евентуално някакъв хайк в района 

Спане на къмпинг в района на Bovec (общо за деня 84 км, 1:50 час шофиране) 

 

Ден 5 (събота) 

Boka Waterfall 

Tolmin Gorge 

Спане на къмпинг в района на Skocjan Caves (общо за деня 130 км, 2 часа шофиране) 

 

Ден 6 (неделя) 

Сутринта рано посещение на Skocjan Caves 

Predjama Castle 

Пътуване до Загреб 

Нощувка Загреб (212 км, 2:30 часа шофиране) 

 

Ден 7 (понеделник) 

Сутринта разглеждане на Загреб, пътуване до София (780 км, 8:30 часа) 

 

Пътуването трябва да се осъществи в началото на август. Как ви се струва планът, изпускам ли нещо? Иска ми се да не е само препускане и затова, ако смятате, че дните ни ще минават само в път, съм склонен да идем някъде по-наблизо на Балканите (Сърбия, Босна и Херцеговина). Надявам се, че по половин ден е достатъчен за Любляна и Загреб. Ще се радвам на всякакви препоръки. Поздрави!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Привет, планът е чудесен, но имай предвид, че началото на август е страшен ужас по тези граници. Миналото лято пътувах на 31.07 от Австрия за България с автобус през Словения, Хърватия и Сърбия, като на границата между Хърватия и Сърбия чакахме 7 часа, а на нашата граница 5 часа през нощта. Разбира се, за коли може да е по-различни и да се минава бързо. Пътувахме 25 часа и пристигнахме на първи август в България. Вече няма граница между Словения и Хърватия, което е хубаво, защото там също ставаха опашки. Не казвам да отложиш пътуването, но аз бих пътувал през странични гранични пунктове като например Бачка Паланка - Илок, минава се през мост, после караш през Вуковар (препоръчвам да се спре, интересно е) и Винковци до Даково/Джаково и се качваш на магистралата за Загреб и Словения. Друг вариант е и Шид - Товарник, но не съм минавал, голямото чакане е на Батровци - Липовац. Калотина на отиване е неизбежна, но зависи и кои дни на август ще пътуваш. 
За Загреб имай предвид, че повечето забележителности са опаковани, за да не се разочароваш, иначе градът е много хубав. Любляна е чудесна и се разглежда бързо. Не видях Пиран, а той е много близо до Шкоцян, заслужава си и ще ти хареса след природата. Около Блед бих спрял в Radovljica за бързо, много приятно градче, Шкофя Лока до Любляна също си заслужава. За планините не съм експерт, другите да се изкажат, но не видях резервата Зеленци, който много си заслужава, а е наблизо. Ново Место също си струва напът за Загреб, малко прилича на Марибор, който ви е далеч. 
Ако трябва да сменяш Словения, която в страхотна, с нещо по-близко, нека бъде Босна и Херцеговина с бързо отскачане до Хърватия - от Белград пътуваш през Хърватия за Баня Лука, след това Яйце, Травник, Сараево, Мостар, Благай, Почитель, Кравице, нощувка в Неум и след това може да отидеш до Стон и остров Корчула в Хърватия, като накрая се спуснеш до Дубровник и Цавтат, нощуваш в Требинье и се прибереш през Фоча и Вишеград за София. Идеален маршрут за седмица 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Kristian Desev каза:

Привет, планът е чудесен, но имай предвид, че началото на август е страшен ужас по тези граници. Миналото лято пътувах на 31.07 от Австрия за България с автобус през Словения, Хърватия и Сърбия, като на границата между Хърватия и Сърбия чакахме 7 часа, а на нашата граница 5 часа през нощта. Разбира се, за коли може да е по-различни и да се минава бързо. Пътувахме 25 часа и пристигнахме на първи август в България. Вече няма граница между Словения и Хърватия, което е хубаво, защото там също ставаха опашки. Не казвам да отложиш пътуването, но аз бих пътувал през странични гранични пунктове като например Бачка Паланка - Илок, минава се през мост, после караш през Вуковар (препоръчвам да се спре, интересно е) и Винковци до Даково/Джаково и се качваш на магистралата за Загреб и Словения. Друг вариант е и Шид - Товарник, но не съм минавал, голямото чакане е на Батровци - Липовац. Калотина на отиване е неизбежна, но зависи и кои дни на август ще пътуваш. 
За Загреб имай предвид, че повечето забележителности са опаковани, за да не се разочароваш, иначе градът е много хубав. Любляна е чудесна и се разглежда бързо. Не видях Пиран, а той е много близо до Шкоцян, заслужава си и ще ти хареса след природата. Около Блед бих спрял в Radovljica за бързо, много приятно градче, Шкофя Лока до Любляна също си заслужава. За планините не съм експерт, другите да се изкажат, но не видях резервата Зеленци, който много си заслужава, а е наблизо. Ново Место също си струва напът за Загреб, малко прилича на Марибор, който ви е далеч. 
Ако трябва да сменяш Словения, която в страхотна, с нещо по-близко, нека бъде Босна и Херцеговина с бързо отскачане до Хърватия - от Белград пътуваш през Хърватия за Баня Лука, след това Яйце, Травник, Сараево, Мостар, Благай, Почитель, Кравице, нощувка в Неум и след това може да отидеш до Стон и остров Корчула в Хърватия, като накрая се спуснеш до Дубровник и Цавтат, нощуваш в Требинье и се прибереш през Фоча и Вишеград за София. Идеален маршрут за седмица 

Здрасти, в Хърватия на юг от Плитвичките езера сме обиколили всичко по-интересно и не ни привлича. Да, предполагам, че ще се чака доста, но както ти казваш, между Сърбия и Хърватия има доста гранични пунктове, Шид-Товарник изглежда близо до магистралата и мисля, че ще ни спести доста време, а откакто Хърватия е в Шенген, това още повече олеснява нещата. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В делнични дни не мисля, че ще се чака повече от час-два на граница.

Планът е идеален.

Загреб и Любляна при желание можеш да ги пропуснеш, ако времето е хубаво. Или поне изобщо не е необходимо нощувките да са там.

Между Хърватия и Словения минаването на граница и преди никога не е било проблемно. На пет минути встрани от магистралния ГКПП има друг (но не му помня името), на който никога нямаше опашки.

 

Минавали сме през Шид-Товарник. Пести време.

 

Не върви да отидете до Перичник, а да не продължите още малко до хижа Аляжев дом за да видите северната триглавска стена в цялата й прелест.

Зеленци с изворите на Сава е едно от най-красивите места, които съм виждал. И никъде другаде не съм виждал толкова наситен тюркоазен цвят (да ме прощават тези, които събират по средиземноморието "тюркоаз в буркани за зимата").

Щом планираш нощувка в Бовец (което адмирирам) предлагам да пропуснеш Вршич и ден 4 да го преработиш така: 

Перичник+Аляжев дом

Ясна

Зеленци

Лаги ди Фузине

Лаго дел Предил

Прохода Предил

Мангартско седло

Изкачване на Мангарт (изглежда страховито, но всъщност е доста лесно)

Нощувка в Бовец

 

Ден 5

Личното ми мнение е, че Толминското ждрело е пропускваемо, особено ако вече си видял Винтгар. Различни са, де.

Но може в ден 5 да обиколите долините Соча и Трента, а дори и Задньица.

Бока изобщо няма да ви отнеме време, може да добавите водопадите Вирье и/или Козяк

 

В твоя вариант ден 5 стои просто празен...ако пък държиш в ден 4 да минете през Вршич, то в ден 5 може да пробвате Мангарт.

Тагвам @mary_shery да ти даде идеи, понеже тя е правила и други преходи в района на Бовец.

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , master_of_germs каза:

Но може в ден 5 да обиколите долините Соча и Трента, а дори и Задньица.

Дааа! Това е мноого добра идея, особено, ако имат късмет с времето, удоволствието ще е на макс 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако искате лек преход от прохода Вршич може да отидете до Postarski dom, преходът е кратък, но много живописен, ще видите и каменната девойка. 🙂 От Бовец също водопада Virje е лека разходка, езерцето под водопада е с много красив изумруден цвят и когато аз ходих в късния следобед нямаше никакви хора. От Бовец връх Svinjak е много панорамен, но там преходът е труден, с около 1200 в денивелация, без никаква вода и си иска доста време, не виждам къде да го включите. Мангарт ми се струва по-възможен, за около 3 часа можете да го направите в 2 посоки по т.нар “италианска пътека”.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.