Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Словения


Препоръчани мнения

С изненада забелязвам, че първете две страници при търсене на Словения са заети от някакви липсващи самолетни и автобусни връзки от София до Любляна или планове да се отметне на път за Италия, без разкази. Отварям си azair.eu и ме обливат вълни на съчувствие към словенците - през юли под 50 евро са им полетите до Лондон и Брюксел. Други дестинации липсват. 

Определено имам нужда от по-изчерпателна, подредена и интересна информация за Словения. А и е неделя, явно ми е ден за пускане на нова тема :)

 

Те с винетка ли са или с пътни такси? Има ли удобни влакове/автобуси от Италия? Как се движат цените? А от някоя друга съседна държава? 

Има ли големи тълпи през лятото по основните им забележителности? Хубави ли са пещерите им? Високи ли са входните такси? Случвало ли ви се е нещо интересно в тази страна? Да отделяме ли време за Любляна или да отскочим от Италия само за Блед, Триглав и Простойна? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При словенец отищъл чужденец и му казал, че иска да го разведе из забележителностите. И словенецът го питал: "А следобед какво ще правим?" Това го казаха домакините на една среща.

Сега по-сериозно: Блед и Триглав за вас. Аз харесах и град Пиран на крайбрежието, бил е италиански.

Постойна спокойно може да я пропуснете, ако не пътувате в тази посока. /Тук може би има и други мнения, но аз познавам пътуващите./

Комбинирайте с Хърватска или с Италия. В Истрия и в Доломитите били ли сте?

Има седмична винетка. Ние сме пътували само с кола от България.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , lesy каза:

При словенец отищъл чужденец и му казал, че иска да го разведе из забележителностите. И словенецът го питал: "А следобед какво ще правим?" Това го казаха домакините на една среща.

Сега по-сериозно: Блед и Триглав за вас. Аз харесах и град Пиран на крайбрежието, бил е италиански.

Постойна спокойно може да я пропуснете, ако не пътувате в тази посока. /Тук може би има и други мнения, но аз познавам пътуващите./

Комбинирайте с Хърватска или с Италия. В Истрия и в Доломитите били ли сте?

Има седмична винетка. Ние сме пътували само с кола от България.

Никъде не сме били :) 

Аз си мислех за едно дълго пътуване през Босна, Северна Хърватия и Словения, но се отложи за друго лято, в това няма с кого. Може и да се намери, ама дотогава ще съм направила друг разчет за периода.

Сега сестра ми твърди, че щом е единствената небременна наоколо и иска да пътува с мен, трябва да се съглася и да избера място със слънчеви лъчи в средата на юли. Сега умуваме вариант да съчетаем Доломити с още нещо, но въобще не знам откъде да почна с комбинирането на полети от Англия и България в този период, наемане на кола в Италия и набелязване на цели. Те спътниците ни няма да дойдат за 9 дни, а и не са много по планините. Така че с тях трябва да обикаляме някакви езерца, селца и паланки, може би пещери, а после да си поостанем, да направим няколко прехода и да се приберем примерно през Тревизо или знам ли от къде. 

Та ако ходим в Доломитите, заради което ще тръгнем всъщност, не знам дали ще е много интересно да качваме и Триглав. По-скоро може би крайбрежието, за да подушим море и затова гледам и пещерите, те са в този район. Ние харесваме пещери, но не сме посещавали много. Май най-много ми е харесала Алистрати, но беше отдавна и не помня много:) 

  • Харесвам 2
  • Браво 3
Връзка към мнение

Най-общо казано цените в Словения са като българските, но в евро.

Най-евтино съм стигал по следния начин: София-Тревизо (самолет) + Тревизо-Местре (влак) + Местре-Любляна (автобус)

Туристи има, главно на туристическите места (Любляна, Постойна и Блед), но не са чак такива дразнещи тълпи като на други места из Европа.

Цялата страна е забележителност със зеленината и природата си.

При последното ми посещение в Любляна попаднах на една изложба в парка със снимки от Бохинския край, влюбих се от пръв поглед и си го заплюх за следващия път :) 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 часа, lesy каза:

При словенец отищъл чужденец и му казал, че иска да го разведе из забележителностите. И словенецът го питал: "А следобед какво ще правим?" Това го казаха домакините на една среща.

Сега по-сериозно: Блед и Триглав за вас. Аз харесах и град Пиран на крайбрежието, бил е италиански.

Постойна спокойно може да я пропуснете, ако не пътувате в тази посока. /Тук може би има и други мнения, но аз познавам пътуващите./

Комбинирайте с Хърватска или с Италия. В Истрия и в Доломитите били ли сте?

Има седмична винетка. Ние сме пътували само с кола от България.

Според мен пещерата Постойна в никакъв случай не е за изпускане :) Освен това препоръчвам Порторож,Пиран,Копер и Изола-очарователни градчета.Както и конефермата Липица. Шкоцянските пещери се намират в Югозападна Словения и се смятат за едни от най-красивите пещери в целия свят.В тази изключителна варовикова галерия има подземни галерии с дължина над 200м, много водопади,някои с дължина над 100м и една от най-големите подземни шахти.Известно е,че около пещерите е имало живот още преди няколко хиляди години, а до днес мястото си остава освен обект за изследвания на карстови явления.В ЮНЕСКО природната забележителност влиза през 1986г. Не съм ги посещавала,много бих искала.Въобще Словения я искам всяка година :)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не мога да кажа. че съм голям специалист по Словения, но все пак да кажа, че за мен тя е една уредена и спокойна страна.

Преди може би четири-пет години ходихме с кола до Тоскана и останахме 3 дни в Любляна и околностите й. Самата Любляна ми се видя изключително спокоен град, без задръствания, нервни хора и напрежение. Вярно, че не е толкова многобройна, но все пак е столица.

Както казах, след това бяхме в Тоскана и обикаляхме 7-8 дни по големи и малки градове, че даже бих казала и по паланки, а на връщане видяхме и Плитвичките езера.

Казвам всичко това, защото, когато се върнахме, попитаха малката ми дъщеря /по това време около 10-годишна/ какво най-много й е харесало в Италия и тя отговори: Постойна и Плитвичките езера.

Ирония, но зад нея се крие доста истина. Та всичко това беше, за да кажа, че според мен Постойна хич не е за изпускане.

Виж, замъкът Предяма не успя много да ме впечатли.

И там нямаше огромни тълпи туристи.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

@Lindt, казвай направо за кога я мислиш, че ако знаеш колко хора сме се наточили на Словения. Това за Словения и за свободния следобед от забележителности беше прекалено грубо, за да бъде каква да е шега. Едва ли има друга държава в Европа (освен Черна Гора) която да предложи толкова много на магеланеца спрямо толкова малка площ. Единственото, което спокойно може да пропуснете в Словения, това е крайбрежието. Не че не си струва, но море в Словения ми се струва грехота при тия планини.

При Хърватия от едната страна и Италия от другата, аз не бих обърнал внимание на словенското море, ако мога да запълня програмата с нещо друго. А то може да се запълни, и още как.

За подробна информация се обръщайте към @mary_shery, чийто пътепис така и си остана в съвсем начална фаза. Но поне два часа от днешния ни преход през земенския пролом бяха посветени изцяло на разговори за Словения.

Само за бърза сверка: Винтгар, Логарската долина, долината Задньица, Бовец, Мангарт, прохода Вършич, Шкоцянските пещери, Бохиньското езеро, плеяда от от най-красивите водопади в Европа и това без дори да отварям дума за качване на Триглав и на Гринтовец... а аз ще отворя, хич не се и съмнявайте ;)

Но съвсем сериозно, търсим си компания за през лятото. Двама души, ако единият шофира. Или, ако съберем повече, да се организираме с шофьора на микробуса, който ни возеше сега в Косово. Той хем познава прекрасно маршрута, хем се е и качвал на споменатите върхове.

Само желаещи да има :)

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 45 минути , pamela каза:

когато се върнахме, попитаха малката ми дъщеря /по това време около 10-годишна/ какво най-много й е харесало в Италия и тя отговори: Постойна и Плитвичките езера.

Хахахаха, това ми хареса! :))) Много истина има в тези думи!

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

;)

Но съвсем сериозно, търсим си компания за през лятото. Двама души, ако единият шофира. Или, ако съберем повече, да се организираме с шофьора на микробуса, който ни возеше сега в Косово. Той хем познава прекрасно маршрута, хем се е и качвал на споменатите върхове.

Само желаещи да има :)

 

Съвсем сериозно, пиша се като куфар за тази крайно ценителска дестинация! Само дано се нацелкат свободните дати, че това лято ми се очертава като доста натоварено.

Връзка към мнение

@Lindt, прочетох само първия пост и не видях идеята за Доломитите. Но и за там се прокрадна идея по време на Косовския тур, за комби Доломити+Словения.

А откак фликсбус пуснаха бомбата с автобусите от София, обмисляме и план София-Будапеща и после Будапеща-Любляна. Само дето трябва да се остане цял ден в Будапеща, защото разписанията на евтините автобуси не се засичат добре. Ама пък ден в Будапеща винаги е добра оферта. Излиза много по-евтино от това да се тръгне с Флоренциябус от София до Загреб и оттам рейс за Любляна. 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Млади сте ( и много симпатични). Словения е на такова място , че сигурно ще минете стотици и хиляди пъти от там. С винетка е. Седмична 15 месечна 30. Топ забележителност е Блед. Езерото замъка над него и църквичката по средата създават неповторима атмосфера. Нарочно не качвам снимки че да не я развалям. Когато можем винаги нощуваме поне вечер там. Останалите изброени забележителности така или иначе ще ги видите както и доста още. Любляна също е много приятен град. Постойна е много комерсиална и може да си я оставите за после. Морето също.

В сезона навсякъде  е голяма лудница и всичко е заето почти 100 %. Май повече са чужденци. Езерата си ги ползват за плажове.  Къпеш се, а между краката ти надничат любопитни пъстърви :).

 Въобще със Словения няма за къде да се бърза. Бавно с повече хапване пийване и въобще тези 3 неща :).

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

@ivooo, имаме време, но не шофираме, не караме ски и не сме много екстровертни. Та Словения трудно ни се пада по път. Не съм плувала с пъстърви досега :) 

 

@master_of_germs, датите ни са около 13-22 юли. Аз обичам при необходимост от повече от 2 дни отпуск, да правя цяла седмица с прилежащи уикенди, а ще остарявам в сряда тази година. Затова и малката си предвижда тогава отпуск, защото знае, че някъде ще отидем и иска да й организирам аз отпуска. Ходеше ми се из Балканите, рекички, долини, езера. Умирам за тези цветове на водата. Но ние не сме шофьори. 

Ходили сме с автобус до Будапеща в началото на мечтите си да пътуваме. Това да минавам граници с ЕС с обществен транспорт отказвам да си го причиня отново. Особено по време на летните нашествия. Иначе ден в града не го броя за излишен.

Плитвичките езера ги разглеждахме наводнени и полуотворени навремето и Кръка остана равна по красота в съзнанието ми. Тогава решихме, че ще правим Босна, Северна Хърватия и Словения следващия път и така си минаха 3 години. Та си седи като желана опция. Черна гора също я гледах преди месец, харесах си някакви църквички на островчета и епични гледки, но си я предвиждам с Албания някой ден. 

Доломитите, както и летни Алпи неясно къде точно, са в на Жижо задължителния списък, щом се дърпам за втори рожден ден в Грузия. Та ще въртя забележителности и дни в тази част на Европа около тях, докато не го измисля. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

датите ни са около 13-22 юли.

Уф, световното свършва на 15-ти юли :( Иначе и ние точно така мислим седмица с два уикенда (или, както се вика в казармата - "петичка с гарнизони отпред и отзад")... Даже мисля, че и това е твърде малко време. Мене дори возенето в кола/автобус ме изтощава повече, отколкото целодневните преходи. Но най-вероятно и моят отпуск ще почне оттогава, а мачът все ще се намери някое кръчме да се изгледа. Иначе ние чакаме и още една другарка да ни се включи в групата, но тя живее в Германия и ще търси начин оттам да се придвижи направо към Словения, без да се прибира в БГ.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Иван Попов

И аз съм  за това, което ти казват другите, но където и да отидеш в Словения, винаги е прекрасно място.

Но, в действителност не са за изпускане пещерата и  езерата ( и Блед)! Ние бяхме през август миналата година и си имаше доста опашки, затова е важно  и времето когато ще се пътува. И Любляна и Загреб много ни харесаха:dancing: пак ще се ходи.:)

Замъкът и на Нас не ни учуди....

Но^_^ поне сувенирни си купихме.:)

А относно крайбрежието нищо не мога да кажа, не стигнахме до там. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Крайбрежието на Словения различно ли е от частта около Пула? Като архитектура, ритъм, храна? 

Аз си ги представям подобни, не че съм била. Най-северната ни точка беше Задар, но всички морски градчета ми харесаха. През пролетта де, лятото сигурно ще са като Дубровник.

@master_of_germs, сигурно има телевизори ;) Даже може да е по-ентусиазиращо да се гледа финал там.

Ти какво си набелязал в Словения?

 

Връзка към мнение
преди 5 часа, Lindt каза:

Крайбрежието на Словения различно ли е от частта около Пула? Като архитектура, ритъм, храна? 

Аз си ги представям подобни, не че съм била. Най-северната ни точка беше Задар, но всички морски градчета ми харесаха. През пролетта де, лятото сигурно ще са като Дубровник.

@master_of_germs, сигурно има телевизори ;) Даже може да е по-ентусиазиращо да се гледа финал там.

Ти какво си набелязал в Словения?

 

Крайбрежието определено е различно от това в Хърватска Истрия.Ритъмът не е като в Дубровник,по-спокойно е.Храната е супер,хората -гостоприемни.И аз съм била през пролетта,времето беше чудесно.

Редактирано от jungfraujoch
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

Какво стана с Норвегия???

:)

Ами Жижо изравни желанието си към Норвегия с това за Доломити. А сестра ми се разхленчи, че иска да ходи с нас някъде. А и така си освобождавам време/желание през ноември/февруари за Патагония. Или Мексико. В общи линии трябва да чета всичко за много места, защото ми доскучава да имам план без билети. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Lindt, прекрасно е, че благодарение на теб има тема за Словения! :)

Аз бях започнала един пътепис преди време за моето пътуване из страната, за което ако музата не ми дойде скоро, може и са започна да забравям някои подробности.

Аз пътувах на стоп, бяхме две момичета и нищо лошо не ни се случи, напротив - срещнахме страхотни хора по пътя. Но особено излизането от Любляна и стигането до Крайнска гора беше доста трудно. Има автобуси по принцип, но едва ли са много евтини. Ползвали сме същите тези автобуси през прохода Вършич през Трента, Соча до Бовец за около 5 евро и в отделни отсечки пак там за по 2 евро. Пътят е жесток, уникално красив за возещите се и доста тегав за шофьора, защото има места с почти обратни завои и не е за хора с болест на пътуването. Това обаче не трябва да отказва никого, защото ако не си видял този път си пропуснал много. Белите върхове надвисват над пътя, а река Соча с бледосин цвят тече в долината. Мога да препоръчам много места, и за опитни планинари, и за любители, и за съвсем мързеливи туристи. В района на Kranjska Gora в началото на любимият ми Vrsic pass са езерата Jasna - добра фото пауза, горе в най-високата част препоръчвам разходка от хижа Tičarjev dom до Postarski dom и малко над нея, по пътя ще видите едно огромно каменно лице и десетки красиви върхове, а разходката е съвсем лека. Пак в района на Kranjska Gora - връх Slemenova spica, Martuljek Waterfalls, Planica - може с лифт или кола до ски шанцата за скокове и много пътеки, например до върховете Ciprnik и Vitranc. Има и toboggan run там. От градчето Mojstrana тръгва пътеката до други два върха, които могат да се качат без осигуровки - Stenar и Kriz. Има и три красиви долини там, които стават за леки разходки - Kot, Vrata, Krma. Вратата е много яка, заради водопада в самото й начало - Peričnik, един от най-красивите и пълноводни водопади, които съм виждала. Пак наблизо до Мойстрана е изворът с уникално зелен цвят Zelenci, образуващ езеро, невероятно бистро и незамръзващо никога. 

В денят, в който попаднах в Словения случайно и се влюбих в нея, посетих езерата Блед, Бохини и градчетата Марибор и Птуй. Препоръчвам и тях. На Блед освен да се качите на замъка за гледка, можете да отидете и на някои от околните хълмове. В близост: Vintgar gorge (4 евро входна такса), Pokljuka gorge. От Pokljuka тръгва и стандартната пътека към връх Триглав, но за него си трябват 1 или 2 нощувки в хижи. Цените по хижите са към 23-26 евро или наполовина, ако имате карти от някое планинарско дружество от един дълъг списък. Не знам дали бихте спали на хижа... Топло и чисто е, но стаите са за много хора. Към Триглав сигурно ще има много народ, но аз съм спала в хижа, където бяхме само двете в цялата огромна стая за 20 души. Езерото Бохини е още по-красиво, може би защото няма нищо комерсиално и чувството за спокойствието на планината е много силно там. От там също има доста пътеки, например към 7-те Триглавски езера, които посетих и върховете Mali и Veliki Bogatin. До Vogel има лифтове, но са с цени от около 18 евро, поне преди 2 години бяха толкова. По-лежерни разходки може да се правят до Savica waterfall (около 5 евро вход)и Mostnica gorge. Около Бовец - най-високият водопад Bokа и други два - Virje и Kozjak. Връх Svinjak над Бовец е много панорамен, но е 5 часа качване. Долината на Соча и долината Zadnjica също са страхотни за цял ден лека разходка. Krnsko езеро може да видите също, което заради лошото време пропуснах предния път. 

Ако харесвате пещери, Постойна не е единствената уникална пещера в Словения. Skocjanske Jame са невероятни! 

От крайбрежието видях по малко от всичко, но се концентрирах върху Пиран. Той е много приятно малко градче, много прилича на Ровини в Хърватска, но не е пренаселено и това прави атмосферата много по-приятна. Няма маси и столове по малките улички, дори през август. Копер не ми хареса, ужасно ми е грозен с целия тоя бетон и безвкусица от молове и хотели. Изола и Порторож имат някакви пясъчни плажове. В Пиран няма, само бетонни платформи. 

Наскоро разбрах и за едно етно-село, нещо като музей на открито, може да се нощува там или да се опитат много местни продукти - Velika Planina.

В другата планинска верига Камнишко-савинските Алпи има едни уникални долини, които съм си казала, че ще посетя, надявам се тази година - Logarska и Robantov Kot. В Логарската има няколко водопада и маршрути. 

Въобще Словения е невероятна страна и всичко е много близо едно до друго. :)

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

@Lindt Браво за темата, аз също от месец се каня да отворя тема за Словения т.к ми предстои пътуване до там още този Великден. С моята приятелка от дълго време се каним да отидем там, но пътуването с кола не ни е вариант затова измислих следния вариант.

6.04.18 София- Шарлероа с Уизз сутринта / 10 евро/, 7 часа трансфер (тук не сме решили до къде ще отидем за да не стоим на летището ) следобед Шарлероа - Любляна пак с Уизз. / 20 евро/  Вечерна разходка в Любляна. Нощувка. 

7.04.18 С влак до Постойна и замъка до нея. Обратно в Любляна и разглеждане на града. /Ако имаме време отново с влак до езерото Блед, но едва ли ще успеем, т.к е в обратна посока от Любляна./ 

8.04.18 С влак сутринта рано до езерото Блед . Следобед с влак до Марибор. Разходка в града. Нощувка.  /влака около 11 евро/

9.04.18. С влак сутринта до Грац. /9 евро/ Разходка в центъра за 4 часа. След това с влак до Братислава с прекачване във Виена. /19 евро. Има опция за 9 евро до Виена и от там с автобус до Братислава, но ние предпочитаме влака/ Вечерта полет на уизз до София. / 15 евро/

 

Знам, че е много набързо, но приятелката ми започна нова работа и няма възможност за отпуска. Надявам се, че ще ни стигне времето за основните неща, то се е видяло, че ще се повтаря тази дестинация. За 4 дена толкова. Като се върна ще разказвам.

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Всички мои познати, които са били в Словения, съветват влаковете, по възможност да се избягват. Нивото и скоростта им им е като на нашето БДЖ. До Постойна има и автобуси. A до Братислава flixbus  имат автобуси директно от Любляна ( например в 7.15 ч сутринта е за 23 евро, пристига в 13.20 ч); и ние доскоро обсъждахме вариант с прибиране оттам. 

Аз на ваше място бих комбинирал Блейското езеро с ходене и до Бохиньското езеро (влак до Бохиньска бистрица и автобусче до Стара Фужина), вместо да сменям изцяло посоката и да нощувам в Марибор. Разбира се, това си е вашето пътуване :)

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, master_of_germs каза:

Всички мои познати, които са били в Словения, съветват влаковете, по възможност да се избягват. Нивото и скоростта им им е като на нашето БДЖ.

Това категорично не е вярно! Скоростта може да не е на нивото на австрийските или швейцарските, но си е съвсем нормална за региона, а и въобще не е фактор за страна с размерите на Словения. Единственият проблем е, че повечето трасета са еднорелсови, което понякога изисква изчаквания по гарите и респективно се получават забавяния в разписанията.  За качеството и дума не може да става за сравнения с нашето БДЖ. В тези показатели нашето БДЖ може да се сравнява единствено със сръбските железници (евентуално и с македонските, ама тях не съм ги ползвал).

За човек, тръгнал да разглежда Словения, а не да препуска транзит, всячески влакът е много по-добра опция. Най-малкото ще види много повече от красотата на страната, отколкото ако пътува по магистралите, които може да не са толкова монотонни като други магистрали из Европа, но все пак са си магистрали. Между другото, на всяко второ мое ходене попадам в някакви невъобразими километрични задръствания по магистралата. А последния път на фликсбусчето влизането в Любляна в час пик му отне сигурно повече време отколкото отсечката от Копер. Истината е, че броят на автомобилите в словенската столица отдавна е превишил капацитета на инфраструктурата и градът вече се задъхва откъм трафик - в час пик може да стане ужасно.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Значи много правилно сме решили да хванем ранен автобус Загреб-Любляна, около 5 часа сутринта и преди 7 беше там. Слезнахме на границата, но стана много бързо проверката. Веднага щом се мине границата обстановката се променя коренно по един прекрасен начин. За влаковете аз сравнявам с немските и затова ми се струват бавни и мрежата им недостатъчна, но иначе дойде навреме и нямаше проблем да си вземем билети от кондуктора, защото на гарата нямаше каса за билети. Гарите изглеждаха доста занемарени, освен тази в Любляна. Във влака от Йесенице до Любляна почти нямаше хора.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.