Прескочи до съдържание

Предложения и въпроси - програма за 8 дни в Полша


pepi:)

Препоръчани мнения

Здравейте!
Не знам доколко е подходящо да подновя темата, но понеже тя ми се стори най-близка като съдържание с въпросите, които ме вълнуват, пиша в нея.
Предстои ни посещение на Полша през април. Поизчетох набързо каквото намерих като информация по форумите и тези дни започвам да правя план. Иска ми се да посетим няколко града. Летим до и от Варшава. Но планувам Краков, Вроцлав, Гданск, Закопане. Умувам как да се придвижваме  - кола под наем, авотбус, самолет...В края на миналата година в сайта на Ryanair гледах полети между Варшава и Гданск, в момента обаче няма активни дати. Дали са прекратили полетите?

Разполагаме с 8 пълни дни + 2, в които пристигаме и си тръгваме. Как бихте ме посъветвали да разпределя дните и поредността им? С дете на 11 години ще сме и концлагерът ще го пропуснем. По-скоро искаме да видим основни забележителности + природа.
Всякакви идеи са добре дошли Wink.  
Благодая на Евгени Димитров за подробния разказ!

Редактирано от pepi:)
Връзка към мнение

Бях в Полша през април миналата година и програмата ми беше 2 дни Варшава , 1 ден и една сутрин Вроцлав, 3 дни Краков, 2 дни си отидоха в път. Варшава - Вроцлав с Раян, Вроцлав - Краков и Краков- Варшава с Полски бус, от които съм доста доволна и ти препоръчвам. Гданск ми се искаше, но реших да не претупвам другите градове и се отказах. Ти ще имаш още 2 дни, така че не е невъзможно, но с полети според мен. Варшава беше приятна изненада и 2 дни ми бяха точно, във Вроцлав се влюбих, а Краков - като, че ли имах други очаквания, хареса ми, но не го усетих като моя град. Посетихме и солната мина Величка, на детето ще му е интересно предполагам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря, CarpeDiem!


Сега видях пост в темата за Ryanair - спират голяма част от вътрешните полети в Полша. Към момента такива виждам само между Гданск и Вроцлав, Гданс и Краков, Szczecin и Варшава Шопен.
Виждам, че и при автобусите има промени ^_^.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Дани Магелани
На 4/27/2016 в 18:34, Евгени Димитров каза:

ВРОЦЛАВ

 

Ден 5

 

Пристигнахме във Вроцлав ранен следобед. По съвет на мегеланци, един ден беше достатъчен за разглеждане на всичко. Това е вярно, само ако нямате намерение да посетите някой музей или нещо друго. Ние имахме цял следобед и половинка от следващия ден. Първо завъртяхме по централния площад. Много красив и шарен. Сградата на Municipal Museum е с невероятна архитектура. Оттам отидохме до църквата Sw. Elzbiety, тя е точно до площада. Може да се качите до върха на кулата. Струва 5 злоти и има 260 стъпала. Има хубава гледка. След това минахме покрай университета, завихме надясно по ул.Grodzka, и по моста Piaskowy продължихме към църквата Св. Кирил и Методий. Оттам отидохме до тяхната най-голяма катедрала в града - Sw. Jana Chrzciciela. Маршрутът продължи покрай National Museum и Panorama Raclawicka. Последната сграда е еквивалент на Плевенската панорама, изобразява битката при Raclawice. Не сме влизали, беше вече 18 часа и не работеше. Мисля, че работното и време е до 16. Не мога да си спомня. Много ми хареса идеята с джуджетата/гномовете разхвърляни по улици и площади. Като откриеш един и започваш да се оглеждаш за други. Успяхме да намерим и снимаме около 17-18.

 

Ден 6

 

Имахме на разположение около 4 и 1/2 часа. Хванахме трамвай - (3,80 злоти на човек за 20 мин.) до Стогодишната зала (Hala Stulecia Ludowa). Сградата служи за спортни мероприятия и концерти. Нещо подобно на Двореца на културата и спорта във Варна. Предлагат "тур", който включва видео как е била построена и да я разгледаш т.е. да и видиш само купола отвътре. Не влязохме. Ходихме обаче до Японската градина. Вход 4 злоти. Не си губете времето там. Обикаля се за 15 мин. Фонтанът, който е между японската градина и Стогодишната сграда беше празен. Върнахме се за багажа до хостела и отидохме към автогарата. За Полски Бус до Варшава платихме 25 злоти, плюс 6 злоти такса и ни взеха 1 злота за резервация. Общо 63 за двама души. Купете си билети предварително, че има голяма вероятност да няма места, непосредствено преди тръгване. Пътуването беше около 5 и половина часа, защото минахме през Лодз със стоп за 10 минути. Има и директни автобуси, но не ни устройваха часовете. Бяхме проверили и влаковете. Пътуват около 7 часа и нагоре, а бързият е към 3 и 1/2, обаче струваше над 170 злоти.

 

Във Варшава Поски Бус те оставя на метро спирка Mlociny. Оттам хващате линия М1 и за около 20-25 минути сте в центъра. Метрото с билет за 75 минути струва 4,40 злоти. Не бяхме сигурни колко ще се возим и затова не купихме 20 минутен билет, който беше 3,80. Целият градски транспорт е Зона 1. На билетните машини пита за коя зона, да не се чудите.

post-4606-0-71490800-1461771460_thumb.jpeg

post-4606-0-40670800-1461771503_thumb.jpeg

post-4606-0-16271900-1461771559_thumb.jpeg

post-4606-0-58379100-1461771644_thumb.jpeg

post-4606-0-29114100-1461771687_thumb.jpeg

post-4606-0-79204800-1461771751_thumb.jpeg

Питане за Вроцлав:

Ще имам една нощувка и моля за помощ!

Има ли автобус/маршрутка от летището до стария град? На коя спирка се слиза, до коя забележителност като ориентир? Предложение  за хотел в близост до тази спирка? Хубаво място за хапване в близост? Благодаря!

 

Връзка към мнение

Информация от декември 2017!!!

 

От летище Николай Коперник до центъра на Вроцлав може да ползваш автобус 106. Не отива точно до старата част на града, но е сравнително близко. Трябва да слезнеш на предпоследната спирка Renoma (има и търговски център с това име). От там до центъра е около 10-тина минути пеша.

Отделно от летището има Шатъл автобус. Има само 2 спирки, едната е на Площад Доминикански, а другата е на централната ЖП гара. По-близката спирта до центъра е тази на Площад Доминикански, около 10 минути. Тези автобуси са на всеки 50 минути, в сайта на летището имаше разписание. Цената е 10 злоти, които се плащат на шофьора.

Има едно приложение за смарт телефони, което ще ти върши добра работа - jakdojade. В него може да намериш линиите на градски транспорт за определени полски градове, както и разписание. Проблема е, че спирките са с полските им имена. Тествано е, работи си :) . По Великден ще го ползвам за Варшава.

Понеже ние до Вроцлав бяхме с автомобил си взехме хотел извън града. Така че, не мога да ти помогна с хотел. По време на Коледните базари, над 70% от хотелите в букинг бяха заети. Но нищо, че хотела беше извън града си имаше градски транспорт до него. 

На центъра им доста заведения, а ако е топло ще има и маси отвън. Ние вечеряхме в хотела, а на центъра опитахме малко от нещата предлагани в Коледното градче.

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 10 минути , lamerz1912 каза:

Информация от декември 2017!!!

 

От летище Николай Коперник до центъра на Вроцлав може да ползваш автобус 106. Не отива точно до старата част на града, но е сравнително близко. Трябва да слезнеш на предпоследната спирка Renoma (има и търговски център с това име). От там до центъра е около 10-тина минути пеша.

Отделно от летището има Шатъл автобус. Има само 2 спирки, едната е на Площад Доминикански, а другата е на централната ЖП гара. По-близката спирта до центъра е тази на Площад Доминикански, около 10 минути. Тези автобуси са на всеки 50 минути, в сайта на летището имаше разписание. Цената е 10 злоти, които се плащат на шофьора.

Има едно приложение за смарт телефони, което ще ти върши добра работа - jakdojade. В него може да намериш линиите на градски транспорт за определени полски градове, както и разписание. Проблема е, че спирките са с полските им имена. Тествано е, работи си :) . По Великден ще го ползвам за Варшава.

Понеже ние до Вроцлав бяхме с автомобил си взехме хотел извън града. Така че, не мога да ти помогна с хотел. По време на Коледните базари, над 70% от хотелите в букинг бяха заети. Но нищо, че хотела беше извън града си имаше градски транспорт до него. 

На центъра им доста заведения, а ако е топло ще има и маси отвън. Ние вечеряхме в хотела, а на центъра опитахме малко от нещата предлагани в Коледното градче.

Много благодаря! Ще търся хотел или до Renoma търговски център или до Площад Доминикански, ако правилно съм разбрала.

Хвърлям багажа и съм за 10 минути в Стария град.

Връзка към мнение

До Площад Доминикански, също има Търговски център (Галерия Доминиканска). И като, че ли там е по-доброто мястото за нощуване. На запад ти е центъра, а на север се намира реката и църквите, които също са на около 10 минути.  Ако имаш време ще трябва да отидеш и на двете места. Нямам идея, с колко време ще разполагаш, но ако имаш 1 излишен час посети тяхната Панорама. По-малка е от Плевенската панорама, но според мен си заслужава, а и се намира на близко разстояние спрямо Галерия Доминиканска на няма и 500м.

 

пп. Задължително търси джуджетата по улиците и площадите ;)

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.