Прескочи до съдържание

Говорим си за Австрия и по-конкретно за област Щирия/Styria/


krasen_denev

Препоръчани мнения

Здравейте магеланци!

 

Предстои ни лятна почивка в Австрия и въпреки,че съм посещавали страната десетки пъти,никога не сме ходили в област Щирия. Оттук идва и молбата за помощ към всички вас-за съвети,предложения и насоки.

Започвам с въпросите:

1.Ще почиваме в периода 08-15.09.-никога не съм пътувал по това време,защото винаги сме очаквали първият учебен ден.Ще има ли засилен трафик по границите,имам предвид за отиването? Знам,че в страните от Западна Европа учебната година започва на 01.09.,но все пак....?

2.Ще сме настанени в Петердорф и ще сме с две деца.Нещо за тяхно развлечение/увеселителни и тематични паркове,нещо с животни/?

3.Red Bull Ring/бившата А1/ е само на 50 километра от нас и смятаме да я посетим,може и да покараме някоя машина-картинг или бъги,защото другите са много скъпи-някакви съвети......?

4.Сезона подходящ ли е за посещение на Грюнер зее/Зеленото езеро/?В мрежата се натъкнах на двете крайности-невероятни фотографии и безводна кална локва.Някой да е посещавал тази природна забележителност?

5. За Грац един ден достатъчен ли е,и на какво да обърнем внимание? Как е трафика в града и има ли задръствания? Места за паркиране? Цените на паркингите е страшна и за дълъг престой,повече от 6 часа цената си е доста стряскаща.

6.Замъкът Burg Hochosterwitz  до Лаунсдорф ми се вижда впечатляващ-някакви мнения?

7.Смятаме да пътуваме до Хайлигенблут за да се полюбуваме на най-сниманата църква в Австрия,но дали си заслужават тези 170 км. в посока и 5 часа път?

8.Задължителен е Халщат независимо от време и разстояние.Тука обаче питането ми е дали да се качим с фуникуляра до наблюдателната площадка Skywalk  и солната мина или да ги, пропуснем.Важно за отбелязване е,че ще се качваме с лифта на наблюдателната площадка Five fingers намираща се съвсем близо до Халщат,но от която се открива невероятна гледка към Халщатското езеро.

9.Какво ще кажете за виненият маршрут в Щирия?

Доста въпроси и доста места за посещение.Не знам дали ще ни стигне времето да видим всичко.Малко се притеснявам,че ще стане всеки ден на път,но разстоянията не са големи.

 

Област Щирия е много по-малко посещавана от другите части на Австрия и информацията от първа ръка е доста полезна.

Предварително благодаря на всички включили се в дискусията!

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

На мен това зелено езеро много ми харесва :wub:. Бих рискувала с посещение през есента дори никой да не потвърди, че ще е много красиво. Ще трябва да стискате палци за слънчево време, защото иначе не е много зелено на снимките, които разгледах в гугъл мапс. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако искате да отидете на хубаво езеро, на което да се разходите с корабче, препоръчвам градчето Гмунден (Gmunden), което е на брега на езерото Траунзее (Traunsee) и е много симпатично - на около 50 км е от Hallstatt. В Steiermark, както и в някои други провинции, училището започва на 09.09., а във Виена седмица по-рано, така че може би ще пропуснете трафика. Наистина това е по-малко туристическа част на Австрия, дори и Грац е по-скоро университетски град, но с хубав исторически център (аз така и не отидох да го разгледам, но до колкото знам един ден ще ви стигне). Слагам няколко снимки от Гмунден заради сезона, тези са от началото на октомври, ако няма някакви природни катаклизми, то времето в началото на септември ще е хубаво ;)

 

IMG_1066.JPG.d531c98b842ea785bf95872f701fc110.JPG

 

IMG_1232.thumb.JPG.45cf0a2761477c4bc65954af0992e15b.JPG

 

IMG_1180.thumb.JPG.176ea009f759c97929064baeb845aa3b.JPG

 

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

 

 

Ние харесваме месец септември  за пътуване , защото по границите  вече е по спокойно , трафика е намалял  ( той е предимно до края на август , заради гастербайтерите ) . Подходящ е и за планини , били сме и в Австрия и в Швейцария даже към края на месеца и все още е хубаво зелено и приятно време , само ви трябва  късмет да не вали, но това може да се случи и лятото  .                                                                        Не сме обикаляли много в този район и ще ми е интересно някой да сподели хубави атракции , или ти като се върнеш да разкажеш :lol:

 

Мога да кажа само за   Халщат , мисля  че ще ви хареса  :)  ние се върнахме за  втори  път там и пак бяхме впечатлени   . Според мен и   качването с фуникуляра от Халщат до наблюдателната площадка Skywalk  и качването от Obertraun до  площадката Five fingers    си заслужават , гледките са различни ( мамутската пещера спокойно може да я пропуснете , не е толкова интересна  ). Солната мина в Халщат ,  като ходихме не влязохме и после много съжалявах . На следващото ми ходене до Австрия , посетихме подобна и много се забавлявахме , предполагам, че и на децата ще им е забавно :)

 

По въпрос №  7.Смятаме да пътуваме до Хайлигенблут за да се полюбуваме на най-сниманата църква в Австрия,но дали си заслужават тези 170 км. в посока и 5 часа път? 

 

Според мен  само  за църквата да биеш толкова километри въпреки ,че се минава през  малки  алпийски селца с уникални гледки не зная дали си заслужава  . Но ако  искаш да си вдигнеш адреналина ,  като изминеш прохода Großglockner, (  платен е - 34,50 Евро  2015 година ) , да се насладиш на гледки и да покажеш на децата мормотите ще си заслужават :lol:

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

въпрос №4.Сезона подходящ ли е за посещение на Грюнер зее/Зеленото езеро/?В мрежата се натъкнах на двете крайности-невероятни фотографии и безводна кална локва.Някой да е посещавал тази природна забележителност?

 

 Гледах го в гугъл , вижда ми се интересно ,но септември не зная дали ще е добре да се посети. В смисъл ,че може да е пресъхнало и да не е в целия си блясък . Защото сме посещавали едно подобно в Италия "Lago di Carezza" и беше останало едно гьолче само , сигурно пролетта  е било по -красиво  :lol:

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Благодаря ви много за съветите!

 

преди 1 час, Роси 777 каза:

Гледах го в гугъл , вижда ми се интересно ,но септември не зная дали ще е добре да се посети. В смисъл ,че може да е пресъхнало и да не е в целия си блясък . Защото сме посещавали едно подобно в Италия "Lago di Carezza" и беше останало едно гьолче само , сигурно пролетта  е било по -красиво  :lol:

Роси,всичко зависи от времето! Ако лятото е дъждовно може Грюнер зее да разкрие своят блясък именно в края на сезона,но ако лятото е сухо и горещо.....сигурно ще се получи като вашето италианско езеро.Определено обаче,не ми се губи цял ден за да видя-кална локва.Ще трябва да следа времето а и смятам да попитам на място за евентуален съвет.

 

преди 8 часа, Роси 777 каза:

Според мен  само  за църквата да биеш толкова километри въпреки ,че се минава през  малки  алпийски селца с уникални гледки не зная дали си заслужава  . Но ако  искаш да си вдигнеш адреналина ,  като изминеш прохода Großglockner, (  платен е - 34,50 Евро  2015 година ) , да се насладиш на гледки и да покажеш на децата мормотите ще си заслужават :lol:

Определено ще си помисля върху това предложение!;)

 

На 9.04.2018 г. в 12:01, DenitsaS каза:

Ако искате да отидете на хубаво езеро, на което да се разходите с корабче, препоръчвам градчето Гмунден (Gmunden), което е на брега на езерото Траунзее (Traunsee) и е много симпатично - на около 50 км е от Hallstatt

Дени,благодаря ти за съвета! Гмунден се намира на 50 км.от Халщат,но в северна посока,което ще ни увеличи пътуването още повече.Не съм сигурен дали ще ни стигне времето за един ден да направим Халщат с качване до Skywalk и Five fingers +солната пещера и след това да отидем до Гмунден.Мисля,че ще е непосилно за нас.

 

На 9.04.2018 г. в 10:40, Lindt каза:

На мен това зелено езеро много ми харесва :wub:. Бих рискувала с посещение през есента дори никой да не потвърди, че ще е много красиво. Ще трябва да стискате палци за слънчево време, защото иначе не е много зелено на снимките, които разгледах в гугъл мапс. 

И на мене много ми харесва.Затова и искам да го видя.Но искам да е зелено а не кално!:)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Точно в момента разглеждам booking за места за пренощуване в района, миналата година колегата беше в Халщат и района и каза, че му е хатресало повече от колкото в Тирол, ледената пещера, солниците езерото и не на последно място както горе описаха маршрута глосглокнер и мармотите 🙂 , аз май ще тръгвам около 22 ри , този месец, но още се двоумя към Тирол , към Халщат или някъде из Доломитите  🙂 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Geoponos каза:

аз май ще тръгвам около 22 ри , този месец, но още се двоумя към Тирол , към Халщат или някъде из Доломитите  🙂 

Ще се радвам да споделиш след това впечатления за пътуването,защото моето е чак през септември.Ние реално Халщат ще го направим като еднодневен трип,защото спането вече е платено и то не е в района на Халщат ,а в област Щирия.Виждам обаче,че това е може би най-малко посещаваната област в Австрия,така че ще всяко впечатление е добре дошло.

Относно на къде да тръгнеш-прецени какво искаш да видиш и давай смело.Така и така те влече основно природата а и на трите места тя е основната забележителност,така че каквото и да избереш ще си заслужава.

Връзка към мнение
преди 3 минути , krasen_denev каза:

Ще се радвам да споделиш след това впечатления за пътуването,защото моето е чак през септември.Ние реално Халщат ще го направим като еднодневен трип,защото спането вече е платено и то не е в района на Халщат ,а в област Щирия.Виждам обаче,че това е може би най-малко посещаваната област в Австрия,така че ще всяко впечатление е добре дошло.

Относно на къде да тръгнеш-прецени какво искаш да видиш и давай смело.Така и така те влече основно природата а и на трите места тя е основната забележителност,така че каквото и да избереш ще си заслужава.

ще споделя определено, смятам да направя доста материал с дрона, ако няма забрана за въздушнпото пространство в района, но попаднах на доста видеа от колеги, така, че всичко ще е наред се надявам разбира се 🙂 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте отново приятели! 

Имам една чуденка и ще се радвам на малко помощ от ваша страна!

Знаете ли сайт който да показва всички платени участъци от пътищата в Австрия? По конкретно за допълнително заплащане на тунели,частни пътища и др. подобни.

 

Благодаря ви предварително!

Връзка към мнение
преди 32 минути , krasen_denev каза:

Здравейте отново приятели! 

Имам една чуденка и ще се радвам на малко помощ от ваша страна!

Знаете ли сайт който да показва всички платени участъци от пътищата в Австрия? По конкретно за допълнително заплащане на тунели,частни пътища и др. подобни.

 

Благодаря ви предварително!

Този?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 2 часа, Zaro каза:

Благодарско!

Тунелите ги оправихме,ами частните концесии?

Имам предвид ето това:

 

1479546461_.jpg.34a51220a6d74a77c16f228658a00667.jpg

 

Този пункт с такса от скромните 15 евро е преди глетчера Dachtein,където ще се качваме.И на други места видях такива тол-такси и не знам как да ги систематизирам/обобщя/ за да си спестя главоболия и най-вече пари.:wink:

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

@Lirea ,видях,че си на Dachstein.Мога ли да те помоля за малко информация, относно тол пункта,през който се минава,преди да се стигне до паркинга на лифта. Ако дадеш и друго полезно инфо,няма да ти се разсърдя!!!

 

Благодаря предварително!

 

Връзка към мнение

Разбира се 🙂Тол пунктът е на няколко километра преди паркинга. Вземате си билетче от машината и минавате бариерата. За тези, които след това си купуват билети за лифта, минаването по пътя е безплатно, но толтикетът трябва да се валидира. Ние го направихме на касата, като си купувахме билети за лифта, макар че има табели, че можеш само на горната станция да го валидираш. Аз за всеки случай го валидирах и на горната станция.  Машината за валидиране ще я видите, като тръгнете към лифта за слизане. Иначе тол таксата е 14 евро, а пътят ми се видя доста разбит като за такава солена такса.

Срещу съвсем не скромна сума може да си вземете само билети само за лифта, с които ще можете да видите глетчера и наблюдателната площадка, която обикаля горната станция. За 10 евро допълнително можете да минете по висящия мост и да разгледате ледения хотел (не знам защо му казват хотел, просто ледена сграда, пълна с ледени скулптури).

След 13 ч. билетите стават 4-5 евро по-евтини. Като си купувате билети, ще ви питат в колко часа искате да се върнете. Последната кабинка за надолу е в 17.30, но понеже всичко било изкупено, на нас ни дадоха за най-късното възможно свободно в 16.30. Можете да си резервирате часове през интернет.

Ние бяхме горе 2 часа, през които спокойно могат да се разгледат всички неща, без да се правят някакви много дълги разходки по глетчера. Доста време висяхме на въжения мост с надеждата мъглата да се поразкара. 

 

Това е висящият мост, а зад гърба ми има страхотни гледки... ако се виждат или имате богато въображение.

804904072_GerAus_0855.JPG.0be3725024f8bb693a455f79b45e9fea.JPG

 

Това е Стълбата в нищото след минаването по висящия мост. Най-долната част има стъклен под.

1062976803_GerAus_0885.JPG.9414c80d3160aaf98879821b927e433d.JPG

 

Най-зрелищната, според мен, скулптура 

268619274_GerAus_0914.JPG.4075359921937c45cb30bfcbfa225022.JPG

Редактирано от Lirea
  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

По повод на въпроса за Зеленото езеро, аз бях преди 2 години в края на юли и езерото беше страхотно, с много зелена вода, само дето пейките не бяха потопени. Много приятно място за разходка, ще видите и 2 по-малки езерца докато стигнете до основното. 

За Грац 1 ден е достатъчен за разглеждането му, ако не влизате по музеи. Обърнете внимание на всички гледки, градини, тунели и т.н което е разположено горе (качва се с фуникуляр или пеша). Ние се качихме и на тъмно, заслужава си. 🙂 В “долния” град площада с кметството, няколко църкви, главната улица, водеща към фуникуляра. Човекът, който ни развеждаше в града паркира в един мол, може и да е било по-евтино там. Задръствания не видях в града. Ако ще ти е полезно, мога да питам за цената на паркингите там и къде би било най-изгодно.

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , mary_shery каза:

Ако ще ти е полезно, мога да питам за цената на паркингите там и къде би било най-изгодно.

Чудесно! Всякаква информация е полезна.Аз проверих доста паркинги и цените варират от 4 евро до към 8 евро за час,но основното за нас е местоположението и това паркинга да е възможно най-близко до всичко,а в същото време и да не е трудно достижим заради трафик.

За Зеленото езеро...ти си първата която пише за него от първа ръка и ти благодаря! Още не е включено на 100% в програмата,но ако планините са забулени в облаци или пък времето не позволява качването в Алпите,то езерото би било чудесен вариант за запълване на програмата.Още повече,че езерото излиза напълно безплатно,докато качването с лифтовете за четирима е доста скъпичко.

Може ли да те помоля за една-две снимки от Gruner see!

 

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Планините около Gruner see са прекрасни също. Ето няколко снимки на езерото е пейзажите наоколо:

 

DSCN5932.thumb.JPG.21d1717c102beb54f9f6ae90422721f5.JPG

 

DSCN5939.thumb.JPG.b7042768325c10d6b8582cbbab9b4d70.JPG

 

Ето го и него:

 

DSCN5970.thumb.JPG.51616dddbbb728d2a4b67e4f06236318.JPG

 

SS856618.thumb.JPG.eb349a14abac14716233d2b62d4422ee.JPG

 

SS856629.thumb.JPG.6f542804bcc8d38b95cef132a7eff793.JPG

 

SS856640.JPG.9777c35444b2cc3ffe486a888b39e203.JPG

 

SS856641.thumb.JPG.d18342d98dcb31eb4e2d1a90a762bae0.JPG

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 час, krasen_denev каза:

......

За Зеленото езеро...ти си първата която пише за него от първа ръка и ти благодаря! ......

Може ли да те помоля за една-две снимки от Gruner see!

 

Аз да се изкажа малко неподготвен по темата, но....

Имай предвид, че това лято беше голяма жега навсякъде из Европа (но не и в България). Ако има риск езерото да е попресъхнало, то със сигурност тази година би било такова. Преди около 3 седмици имах гост от Австрия, който редовно идва до България и беше учуден, как така в края на Юли тук тревата е зелена, а в Австрия е пожълтяла и поизсъхнала....Той не ми говореше за това езеро конкретно, но предполагам визираше Виена. Така че едно наум. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Живея по няколко месеца от годината в Горна Щирия - главно заради планината. Ето малко храна за размисъл и един претоварен (но с много опции за отказване) примерно еднодневен маршрут от изходната ти точка - с допълнението, че отбягвам навалиците на Рамзау и Дахщайн (поне тези от юг) и че последните ми впечатления от Халщат са преди китайската му инвазия и телепортирането (на двойника) му към Китай. До Mautern (B114 през Hohentauern определно e по-красив, но може би по-дълъг вариант от този през St. Michael) има парк с диви животни. Вход за семейство с две деца ~50 EUR. 


https://www.derwildeberg.at/de/tiere-attraktionen/wildpark


Следва Шоберпас - най-ниският алпийски превал на около 1000 м.н.в. по който от римски времена са минавали стокопотоците, солта и рудата от северна към южна Европа и обратно. От Trieben, за 15 км на север се стига до Адмонт - католическият център на долината Енс (слави се с библиотеката на манастира) в подножието на втория по големина (и поне втори по красота) НП в Австрия - Гезойзе. 


https://www.stiftadmont.at/en/


Ако остане време се качете към Johnsbach - алпинисткото село под зъберите от варовик. 
Следва Хал (родно място на Кристиан Щангл) и Арднинг към Селцтал. Ако решите да посетите нетуристически замък, се качете на Бург Щрехау (виждам го от прозореца си) за ~25 EUR/семейство. Или по стария път към Шпитал ам Пирн и обратно (от другата страна на платения тунел под Бозрук).


http://www.burg-strechau.at/


В посока Liеzen, на 10 км след него, едва ли ще имате време за Wörschach Schwefelbäder - екопътека по ждрело със студени серни извори (15 целзий) за 2-3 часа.

 

https://www.schladming-dachstein.at/de/sommercard/attraktionen/woerschachklamm_offer283


След Щайнах се открива приличащия на казарма замък Траутенфелс (външният вид лъже) и най-вискоият  европейски хълм Гриминг (~2300 м.н.в.) , хвърлен като паве сред нищото. От север са Кулм, Тауплиц и Митербах - вратите към Бад Ишл, Траун, Salzkammergut и.т.н. (oще минимум ден).


http://www.mayer-grimming.at/de/grimming/


По долината към Шладминг следват отново коси алпийски гледки. Доннерсбахвалд и Планералм няма как да се вместят в програмата, но спускайки се през съвсем нетуристическия превал Soelkpass на юг (наскоро го асфалтираха) сте почти вкъщи.


Доколкото знам - няма всеобщ кадастър за частните пътища. Все по-често ми се случва от билото да слезна до хижа над частен път, на стойност 5-7 EUR. Не ги знам всичките дори в радиус на 50 км от селото ми.


Скоро бях в масива Хохшваб (над Трагьос и Грюнер Зее), от където няма директна гледка - едва ли е останала много вода по това време. (според местните ~ 3 от макс. 11 метра). 


https://www.tragoess-gruenersee.at/


Поздрави!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Страхотно включване направи @juriwaro,за което искрено ти благодаря!!!

 

Admont abbey ми бе в програмата ,но сега с удоволствие ще включим и Гезойзе.Малко след Адмонт в посока парка има обособен горски кът с беседки от клони и какво ли още не-изисква ли се такса за ползването му?

Траутенфелс ни хареса,но искам да те питам има ли някакво близко възвишение от което да се открива гледка към замъка и стоящия зад него Гриминг?Доннерсбахвалд и Планералм със сигурност отпадат поради липса на време а и ми се струват ,че посетените планински места ще дойдат малко в повече предвид ,че сме и с две деца.

Solk Pass го разгледах подробно /има клипчета в нета от преминаващи го/ защото ми се струва,че ще ми е един от основните пътища които ще ползвам за да преминавам в северната част на областта.

Ако знаеш каква беля ми вкара с парка с диви животни?!? Сега жената ми постави задача да го вместя някъде в програмата а аз не знам какво да махна....ще го мисля. 

След като видях Грюнер зее какво представлява в момента,наистина не си заслужава ходенето.Единствено,евентуални по-дълготрайни превалявания, могат да оправят положението с пълноводието му.

Имам още един въпрос,не последен а пореден и той е имали къде да се разпусне вечерно време около Петердорф?

Нещо от рода на:

 

Връзка към мнение

След Адмонт, точно до разклонението за Johnsbach е единият център за посетители – мисля, че него визираш, достъпът е безплатен, разходете се на воля, на децата ще им е интересно. Единствено се плаща за допълнителните, но незадължителни програми за деца с рейнджъри от парка.

 

Траутенфелс е в ниското и за да го хванеш в кадър с Гриминг, може би най-подходящото място ще е някъде под замъка, между него и реката или малко след нея по пътя в посока Ирднинг. Не съм бил по баирите над Puergg, но си мисля че са далеч за снимка на Траутенфелс, а и с планините след Ирднинг е същото положение.

 

Не знам каква ти е програмата, но си направи сметка дали ще имате полза от картата Щирия. Включва над 100 входни билета за музеи, басейни, други атракции, даже някои лифтове, списъкът го има на сайта и след 1-ви септември (до края на октомври) струва по 50 евро на човек и 30 на дете. Само не виждам английска версия на сайта.

 

https://steiermark-card.net/

 

За разпускане вечерно време... след спасителна акция в пожарната на Петердорф със сигурност стават големи купони. A ще разбереш, че следва акция, тъй като в селата освен по телефон, викат пожарникарите и с 3 пъти 15 секунден вой на сирената. Сериозно – единственото по-космополитно място в долината наоколо е Мурау. Ако нещо се случва някъде след 7-8 вечер – ще е там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 18.08.2018 г. в 14:57, juriwaro каза:

впечатления от Халщат са преди китайската му инвазия и

Китайци, колкото да запълнят Шанхайски мол, чинно чакаха пред костницата с надписаните черепи часа на отваряне. Изхитрих се да пробвам вратата дали не е отворена 10 минути по-рано. Беше. И никакъв китаец нямаше вътре! Само аз и черепите (юли 2015)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Само да вметна, че е добре да ходите преди 10 ч., най-добре при самото отваряне на обектите. На популярните туристически места се събират гигантски опашки, където може да си отвисите и повече от час за купуване на билети. 

Например за ледената пещера Eisriesenwelt отидохме още при отварянето й и се качихме веднага на лифта. Когато се връщахме по обяд, за лифта нагоре опашката вече беше към 200-300 метра.

 

Относно Халщат паркирането е доста трудно. Опашките със спрели край пътя коли започваха на 2-3 км преди градчето, независимо от коя страна идваш. Около центъра също има паркинги, но са малки и пълни. Въпреки това ние изкарахме луд късмет една кола да освободи място точно преди нас и спряхме съвсем до центъра.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.