Прескочи до съдържание

Вилнюс - бързи въпроси


Bozhidar1978

Препоръчани мнения

Здравейте, магеланци  :)  Предстои ми пътуване до Литва с колеги и ученици по програма "Еразъм+".

Ще имаме няколко часа свободно време във Вилнюс преди да вземем влак за Шяуляй.

 

Имам няколко бързи въпроса за Вилнюс:

1/ Има ли места за съхранение на багаж на централна гара?  Каква е цената?

 

2/ Има ли удобен транспорт от гарата до центъра /старата част/ на града?

 

3/ Какво може да се види за 2-3 часа?

Връзка към мнение

@bojih1978

 

По първия ти въпрос. За ЖП гарата не знам, но на автогарата (която е точно срещу ЖП гарата) има възможност за съхранение на багаж. За повече информация: http://autobusustotis.lt/en/paslaugos/bagazine

 

Транспортът от гарата до центъра е отличен - автобуси и тролейбуси.

 

За 2-3 часа: стария град + катедралата + замъка/кулата на хълма (http://www.lithuania.travel/en-gb/attractions/gediminas-castle/17125)

 

@Worldismine беше наскоро във Вилнюс. Може да го разпиташ по-подробно за забележителностите.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1) На гарата, мисля, че видях стрелка/табела, указваща къде е мястото за багаж, но понеже не ми трябваше, не обърнах внимание.

2) Има автобуси и тролейбуси, но билети се купуват от будките за вестници (тип Лафка). Обаче от гарата като пресечете градинката отпред, тръгвате наляво на хотел Панорама по улицата и тя ще ви заведе право в стария град. Разстоянието е към 1км до централния площад с Кметството. После продължавате в същата посока напред и след около 700м излизате на площада с катедралата. Но си мисля, че за 2-3 часа ще можте да се поразходите из улиците и площадите, а до хълма с кулата - само, ако препускате, и то, ако знаете откъде точно да минете. Според мен за тези три часа ще успеете да стигнете до катедралата, да я разгледате, да се качите на кулата пред катедралата (плаща се няколко €), отгоре да се покефите и наснимате града на 360 градуса и препоръчвам да пийнете по кафе или да хапнете нещо в някое от симпатичните кафененца по пътя ви. Заслужава си, защото имат много вкусни тестени изделия и сладкиши, и е евтино. Изобщо храната в Литва е много истинска, разнообразна, качествена, вкусна и евтина, сравнено с други страни, в които се плаща с евро. 

3) Връщането до гарата го направете с градски транспорт, понеже няма да усетите как сте  се отдалечили около 2-2,5км от гарата. 

Впрочем, ако ви се дават (ха де, не се сещам колко € беше!) някакви пари за бус хоп-он-хоп оф, обиколката на града и забележителностите, без да слизате, е около 1час и си има аудио гайд на няколко езика, който ще ви разказва къде минавате и кое какво е. Можете да се качите и отпред пред входа на х-л Панорама при гарата, а билети се вземат от шофьора. Само имайте предвид, че тези автобуси са на определен час, има инфо и разписание в интернет, а на рецепцията в този хотел също ще ви обяснят всичко, което ви интересува, независимо, че не сте им гости.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

1) Има на ниво -1

2) До реката около Катедралата се взема тролейбус 2 до гарата.

3) Вървейки от гарата, достигате до входа към стария град - една арка/варота, преминавате под нея и се обръщате. На балкона в арката ще видите една от най-ценните икони за католиците -Остробрамската дева. Продължавате и сте в един доста добре запазен стар град от 15-16 век.

Обърнете внимание на Вилнюския университет, създаден през 15 век. Влезте в книжарницата му и ще видите невероятни стенописи с портети на учени.

Достигате до Катедралата, снимате от към парка хълма със замъка, ако имате време се качвате до него с асансьора, подминавате (мое мнение) новопостроения "стар дворец", намиращ се до Катедралата. Няма да имате време за друго. Това е град за повече време, но колкото - толкова.

Ако имате ден за екскурзия, препоръчвам Тракай.

При още един - Каунас или Клайпеда (и от там до Куршкая коса с живи и мъртви дюни).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря на @Meidj @iaia_mama и на @Дани Магелани за бързите отговори. Програмата за срещата е интересна и интензивна (ще бъдем настанени в Mazeikiai) : включили са Клайпеда, Паланга и The Hill of Crosses. Посетих Литва през 2015 с друга група по програма "Коменски" и бяхме настанени в  Паланга. Тогава видяхме и Куршската коса с живите и мъртвите дюни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Едни бързи въпроси и от мен.

Планирам 2 дни във Литва през септември. Чудя се дали да летя до Каунас  да го разгледаме след което да отидем с влак във Вилнюс и да останем за две нощувки. Въпроса ми е заслужава ли да се посети градчето за няколко часа или да летя директно до Вилнюс? Чудя се дали и да не отида с влак за 1 ден до Минск вместо това? Колко време ми трябва за разглеждане на Вилнюс?

Връзка към мнение

Мисля, че за два дни ще се справиш с Вилнюс, а за Минск, не забравяй, че ти трябва беларуска виза. Беларуските визи отпаднаха, доколкото разбрах, само ако кацаш със самолет в Минск, но не и при пресичане на сухопътна граница. Все пак, нека и други магеланци потвърдят това.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно така - визи не се изискват само при кацане със самолет в Минск. Два дни за мен бяха достатъчни за разглеждане на Вилнюс , от които половин ден прекарах в Тракай. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

В планираните 3 дни за септември се намести друга екскурзия, така че сега предвид липсата на отпуска ще остане само уикенд през ноември (10-11). По всяка вероятност ще се кацне към 14:40ч в събота в Каунас (или в краен случай може и по-рано в 10:40 ч.,но първия вариант ми е по-удобен и евтин) и ще се лети обратно от Вилнюс в 17:50ч. Амбициозната ми програма е  да се види Тракай  ( Каунас не знам дали си заслужава и дали ще има време) , нощувка във Вилнюс На следващия ден ранно ставане и обикаляне на града по светло (може и с безплатния тур, ако го има по това време) и към 15ч тръгваме за летището.  Мислите ли , че е възможно? Май за Тракай единствения вариант е за неделята сутринта, но дали да рискувам ...

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 9 минути , Jorro каза:

В планираните 3 дни за септември се намести друга екскурзия, така че сега предвид липсата на отпуска ще остане само уикенд през ноември (10-11). По всяка вероятност ще се кацне към 14:40ч в събота в Каунас (или в краен случай може и по-рано в 10:40 ч.,но първия вариант ми е по-удобен и евтин) и ще се лети обратно от Вилнюс в 17:50ч. Амбициозната ми програма е  да се види Тракай  ( Каунас не знам дали си заслужава и дали ще има време) , нощувка във Вилнюс На следващия ден ранно ставане и обикаляне на града по светло (може и с безплатния тур, ако го има по това време) и към 15ч тръгваме за летището.  Мислите ли , че е възможно? Май за Тракай единствения вариант е за неделята сутринта, но дали да рискувам ...

Каунас е много хубав град, така че ако може да хванеш по-ранния полет и да му отделиш няколко часа няма да останеш разочарован.

Връзка към мнение

Напълно постижимо ,  аз бих разгледал Каунас щом казват,  че си струва ,  след това  прибиране и нощувка във Вилнюс.  Втория ден започвам с Тракай за да знам,  че след това разполагам с цялото си време до неделя следобед за  Вилнюс.  Летището на Вилнюс  е на 15 мин.  с автобус от гарата или 8 мин.  с влак,  но влака е на рядко. 

Спокойно може да тръгнете  около 16.00. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
2 hours ago, stanimir said:

Напълно постижимо ,  аз бих разгледал Каунас щом казват,  че си струва ,  след това  прибиране и нощувка във Вилнюс.  Втория ден започвам с Тракай за да знам,  че след това разполагам с цялото си време до неделя следобед за  Вилнюс.  Летището на Вилнюс  е на 15 мин.  с автобус от гарата или 8 мин.  с влак,  но влака е на рядко. 

Спокойно може да тръгнете  около 16.00. 

А от Вилнюс до Тракай колко време е с влак/автобус и колко време ми трябва за да разгледам замъка?

3 hours ago, Здравко Ангел said:

Каунас е много хубав град, така че ако може да хванеш по-ранния полет и да му отделиш няколко часа няма да останеш разочарован.

Проблема е, че в този вариант трябва да летя с късния полет до Лутън да платя за хотел за 4 часа и да хвана полета в 5.55 в събота сутрин за Каунас, което са 2 полета от по 3 часа и ще е много изморително. 

 

А от летището в Каунас до града колко време е с автобуса? 

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 3 минути , Jorro каза:

А от Вилнюс до Тракай колко време е с влак/автобус и колко време ми трябва за да разгледам замъка?

Проблема е, че в този вариант трябва да летя с късния полет до Лутън да платя за хотел за 4 часа и да хвана полета в 5.55 в събота сутрин за Каунас, което са 2 полета от по 3 часа и ще е много изморително. 

 

А от летището в Каунас до града колко време е с автобуса? 

Ами на 15 километра е от града - не е далече, има си градски транспорт - автобус номер 29, спира пред терминала. Ако всичко ти е по план в 15.30 може да си в града, разглеждаш го за 3 часа и хващаш автобус до Вилнюс. На сутринта отиваш до Тракай и ще ти останат 2-3 часа следобедно да допълниш това, което не си видял вечерта от Вилнюс, където между другото има много як музей на модерното изкуство, ако те вълнуват такива неща.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.