Прескочи до съдържание

дневник Скритите съкровища на Китай


Препоръчани мнения

Красене, много ти благодаря! Страхотна е темата - точно така е - аз лично съм била на доста места , ама всичките - силно туристически и известни. А ти си там и можеш да покажеш/разкажеш  още много по-интересни, дето, в никакъв пътеводител не могат да бъдат намерени.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Eager_Traveler_Paul

Още от представянето ти следя темите с интерес. Красене, каквото и да дадеш, мисля, че ще бъде обогатяващо за нас. Изключително ценно е да имаме вътрешен човек в една толкова различна страна като Китай! И то човек, споделящ с кеф преживяванията си там. Сърдечно ти благодаря и ще се радвам да чета всичко, което би желал да разказваш :) :drinks:

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

С удоволствие ще разказвам и ще дискутирам за Китай :)

Мисля, че е добре преди всичко да започна с малко география (мисля, че географията трябва да е любим предмет на всеки пътешественик, защото знанията по география могат много да осмислят всяко пътешествие).

И така, Китай е огромна държава, състояща се от 28 провинции, като почти всяка (с няколко изключения) е по-голяма по площ от България. Всяка провинция може да се разглежда като отделна "държава" от пътешественическа гледна точка.

От друга страна територията на Китай чисто физико-географски (което включва и части от териториите на съседни държави) може да се раздели също на няколко района: Североизток, Монголски плата, Северна планинска земя, Голяма Китайска равнина, Южна планинска земя, Тибет, Тарим и пустинните райони северно от Тибет, Тиеншан-Памир, Алтай, както и Южнокитайско море и неговите острови. Всичко това със съответните забележителности.

Отделно Китай може да се раздели и на култури и цивилизации: Среден Китай- централната част на страната, северно от р. Яндзъ и около Жълтата река, откъдето произлиза древната китайска цивилизация; Южен Китай- също част от китайската цивилизация, но обогатена от културното наследство на местните етнически групи; Северен и Североизточен Китай- с център Пекин; Съчуан; преходната зона Юннан, където се срещат три основни цивилизации- китайска, тибетска и Югоизточна Азия; Тибет; Монголия; и мюсюлманските райони на Синдзян.

С други думи- това не е просто държава, а е като цял континтент. И неговата обиколка е като посещение на много държави, а не само една. Аз лично съм ходил из доста от отделните провинции, райони и области на Китай, но още не съм бил навсякъде. Но го имам като цел все пак. И бих се радвал да упътя, да съдействам, а може и да пътувам, заедно със всеки, който би искал да направи пътешествие из Китай.

Сега съм в провинция Гуандонг (Guangdong, 广东), в Южен Китай, но не в главния град Гуанджоу, а в северната част на провинцията.

Като начало пускам малко снимки от града, в който живея- град Чинюан (Qingyuan, 清远), и неговата река Бейдзян (Beijiang, 北江):

A-003.jpg.f48af1ef3e6097e47c749111a8661087.jpgA-004.jpg.ad4993ca90e36be5bdbfac4ac0351559.jpg20170716_171633.jpg.bd4a11aa71de9b7ec92a505b12869622.jpg

 

 

  • Харесвам 31
  • Браво 2
Връзка към мнение

Навремето и аз имах желание да опиша моите пътувания в Китай, за да го популяризирам сред повече хора. Недоумявам как при толкова феноменални забележителности като природа, култура, етноси, повечето се забиват в град като Шанхай. Невероятен е Китай, обикаляла съм 7 или 8 провинции и още колко има...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Just now, Tedy said:

Навремето и аз имах желание да опиша моите пътувания в Китай, за да го популяризирам сред повече хора. Недоумявам как при толкова феноменални забележителности като природа, култура, етноси, повечето се забиват в град като Шанхай. Невероятен е Китай, обикаляла съм 7 или 8 провинции и още колко има...

Може би поради липса на знание, неинформираност. Или пък поради предразсъдъци- "навътре в провинцията е бедно и мизерно, нямаме даже представа какво е". Или пък просто защото разчитат на туристически фирми, а в България туристическите фирми почти не организират и не предлагат нищо друго освен Пекин, Шанхай, Сиан, Хонгконг и най-много манастира Шао Лин.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Пуст туристически манталитет , мен ако питате. Да се обиколи това, което е популярно, модерно, удобно и добре утъпкано...

А Тайланд да е двойно по-посетен от Китай - това не е ли някакъв тотален абсурд???

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 26 минути , Tedy каза:

повечето се забиват в град като Шанхай

Кво пък му е на Шанхай. Къде другаде ще намерите да хапнете такова

 

Rn1t4sEiG48cNIcSI4_OWxPjpRYGUhfW3HoqyzNbt0d6_RErZ5pR5UZe-m7fwP6-77ce_B8YDsfS-CrPJuHRxKt7bPyt0hSDJZboBxYOv8DTv-vlbKH3XYf7nXGBbqQIruyWAlO-22GW4o9qg-wASnxNyFOiAVkez1WRSKVyTpuYJgltQJABYVCgDHQLiOa9Rmnod4Nbm4oZ7PcUPSF45Z_iInAkjtyF_JlstZ76ou1n_ltH_sqjQMtl-5agcbRlkxtrXCLm4vxbEJMxGOLwuCvLOwzOnjsw3DpT5dym8VIH6ZxFRhLfjHeYq4f_RXGYPtQhf5vEojS3ZUmjvKFUsIBtCMGvCqUzAqCWazXWJdej_1fjJ7rAPnkqyplclGx3R_PJNRXKlMHhZSASEcpxr07FxLovJ7XFWkuLrFyxfu27jSGrstA1hStq0wHGArXPcRRT6x-R9QaqyYWoePY7Tw0sjrMzqciytVqX4q2TJ_D6D-1Z7RBcOGxIzg6XNdzqmNq8AdXil39JaUm1WMf_0kx1GC-3xd0Tt4g7X0csuZh06lEKorsVGb14ujl4EMPk7HGNwAJxDRDfD3VcysUUhzX8nTOnDMVW7Z42ahnTAkNcjCm3ro7C_oeQF0V4e2FvHOGtKa4Q_Y98PWi8BWknKKriIWC4pVw7lg=w1248-h832-no

 

https://photos.app.goo.gl/ixkgA6ZGrvuFSNHr8

  • Харесвам 10
  • Шок 1
  • Благодаря 1
  • Браво 2
  • Смея се 18
Връзка към мнение
преди 10 минути , домосед каза:

Кво пък му е на Шанхай. Къде другаде ще намерите да хапнете такова

 

Кво е туй??? :lol: Вече ме спечели за Шанхай.

 

Връзка към мнение
преди 27 минути , Mimka каза:

На мен ми е интересно как стои въпросът с езика. Ако обикаляш из нетуристическите места можеш ли да се оправиш с друг език, различен от китайски?

Почти никак, освен с offline translator...
20171016_083749.jpg.4e7e1c8b59f689e0b2b1cb1a4df4ffa7.jpg
Моите 5 стотинки - висящият манастир край Datun
(снимката е правена около 07:00, с мобилен телефон, и не е използвана програма за "освежаване" ;))

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 25
  • Браво 4
Връзка към мнение

Проблемът с езика е голям и не знам как ще се оправи човек в дълбоката провинция. 

На Красен му е лесно, че си знае езика. Ама, нека показва интересни места, пък, като затръгваме натам, ще го мислим .:)

Връзка към мнение

Да, вярно е, че аз се оправям с езика. Но пък като съм ходил из дивите места на Китай, и там, макар и рядко, пак съм срещал чужденци, които не знаят китайски. Щом те могат, защо и други да не могат :)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

 

преди 55 минути , Mimka каза:

На мен ми е интересно как стои въпросът с езика. Ако обикаляш из нетуристическите места можеш ли да се оправиш с друг език, различен от китайски?

Можеш. Има един универсален език, който повечето хора на Земята говорят. С него можеш да се оправиш навсякъде, не само в дълбокия Китай.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Моите впечатления са, че самите китайци трудно се разбират, защото говорят различни диалекти. Никакви проблеми човек да се оправи и в провинцията, ако има малко опит в пътуванията. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря за страхотната тема @Красен. Ако един пътешественик е за пръв път в Китай, според теб, коя част от Поднебесната е  добре да посети? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Прекрасна тема! 

Може ли въпрос - как е в Гуанджоу в периода декември-януари? Има ли какво да се посети този сезон в района - имам в предвид сравнително близо и подходящо за времето.

Връзка към мнение
преди 5 часа, Костов каза:

Благодаря за страхотната тема @Красен. Ако един пътешественик е за пръв път в Китай, според теб, коя част от Поднебесната е  добре да посети? 

Зависи какви забележителности искаш да разглеждаш  Аз бих препоръчала провинция Юнан. 

Връзка към мнение
7 hours ago, Tedy said:

Моите впечатления са, че самите китайци трудно се разбират, защото говорят различни диалекти. Никакви проблеми човек да се оправи и в провинцията, ако има малко опит в пътуванията. 

Да, това е така, но само при по-възрастните китайци. Всички млади китайци задължително учат основния език Мандарин, и чрез него комуникират, независимо какъв им е локалния диалект. Това се отнася включително и за малцинствата- тибетци, уйгури, яо, миао, пуми, наси и т.н.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
4 hours ago, Роми said:

Прекрасна тема! 

Може ли въпрос - как е в Гуанджоу в периода декември-януари? Има ли какво да се посети този сезон в района - имам в предвид сравнително близо и подходящо за времето.

В Гуанджоу декември-януари времето е хладно, обикновено около 10-15 градуса, често и повече, но най-много до 20. Повечето време е сухо и слънчево, и тогава навън наистина е приятно. Проблема е, че няма вътрешно отопление, и същата температура е и вътре, в хотелите (не всички хотели имат климатици за топло, но всички имат климатици за студено). Понякога обаче идват студени и влажни вълни от север, и тогава е неприятно- дъжд, студ (между 5 и 10 градуса), и много влага (влагата прави такива застудявания най-неприятни, по-неприятни са от нашите зимни застудявания).

Иначе за този сезон има чудесни места за пътуване на около 100-150 км северно от Гуанджоу (точно в моя район), като например карстовите хълмове Ингси (Yingxi, 英西) (точно тази снимка беше от Нова година- там изкарахме Новата година на палатки и ги учех да играят наши хора, много се изкефиха):mmexport1514773673198.jpg.fa24e7208ccd78f7b6ec301b95cd245d.jpg

Една малко по-качествена снимка от района (правихме я с дрон)mmexport1513121072223.thumb.jpg.4360f9a12d4d2827a478b01dcd8eaa76.jpg:

А също и едно от селата на племето Яо, край градчето Лиеннан (Liannan, 连南):

20170717_154947.jpg.d064d510327b6d73cc940bfc49181f09.jpg

 

 

40 minutes ago, Tedy said:

Зависи какви забележителности искаш да разглеждаш  Аз бих препоръчала провинция Юнан. 

Абсолютно подкрепям! Юннан е изключително колоритна провинция, понеже там се срещат три цивилизации, както и три географски пояса. Имах чудесни снимки от там, но... си забравих тогава раницата с апарата в нея, и изчезна, ще трябва пак да ходя и да снимам. :resent:

  • Харесвам 19
  • Браво 2
Връзка към мнение

Благодаря много! За отоплението в хотелите- не е приятна липсата, но пък иначе се изкушаваме.. Ще мислим за Нова година.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 hours ago, Роми said:

Благодаря много! За отоплението в хотелите- не е приятна липсата, но пък иначе се изкушаваме.. Ще мислим за Нова година.

За Нова година доста е вероятно да я караме пак на палатки на същото място което е на снимката по-горе. Вече започна да ни става традиция. Така че ако решите, сте добре дошли! :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На ‎9‎.‎5‎.‎2018‎ г. в 18:31, Mimka каза:

На мен ми е интересно как стои въпросът с езика. Ако обикаляш из нетуристическите места можеш ли да се оправиш с друг език, различен от китайски?

Моят опит от силно туристическите места показва, че и там не се знае английски. На централната търговска улица на Пекин, в представителен магазин на Xiaomi се разбирахме по тяхно желание с транслатора на телефоните. Просто в момента в който ги поздравих на английски и попитах нещо те отвориха транслатора.

В един мол в Шанхай 20 човека питах за тоалетна, никой не ме разбираше, на 2 млади момчета по пет начина им казах думата, докато не я изписах на телефона, беше пълно недоумение за тях какво ги питам.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
На ‎10‎.‎5‎.‎2018‎ г. в 3:18, Красен каза:

А също и едно от селата на племето Яо, край градчето Лиеннан (Liannan, 连南):

Много четох преди да тръгна за Китай и още повече след като се върнах, дълго време ме държа:)

И понеже Красен спомена за племето Яо, това бях прочела за тях:

 

Жените от националността Яо


jaiojiaoaaaadddddddddddff.jpg

     Общата мечта на повечето от жените в света е да имат дълга разпусната коса.  В планинската местност на Гуанси-джуанския автономен район, Южен Китай живеят много жени с черна и лъскава дълга коса, символизираща щастие и мечти.

      В Лундзи, Гуанси, Южен Китай често се виждат жени в червена носия, които се сресват на групи край речните брегове. Разпуснатата им коса отдалече се вижда като водопад. А мелодичната им песен за дългата коса се разнася из долината. В песента се казва: "Косата ни е черна и лъскава. Ние се сресваме за любимите си. Сресването може да удължи съпружеския живот, да запомним здраво обичта на родителите ни към нас и да продължи щастливият живот."

Жените с дълга коса са едно от племената от националността Яо. Те обичат да се обличат с червени дрехи, hongsttsfgdfgdgdd.jpgзатова се наричат Червени Яо. Обитават северната планинска местност в Гуанси. Това племе има общо 13000 души. Под въздействието на културата на ханците,те могат да говорят китайски. Момичетата от 13-годишна възраст започват да оставят косата си. През целия си живот те се подстригват само един път, по-точно на 16-годишна възраст. Това символизира пълнолетието. Оттогава те никога повече няма да подстрижат косата си.

Червените Яо считат, че косата е част от кръвта и плътта на човека, а косата на жената е символ на живота. Затова оставянето на косата вече е станало част от вековните им обичаи. При сресването, поради невнимание понякога може би падат няколко косъма, но жените ги вземат, без изключение, от земята и ги пазят внимателно в подходящо място. Отрязаната част от косата обикновено е пазена при бабата по майка. Според брачните традиции, отрязаната част от косата трябва да е сложена в кока на булката и е считана за част от зестрата.

В прическата на жените от Червените Яо се крият много познания и тайнственост за жените от това племе. От прическата на момичето можем да познаем дали то е семейно или не. Всяка прическа има отделно значение. Например, когато косата на момичето се сресва на кок, такава прическа показва,че момичето е омъжено, но още няма дете. Ако момичето е с кок, но носи забрадка, това показва,че още не е семейно.

Дългата коса е най-ценното нещо за момичетата от Червените Яо .Те не я показват на никого и се забраждат постоянно със син плат. Казват, че този, който има възможност първи да види косата на момичето от Червените Яо, е нейният избраник.

hongkdkdkjfjf.jpgКосата на момиче от Червените Яо обикновено е дълга над 1 метър. Най-дългата коса е над 1.8 метра. Например , в селото Хуанлуоян има 60 жени ,чиято коса е дълга над 1.4 метра. В книгата на рекордите Гинес вече е вписана дължината на косата им като група. Според естетиката в прическата на жените от Червените Яо, косата е част от живота им. Не бива безотговорно да се изхвърли навсякъде. А дългата коса символизира дълголетие и благополучие. Те се мият със специална отвара. Те киснат няколко вида билкови растения в оризова вода, която може да се използва за миене след определен период на ферментация. Обаче за изработване на тази отвара  имат специална рецепта. Ако не я владееш, не можеш да я изработиш, а дори и да я изработиш и използваш, косата ти едва ли ще стане дълга, защото трябва да я миеш с вода от реката, минаваща пред селото. В това се крие причината за поддържане на дължината на косата на жените от Червените Яо, според тях.

 

по материали на china radio

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.