Прескочи до съдържание

Фестивали, карнавали и други празнични събития по света


Препоръчани мнения

Ех, тази кукла, колко поразии направи в два поста. Нещо е ядосана, явно иска жертвоприношение 😜

 

По загадката - на предпоследния колаж - calabar003.jpg, първия ред, четвъртата снимка, един образ с черни мрежести чорапогащи и бухалка  - малко ми наподобява куклата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 39 минути , bulpa каза:

По загадката - на предпоследния колаж - calabar003.jpg, първия ред, четвъртата снимка, един образ с черни мрежести чорапогащи и бухалка  - малко ми наподобява куклата.

Той е!

 

2018120704calabar.JPG.fe39af963cd4af33267bce4c4365e0d1.JPG

 

Не съм сигурен, че главното карнавално шествие беше неговият хабитат. Много от съставите не бяха автентичен фолклор, а модерни заемки от съвременното световно карнавално движение. Други бяха християнски църковни групи, което също не съвпада съвсем с неговата позиция в духвния свят. Обаче!

 

На другия ден го заварих в свои води. Бях си закупил туристическия продукт Обиколка на града. На път към музея на робството забелязах от прозореца на колата струпване на еднотипно облечени хора в един от градските паркове.

- Какво е това? - питам гида 

- Ами, събират се тук тези. Ама нали знаеш, че в музея е много интересно и ще научиш за робството?

- Какви са тези и за какво се събират?

- Ама в музея има и студена бира

- Я първо да поспрем тук

- Ама на шофьора ще му свърши работното време

- Ако!

- Ех, добре тогава

 

Поспряхме и шофьорът отпраши с колата. Двойката ми спътници, туристи от англофонските области на Камерун, се нацупиха, че изпускат лекцията за търговията с роби, но не посмяха да наложат волята на мнозинството по принципа на демократическия централизъм. Седнаха под една сянка да ме чакат, докато аз се опитвам да хвана в кадър участници в традиционния годишен събор на племето ефик. Не беше лесно, защото не си бях облякъл носия. Беше задължителна и за фотографите, видеооператорите и сервитьорите. Тук сред няколко хиляди души, не само че бях единственият бял. а бях и единственият не от племето ефик. И губернаторът на щата не би могъл да ме вкара на ложа с по-добра гледка, защото и той не е от това племе. Нито - шофьорът, гидът и камерунците. Един от масата ми предложи срещу небольшую плату да ме качи на раменете си, но бегъл поглед върху телосложението му установи несъответствие в категорията. Както и да е, успях да се промъкна до единия от парапетите, а и да пресрещна някои от учстниците, включително - дълги и зелени - в крачка. Официалните заниманията на събора бяха дълги хвалебствени предтсавяния кой вожд от къде е на кого е по-вожда, придружено с народна музика, танцувални разкършвания под белите роби за мъжете (и никакви - за настанените сред публиката жени) и пиене на напитки с инициали V.S.O.P на етикетите. 

 

274256044_Nigeria20184.jpg.4afeecf224e196b37f82f81aa562192a.jpg609859748_Nigeria20185.jpg.f750fa90405e8f73765293ffba0aa6c8.jpg907371221_Nigeria20186.jpg.231176afba28ae4f84041cb01fe797d8.jpg2049051366_Nigeria20187.jpg.19cc07b260eb0dd87a3d321f0aeb0a09.jpg754426826_Nigeria20188.jpg.0fb674a50f3db3f396a3deb88b6c6205.jpg

 

 

Албумът със снимките: https://photos.app.goo.gl/2fnPXw5UDfwrmkBk7

 

За търговията с роби вече бях научил в град Бадагри. За което сега се чудя в коя тема да разкажа, че @Zaro да не ме разобличи за пет минути следващия път в темата за загадките.

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение

Тези даже са ми по-интересни от официалното карнавално шествие. Браво, @домосед!

 

От снимките не ми стана ясно, малкото крокодилче върху големия макет на крокодил - живо ли е?

Връзка към мнение
преди 3 часа, bulpa каза:

От снимките не ми стана ясно, малкото крокодилче върху големия макет на крокодил - живо ли е?

Като живичко е!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Equatorial Guinea Bodypainting Festival  

 

An exciting trip where visitors can participate in a diverse program, which will include shows of bodypaint , music , theme tours, an ecological tour of the island's beaches and forests, and of course, the experience of being able to share with the Malabo community.

Имаме ли художници във форума? Може да се пробват ...  :smile3:

 

https://www.instagram.com/egbodypaintingfestival/

 

 

image.png.014b1e202f66cbc048b74620929aafd0.png

image.png.8e12d5ad10e98a0ac5967b0c8fc38c0b.png

 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

От 18 юли до 11 август тази година се провежда фестивал на лозарите във Вьове (Vevey), Швейцария, на брега на женевското езеро.

Fête des Vignerons - е първата швейцарска традиция, която се добава в нематериалното културно наследство на Юнеско. В края на 18-ти век, през 1797 г. Братството на лозарите, решава да възнагради работата на най-заслужилите лозари. Като това става под формата на шествие, съпътствано от театрална постановка. Организационният комитет може да избира колко често да се провежда фестивала, като максимума е пет пъти на век.

Линк към сайта на събитието - цък.

 

Чудех се, къде да сложа това събитие, че кореспондира и с темата за виното, и с темата за Юнеско 🤔

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Ето и моят отговор по темата за Лондон, октомври 2019.

 

 

Акцентът е върху няколко фестивала, на които попаднах съвсем случйно в рамките на около 5 дни в средата на месеца

  • Фестивал на екоалармистката хипария

Нарича се бунт срещу изчезването и се провежда по два пъти годишно – пролетна и зимна сесия. Амбицията на организаторите е сесиите да продължават поне около две седмици всяка, през което време да се парализират правителството и бизнесът в Лондон, за да могат хората, заети в тях, да забележат промените в климата. Постига се с импровизирането на къмпинг по някои главни улици в Уестминстър, предимно в района на Уайтхол, и спонтанни пърформанси на самозалепване по стъклените врати на избрани здания в Сити. Същевременно се отваря специализирана ниша в бизнеса с фестивален туризъм, защото фестивалът е колоритен, весел и  жизнерадостен. Понеже избраните изразни средства излизат от рамките на закона, полицията арестува когото си хареса, но без да е натрапчива и напориста. По-скоро се играе на търпение, надхитряне и усвояване на територия. Като китайската стратегическа игра го. И е наистина забавно да се наблюдава отстрани. Ако се заблееш нещо и отидеш по нужда, като се върнеш, палатката ти я няма. Конфискувана и захвърлена върху купа конфискувани реквизити и помощни средства за нелегална окупация на улично пространство. Но ако са ти конфискували и агитационните средства – плакати, транспаранти, листовки – имаш право да си ги поискаш обратно или сам да си ги изровиш от купа. Впрочем така и не ми стана ясно, ако си се самозалепил за нещо, като мярка против насилствено отместване или арест, как изобщо отиваш по нужда. Огромна част от участниците са или учещи, които никога не са си вадили хляба сами, или възрастни, които … също нямат вид да извадили много хляб през живота си. Не и с нещо продуктивно. Но има ли някакво събиране някакви бизнеси да се освиркват, са на първа линия. Всички са единодушни, че единственият проблем, който човечеството има да реши не по-късно от Нова година са промените в климата. Как точно ще го реши, всеки участник си има индивидуално мнение, най-често съдържащо някаква строга забрана. От забрана за ползване на двигател с вътрешно горене,  през забрана за риболов (защото рибите ги боли бузата от боцкането с кукичка) до забрана на икономическия ръст и изобщо на цялата икономика.

 

190902612_London2019_RalliesRebellionsPompCircumstance2.jpg.52657fdaea64f400897e85cc5909f83f.jpg627931871_London2019_RalliesRebellionsPompCircumstance1.jpg.e0b8e3975f59a999e6d4d08badd3e67f.jpg986163559_London2019_RalliesRebellionsPompCircumstance.jpg.cb81bd8dca941a02f9ac692aefb875c8.jpg

 

По ирония на метеорологията фестивалът приключи преждевременно заради промени в климата, пардон … времето. Първият нощен дъжд ги разкара от завладяната територия и само най-издръжливите се свиха за още някоя и друга нощ в пешеходното пространство на площад Трафалгар (знамето, съшито и развято в солидарност с тях от балкона на South Africa House, е обърнато надолу с главата). Мисля си, че на кален рок фестивал в Шотландия щяха да устоят по дълго. През това време радикалните хардлайнери насочиха удара на поразиите си срещу метрото и то срещу … възможно най-екологично електрическата Докландска лека железница. Защото водела право в сърцето на Капитализма. Но успяха освен да причинят раздразнение да застрашат и животи и изгубиха точки дори сред заклетите си почитатели в пасивната публика.

 

Разбира се, много по-добре е в едно развито гражданско общество хората да са ангажирани с каузите, които смятат за важни за общото бъдеще, и да реагират според възрастта и темперамента си, вместо да седят в апатия пред телефонните апове за селфита и шопинг. Или още по-лошо – да минат към Тъмната страна и да изразяват неудовлетворението от житейските си перспективи с акции на омраза към имигрантски или малцинствени групи.     

Една такава малцинствена група беше в центъра на

  • Фестивал на кюрдската култура и недоволство

Кюрди, живеещи в Обединеното кралство, бяха излезли на спонтанен протест срещу някои внезапни политически маневри на Запада, Русия и Турция, поставили сънародниците им в Сирия в силно уязвима ситуация. Дали развяването на знамена с образа на политически затворник, възприеман на запад като терорист, помага за каузата им, е въпрос на отделна дискусия. За туриста от по-голямо значение са цветовете и носиите

 

65395680_London2019_RalliesRebellionsPompCircumstance3.jpg.a2b075eb34988e78e652b99296aae7c1.jpg

 

  • Фестивал на британската конституционната традиция

Обединеното кралство няма конституция в обичайния смисъл на ратифициран уставен документ. Има обаче система от закони, узаконени прецеденти и вековни ритуали, върху които се крепи демократичният и правов ред. И до голяма степен – националният туристически продукт. Даже и ритуалите да се използват като инструмент за политическо маневриране. Например от правителство без мнозинство, което да разкара 90+ годишен монарх с корона, каляски и гвардейци от Бъкингамския чак в Уестминстърския дворец да чете годишна законодателна програма пред парламент, който ще се разпусне месец по-късно. Климатът в случая показа необходимия респект, като през целия дъждовен ден отпусна точно два часа сухо време, през което процесията да мине и да се върне след произнасянето на тронното слово.

 

2019100601london.thumb.jpg.5735c8d367aeb5a67836702185e01d19.jpg

834569077_London2019_RalliesRebellionsPompCircumstance4.jpg.5942f9a2d4f67a8f57520b51617e5164.jpg

2019100700london.jpg.c6682c8932e71f31a78fdee3a3eda71b.jpg
 

 

 

Бонус къс поста: снимки от още два фестивала в същия град през март 2019

 

1373793594_London2019(Lamassuedition).jpg.3722a8909df7cb3b463a8799aab59782.jpg

 

Всички снимки: https://photos.app.goo.gl/KFhbhUVPcqhBK7fy7

Редактирано от домосед
Добавен линк към снимки
  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.