Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

След известно търсене тук установих, че досега никой не е отворил дума за Atlas Obscura.

Ще си позволя да ви ги представя.  Atlas Obscura е сайт, чиято цел е да представи на хората по-малко известните забележителности по всички краища на света. Пример: за Палатинския хълм в Рим можете да намерите тонове информация из цялата мрежа. За малката табелка с надпис "Mi sono perso" (Изгубих се), закачена на една стена до Circo Massimo, ще прочетете само в Атласа. Дали тази забележителност си заслужава човек да кривне от пътя си и да я види - това всеки сам си решава. Но е хубаво, че има къде да прочетем за нея. И да видим меспоположението ѝ на картата, а също и координатите (в случай, че ползваме GPS).

Атласът се захранва с информация от доброволци. Хората просто въвеждат нови и нови местенца, които, според тях, някой би желал да види.

Функционалността на сайта включва бутони като „бил съм там“ и „искам да ида“, съставяне на списъци, възможнст за редактиране или добавяне на информация за съществуващите обекти, класирания на потребителите по различни показатели и така нататък.

Лично за мен страшно интересна е секцията със статии, които разказват много любопитни неща - от атракционните посещения в моргата в Париж през XIX век, през фирмата, специализирана в разчитането на „кракописни текстове“, та до сладоледа, който е толкова лют, че ако искате да го опитате, първо трябва да подпишете декларация, с която освобождавате персонала от отговорност, ако с вас се случи нещо. Впрочем за храната си имат цяла отделна секция, която никак не е за пренебрегване - Gastro Obscura 🙂

 

Преди около година издадоха книга, която се превърна в бестселър. Мисля, че стигна до #1 в класацията на NYT. Има я и на български 🙂

 

Лично аз следя този сайт от около две години. Досега съм открил само един недостатък - че колкото по-популярен става, толкова по-малко obscura остава.

Все пак го споделям с вас.

 

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 16 часа, Goal & Boss каза:

"Дъхът на Дявола", включва пипер Каролина, с ниво на "Сковил" от 1,569,300 SHU. Каролина резерът е 500 пъти по-горещ от Tabasco.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 28 минути , Емика каза:

"Дъхът на Дявола", включва пипер Каролина, с ниво на "Сковил" от 1,569,300 SHU. Каролина резерът е 500 пъти по-горещ от Tabasco.

 

В България продават Naga с 1 300 000 SHU, или там някъде, мързи ме да вадя бурканчето. И най-интересното е, че са българско производство! :happy:

 

 

naga_6000x600-min.jpg

 

 

 

Оппаа!! За първи път виждам и това! Браво!!!

 

carolina_600x600-min.jpg

 

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Харесвам ги тези и ги чета. И аз съм на твоите вълни за слабопопулярни, незнайни и изчанчени места. Amusing Planet също не са лоши. Имам една тема тук, която си поддържам чат-пат и е възможно да ти е интересна. Ще се радвам да се включиш с подобни разкази като този за острова в Аралско море с базата. 

Връзка към мнение

Може да не сме го коментирали специално, но със сигурност често сме попадали на него 🙂

 

Бях писал из форума за най-дълбоката дупка, която сме прокопали в земята, информацията я бях намерил там: https://www.atlasobscura.com/places/kola-superdeep-borehole А и съвременната популярност на Бузлуджа сред чужденците, също мисля че тръгва от там. 

 

Ето и друго от местата, които отидох специално да видя, но не помня дали заради написаното в сайта, което е доста кратко: https://www.atlasobscura.com/places/sarajevo-bobsleigh-track

 

А колкото и да става популярен сайтът, все още логистиката до повечето места е трудна, така че за спиране нещата да са obscura е рано да говорим 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да отбележа статуята L.O.V.E. в Милано.

Ню Йорк празнува силата и оптимизма на Уолстрийт със статуя на бик във финансовия район на Манхатън. Милано, от друга страна, е малко разочарован от заслугите на финансовия свят.

Името на статуята идва от Libertà, Odio, Vendetta, Eternità (любов, омраза, отмъщение, вечност). Създадена през 2010 г. от италианския художник Маурицио Кателиан, известен със своите провокативни произведения. Статуята е трябвало да остане на Пиаца Афари за няколко седмици, но градската управа решила да я задържи там за неопределено време. Намира се точно срещу входа на финансовата борса, сградата отзад.

 

IMG_20180922_202741.thumb.jpg.88b649944e175104eec99f1796103c6d.jpg

 

А това динозавърче на фасадата на Дуомото  съм го пускала в темата за познаване от къде е снимката

IMG_20180922_211227.jpg.80fd1889d2cfc5768c7d8a0aee8cabca.jpg

 

С това приключвам отчета от Милано.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 26.07.2018 г. в 23:38, Goal & Boss каза:

Atlas Obscura е сайт, чиято цел е да представи на хората по-малко известните забележителности по всички краища на света.

По-малко известни?

Хммм 🤔

От България веднага открих Рилския манастир, а в Южна Африка - пингивните на Болдърс Бей, които са първи в списъка на всеки постетител на Кейптаун, и и Sun City, дето и миските блондинки го знаят 😉

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Именно. Колкото по-популярен, толкова по-малко obscura. Човекът, добавил Рилския манастир, очевидно не си е давал сметка каква е идеята на този сайт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Винаги съм се чудела, дали е истински 🤔

Е, открих го - истински е, свети, мига и никой не му обръща внимание.

 

PSX_20180924_202820.jpg.8d6fc4540d9a9abce88ada97490cfe1c.jpg

 

Лондон, Canary Wharf 

  • Харесвам 11
  • Шок 1
  • Браво 4
Връзка към мнение
На 23.09.2018 г. в 1:03, домосед каза:

а в Южна Африка - пингивните на Болдърс Бей, които са първи в списъка на всеки постетител на Кейптаун, и и Sun City, дето и миските блондинки го знаят

Секцията с истории се отсрамва и предлага нещо доста интересно в Южна Африка - богиня на дъжда :smile:

 

7796f6d5-ab01-44bc-9d70-2031c65e883d.jpg

 

И въобще, тази секция рулира!

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 25.09.2018 г. в 20:35, Goal & Boss каза:

нещо доста интересно в Южна Африка - богиня на дъжда :smile:

Е, това в Южна Африка всеки го знае 😎

 

Затова пък, докато бях в Париж миналия месец, поразрових за идеи и открих ето това кино Луксор, строено през 1920-те и декорирано по древноегипетска тема. Намира се на авеню Мажента насред чаршията на сватбените облекла за магребската диаспора.

 

1003466421_Buffer0412.jpg.71e50269c23ca85cf17007f94a4fb30f.jpg1827379706_Buffer0413.jpg.01a1977efda8810ced0f895a9a4c85d3.jpg97095069_Buffer0414.jpg.6ed26da1e6584ac8c3b631c437e0bc25.jpg

 

След прожекцията можеш да излезеш на балкона на бара и да изпиеш един сайдер с гледка през метро двойката към универсалния магазин за ниско бюджетни стоки TATI

 

IMG_20180924_182350.jpg.585de159b7fe1786af8ce4739b90cb79.jpg

 

А какво гледах в киното, вече докладвах тук

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
  • 2 години по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.