Прескочи до съдържание

Швейцария 2019


InaH

Препоръчани мнения

Пристрастена съм към форума на Магеланци , съответно пътешествията и редовно чета и се информирам. Доста сме попътували самостоятелно ( Дания , Швеция , Израел, бившите югославски републики и др), като за много от пътешествията ни съм ползвала вашите мнения и съвети.

Следях с огромен интерес споделенитe от @Rainy мнения, впечатления и детайли от подготовката и реализацията на пътешествието до Швейцария. Идеята им много ми хареса и решихме с ММ да я осъществим и ние през май-юни 2019г.Безценни са и съветите на @koliob , iaia_mama и другите.

Концепцията на нашето пътуване ще бъде същата /с междуградски транспорт/, но може би ще намалим темпото впредвид възрастта ни. Надявам се да се справя с организацията до тогава. За сега се сблъсквам с 2-3 проблема , за които ми се иска да ви помоля за малко помощ:

            # Не намирам обявени полети с WIZZ AIR и България еър за този период (Пише “Няма полет”) – до Милано , Базел , Цюрих . Може би е още рано? Кога най- рано се обявяват полетите? Някъде прочетох , че полетът до Базел ще бъде спрян?

            # За да направя примерна програма имам нужда от по- подробна карта на Швейцария. ( от къде може да се виждат маршрути на лифтове и съответно тяхните спирки , както и по-малки гари, пристани и др.) Видях на споменатите пасове , че има схеми , но са като снимки и не мога да ги увелича и видя детайлно.

            Ще бъда много благодарна , ако някой може да ми помогне.

            Сигурно ще имам нужда от още помощ , но това ще бъде по нататък

Връзка към мнение
преди 19 минути , InaH каза:

Пристрастена съм към форума на Магеланци , съответно пътешествията и редовно чета и се информирам. Доста сме попътували самостоятелно ( Дания , Швеция , Израел, бившите югославски републики и др), като за много от пътешествията ни съм ползвала вашите мнения и съвети.

Следях с огромен интерес споделенитe от @Rainy мнения, впечатления и детайли от подготовката и реализацията на пътешествието до Швейцария. Идеята им много ми хареса и решихме с ММ да я осъществим и ние през май-юни 2019г.Безценни са и съветите на @koliob , iaia_mama и другите.

Концепцията на нашето пътуване ще бъде същата /с междуградски транспорт/, но може би ще намалим темпото впредвид възрастта ни. Надявам се да се справя с организацията до тогава. За сега се сблъсквам с 2-3 проблема , за които ми се иска да ви помоля за малко помощ:

            # Не намирам обявени полети с WIZZ AIR и България еър за този период (Пише “Няма полет”) – до Милано , Базел , Цюрих . Може би е още рано? Кога най- рано се обявяват полетите? Някъде прочетох , че полетът до Базел ще бъде спрян?

            # За да направя примерна програма имам нужда от по- подробна карта на Швейцария. ( от къде може да се виждат маршрути на лифтове и съответно тяхните спирки , както и по-малки гари, пристани и др.) Видях на споменатите пасове , че има схеми , но са като снимки и не мога да ги увелича и видя детайлно.

            Ще бъда много благодарна , ако някой може да ми помогне.

            Сигурно ще имам нужда от още помощ , но това ще бъде по нататък

Вариант е да се стигне през Женева.

Ето карта на големия пас, от където ние "тръгнахме", а "стигнахме" до халф пас и регионалните пасове - като избереш някой, има карта за сваляне и там се виждат всички подробности.

Връзка към мнение
преди 26 минути , InaH каза:

Пристрастена съм към форума на Магеланци , съответно пътешествията и редовно чета и се информирам. Доста сме попътували самостоятелно ( Дания , Швеция , Израел, бившите югославски републики и др), като за много от пътешествията ни съм ползвала вашите мнения и съвети.

Следях с огромен интерес споделенитe от @Rainy мнения, впечатления и детайли от подготовката и реализацията на пътешествието до Швейцария. Идеята им много ми хареса и решихме с ММ да я осъществим и ние през май-юни 2019г.Безценни са и съветите на @koliob , iaia_mama и другите.

Концепцията на нашето пътуване ще бъде същата /с междуградски транспорт/, но може би ще намалим темпото впредвид възрастта ни. Надявам се да се справя с организацията до тогава. За сега се сблъсквам с 2-3 проблема , за които ми се иска да ви помоля за малко помощ:

            # Не намирам обявени полети с WIZZ AIR и България еър за този период (Пише “Няма полет”) – до Милано , Базел , Цюрих . Може би е още рано? Кога най- рано се обявяват полетите? Някъде прочетох , че полетът до Базел ще бъде спрян?

            # За да направя примерна програма имам нужда от по- подробна карта на Швейцария. ( от къде може да се виждат маршрути на лифтове и съответно тяхните спирки , както и по-малки гари, пристани и др.) Видях на споменатите пасове , че има схеми , но са като снимки и не мога да ги увелича и видя детайлно.

            Ще бъда много благодарна , ако някой може да ми помогне.

            Сигурно ще имам нужда от още помощ , но това ще бъде по нататък

Да, за полетите още е рано, но никак не е рано за резервация на нощувките ви. Сега е момента да направите най-удачно  резервациите на нощувките си. Направете ги задължително с безплатна отмяна, защото има кажи-речи цяла година до пътуването ви. Самолетните билети започнете да търсите след Нова година. Ако не хванете някоя промоция преди това, според мен най-изгодно бихте си купили билети 1,5-2 месеца преди пътуването.

Като вариант за стигане до Швейцария, примерно

1/ самолет  Уиз :  София-Бергамо. От Бергамо до Комо с влак (на всеки час са; 6,70€)

= една нощувка в Комо, който е доста приятен малък град на брега на ез. Комо

= на следващия ден Фликсбус до Швейцария - до Люцерн, Цюрих или Шафхаузен - където си изберете. Билетът е 10$ на човек до Люцерн, до 17$ до другите градове. Автобусът тръгва по обед и пристига към 17ч в Люцерн, около 19ч вШафхаузен.

2/ Ако пътувате с Раян до Милано - евентуално в Милано една нощувка и на следващия ден с Фликсбус, който минава през Комо и нататък по т.1

От Милано можете да пътувате с Фликсбус и до Интерлакен, Тун и Берн. Но това е друга линия и не минава през Люцерн.

3/ Полет до Меминген, евентуално една нощувка там и на следващия ден Фликсбус до Цюрих.

4/ Ако решите да тръгнете из Швейцария от Женева - ясно е, има полет София-Женева.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 46 минути , InaH каза:

            # За да направя примерна програма имам нужда от по- подробна карта на Швейцария. ( от къде може да се виждат маршрути на лифтове и съответно тяхните спирки , както и по-малки гари, пристани и др.) Видях на споменатите пасове , че има схеми , но са като снимки и не мога да ги увелича и видя детайлно.

 

Няма нужда от по-детайлни карти. Сваляш си картите на пасовете, както е описала @Mary и ако искаш да се ориентираш как да стигнеш от спирката до лифта, финикуляра или друго превозно средство можеш да използваш Google Maps или сайта на швейцарските железници www.sbb.ch. Прилагам пример с екскурзия от Люцерн до Титлис и използване на Google Maps (през сайта на швейцарските железници е горе-долу същото, но Google предлага повече опции и по-добра визуализация).

 

1. Отиваш на maps.google.com и въвеждаш името на хотела или мястото, от което искаш да тръгнеш. 

 

image.png.9168a4ae9b7e2ba1a7353b8bdb688f99.png

 

2. Кликваш върху кръглия бутон със стрелката над "Directions" и въвеждаш мястото, до което искаш да стигнеш. В случая - Titlis

 

image.png.9816f05f94693470f3c2258ac68464b7.png

 

3. Ако искаш да ти покаже вариантите с обществен транспорт - кликваш върху влакчето горе в ляво (третата иконка) и след това върху варианта, който ти харесва от предложените долу в ляво.

 

image.png.62bb3ea53bb995e125d7a8d0f1849414.png

 

4. От лявата страна се виждат всички детайли за пътуването, а на картата можеш да си променяш мащаба, така че да се ориентираш за връзките между превозните средства.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Всичко е толкова добре уредено там, че с хубав план (за справка @Гост и @Mary), ще се насладите на една прекрасна разходка. Швейцария е малка, но има толкова мноооого за обикаляне. Не са за пренебрегване цените- на нощувки и транспорт, но пък всяка стотинка си заслужава.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

След като няма да има директни полети от София до Базел, ежедневните полети на Ryanair от София до Милано (Малпенса) остават една от най-удобните връзки за достигане на различни райони в Швейцария. Полетите до Женева също са опция, но са само два пъти седмично, а и цените им през активните сезони не са толкова приятни.  Най-удобната връзка е директен автобус от летището Малпенса до италианския град  Домодосола и после Supersaver ticket до желаното място. Не е най-евтината възможна връзка, но е сравнително бърза и не се налага много чакане и/или допълнителни разходи за нощувки.

 

image.png.63550cec6c2d5969e6ca32d6376c6ccd.png

 

image.png.77a0185214dfefbf674986216cc1e459.png

 

Също така от летището Малпенса има директни автобуси и до градовете в кантона Тичино (удобни са ако в плана има включено нещо от този кантон).

 

image.png.00d66ea492b9e49f4b9853e70ca83d42.png 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

За щастие от април Уизз връщат полетите до Базел :)))

За мен друга удобна връзка е полет до Бергамо и автобус за 4 евро до Милано Centrale . От там с предварително закупен билет за влак (цените започват от 9 евро)  може да се стигне до Женева, Лозана, Цюрих, Берн, Базел без прекачвания за 3-4 часа. Пътуването е много приятно и разкрива прекрасни гледки.... 

Друг вариант, но по-скъп , ако летите до Малпенса с Раян може да си хванете директен влак S40 до италианския кантон в Швейцария - Тичино . На гари Mendrissio и Chiasso може да се прекачите на влак до Лугано например....

Редактирано от Jorro
Връзка към мнение
преди 6 минути , Jorro каза:

От там с предварително закупен билет за влак (цените започват от 9 евро)  може да се стигне до Женева, Лозана, Цюрих, Берн, Базел без прекачвания за 3-4 часа.

С коя компания са тези цени?

При Трениталия започват от 39 евро до Женева, 29 до Берн ...

Връзка към мнение
27 minutes ago, Mary said:

С коя компания са тези цени?

При Трениталия започват от 39 евро до Женева, 29 до Берн ...

 Точно с Trenitalia. Имат една тарифа Mini, на която излизат цени от 9 евро, но разбира се са ограничен брой места . Така пътувахме до Цюрих за Великден тази година.

 

пп. Сега като гледам обаче от сайта са махнали дори менюто за промо цените на международните влакове или поне аз не го виждам в английската версия. В италианската ги има, че цените в момента започват от 29 евро..... много жалко...

 

Ecco alcuni prezzi da Milano:

  • per Berna, Losanna, Lucerna, Zurigo: a partire da 29 euro in seconda e 69 euro in prima classe
  • per Ginevra, Basilea: a partire da 39 euro in seconda e 79 euro in prima classe
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тази година доста се промени ценовата политика за най-евтините тарифи на влаковете, които свързват Италия и Швейцария. Билети по EUR 9 съм виждал само по относително новата директна линия (има я от 3-4 години) от Милано до Люцерн, която между другото е единствената между двете страни, изпълнявана от Trenitalia. Също така имаше билети по EUR 9 за швейцарските влакове, но от Милано до Стреза дори за първа класа (но вече няма). По останалите три линии: Милано - Женева; Милано - Цюрих и Милано - Базел (тук не броя регионални линии като Комо - Белинцона) никога не съм виждал билети, по-евтини от EUR 19, дори и до междинните спирки по тях. Така или иначе в момента дори и тези по EUR 19 изглеждат в историята и най-евтино могат да се вземат такива по EUR 29. Странно е, че вече онлайн не могат да се купуват билети на никаква цена за някои директни регионални влакове, като от Милано до Лугано например. От Милано остават евтините варианти с Flixbus до Люцерн, Кур (не звучи добре, но така си го наричат там), Интерлакен, както и Лозана и Женева, но за последните часовете стават много. Ако обаче се разчита на трансфер от Бергамо или Малпенса и като се има предвид разположението на автогарата - цялото пътуване не е чак толкова евтино, а още по-малко удобно. Така че поне в момента Цюрих, Базел и Женева си остават най-добрите входни точки, към които може да се добави и Меминген, което е също много удобно за някои части на Швейцария. Естествено ако се влиза с Бернина експрес - Бергамо несъмнено е най-удобното летище. 

Редактирано от koliob
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
20 minutes ago, koliob said:

Тази година доста се промени ценовата политика за най-евтините тарифи на влаковете, които свързват Италия и Швейцария. Билети по EUR 9 съм виждал само по относително новата директна линия (има я от 3-4 години) от Милано до Люцерн, която между другото е единствената между двете страни, изпълнявана от Trenitalia. Също така имаше билети по EUR 9 за швейцарските влакове, но от Милано до Стреза дори за първа класа (но вече няма). По останалите три линии: Милано - Женева; Милано - Цюрих и Милано - Базел (тук не броя регионални линии като Комо - Белинцона) никога не съм виждал билети, по-евтини от EUR 19, дори и до междинните спирки по тях. Така или иначе в момента дори и тези по EUR 19 изглеждат в историята и най-евтино могат да се вземат такива по EUR 29. Странно е, че вече онлайн не могат да се купуват билети на никаква цена за някои директни регионални влакове, като от Милано до Лугано например. От Милано остават евтините варианти с Flixbus до Люцерн, Кур (не звучи добре, но така си го наричат там), Интерлакен, както и Лозана и Женева, но за последните часовете стават много. Ако обаче се разчита на трансфер от Бергамо или Малпенса и като се има предвид разположението на автогарата - цялото пътуване не е чак толкова евтино, а още по-малко удобно. Така че поне в момента Цюрих, Базел и Женева си остават най-добрите входни точки, към които може да се добави и Меминген, което е също много удобно за някои части на Швейцария. Естествено ако се влиза с Бернина експрес - Бергамо несъмнено е най-удобното летище. 

Сега се разтърсих в имейла и се оказа, че съм ползвал линията до Цюрих миналата година април, а не тази....съжалявам... Билета обаче си е бил 9 евро на човек... за съжаление остава наистина в историята.... 

Сега се сещам за вариант ,ако летим с Раян до Karlsruhe за 19.90 евро с ICE от Karlsruhe или Baden-Baden до Берн или Цюрих например./ този път го проверих още си има такива цени 😄 /

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 34 минути , Jorro каза:

Сега се разтърсих в имейла и се оказа, че съм ползвал линията до Цюрих миналата година април, а не тази....съжалявам... Билета обаче си е бил 9 евро на човек... за съжаление остава наистина в историята.... 

Сега се сещам за вариант ,ако летим с Раян до Karlsruhe за 19.90 евро с ICE от Karlsruhe или Baden-Baden до Берн или Цюрих например./ този път го проверих още си има такива цени 😄 /

 
 

Ако има евтини билети до Базел - друго не ти трябва, защото само докато стигнеш от Баден-Баден до Базел вече ще си на минус с пари и време (а и полетите до Базел поне сега са по-ранни). Разбира се и от Баден-Баден става, дори е доста удобно и е много добър вариант за Берн и Цюрих, стига това да е целта на пътуването. Иначе до Интерлакен по EUR 19.90 не знам дали ще намериш, но за EUR 29.90 почти сигурно ще има удобна връзка и до там, което също си е ОК. Само да подновят линията Ryanair.

 

image.png.8d6e34654d9bfdf33fe3669f78da9a4c.png

image.png.e3825e7c5af9f48c09f4559e19eed8d2.png

Редактирано от koliob
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,

тази година направих едно много приятно пътуване с влак през Алпите в Швейцария. Всичко беше прекрасно, с изключение на едно лошо попадение на хотел. Имах резервирана стая през Букинг, но когато пристигнах ни настаниха в миниатюрня таванска стая, с малък прозорец високо до тавана. Въобще нищо общо с резервираната. Може да се каже, че прозорец липсва. Всичко било заето казаха, само тази имали. Напълно ни съсипаха почивката, а тя беше само няколко дни. От Букинг казаха, че нищо не могат да направят.

Моля за информация, къде мога да подам жалба срещу този хотел? Оказва се, че понеже Швейцария не е в европейския съюз, не мога да действам по познатия начин чрез сайта на европейския съюз. 

Връзка към мнение

Макар и бавно , времето ни доближава до предстоящето ни пътуване и приключение в Швейцария.

Преди време споделихме с вас нашите намерения за пътуването , сега да докладвам какво свършихме за подготовката до този момент.

Закупени са билетите за самолет – с Bulgariа Air от – до Цюрих - 11.06 до 16 .06 2019г.

Запазени са в хотели местата за нощувки – 4 нощувки в Интерлакен и 1 нощувка в Люцерн.

Програмата за 6-те дни е направена «в общи линии» . От проучванията , които направихне , засега, приехме вариант да вземем два вида пасове- «Half fair pass» и «Regional pass-Berner Oberland». Стремили сме се да използваме максимум регионалния пас. В местата , където регионалния пас не важи идеята ни е да се възползваме от намаленията на Half fair pass. Не сме напълно сигурни дали са верни разчетите ни.

 

 

Normal price

 

CHF

With Half fair pass only

118CHF

With Regional Pass

188CHF

 

1

Day 1 - Zurich Airport - Lucerne 

30

15

-

 

2

Day 1 -Lucerne-Brienz-Interlaken

33

16,50

0

 

3

Day 1 - Interlaken - Hander kulm (return)

 

 

0

 

4

Day 1 -Interlaken West - Thun (return)

16,4х2

8,2х2

0

 

5

Day 2 Interlaken ost - Lauterbrunnen

7,60

3,80

0

 

6

Day 2 -  Lauterbrunnen-Grutschalp

9,0

4,50

0

 

7

Day 2 - Grutschalp-Murren (return)

2х4,40

2,20

0

 

8

Day 2 - Grutschalp- Lautenbrunnen

9,0

4,50

0

 

9

Day 2 - Lautenbrunnen - Wengen -Kleine Scheidegg

30,80

15,40

0

 

10

Day 2 - Kleine Scheidegg - Grindelwald

31,0

15,50

0

 

11

Day 2 - Grindelwald - First (return)

2х33

2х16,5

0

 

12

Day2-Grindelwald - interlaken Ost

11,40

5,60

0

 

13

Day2- Interlaken Ost - Winderswil-Schynige Platte

 

 

0

 

14

Day 3 - Interlaken Ost - Brienz

8,20

4,10

0

 

15

Day 3 Brienz - Ballenberg (return)

 

 

0

 

16

Day 3 -Brienz - Brienzer Rothorn (return)

 

 

0

 

17

Day 3 -Brienz - Interlaken Ost

8,20

4,10

0

 

18

Day 4- Interlaken Ost -Spiez-Kandersteg-Brig

46,0

23,0

0

 

19

Day  4 - Brig -Visp-Zermatt

38,0

19,0

-

 

20

Day4- Zermatt - Gornergdat (return)

38x2

19x2

-

 

21

Day 4 -Zermat - Brig

38,0

19,0

-

 

 22

day 4-Brig-Interlaken Ost

46,0

23,0

0

 

23

day 5 - Interlaken Ost – Lucerne

33

16,50

0

 

24

day 6-  Lucerne – Zurich Airport

30

15

-

 

 

 

592,8+x

414,4+0,5x

414

 

 

Може би някои от обектите няма да успеем да посетим , а може и други да включим.

За някои места не успяхме да намерим цени

Ше имам някои въпроси , но всяко нещо с времето си

 Моля за съвети, корекции и предложения

 

Редактирано от InaH
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, aleksandrina каза:

@InaH, не виждам Берн в програмата. Берн е чудесен град и бих ви посъветвала да го вмъкнете.

Мисля, че те искат да направят Алпите, а не обиколка на Швейцария.  А и времето им пределно кратко...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това може да помогне за някои цени:

image.png.550dc599893d020d0e20e5d82af52d2e.png

image.png.14053c28296afbcf6a855c191376e3c6.png

Между другото входа на Ballenberg не е включен в регионалния пас. Има само намаление от 25%, така че си предвидете и по CHF21 на човек ако държите да го посетите. Така или иначе не сте планирали ходене до Stockhorn, Niesen Kulm, както и доста други включени в цената места и може би е добра идея да обмислите замяната му с някое от тях.

Според мен вторият ден е силно претоварен и дори ми изглежда неизпълним за сметка на третия, който пък изглежда съвсем лежерен.

Не знам какви са идеите за петия ден, но ако само ще се разхождате в Люцерн, според мен може би няма да имате нужда от закупуване на Half Fare Card. Но за тази цел трябва да си вземете Supersaver билети за пътуванията, непокрити от регионалния пас и да използвате за еднодневната екскурзия до Gornergratt този сайт:

https://www.sbb.ch/en/leisure-holidays/leisure-offers.html

Сайтът е на швейцарските железници. От него може да си купите със сериозна отстъпка (през лятото обикновено 30% и повече, но това става ясно около един месец преди актуалните дати) екскурзия от Brig (до Brig така или иначе важи регионалния пас) до Gornergratt (включва нормални билети, които важат през целия ден). Ето я актуалната оферта (през зимния период заради скиорите отстъпката е по-малка):

image.png.950d4e3477d91071ee79472f4e7d4058.png

А ако решите да оставите Gornergratt за друг път и да се фокусирате само върху района около Интерлакен ще видите доста повече за значително по-малко пари.

Редактирано от koliob
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Много добра възможност за сравнително бюджетно достигане до Jungfraujoch от Люцерн, но може същото да се ползва от Интерлакен:

https://www.expedia.co.uk/things-to-do/jungfraujoch-top-of-europe-tour-from-lucerne.a290243.activity-details?srp=true&location=Interlaken%2C+Switzerland&startDate=2019-07-18&endDate=2019-07-25&sortBy=price&latLong=46.685028%2C7.85432&rid=6052439&pageNumber=1

image.png.4916acdc7a662ffca63e8532a1b8b897.png

След използване на код 40OFFACTIVITIES и цената пада с 40% до GBP 100. Важи до 28.02.2019 г.

image.png.066b5054aa33e04f77ce374061847bb8.png

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.