Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Така.... осъзнавам, че въпросът ми е супер тъп 😃, но ме гложди от известно време. Става въпрос за това, че по всички агенции които предлагат някакви екскурции или почивки за които се налага да имаш паспорт имат условие датата на валидност да не е повече от 6 месеца след приключване на пътуването (или нещо подобно). Та защо?

Не ми се е случвала такава ситуация до момента и не съм се замисляла особено. Но в момента сме в процес на самоорганизиране и се оказва, че паспорта ми изтича около 2 месеца след предполагаемата дата на завръщане. Проблем ли е това? И означава ли, че реално последните 6 месеца не мога да го използвам този паспорт? Или това е нещо което туристическите агенции са си измислили поради някакви си техни съобръжения?

Хубава седмица на всички! 🙃

Връзка към мнение
преди 18 минути , savagejo каза:

Т.е все пак трябва да проверя на сайта на посолството? 

Аз изобщо не бих тръгнала с паспорт с такава валидност! При положение, че за пътуване се изсипват няколко хиляди, да рискуваш да останеш още на летище София (защото самата авиокомпания няма да те пусне да излетиш)... или дори да не обърнат внимание, да стигнеш до държавата, към която си тръгнала и да не те пуснат просто защото си решила, че трябва да си използваш паспорта до край...

 

Февруари/март бяхме в Бразилия и Аржентина. И за двете държави нямаше изискване за поне 6-месечна остатъчна валидност на паспорта, но тъй като старият ми паспорт изтичаше около 3-4 месеца след завръщането (т.е. имаше по-малко от 6 месеца валидност), си го смених януари преди да тръгнем, за да ми е мирна главата.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , chandni каза:

Аз изобщо не бих тръгнала с паспорт с такава валидност! При положение, че за пътуване се изсипват няколко хиляди, да рискуваш да останеш още на летище София (защото самата авиокомпания няма да те пусне да излетиш)... или дори да не обърнат внимание, да стигнеш до държавата, към която си тръгнала и да не те пуснат просто защото си решила, че трябва да си използваш паспорта до край...

 

Февруари/март бяхме в Бразилия и Аржентина. И за двете държави нямаше изискване за поне 6-месечна остатъчна валидност на паспорта, но тъй като старият ми паспорт изтичаше около 3-4 месеца след завръщането (т.е. имаше по-малко от 6 месеца валидност), си го смених януари преди да тръгнем, за да ми е мирна главата.

По принцип и аз така съм решила, да си го сменя преди да замием, но както казах ми беше интересно дали има някаква реална причина за тези изисквания. Явно има 🙂

Връзка към мнение

Има и го пише в сайта на МВР или МВнР. Не помня точно в кой беше.

Edit: https://www.mfa.bg/bg/62

 

https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Причината е много проста - много държави не искат да рискуват някой турист да остане след изтичането на паспорта в държавата им.

Връзка към мнение

То безумно звучи наистина, какво може да направиш, ако имаш паспорт с 5 годишна валидност, отлагаш си пътуването за след 5 години, когато ще изтича паспорта.

Това ми се струва като грешка...

Връзка към мнение

Не бих вярвал 100% на сайта на МВнР, те претупват нещата точно както и тур. агенции.

вижте ТИМАТИК примерно, там си е много добре написано. Може и от секцията Визи във форума. От гилямата таблица за визите цъкаш на линка от държавата, май ще покаже че страницата не е налична, но копираш адреса и пействаш в нов прозорец, така се отваря.

Иначе да, може да те спрат, ако паспорта ти изтича след по-малко от 6 месеца и го има като изискване, лично изпитано.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

това ясно

но в случая става дума паспортът задължително да става невалиден  след престоя

условие датата на валидност да не е повече от 6 месеца след приключване на пътуването

Връзка към мнение

Аз съм чела, че шестте месеца се броят не от датата в приключване на пътуването, а от датата на влизане в страната.

Връзка към мнение

Абе както не обичам да се занимавам с тъпотии, ще си извядя нов паспорт преди да заминем, вместо да се притеснявам какво може да стане 😂

Иначе ще погледна и раздела за визите. Благодаря ви. Хубаво е да ви има 😘

 

Връзка към мнение
преди 44 минути , bad kid каза:

това ясно

но в случая става дума паспортът задължително да става невалиден  след престоя

 условие датата на валидност да не е повече от 6 месеца след приключване на пътуването

това е явна грешка

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.