Прескочи до съдържание

Десет дни - Пулия + Амалфийско крайбрежие


hrina

Препоръчани мнения

Здравейте. Средата на октомври сме си купили билети за Южна Италия - кацаме в Бари, а се прибираме през Неапол - общо 10 дни. Програмата в много суров вид е тази.

image.png.7b472beb5fbb81ebfba1946f47ac6fb9.png

 
Ще сме с рента кар. Приемам всякакви препоръки за дните в Пулия - правилно ли съм комбинирала градчетата, твърде малко или твърде много време са им отделила, има ли по-интересни места ...за градчета под Леча не съм сигурна кои да посетим.
Все още се колебая дали да спим 2 или 3 нощувки на Амалфиското крайбрежие. Засега плана е - да тръгнем много рано от Мартина Франка / там сме решили да спим/ да разгледаме двете вили в Равело и Амалфи. Нощувки в Бомерано. На следващата сутрин - малко пешеходен туризъм - по Пътеката на боговете и да стигнем до Позитано, да се разходим там до следобед, да хванем лодка до Амалфи и от там да се приберем с автобус до Бомерано. Последният ден да отидем до Соренто да го разгледаме до ранния следобед и от там към летището в Неапол, полетът ни е късен.
 
Връзка към мнение

Нещата в Пулия ми изглеждат ок с изключение на Лече. Сякаш му е малко половин ден, който криво-ляво ще остане след целия път, но пак е нещо. Ако решите и още да се спуснете на юг, според мен ще е по-удачно да намерите и втора база там за 1-2 нощувки, че иначе пътят обратно до Мартина Франка ще изяде много. По втората част също не мога да посъветвам от личен опит, но просто ми се струва, че толкова много спане в МФ не е оптимално.

 

Само бих посъветвал да не се юркате много, а ако ви хареса дадено градче просто да му отделите повече време на спокойствие. Особено крайбрежните градчета много си приличат и ако ви хареса в Монополи, не се счупвайте от бързане, че ще изпуснете нещо невиждано в Полиняно а Маре 🙂 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Oбикаляхме същите места в същото годишно време - беше спокойно и приятно, а единственото разочарование беше Равело. Вероятно в друг сезон си заслужава, но в нашия случай си беше загубено време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На нас Бари много ни хареса и бих го препоръчала на всеки, който пътува в тази посока. Аз също мисля ,че белите градчета могат да се редуцират до три макс.четири за сметка на един ден повече на Амалфийското крайбрежие.За Лече един ден ни стигна,там ядохме най-вкусното джелато на това пътуване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Благодаря за отговорите! Мислех си да увеличим нощувките на Амалфийското крайбрежие от 2 на 3, но не знам какво друго да разгледаме - на Везувий и в Помпей сме ходили, Капри нещо не ни привлича .... Дали има нещо интересно по пътя между Мартина Франка и Амалфи?
 
Връзка към мнение

Планът ми претърпя развитие, като взех предвид вашите препоръки, разделих нощувките - 3 в Леча, 4 в Мартина Франка и 2 Бомерано.

 

image.png.155ea5d0ad81f35dd4553624e087a3da.png

 

Редактирано от hrina
Връзка към мнение

Значи, плажът на полуостров Саленто си го изберете според това откъде духа вятърът. Ако е северен, плажувайте на Йонийския бряг, ако е южен - на адриатическия. При условие, че нощувате в Лече, по-добре не му отделяйте цял ден от-до. А си разделете пътуването. Програмата ви за 9-ти е твърде натоварена. Прекалено много и хубави места са, за да ги наблъсквате в един ден. А и за плаж хич пък няма да ви остане време така. По-добре две по-малки врътки с плажове, а Лече си струва дори и само за вечерни разходки за хапване и десерти 🙂 

Алберобело, Монополи и Полиняно в един ден също е препускане, вариант е просто да се "отбележите" в Монополи между другите две.

Има ли причина Бриндизи да е включен в програмата?... Че аз не се сещам.

Кастел дел Монте не идва ли много встрани от маршрута? Логистично ми се връзва с пътуване от Бари на север, към полуостров Гаргано. Освен ако не ви е мерак да изръшкате всеки възможен обект на ЮНЕСКО 🙂 

По пътя към Амалфийския бряг може да се отбиете да посетите пещерата Pertosa-Auletta.

Знам, че може да е много по-трудно логистично, обаче ако аз пътувам по този маршрут ЗАДЪЛЖИТЕЛНО бих нощувал поне веднъж в Матера 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , master_of_germs каза:

 

Знам, че може да е много по-трудно логистично, обаче ако аз пътувам по този маршрут ЗАДЪЛЖИТЕЛНО бих нощувал поне веднъж в Матера 🙂 

Да ти кажа, ние точно това направихме, като и аз бях с твоето желание за нощувка в Матера.

Ама в крайна сметка се оказа нищо особено. Вечер има някоя и друга уличка осветени, но останалата част си е просто тъмнина. Беше и зимата, та по-малкото туристи бяха довели до там да се чудим къде да ядем вечерта в старата част. Изгревът също не беше впечатляващ. Единствено залеза беше по-красив, но розовите нюанси по скалите бяха минутка-две. Не, че съжалявам за нощувката, ама за нея човек тръгва с прекалено голяма кошница. Иначе Матера през деня си е фантазия и много красиво място. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , mililia каза:

Да ти кажа, ние точно това направихме, като и аз бях с твоето желание за нощувка в Матера.

Ама в крайна сметка се оказа нищо особено. Вечер има някоя и друга уличка осветени, но останалата част си е просто тъмнина. Беше и зимата, та по-малкото туристи бяха довели до там да се чудим къде да ядем вечерта в старата част. Изгревът също не беше впечатляващ. Единствено залеза беше по-красив, но розовите нюанси по скалите бяха минутка-две. Не, че съжалявам за нощувката, ама за нея човек тръгва с прекалено голяма кошница. Иначе Матера през деня си е фантазия и много красиво място. 

Ами все пак догодина Матера ще е европейска столица на културата, бих очаквал отсега да има раздвижване 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 29 минути , master_of_germs каза:

Ами все пак догодина Матера ще е европейска столица на културата

Догодина...? Догодина е Пловдив. 

Връзка към мнение

Аз съм нощувал точно по това време в Матера преди 6 години и беше страхотно вечер, така че подкрепям предложението на master_of_germs. Вече зависи как се вмества в програмата.

 

Струва ми се безмислено това отиване и връщане до Мартина Франка, както и ходене до Матера и Алтамура в отделни дни, при положение, че те са едно до друго.

 

Грота дела поезия четох  че ye я затварят за туристи, но не ми е ясно какво точно ще правят, но ви е на път, ще разберетe на място като отидете.

 

В момента, chandni каза:

Догодина...? Догодина е Пловдив. 

Заедно са

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Има ли причина Бриндизи да е включен в програмата?... Че аз не се сещам.

 

Няма. 😀Значи Бриндизи отпада.

 

 

преди 16 минути , bad kid каза:

Струва ми се безмислено това отиване и връщане до Мартина Франка, както и ходене до Матера и Алтамура в отделни дни, при положение, че те са едно до друго.

 

Съпругът ми държи да отидем до Кастел дел Монте и няма с какво друго да го съчетая освен с  Алтамура.

 

Преди 1 час, master_of_germs каза:

Значи, плажът на полуостров Саленто си го изберете според това откъде духа вятърът. Ако е северен, плажувайте на Йонийския бряг, ако е южен - на адриатическия. При условие, че нощувате в Лече, по-добре не му отделяйте цял ден от-до. А си разделете пътуването. Програмата ви за 9-ти е твърде натоварена. Прекалено много и хубави места са, за да ги наблъсквате в един ден. А и за плаж хич пък няма да ви остане време така. По-добре две по-малки врътки с плажове.

Средата на октомври въобще не се надявам да става за плаж, естествено ще сме подготвени, ако имаме късмет с времето. Това за 9.10 не е програма - просто съм написала всичко споменавано като забележителности  под Лече, плажовете съм ги набелязала по скоро за снимки отколкото за плажуване на тях, така че няма да отнемат много време, а за градчетата съм в голямо колебание кои да посетим и кои да отпаднат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Матера вечер е нещо различно и мистично,така поне го усетихме ние,но е въпрос на лично усещане и момент.Аз бих нощувала отново там,/ние спахме в саса/, ако ми се отдаде възможност.Няма изгрев в класическият смисъл, но огрятото от слънце градче рано сутрин е прелест.Аз си пих сутрешното кафе на ръба на каньона и наблюдавайки как слънцето гали къщичка по къщичка,загасяйки нощните светлинки, е момент запомнящ се дълго. Поздравления за нощувката в Лече,няма да сте разочаровани.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имам въпрос относно Пътя на боговете - започва от Бомерано и свършва в  Nocelle. Как от там да стигнем до Позитано. Доколкото видях възможностите са или през Arienzo или през Montepertuso, но и в двата случая се върви по път за автомобили с натоварено движение /особено от Arienzo до Positano/, без тротоари, около 2 км. Някой минавал ли е това разстояние да даде съвет!

Връзка към мнение
Много моля помагайте!!!
За един от дните / нощувката ни е в Лече/ съм запланува да се разходим на юг от Лече. Списъкът, който съм направила е дост дълъг -Грота дела поезия, Торе сант'Андреа,Otranto,Porto Badisco /плаж/ Кастро Марина/пещера Дзиндзулуза/,Фиордът Чоло, ,Specchia, Presicce, Галиполи. През плажовете ще минем, колкото да видим красиви гледки и да направим снимки / и двамата със съпругът ми сме любители фотографи/. Не знам кои градчета или селца да посетим и кои да отпаднат трябва да останат две, максимум три, но не зная кои да избера, не намирам много материал за тази област. Помагайте!!!
Връзка към мнение
Светославов
На 27.08.2018 г. в 15:43, hrina каза:

Имам въпрос относно Пътя на боговете - започва от Бомерано и свършва в  Nocelle. Как от там да стигнем до Позитано. Доколкото видях възможностите са или през Arienzo или през Montepertuso, но и в двата случая се върви по път за автомобили с натоварено движение /особено от Arienzo до Positano/, без тротоари, около 2 км. Някой минавал ли е това разстояние да даде съвет!

От Ариенцо може да се хване бус за Позитано, пътя излиза близо до спирка. От Монтепертузо също има вариант да подсечете шосето.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, hrina каза:
Много моля помагайте!!!
За един от дните / нощувката ни е в Лече/ съм запланува да се разходим на юг от Лече. Списъкът, който съм направила е дост дълъг -Грота дела поезия, Торе сант'Андреа,Otranto,Porto Badisco /плаж/ Кастро Марина/пещера Дзиндзулуза/,Фиордът Чоло, ,Specchia, Presicce, Галиполи. През плажовете ще минем, колкото да видим красиви гледки и да направим снимки / и двамата със съпругът ми сме любители фотографи/. Не знам кои градчета или селца да посетим и кои да отпаднат трябва да останат две, максимум три, но не зная кои да избера, не намирам много материал за тази област. Помагайте!!!

 

Спуснете се до Отранто, като спрете на Грота делла Поезия, Торе дел Орсо, после фаральоните на Сант Андреа.

Този регион се обикаля за седмица, няма какво да правите рали за 8 часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Докато търсех интересни неща за разглеждане в Пулия попаднах на ферма за зехтин https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g642178-d2390691-Reviews-Masseria_Brancati-Ostuni_Province_of_Brindisi_Puglia.html и фабрика за сирене https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1056127-d4456184-Reviews-Caseificio_Salatino-Locorotondo_Province_of_Bari_Puglia.html, които организират турове за туристи. Ходили ли сте на подобни места? Някъде харесало ли ви е и бихте ли го препоръчали за посещение? Би ми било много интересно да видя на живо как се правят прочутите италиански сирена.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

@hrina, след като е минало пътуването, надявам се успешно, би ли споделила малко информация, впечатления? Къде ти хареса най-много на юг от Лече? Някакви съвети и препоръки? 🙂

Редактирано от Надето
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

image.png.9c92353e5f5c8525c5552bd48a64b5ec.png

 

Това беше нашата програма - изпълнена😀. Най-много ме впечатли Матера и Пътеката на боговете . Навсякъде беше красиво, може би Мартина Франка може да се пропусне, но нашите нощувки бяха там, така че хвърлихме един поглед. Много ми хареса и разходката третия ден - природата е невероятно красива и въздействаща. Фермата за зехтин също беше интересно преживяване.

Амалфи и Позитано за мен са доста прехвалени. Двете вили в Раверо непременно трябва да се видят! И разбира се Пътеката на боговете!

 

Имам събрана информация и карти за отделните градчета. Ако на някого биха му послужили мога да ги изпратя.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.