Прескочи до съдържание

Мюнхен, Залцбург, Фюсен, Нойшванщайн - програма и съвет :)


Natalida

Препоръчани мнения

Здравейте, предстои ми пътуване за 4-5 дни в Бавария. Ще сме 2 души. Пътуваме с Wizz, пристигаме вечерта в Меминген и ще се придвижим до Мюнхен. Там ще имаме 3 нощувки и 1 във Фюсен. За момента мога да правя промени, тъй като хотелите са с възможност за анулиране. Та измислих следната програма. 

Ден 1 - пристигане, трансфер Меминген - Мюнхен 

Ден 2 - Мюнхен - центъра на града, Мариенплац, църквите, до Английската градина. Следобеда - Нимфенбург. За Олимпияпарк май няма да остане време. Ще завършим вечерта в някоя бирария.

Ден 3 - първоначално мислехме да сме в Мюнхен (примерно Техническия музей), обаче после се роди идеята за Залцбург 🙂 

Ден 4 - Сутринта - Зоопарка (много искам да го видя) за няколко часа, късния следобед - пътуване до Фюсен. 

Ден 5 - От Фюсен - Нойшванщайн (иска ми се да разгледаме и другия замък, но се притеснявам, че няма да ни стигне времето). Следобеда трябва да пътуваме до Меминген - самолетът излита в 20.40

Това са идеите, а ето ги и многото въпроси, за които ще съм благодарна, ако ми дадете съвет: 

1. Пристигането ни в Мюнхен ще е към 22.30. Хотелът е на адрес Schwanthalerstraße 121 (близо до трамвайна спирка Holzapfelstraße). В сайта на хотела пише, че е на 12 мин. от гарата пеша или 5 мин. с градски транспорт. Дали някой се ориентира в разстоянията и безопасен ли е районът да вървим в 11 часа пеша, при все че още няма да познаваме мястото наоколо? Или да вземем транспорт? 

2. За Ден 2 - препоръчайте маршрут, приемам съвети какво да включа или изключа. А също и какъв билет/карта за транспорт да вземем за 1 ден?

3. За следващите дни мисля да купуваме Байерн тикет - 31 евро за двама за ден. На Ден 3 - за Залцбург, за Ден 4 ще се придвижим с него и до Зоопарка и ще пътуваме до Фюсен и на ден 5 (май включва транспорта от Фюсен до билетния център за Нойшванщайн). Та по този повод как стои въпросът с местата при този билет? Има ли шанс да седнем някъде и да ни вдигнат, защото хората са със запазено място?

4. Колко часа да си предвидим за Залцбург - ако имате препоръки къде да пием кафе сутринта, да хапнем на обяд? Старият град близо ли е до гарата - може ли да се стигне пеша? 

5. Притеснява ме най-вече Ден 5 - през сайта на Нойшванщайн ще направя резервация, знам, че трябва да вземем билетите 2 часа преди посещението на замъка. Обаче - пише, че ако искаме комбиниран билет - отбелязвам час за Хоеншвангау, а те автоматично генерират такъв по-късен за Нойшванщайн (обаче не се казва колко по-късен). Ние ще спим във Фюсен, ще трябва да се придвижим до мястото за вземане на билети (далече ли е от Фюсен и с какъв транспорт?), да се наредим и вземем резервираните билети, после да се качим до Хоеншвангау, след това да си чакаме часа за Нойшванщайн, да се върнем до хотела за багажа ( хотелът е близо до гарата). А в 16 най-късно трябва да се качим на влака за Меминген. Дали ще ни стигне времето (ако например резервирам за 11 за Хоеншвангау, за да сме в 9 на билетния център) или да оставя само посещението на Нойшванщайн? 

Ще се радвам и ако някой е правил резервация през сайта да сподели. 

6. И последно засега - колебая се дали да платим закуска към хотелите или да хапваме навън. Какви са цените за кафе и кроасан и каква е типичната немска закуска? 

Благодаря на всички, които могат да помогнат с препоръка и съвет! 

 

Schwanthalerstraße 121 - 80639 München, Germany

 

Връзка към мнение

За придвижването в Мюнхен ние ползвахме групова еднодневна карта за 12.80 евро за inner city (това е зоната, която ви трябва за ден 2, освен ако не хукнете към някое предградие или по-краен квартал, можете и до Олимпиапарк да отидете). С картата могат да пътуват до 5 души. Единичният билет е 2.90. Преценете колко ще се возите и кое ще ви е по-изгодно.

https://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-and-fares/tickets-daytickets/group-day-ticket/index.html#c12527

 

Няколко часа в Залцбург ще стигнат за основните неща - крепостта Хоензалцбург, разходка в стария град и градините Мирабел. 

Ние вечеряхме тук 

https://www.augustinerbier.at/en/site/directions/

Препоръчвам. Води се най-голямата бирена градина, масите са под сянката на големи дървета, атмосферата е много приятна, както и цените като за тези географски ширини. В сградата има много щандове с храна, откъдето можете да си изберете, и да седнете в градината.

 

Относно Нойшванщайн и Хоеншвангау не мога да дам съвет, но мога да подхвърля една идея, ако нещо се оплеска и стигнете до план С. Ние си бяхме взели една карта за три замъка, която включва Нойшванщайн, Линдхоф и Херенхимзее. Накрая замалко щяхме да изпуснем Нойшванщайн, и по този повод ни казаха, че в инфо центъра долу до паркинга в селцето могат да ни върнат част от сумата заради това, че не сме успели да влезем и в трите. Затова допускам, че ако си вземете билети и за двата замъка, но не можете да ги видите и двата, би могло да ви върнат пари.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

не е задължително Нойшванщайн да е втори, при нас беше първо той . Часа ни за него беше за 10.30 , а за Хохеншвангау в 13,30 ч. Има предостаъчно време за двата, но наистина билети трябва да се вземат доста по-рано . А с какво ще се придвижвате от замъците до Меминген, защото и това може да отнеме доста време ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за отговорите, приемам всякакви съвети. Препоръката за групова карта за транспорт ми е много полезна. Май за замъците ще взема билет само за Нойшванщайн - другият нали може да се види отвън (без тура вътре)? Четох доста мнения, че природата е красива и гледките са по-впечатляващи от интериора. За придвижването от Фюсен до Меминген - опцията ни е влак (2 до 3 часа). Ако тръгнем в 15 ч. сме за 3 часа с 1 прекачване - първо влак и после автобус, ако тръгнем в 16 ч. - пътят е 2 часа, но е с 2 прекачвания (малко се тревожа дали ще се справим, тъй като не говоря немски). И в двата случая на гарата в Меминген се очаква да сме в 6, оттам трябва да се придвижим до летището. 

Редактирано от Natalida
Връзка към мнение

В Мюнхен не виждам резиденцията в плановете ви, а тя заедно с централния площад е за мен сред най-красивите неща, които могат да се видят в града. Отнема обаче доста време, около половин ден и е много по-впечатляваща от Нимфенбург. Не виждам и в кой сезон ще бъде пътуването, но ако е зимата, ще останете доста разочаровани от Нимфенбург. Паркът на замъка с дървета без листа изглежда не много добре. Вътре също няма чак толкова много зали, за 3 часа според мен ще го разгледате целия с градината. 

Бавария билетът си заслужава до Залцбург и до Фюсен. Няма запазени места за немските влакове. Само внимавайте като си избирате влак да не си харесате някоя стрела (EC, ICE, IC), че за тях билетите не важат. 

Във Фюсен, ако спите на хотел/къща за гости най-вероятно ще ви дадат Füssen card безплатно, с която можете да отидете до замъците и да се върнете с автобуса до билетния център. За всеки случай, можете да ги попитате  на лично съобщение през букинг (аз така направих) дали могат да ви осигурят такава карта. По принцип повечето къщи за гости имат сключен договор с общината и предоставят такива, тъй както взимат и туристическа такса. Според мен времето за замъците ще ви стигне, но съветът ми е да отидете рано, още ори отварянето, ние така направихме и ни продадоха за доста ранен тур. Туровете са много кратки, около 15 Мин. До Нойшванщайн се върви по път и съвсем леко изкачване, но ако бързате, може да се качите на карета с кон или да хванете автобус. Отидете малко по-нагоре от Нойшванщайн до Мариенбрюке, където е най-добрата гледка към замъка и добро място за снимки. Близо до билетния център и замъка Хоеншвангау има едно много красиво езеро - Алпзее. Струва си да поспрете за малко поне на него.

Редактирано от mary_shery
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

ние ползвахме и каретите и автобусите, става много по-бързо с тях и не се изморявате 🙂 качването до Нойшванщайн си е сериозно 🙂 Иначе Хохен;вангау може и само отвън да се разгледа, той е и доста по-малък от другия 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Natalida каза:

Здравейте, предстои ми пътуване за 4-5 дни в Бавария. Ще сме 2 души. Пътуваме с Wizz, пристигаме вечерта в Меминген и ще се придвижим до Мюнхен. Там ще имаме 3 нощувки и 1 във Фюсен. За момента мога да правя промени, тъй като хотелите са с възможност за анулиране. Та измислих следната програма. 

Ден 1 - пристигане, трансфер Меминген - Мюнхен 

Ден 2 - Мюнхен - центъра на града, Мариенплац, църквите, до Английската градина. Следобеда - Нимфенбург. За Олимпияпарк май няма да остане време. Ще завършим вечерта в някоя бирария.

Ден 3 - първоначално мислехме да сме в Мюнхен (примерно Техническия музей), обаче после се роди идеята за Залцбург 🙂 

Ден 4 - Сутринта - Зоопарка (много искам да го видя) за няколко часа, късния следобед - пътуване до Фюсен. 

Ден 5 - От Фюсен - Нойшванщайн (иска ми се да разгледаме и другия замък, но се притеснявам, че няма да ни стигне времето). Следобеда трябва да пътуваме до Меминген - самолетът излита в 20.40

Това са идеите, а ето ги и многото въпроси, за които ще съм благодарна, ако ми дадете съвет: 

1. Пристигането ни в Мюнхен ще е към 22.30. Хотелът е на адрес Schwanthalerstraße 121 (близо до трамвайна спирка Holzapfelstraße). В сайта на хотела пише, че е на 12 мин. от гарата пеша или 5 мин. с градски транспорт. Дали някой се ориентира в разстоянията и безопасен ли е районът да вървим в 11 часа пеша, при все че още няма да познаваме мястото наоколо? Или да вземем транспорт? 

2. За Ден 2 - препоръчайте маршрут, приемам съвети какво да включа или изключа. А също и какъв билет/карта за транспорт да вземем за 1 ден?

3. За следващите дни мисля да купуваме Байерн тикет - 31 евро за двама за ден. На Ден 3 - за Залцбург, за Ден 4 ще се придвижим с него и до Зоопарка и ще пътуваме до Фюсен и на ден 5 (май включва транспорта от Фюсен до билетния център за Нойшванщайн). Та по този повод как стои въпросът с местата при този билет? Има ли шанс да седнем някъде и да ни вдигнат, защото хората са със запазено място?

4. Колко часа да си предвидим за Залцбург - ако имате препоръки къде да пием кафе сутринта, да хапнем на обяд? Старият град близо ли е до гарата - може ли да се стигне пеша? 

5. Притеснява ме най-вече Ден 5 - през сайта на Нойшванщайн ще направя резервация, знам, че трябва да вземем билетите 2 часа преди посещението на замъка. Обаче - пише, че ако искаме комбиниран билет - отбелязвам час за Хоеншвангау, а те автоматично генерират такъв по-късен за Нойшванщайн (обаче не се казва колко по-късен). Ние ще спим във Фюсен, ще трябва да се придвижим до мястото за вземане на билети (далече ли е от Фюсен и с какъв транспорт?), да се наредим и вземем резервираните билети, после да се качим до Хоеншвангау, след това да си чакаме часа за Нойшванщайн, да се върнем до хотела за багажа ( хотелът е близо до гарата). А в 16 най-късно трябва да се качим на влака за Меминген. Дали ще ни стигне времето (ако например резервирам за 11 за Хоеншвангау, за да сме в 9 на билетния център) или да оставя само посещението на Нойшванщайн? 

Ще се радвам и ако някой е правил резервация през сайта да сподели. 

6. И последно засега - колебая се дали да платим закуска към хотелите или да хапваме навън. Какви са цените за кафе и кроасан и каква е типичната немска закуска? 

Благодаря на всички, които могат да помогнат с препоръка и съвет! 

 

Schwanthalerstraße 121 - 80639 München, Germany

 

Фюсен е много, ама много симпатично градче, със свой типичен облик и атмосфера, и аз винаги препоръчвам да се спи в него. Но, разглеждайки програмата ви, бих ви препоръчала обратното този път - да не спите там, а само в Мюнхен. Също, както разбирам, ще ползвате градски транспорт през цялото време, затова бихте могли да си смените хотела, примерно в Мюнхен - Пазинг. Ето защо:
= ден 1 - ясно

= ден 2 - ако не се размотавате много-много, ще си осъществите програмата за този ден

= ден 3 - до Залцбург е о'к, знаете, че можете да пътувате с Байрен тикет и до Залцбург, нали?  Но само до и от Залцбург, из самия Залцбург не важи. От гарата до стария град е около 15-20 мин. пеша включително снимките, които неминуемо ще правите, докато вървите.  Залцбург е много хубав и интересен град, ОБАЧЕ, е  прекалено комерсиален, за съжаление. Всичко е твърде скъпо, което (ме) дразни. Т.е. планирайте си повече пари за там, отколкото за ден престой в Мюнхен. Просто огромният и постоянен наплив от туристи от цял свят са ги "развратили" там и, според мен, направо се оливат с цените, но това е положението. Всъщност това е мое лично мнение. Но Залцбург определено си заслужава, не го отсвирвайте. Минимум 4 часа за него.  Ако сте там към 12ч., спокойно можете да си тръгнете  за Мюнхен около 18-19ч, т.е. 6-7 часа ще имате време за всичко.

= ден 4 - този ден аз бих го разменила с програмата за ден 5-ти. Затова по-горе написах да не се нощува във Фюсен.  Тъй като Байрен тикет-а е в сила от 9ч сутринта, не бихте могли да се качите на влака за Фюсен, който тръгва в 8:53 от Централна гара в Мюнхен и пристига в 10:55 във Фюсен. Но, ако нощувате в хотел в Пазинг, ще можете да се качите на него, тъй като първата му спирка е на Мюнхен-Пазинг в 9ч и така ще имате един ценен час в повече за замъците и Фюсен. Фактически в 10:55 сте във Фюсен, веднага  от гарата (там е началната спирка) хващате автобуса за замъците. Байрен тикета важи за този автобус. Към 11:30 сте при замъците. Ако имате резервация по интернет, отивате право на опашката за предварителните резервации, вземате си билета и действате. Сега, по отношение на замъците -  според мен Нойшванщайн е това, което е must see, всичко останало е "друг път".  Макар че, ако има много групи, ще ги прекарват "на тъгъдъг" и може и да останете разочаровани, понеже  20-30 минути препускане през коскоджа ми ти замък в крайна сметка оставя неприятно усещане. Но пък околностите - езера, планини, Мариен брюке (моста срещу замъка), реката долу край замъка, че и старият град във Фюсен - всичко това наоколо е тооолкова живописно, че е много вероятно още в същия ден да започнете да планирате ново идване по тези места и то за повече дни 🙂

=  ден 5 - сутринта отивате до Зоопарка, разглеждате спокойно 4-5 часа, хващате си влака към 16ч и заминавате за Меминген. Ако приключите по-рано със зоопарка, вземете по-ранен влак и отделете час-два на Меминген - за толкова време ще успеете да се разходите из стария град и дори да пийнете кафе с нещо сладичко преди да се отправите към летището.

 

Друг вариант е първата нощувка да направите във Фюсен - ще пристигнете в 23:30 вечерта, наистина, но пък целият следващ ден ще имате за замъци и наоколо, а към 18-19ч можете да заминете с влак за Мюнхен, където ще сте съответно около в 20 или 21:40, настанявате се и продължавате на другия ден из Мюнхен и т.н. Само, при резервиране на хотелите пишете по кое време се очаква да пристигнете, за да ви оставят указания как да влезете в хотела и в стаята си. Не се притеснявайте, че не знаете немски (аз също не го знам) - поне досега винаги са ми оставяли указанията на немски и английски, и винаги всичко е пределно ясно указано с минимум думи - код (ако има), къде е ключа (картата). Някои хотели изпращат указанията на пощата ви  ден-два-три преди да пристигнете, а други просто оставят надписан с името ви запечан плик на входната врата - това в случай, че хотелът няма денонощна рецепция.


Разбира се, вие решавате кое и как да направите. Питайте каквото се сетите, аз каквото зная ще кажа.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря за коментарите и специално за предложението за програма! За Нимфенбург - ще пътуваме в средата на септември (преди Октоберфест) , надявам се да е зелено още, но ще обмисля и варианта за Резиденцията. Можем да правим плана за деня и на място (в зависимост от време и настроението ни) , защото няма опция за предварителна резервация на билетите онлайн. Само груповата карта за транспорта може да се купи предварително. 

За Фюсен и програмата ни за 4 и 5 ден - първоначално идеята ми беше такава - от Мюнхен да пътуваме до замъците. После четох препоръки за Фюсен и много ми хареса. Ако сменим хотела, ще трябва да резервирам сега, а престоят ни е след по-малко от 2 седмици и цените са доста по-високи вече. 

iaia_mama, препоръката ти за пътуване от Мюнхен до замъците е за да е по-спокойно последния ден, доколкото разбирам? Мислиш ли, че от Фюсен няма да смогнем с прибирането до Меминген? 

Финансово е същото - с Байерн тикет са 31 Евро до от Фюсен до Меминген, а от Мюнхен са 30 с шатъла. Бих се пробвала и с варианта за по-бърз транспорт и 2 прекачвания по пътя Фюсен - Меминген, изглежда доста организирано. 

Бях забравила, че Байерн тикет е от 9 - така за Залцбург ще трябва или да вземем влака от 10. 30 или да пътуваме с влака от 8 (както ми се искаше) , но без Байерн тикет. 

За Нойшванщайн - от Фюсен до билетния център колко е пътя като време? Резервираните билети на място ли се плащат или през картата от която е направена резервацията? И от билетния център как са разположени замъците и моста - тоест като вземем билетите директно да тръгнем с бусчето към Нойшванщайн, после моста и да слезем пеша и да отидем до другия замък? 

 

Връзка към мнение

билетите мисля, че се плащаха на място. ето това е картата на района :

aaca8bc703.jpg

Слизане ще ви отнеме бая време, за мен 🙂 Ако имаш желание може да прочетеш пътеписите ми, може там да съм писала нещо, което да ви помогне с избора - https://mywayoftravel.blog/category/германия/

Връзка към мнение

Качването до Нойшванщайн е елементарно, кратко и с не особено сериозен наклон. Ако нямате сериозен здравословен проблем и ако сте без малко дете, не се занимавайте с автобуси, когато имате възможност да се поразходите. @mu_ry беше с малко дете, затова така ѝ се е сторило. Ако бързате, тогава вземете автобус до Мариенбрюке, но според мене е излишно. Реално гледката от Мариенбрюке към замъка си заслужава повече от всичко друго. Няма да се уморя да повтарям, че турът вътре в Нойшванщайн е най-бруталният туристически капан и всяко едно похарчено евро е хвърлено на вятъра. Но пък щом аз съм си дал парите, нямам право да настоявам другите да не го правят.

Моят съвет е да не пропускате Резиденцията, а на Нимфенбург да отделите по-малко време. Ако включите Резиденцията в Мюнхен, Нимфенбург и Нойшванщайн все пак, може да си вземете семеен билет, който важи за много баварски замъци в рамките на 14 дни, така ще ви излезе по 22 евро на човек. Не е необходимо да сте семейство със сключен граждански брак, важи за всеки двама души.

https://www.schloesser.bayern.de/englisch/palace/objects/jahresk.htm

Ако аз трябва да ходя пак, твърдо няма да правя и двата замъка. За сметка на това пешеходната разходка около Алпзее и Шванзее е чудна. А има и много други езера в района на Фюсен (най-вече Вайсензее по залез и Хопфензее рано сутрин) които предлагат страхотни гледки и ако нощувате във Фюсен и имате ФюсенКард може да посетите безплатно.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , mu_ry каза:

@master_of_germs е напълно прав 🙂 бяхме с дете , а и не обичам да катеря много, така че не съм най-добрия съветник за точно тези баири 🙂

Е, като се има предвид по какви баири ходя аз обикновено, вероятно също не съм най-добрият съветник 😄 Ама щом дори Mistress of Germs се качи без проблем и без да се налага да я нося на гръб, значи всеки може 😉 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Качването на Нойшванщайн не е нещо сериозно, освен ако не закъснявате за часа за посещение. 

Ако разглеждате Нимфенбург, от там има директен автобус до Олимпиапарк и се придвижвате бързо ( зависи от трафика де). 

В Олимпиапарк е БМВ музея и телевизионната кула, а и аквариума Сии лайф май беше. В телевизионната кула има ресторант, от където се откриват гледки към голяма част от града ( Ратхауса, Алианц арена, Фрауен кирхе и др.) 

Доколкото си спомням имаше автобуси и влакове от Фюсен до Меминген, като някой от автобусите спират на летището. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не зная колко души сте и в какви часове ще пътувате, но моя съвет е да погледнете и Flixbus - освен, че можете да го ползвате и много преди 9ч и така да спестите време, може да се окаже и финансово изгодно, особено с купоните.

Автобусът Фюсен - Меминген струва 5 евро /без купон/ и се пътува 1 час.

От Мюнхен до Залцбург също има директен автобус и няма да ви е по-скъпо, ако сте под 4 човека.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Страхотни съвети, благодарение на които програмата ми е почти готова! 

mu_ru, блогът ти е едно от първите неща, които прочетох за Бавария и ме вдъхновиха за пъуването! Много е интересно и хубаво написано.

master_of_germs, този билет с 14 дни валидност наистина е супер изгоден, дори само 2 замъка да се посетят с него. Имаш ли представа обаче как с него става влизането в Нойшванщайн - тоест направих вече резервация за час, който ще ни е удобен (мога да я канселирам), но не знам с този билет на тикет центъра къде се реди човек, може ли да си ползва резервацията или трябва да се реди на опашка за час на влизане? 

А и още нещо, май билетът е само с изпращане по пощата, но то трябва покупката да е поне 14 дни предварително - тоест няма  онлайн билет. Мога да взема обаче билетите и на място в Мюнхен, което е удачен вариант.

noshtna_ptica, супер идея за Flixbus - даже вече резервирах Фюсен -Меминген, 1час път е до гарата на Меминген, без прекачвания, тръгва 16.55, пристига 17.50. Спирката във Фюсен е на 20 - 25 мин. пеша от хотела ни и от  ЖП гарата. (Проверявах за Залцбург и за Мюнхен -Фюсен преди време, но не стигнах да проверя за Фюсен -Меминген). Може да го ползваме и за Залцбург -има бус от 8 часа и в 10 е в Залцбург. Благодаря ти! Не съм пътувала май досега с тях -дали са точни?

milen_40, ще видя автобуса от Нимфенбург до Олимпияпарк, благодаря.

 

 

Редактирано от Natalida
Връзка към мнение

Аз пътувах с Flicbus миналия месец из Бавария и бяха абсолютно точни, а влаковете закъсняваха, но не твърдя, че това е правило.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Намерих си отговора за 14-дневния билет за замъците - доколкото разбирам мога да си ползвам резервацията за Нойшванщайн с него.

"If you have a 14-day ticket, an annual season ticket or the "Königsschlösser" combination ticket, please simply reserve a "normal" ticket for the time you want. You will be asked for credit card details to guarantee your booking, but the card will not be charged. When you collect your ticket from the ticket centre in Hohenschwangau, present your valid 14-day, annual or "Königsschlösser" combination ticket; you will then only be required to pay the reservation fee.". Значи ще ползва този билет!

Редактирано от Natalida
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Здравейте,  закупих си билети Меменген и ще се радвам ако ми кажете кое е ок и кое да променя в програмата. Идеята ми е да обиколим няколко замъка и Мюнхен.  Ще бъда с двама тинейджъри на 16г . Общо 4 души/ пиша това заради комбо билетите/ Ще ползваме само обществен транспорт

Имам 2 пълни дни и 2 половинки

1 Ден  : Пристигам в 15ч на 29.10/ събота / и   се отправяме директно към Фюсен, /заради близостта до двата замъка / Нощувка

Изчетох няколко мнения и стигнах до извод  ,че с Байерн тикет е най изгодно да се придвижим 4 човека   50 евро / 26евро за първия и по 8 за вс следващ/ . С влак или автобус е по добре?

2 Ден : С какво да се придвижим до Нойшвайнщайн и Хоеншвангау. Планувам да ги видим само отвън и от Маренбрюке/ след изказаните мнения от форума/ Нощувка

3 Ден : за този ден най-много се нуждая от помоща ви

 Бих искала да посетим Оберамергау , замъка Линдерхоф/ посещение вътре/   или Гармиш Паркенкирхен и в същият ден да се придвижим към Мюнхен и да нощуваме там.

1.    Кое е възможно да се види в ден 3 ?

2.     Какъв транспорт да използваме ?

3.    Пак ли да закупя Байерн карт?

4.     От кое от изброените места има удобен транспорт до Мюнхен?

5.    Кое да махна?

4 ден : Разходка в Мюнхен . Полетът ми е в 16:30ч

Заради момчетата бих искала да отидем до сградите на BMW, Кметството с часовника ..

Чудя се дали да не вземем Hop-On автобус за едночасова обиколка за16 евро ? Някой правил ли го е?

И последно с какво се придвижихте най-бързо до летище Меминген ?

Благодаря предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много набързо по въпроса за хоп-он, имай предвид, че Мюнхен всъщност не е особено голям град и като изключим желанието ви за БМВ, и не държите да ходите до Нимфенбург (след другите замъци може би ще ви дойде множко), повечето "задължителни" неща са си на пешеходно разстояние в центъра (е, мое пешеходно, за вас не знам). Но пък нямате кой знае колко време преди полета...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Илиана каза:

Здравейте,  закупих си билети Меменген и ще се радвам ако ми кажете кое е ок и кое да променя в програмата. Идеята ми е да обиколим няколко замъка и Мюнхен.  Ще бъда с двама тинейджъри на 16г . Общо 4 души/ пиша това заради комбо билетите/ Ще ползваме само обществен транспорт

Имам 2 пълни дни и 2 половинки

1 Ден  : Пристигам в 15ч на 29.10/ събота / и  се отправяме директно към Фюсен, /заради близостта до двата замъка / Нощувка

Изчетох няколко мнения и стигнах до извод  ,че с Байерн тикет е най изгодно да се придвижим 4 човека   50 евро / 26евро за първия и по 8 за вс следващ/ . С влак или автобус е по добре?

2 Ден : С какво да се придвижим до Нойшвайнщайн и Хоеншвангау. Планувам да ги видим само отвън и от Маренбрюке/ след изказаните мнения от форума/ Нощувка

3 Ден : за този ден най-много се нуждая от помоща ви

 Бих искала да посетим Оберамергау , замъка Линдерхоф/ посещение вътре/   или Гармиш Паркенкирхен и в същият ден да се придвижим към Мюнхен и да нощуваме там.

1.    Кое е възможно да се види в ден 3 ?

2.     Какъв транспорт да използваме ?

3.    Пак ли да закупя Байерн карт?

4.     От кое от изброените места има удобен транспорт до Мюнхен?

5.    Кое да махна?

4 ден : Разходка в Мюнхен . Полетът ми е в 16:30ч

Заради момчетата бих искала да отидем до сградите на BMW, Кметството с часовника ..

Чудя се дали да не вземем Hop-On автобус за едночасова обиколка за16 евро ? Някой правил ли го е?

И последно с какво се придвижихте най-бързо до летище Меминген ?

Благодаря предварително!

= Aко си купите предварително Байерн тикета по интернет ще можете да го използвате веднага в автобуса от летището до Меминген. Автобусите от летището до Меминген и обратно са N2 и N810. Спирката е пред входа на терминала. Разписанието на тези автобуси е малко тегаво обаче - много-много не е съобразено с полетите. В Меминген последната спирка е на автогарата, която е точно до гарата и представлява перони с табели, указващи кои автобуси спират там. Лесно ще се ориентирате.
= От Меминген до Фюсен най-добре пътувайте с влак, но няма директен - винаги има поне едно прекачване, но може и повече да са.  Пристигате в 15ч - ако дойде скоро автобус за Меминген - добре, но ако трябва да го чакате час и половина, може да използвате споделено такси, ако се появи. За него се плаща колкото е цената на билета за автобуса. На човек, обаче. В таксито могат да се качат до 8 души, изключение не правят - 8 и толкова.
= От автоматите за билети (имат меню на няколко езика) на гарата можете да си купите Байернтикета, ако не сте го направили предварително. И за да разберете от тук нататък кога и как ще стигнете до Фюсен, пак на същия автомат си виждате опциите. Най-лесно е да се направите, че ще купите билет, който отказвате преди плащането. Гледам, че за 29 октомври в 16ч имате комбинация от два влака и един автобус, а в 17ч е комбинация от два влака, прекачването е в Бухлое. Имате 5 минути за прекачване, но не се притеснявайте, достатъчни са. Обикновено другият влак ви чака на съседния коловоз. Като си гледате разписанието на влака (на автомата за билети) кликвайте и на детайли, за да видите от кой перон тръгва и на кой перон пристига, особено ако имате прекачване. Също ще видите и на кои гари спира и ще знаете кога идва ред на вашата гара, т.е. ще пътувате без много притеснение. Или направо използвайте сайта на Дойчебан на някой от телефоните си.

= до Нойшвайнщайн и Хоеншвангау си има автобус, за който също важи Байернтикета - спира на завоя преди Билетния център при замъците. Всички чужденци (личат си) слизат там  🙂  
Хоеншвангау е отстрани на езерото Алпзее и е на кратко пешеходно разстояние. Но до Нойшвайнщайн трябва да се изкатерите или пеша, или с файтон/карета, абе баш каруца с платнище, която вози по десетина човека - по 8€ на човек нагоре, за надолу е по 4€. При това файтонът не стига точно пред замъка, а на 500м преди него. Точно там надясно тръгва алеята към Мариен брюке, а напред е към Нойшвайнщайн. Ако не ви се дават толкова евра - 1,5км по баира, но е стръмничко, да знаете.  Moeто мнение за Нойшвайнщайн е, че си е съвсем нормален замък за гледане и отвътре. Лошото е, че славата му го е направила доста комерсиално място, много народ се тълпи и затова се влиза само на групи по часове, като още като си купувате билети заявявате на какъв език ще е турът ви и на пропуска ви дават аудиогайд на съответния език. Заради многото посетители туровете са ги орязали на до 30 минути, а замъкът е голям, има качване по стълби, коридори, стаи, зали... Накрая има и зала, в която можете да изгледате интересно филмче за лудия крал и неговите осъществени и неосъществени мечти.
= Самият Фюсен категорично си заслужава разходка поне по главната улица на стария град.
= в близост до Фюсен също има какво да се види -
Weiskirche си струва (паметник на ЮНЕСКО); Абатството в Щайнгаден; много приятна разходка с лифта до Тегелберг, откъдето се разкриват чудни панорами към Фюсен, замъците, езерата в района и множество алпийски върхове; парка покрай река Лех, който се простира след изкуствения водопад в края на града - там има разни въжени атракции и по един въжен мост се стига до границата с Австрия. Навсякъде из района можете да пътувате с Байернтикет. Разбира се, всеки ден се купува нов. Но винаги е на сметка, когато сте група.

= от Фюсен до Обераммергау, Линдерхоф и Гармиш Партенкирхен - възможно е в един ден с кола, но с обществен транспорт - много трудно, евентуално на много тъгъдък, та бих казала не.  Правилно ли разбрах, че ще имате 3 нощувки? Предполагам, че ще сте само с ръчен багаж. Ако отговора е "да", мога да ви препоръчала следния вариант: първо си правите резервация за втората нощувка в Гармиш Партенкирхен. В края на октомври и то за в неделя има голям шанс за по-евтини нощувки. Сутринта пак си купувате Байернтикет. И така,  щом само ще отидете до замъците, но няма да влизате в тях и при условие, че сте станали достатъчно рано, за да сте в 9ч при замъците - отивате, гледате каквото гледате до към 12-13ч. и се връщате във Фюсен. Още нещо - като отидете на бус терминала (до гарата е), откъдето да се качите на буса за замъците, проверете и разписанието на автобусите до Ройте ин Тирол. Или дори предната вечер, като пристигнете. Ройте е в Австрия. Та, връщате се от замъците, вземате си нещата и се качвате на автобуса за Ройте ин Тирол - в него си плащате билетите, бяха около 5-6 евро. Слизате на гарата в Ройте и се качвате на влака за Гармиш Партенкирхен. Независимо, че сте в Австрия за този влак Байернтикета важи. Това е най-бързият начин да стигнете от Фюсен в Гармиш Партенкирхен. Гледките през прозореца на влака са ви бонус. Слизате в Гармиш Партенкирхен, настанявате се и веднага на разходка из града, защото денят вече е къс. Ако искате да вечеряте в ресторант, мога да ви препоръчам един типичен, много приятен, големи порции, вкусна храна и бира. На следващата сутрин хващате автобуса за Обераммергау - бус терминалът и тук е до гарата, както в повечето случаи. Обаче слизате преди Обераммергау, т.е. в Етал. Обърнете внимание на разписанието на спирката, за да си направите сметка с колко време ще разполагате до следващия автобус за Обераммергау.  Абатството в Етал е зад гърба ви - влизате и го разглеждате, по-точно църквата му - истинско бижу! Хващате следващия автобус до Омераммергау. Taм, ако много държите на Линдерхоф се прехвърляте на автобус, който отива точно там. Но не ви го препоръчвам, защото по това време на годината е отворен частично, а четох наскоро, че пещерата на Венера ще е затворена за реставрация поне до 2024г. 
Та, не знам дали Линдерхоф е добра идея. Особено пък, ако случите кофти време - дъжд или мъгла и студ. Апропо, проверете предварително какво ще е времето, но дори и да го дават топло, носете си дрехи като за по-късна есен - в Алпите ще е топло само на припек. Т.е. след Етал хващате следващият автобус и отивате в Обераммергау. Разходете се, хапнете-пийнете  нещо и хващайте влака към Мюнхен. Там да ви е третата нощувка. На следващата сутрин, нали знаете, първо  Байернтикета в джоба, после до 12ч разходка из централната част на Мюнхен. Ако искате само да "щракнете" сградите на BMW, предполагам, че може да се вместите във времето до обед, трябва да сте бързи и да ползвате градски транспорт без да се чудите. В 12:20 имате влак за Меминген, там хващате буса до летището и в 14:45 сте на летището. Минавате спокойно проверките, пиете по едно кафе и... започвате да умувате новата дестинация  🙂

 

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение

#iaia_mama Благодаря много за безценните съвети и изчерпателния отговор! 🌸 Благодаря Ви и ще направя програмата точно така.  Така ще видим всичко оптимално. Да, нощувките ни са 3 и последната ще е в Мюнхен. Ако ни остане време ще отидем до сградите на BMW, предпочитам да видим "представлението" на часовника на сградата на кметството.  Ще използвам влака през Австрия за да спим в Гармиш Партенкирхен. Абатствата са истинско бижу, сега ще прочета повече за тях.

Много, много Ви благодаря! 🌺

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

#iaia_mama Резервирах хотел във Фюсен за първата нощ и за Гармиш Паркенкирхен за втората.

Би ли споделила името на ресторанта в Гармиш ? И още един въпрос ,  байерн тикета може ли да се презарежда или всеки ден нов?

Благодаря още веднъж!🌸

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

iaia_mama,  постът ти наистина е супер полезен ! Подобен маршрут отдавна ми се върти в главата. Имам само една молба за мнение  - има ли начин  в кръгчето, което си описала да  се вмъкне Бодензее с Майнау, отново с транспорт ? Засега не сме си постявяли ограничния за броя на дните за това приключение . Говоря за пролетта 🙂 .

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Niki_1978 каза:

iaia_mama,  постът ти наистина е супер полезен ! Подобен маршрут отдавна ми се върти в главата. Имам само една молба за мнение  - има ли начин  в кръгчето, което си описала да  се вмъкне Бодензее с Майнау, отново с транспорт ? Засега не сме си постявяли ограничния за броя на дните за това приключение . Говоря за пролетта 🙂 .

 

С Байерн тикет можете да отидете само до Линдау на Бодензее. За да стигнете до о. Майнау трябва да ползвате Баден Вюртенберг тикет, тъй като само Линдау е в Бавария. От там нататък цялото Бодензее (немската част) е областа Баден Вюртенберг. Не си заслужава усилията о. Майнау по това време на годината. Освен, ако го съчетаете с Констанц, който е доста приятен град. 

Линдау на острова (старият град) също е много приятен, препоръчвам го с две ръце  🙂

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте!

 

Ще посетим Бавария за 10 дни от 29/04 до 08/05. Двама възрастни с две деца на 3 и на 6. Планът ни към момента е следният:

 

Ден 1 - кацаме доста рано в 8:40 и ще се придвижим до Мюнхен с влак и ще разгледаме центъра на Мюнхен.
Ден 2 - Посещение на зоорпарка
Ден 3 - Посещение на Deutches Museum, четох че техническият бил супер интересен за деца и имало цял етаж отделен за това.
Ден 4 - Взимаме кола под наем. Посещение на Freizeitpark Märchenwald и придвижване към Chiamsee с нощувка около езерото.
Ден 5 - Посещение на двата острова и замъка в езерото Chiamsee и след това посещение на Berchtesgaden Salt minе. Нощувка пак около езерото Chiamsee.
Ден 6 - Придвижване към Oberammergau и посещение на замъка Linderhof, Ettal Abbey и разглеждане на Oberammergau. Нощувка в Oberammergau.
Ден 7 - Посещение на Garmisch-Partenkirchen, Partnach gorge, качване до Zugspitze и накрая финишираме в Grainau с нощувка там.
Ден 8 - Придвижване към Fussen и посещение на двата замъка + разглеждане на Fussen и нощувка в града.
Ден 9 - Обратно в Меминген, връщаме колата. Разходка и разглеждане на града 
Ден 10 - към 14:00 отпутуваме към България.

 

Идеята е програмата да не е претоварена и да е фокусирана основно около децата, както се забелязва, плюс и възрастните да видим 2-3 места които да ни харесат. В повечето дни ще има и посешения на площадки в свободните слотове. Ако е възможно и ще хапваме в ресторанти където децата да могат да играят, четох че удобни за това са beergarten-ите в Мюнхен.

 

Всякакви предложения и препоръки са добре дошли.

 

Кой е най-удобният и бърз начин за транспорт от летището Меминген до Мюнхен?
По това време на годината заслужава ли си да се качваме до Zugspitze?
Ок ли е за посещение с деца Partnach gorge?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.