Прескочи до съдържание

Банки извън България, издаващи ДК/КК на българи от България


Препоръчани мнения

*ако темата е за друг раздел, моля модераторите да я преместят, Благодаря!

 

Имам следното питане - има ли банки в чужбина, които да издават на българите от България кредитни/дебитни карти, при условие че постоянен адрес е български?

Т.е. ако искам да си подновя Американ Експрес от някоя банка в Европа, съществува ли такава възможност? Или е невъзможно?

  • Браво 1
Връзка към мнение

Специално за кредитна карта банките искат да докажеш постоянно местожителство и доходи. Револют и подобните са изключение и издават предплатена карта, която се вижда като кредитна, но Американ експрес не прави такива работи.  Поне доколкото знам.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Испания няма начин да се изкара кредитна карта без адресна регистрация, нито с депозит както в България.

Аз лично питах в ПИБ за изкарване на Дайнърс със депозит на чужд гражданин-испанец без адрес нито българска лична карта, но не се съгласиха, та и у нас не може.

 

Доста трудно може да се изкара в Испания  дебитна карта със сметка, ако нямате местно егн или поне адресна регистрация, но е и безсмислено като цяло, понеже тарифите за поддръжка и пр ще са убийствени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, neuromancer каза:

която се вижда като кредитна

Това сигурно ли е? Някой опитвал ли се е да я използва за резервация на рент-а-кар например (не за самата резервация, а за блокировка на сумата)? Когато питах съпорта на Revolut как се вижда картата от търговците, ми отговориха, че се вижда като Prepaid, а не като кредитна.

Връзка към мнение

Ами специално за рент-а-кар не знам, тук в Бразилия картите са с по 2 апликации (кредитна и дебитна) и винаги си избираш коя да ползваш. Революта минава само като кредитна. И за други неща онлайн, където не може да се ползва дебитна карта е минавала. 

То на нея не пише Debit, та бих пробвал за рент-а-кар, ама нямам планирано скоро. Предполагам че ако ПОС-а разграничава prepaid от кредитна и дебитна ще се вижда като prepaid...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Май на доста места из Европата може да си изкараш дебитна карта и да станеш клиент на банката с БГ адреса, но за кредитна поне аз не съм чувал някъде да може без да си резидент.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , Ardent каза:

Май на доста места из Европата може да си изкараш дебитна карта и да станеш клиент на банката с БГ адреса, но за кредитна поне аз не съм чувал някъде да може без да си резидент.

Да, мисля, че скоро беше приета някаква евродиректива, според която всяка банка в ЕС е длъжна да предостави възможност на всеки гражданин на ЕС, независимо къде живее постоянно, базисна сметка с дебитна карта към нея и възможност за извършване на елементарни банкови операции. За кредитна карта обаче мисля, че почти никой няма да издаде без местожителство. Има обаче такси около 15-20 евро на тримесечие, така че ако картата няма да се използва активно, няма смисъл да се вади.

Ето малко повече инфо:

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_bg.htm

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 49 минути , Marko каза:

Може, английска банкова сметка с дебитна карта.

И с постоянен български адрес, без да живееш в Кралството? Коя банка? Моето мнение: Това не е вярно. Английските банки - в огромната си част - искат доказателство за адрес. Доколкото съм запозната, Monese е изход за затруднени сънародници (преди ерата Револют), но не съм убедена изобщо, че посочваният адрес е български.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 3 минути , Marko каза:

Да ,с български адрес. GB IBAN

Виждасе на снимката. а

Screenshot_20180830-174342-139.png

Значи Монезе го позволяват (вече или откогато). Стандартните банки не го практикуват категорично.

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 27 минути , Marko каза:

Да ,с български адрес. GB IBAN

Виждасе на снимката. а

Screenshot_20180830-174342-139.png

Извинявам се за офтопика, но как е възможно през август 2018 на телефона ти да се показва MTEL като оператор?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Извинявам се за офтопика, но как е възможно през август 2018 на телефона ти да се показва MTEL като оператор?

Като не си обновил настройките на мрежата (или телефона ти няма такава опция и чете само от чипа)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
На 30.08.2018 г. в 17:28, Гост каза:

 Доколкото съм запозната, Monese е изход за затруднени сънародници (преди ерата Револют), но не съм убедена изобщо, че посочваният адрес е български.

Днес поръчах карта Monese ,с безплатна доставка до български адрес.Има право на 3 безплатни тегления от банкомат на месец за общо 200 евро.

Връзка към мнение
преди 11 минути , dimitrov6 каза:

Днес поръчах карта Monese ,с безплатна доставка до български адрес.Има право на 3 безплатни тегления от банкомат на месец за общо 200 евро.

Напълно възможно. Затова и Монезе беше предпочитана като алтернатива, когато стандартните банки създаваха проблем при доказателство за адрес (когато Револут и Старлинг не съществуваха). Банковият сектор е изключително динамичен в UK, така че е добре да се обновява информацията. 

Връзка към мнение
На 30.08.2018 г. в 17:28, Гост каза:

И с постоянен български адрес, без да живееш в Кралството? Коя банка? Моето мнение: Това не е вярно. Английските банки - в огромната си част - искат доказателство за адрес. Доколкото съм запозната, Monese е изход за затруднени сънародници (преди ерата Револют), но не съм убедена изобщо, че посочваният адрес е български.

Natwest имат такава възможност, но искат да им изпратиш документи на хартия.

Връзка към мнение
преди 56 минути , Zaro каза:

Natwest имат такава възможност, но искат да им изпратиш документи на хартия.

Секторът сериозно се промени - и се променя - след навлизане на game changer-ите, както някои магеланци биха ги нарекли 🙂 

 

Банковата сметка тук беше една от пречките за безпроблемно регистриране: article 22. Едната институция иска доказателство за адрес, а другата не го дава, докато нямаш банкова сметка. Това малко или много е в миналото с новите банкови институции.

 

Виж, ако искаш да имаш кредитно досие и т.н., класическият подход е задължителен и чуждестранният адрес не ти носи нищо. Аудиторията тук, обаче, не е от заинтересованите за този подход, така че промените са изцяло в полза на гъвкави потребители от ранга на магеланци. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Току що получих мейл от Monese, че сменят IBANите с белгийски. Явно не искат да рискуват след Брекзит. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Току-що попаднах на чудесен портал, пълен с информация за банките в Европа (вкл. в държави извън ЕС, например Северна Македония), а също и по някои от офшорните зони: https://thebanks.eu

 

Сайтът е много полезен със секцията си Compare Banking Products 👍

Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Някой има ли идея как да си закрия акаунта в Monese? По принцип знам как става, но по някаква причина са ми блокирали картата и не стигам до Settings менюто. Писах няколко пъти на support-a, но ми върнаха един дежурен отговор и после ме отсвириха.

Така изглежда при мен:

 

Screenshot_20231204_132343_Monese.jpg.8b666378f9eabfad40efd199c8a7bc36.jpg

Връзка към мнение
преди 17 часа, Яничка каза:

Някой има ли идея как да си закрия акаунта в Monese? По принцип знам как става, но по някаква причина са ми блокирали картата и не стигам до Settings менюто. Писах няколко пъти на support-a, но ми върнаха един дежурен отговор и после ме отсвириха.

Така изглежда при мен:

 

Screenshot_20231204_132343_Monese.jpg.8b666378f9eabfad40efd199c8a7bc36.jpg

Update: свързах се със съпорта на Monese във Facebook и изненадващо реагираха много бързо. След като уточниха с кой мейл съм регистрирана, комуникацията премина от Fb в и-мейл и след 10-15 мин. ми закриха акаунта, както исках.

 

Допускам, че голяма част от притежателите на Monese са я забили някъде и въобще не я ползват. Затова който иска да си закрие акаунта заради новите промени, влизащи в сила от 19.12.2023 г., които са:

image.png.27f42af2613d4ff2fcd6a4e829837eb8.png

Това може да стане така:

open Settings from the Home tab, and go to Account Settings. At the bottom of the screen, you'll see the option to close your account.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.