Прескочи до съдържание

Ирландия през декември


noshtna_ptica

Препоръчани мнения

Хубавото е, че вече си имам самолетни билети до Дъблин и 4 пълни дни.

Лошото е, че са през декември, че денят е къс и че сме само с обществен транспорт.

Моля за препоръки въпреки времето къде бихме могли да мръднем извън Дъблин. Например за 2 дни?

Четох зимни пътеписи, но бяха с автомобил и се чудя какво бихме могли да видим с автобус или влак?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, noshtna_ptica каза:

Хубавото е, че вече си имам самолетни билети до Дъблин и 4 пълни дни.

Лошото е, че са през декември, че денят е къс и че сме само с обществен транспорт.

Моля за препоръки въпреки времето къде бихме могли да мръднем извън Дъблин. Например за 2 дни?

Четох зимни пътеписи, но бяха с автомобил и се чудя какво бихме могли да видим с автобус или влак?

 

@noshtna_ptica,и аз се канех да пусна тема по въпроса тъй като съм изправен пред същия "проблем".Смятам да отделя един ден за Белфаст,но нещо не мога да схвана сайта им за обществен транспорт.Има и еднодневни трипове цък цък,но още не съм избрал.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мен ми се иска да видим природни красоти, но не знам доколко е възможно през декември. Едновременно с това, трябва да има и вечер какво да правим. Струва ми се, че Галауей не е добра идея, за скалите Мохер - не знам... Обмислям Килкени или Корк...

Ще съм благодарна за съвети!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз бях в същата ситуация миналият януари. От София излетях с 40 минс закъснение заради тежък снеговалеж, а в Ирландия времето беше много приятно - 12-13 градуса, свежо, с лек периоичен дъждец за фон. Единият ден беше слънчево почти през цялото време. Тъй като бях сам не търсих рента кар, а се възползвах от една от многото еднодневни екскурзии от Дъблин, включваща Giant’s Causeway, Dark Hedges, Dunluce Castle, Carrick-a-Rede Rope Bridge и Белфаст. Тръгва се сутринта и си обратно към 20ч., като на обяд спряхме в малко ресторантче близо до Бушмилс за хапване. Въпреки лекият дъждец и едва доловима мъгла на Giant’s Causeway не се хлъзгаше и нямаше проблем да се подскача от камък на камък. Всъщност съм много доволен, че точно този ден времето беше типично ирландско, защото преживяването беше по-вълнуващо. А вечер в Дъблин има винаги какво да се прави 😉

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 7 часа, naTpuoT каза:

Аз бях в същата ситуация миналият януари. От София излетях с 40 минс закъснение заради тежък снеговалеж, а в Ирландия времето беше много приятно - 12-13 градуса, свежо, с лек периоичен дъждец за фон. Единият ден беше слънчево почти през цялото време. Тъй като бях сам не търсих рента кар, а се възползвах от една от многото еднодневни екскурзии от Дъблин, включваща Giant’s Causeway, Dark Hedges, Dunluce Castle, Carrick-a-Rede Rope Bridge и Белфаст. Тръгва се сутринта и си обратно към 20ч., като на обяд спряхме в малко ресторантче близо до Бушмилс за хапване. Въпреки лекият дъждец и едва доловима мъгла на Giant’s Causeway не се хлъзгаше и нямаше проблем да се подскача от камък на камък. Всъщност съм много доволен, че точно този ден времето беше типично ирландско, защото преживяването беше по-вълнуващо. А вечер в Дъблин има винаги какво да се прави 😉

Благодаря за идеята! А кога взе еднодневния трип? Онлайн или става и на място от предния ден?

Връзка към мнение

Всичките дни ли ще спите в Дъблин или е вариант да има външна нощувка някъде? Ако искате всеки ден да се прибирате ще се убиете от път общо взето...

 

 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Георги каза:

Всичките дни ли ще спите в Дъблин или е вариант да има външна нощувка някъде? Ако искате всеки ден да се прибирате ще се убиете от път общо взето...

 

 

Не, на гости съм в Дъндалк и искам да направим една 2-дневна екскурзия с преспиване извън Дъблин /и извън Дъндалк/

Връзка към мнение

Ring of Kerry е класическа препоръка, но общо взето диагонално на вашето местоположение 🙂 Не знам от кой град тръгват туровете обаче, ще трябва да проучиш. Другата алтернатива е Cliffs of Moher + Burren, тук малко по-трудно ще намериш тур, особено декември, но поне до скалите би трябвало да има варианти. Това за обиколките, които ще изискват допълнителна нощувка. 

 

В района на Дъблин, както съм писал, съм голям фен на Wicklow, което е на юг от Дъблин, мисля че ще имате време с ранно тръгване от Дъндалк да хванете някой дневен тур и до там. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, noshtna_ptica каза:

Благодаря за идеята! А кога взе еднодневния трип? Онлайн или става и на място от предния ден?

Там на място от днес за утре можеш да си вземеш трипа. Могат да ти го уредят от рецепцията на хотела/хостела евентуално, но аз си купувах триповете миналата година от Туристическия информационен център при St. Andrew's Church. 

Извън Дъблин аз самостоятелно си ходих с влака до Malahide Castle и едноименното градче, а на връщане до селцето Howth. И пак с влака ходих до едно малко градче - Skerries. Там интересното са две вятърни мелници, в които може да се влезе и разгледа, да се направи разходка покрай плажа, ако времето позволява. Тези места са на север от Дъблин.
До тях е валидна еднодневната карта за транспорт в Дъблин, а влаковете са начесто.

В южна посока ходих до имението Powerscourt, което има много красиви паркове и великолепна Японска градина, но аз бях в Ирландия през май и всичко цъфтеше, беше приказно!
Белфаст ме изненада, защото не очаквах да е толкова готин във всяко отношение. Доста по-малък е от Дъблин и по-бързо се обхожда.
От организираните турове на които бях най-ми хареса този до Giant's Causeway, препоръчвам го. Скалите на Мохер, честно казано, са прехвалени и ако нямате време и излишни пари, отсвирете ги. В пъти по-интересен е Пътят на гигантите (Giant's Causeway).

Вечерите в Дъблин са о'к, хич няма да скучаете.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря много, вече имам много дестинации за проучване 🙂

Снимките от Пътя на гигантите са зашеметяващи, а и не ни е много далече, но възможна дестинация ли е през зимата? До там само с организирани трипове се ходи, предполагам? Едва ли наблизо има общ. транспорт?

Редактирано от noshtna_ptica
Връзка към мнение
преди 9 минути , noshtna_ptica каза:

Благодаря много, вече имам много дестинации за проучване 🙂

Снимките от Пътя на гигантите са зашеметяващи, а и не ни е много далече, но възможна дестинация ли е през зимата? До там само с организирани трипове се ходи, предполагам? Едва ли наблизо има общ. транспорт?

Би трябвало да може и самостоятелно да се организира човек с обществен транспорт, но със сигурност ще излезе по-скъпо и по-бавно придвижването, което пък значи, че през зимата задължително ще трябва и една нощувка някъде там. Аз не съм фен на организираните турове, но в случая е по-изгодно. Пускала съм снимки от някои места, където съм била, ако искаш разрови се във "В момента съм" - бях в Ирландия една седмица миналата година през месец май.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За планиралите посещение на Malahide Castle & gardens, в groupon са пуснали ваучери с 30-40% намаление в зависимост от билета. https://www.groupon.ie/deals/malahide-castle-1

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Днес се завърнах от зимна Ирландия, а тя изглежда така: 10-на градуса по-топла от София, искрящо зелена, с нацъфтели храсти, пеещи птички, много чайки /или гларуси/, много млади хора, бира, уиски и... още нещо 😋

Прекарахме един ден в Белфаст и градът ме очарова с коледното си настроение. Целият град искри в коледни светлини, и по улиците, и по заведенията хората си припяват коледни песни, Дядо-Коледовци щъкат по улиците, а в пъбовете е пълно с хора, облечени като снежковци и джуджета , които в някакъв момент грабват китарата и започват с песните...

Кметството е прекрасно - и отвън, и отвътре. В него има интересна изложба на областта, която е безплатна. Пред него е коледния базар, който по нищо не отстъпва на немските и австрийските базари. Разликата е в напитките - не се пие глювайн. а ирландско уиски,капучино с бейлис и естествено, гинес 😀

На следващия ден имахме планиран тур с "Одисей" по пътя на "Игрите на тронове" - тъмната гора, въжения мост Карик-а-бридж, Пътя на гигантая Бушмилс. Беше уникален ден, макар че ни валя поне 50 пъти, но накрая, стъпвайки на въжения мост, времето се реваншира и над нас изгря двойна дъга , каквато виждам за първи път! Изобщо - целият ден беше пълен с изживявания, каквито не съм и предполагала. Сърдечно благодаря за съветите да направим тази екскурзия, беше уникално изживяване!

Следващите 2 дни прекарахме в Дъблин, но не ни стигнаха определено. Градът е много красив и с много мили хора. Знаех, че трябва да видим библиотеката Честър Бийти, но не бях подготвена за това, което ще видим вътре. Тринити колидж с Келската книга и старата библиотека, Националния исторически музей с блатните хора, Националната библиотека със старите майстори и импресионистите, затвора Килмайнхам , Крист чърч... Ами много има за гледане... и за пиене 😊

Исках да видя статуите на Оскар Уайлд и Джеймс Джойс и да, заслужават си, но статуята на Големия глад е покъртителна... Така съм се вълнувала само пред обувките в Будапеща... 

Последната вечер бяхме на европейската премиера на мюзикъла Come from a away - по истински случай, когато на 11.09 малко канадско градче се мобилизира и приютява 37 самолета със 7000 пасажери. Градчето е основано от ирландци и час и половина се наслаждавахме на ирландска музика. Мюзикълът беше възхитителен, а публиката избухна по неочакван начин!

В ранна доба взех такси за летището, а шофьорът си припяваше коледни песни  😊

 

 

IMG_1782.JPG

IMG_1797.JPG

IMG_1825.JPG

IMG_1859.JPG

IMG_1879.JPG

IMG_1894.JPG

IMG_1905.JPG

  • Харесвам 24
  • Браво 6
Връзка към мнение

Таксито от автогарата е с фиксирана цена 20 евро, само в неделя е 25.

Автобуси има от 4.45ч - от 6 евро нагоре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искам да попитам във връзка с посещението в Дъблин- как се казва автогарата, свързана с таксито от/ до летището и къде е точно тази статуя на Големия глад.

Използвахте ли Дъблин пас и посетихте ли някои от емплематичните дистилерии и чузея на Гинес? Ако да-струват ли си?

В предвид факта, че ние ще бъдем почти два дни /кацане в 7:30 и обратно в 19:30/ се колебая каво да посетим, защото входните такси, дори и за катедралите ми  се видяха доста високи.

Връзка към мнение

Аз не ползвах такси,бях го оставил за краен случай.От и до летището ползвах Airlink.

Билети продава и шофьора,но може да се купят от автомат на летището(отиване и връщане 12€).Спирката е точно срещу изхода.

Паметника на глада е на брега на реката ТУК.Дистилерии и Гинес не съм посещавал,не съм им почитател,въпреки че пия бира ,но не и Гинес.Видях ги отвън и освен това спах и до старата дистилерия на Джеймисън.Два дни са достатъчни за Дъблин,въпреки че на мен и след  петия не ми се тръгва.Повечето време съм обикалял,влизал съм в малко музеи,напр. Dublina и се чудя защо,можеше и без него.

Ако имаш други въпроси-давай,ще се радвам да помогна.

Града е хубав и ви пожелавам прекрасно изкарване.

 

Редактирано от traveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашето посещение ще е края на април и имам много време. Нещата ще ми се избистрят, но програмата ще е съобразена най-вече със сина ни, защото това пътуване е част от подаръка му за РД /през януари става на 18./, като включва и билет за мача Манчестър -Челси на Олд Трафорд и за по-направо от София летим за Дъблин, от там летим за Манчестър и навръщане летим от Ливърпул обратно. 😂

За последните два града ще питам в темата за Великобритания

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние също не сме влизали в дестилерии и пивоварни и заради таксите, и заради малкото ни време в светлата част на деня. В църкви и катедрали също не влязохме, макар, че сега съжалявам за Крист чърч - отвън е забележителна. В Св. Патрик щяхме да влизаме да слушаме хора на момчетата от 17.30, но не се справихме с времето. Библиотеката Честър бийти и Нац. археологически музей са безплатни и за мен бяха впечатляващи. Плащахме вход за затвора /8е/ и за библиотеката в Тринити колидж /14е/ и съм доволна, че ги видяхме. Пасове не съм купувала.

Имам хартиена карта на града, ако някой се интересува.

За летището може да погледнеш и градските автобуси 16 и 41, ако ти вършат работа - на символични цени са.

http://www.dublinbus.ie/Your-Journey1/Timetables/All-Timetables/412/

 

 

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

за Дъблин е най-добре да се използва Visitor Leap Card, защото покрива и трансферите от и до летището, които иначе са 12 евро, а 24-часова такава карта струва 10 евро и спокойно си се возиш на каквото искаш, за 3 дни е 19.50, и пак е изгодна - все едно даваш 7.50 евро за градския транспорт за цели 3 дни

 

не че е супер голям градът, но дори и в рамките на 24 часа ние се возихме на трамваи няколко пъти, а има и много автобуси, но не ги използвахме, защото яко ни объркваше как се движат наопаки и къде е спирката за посоката, която ни трябва :biggrin:

 

https://about.leapcard.ie/leap-visitor-card

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
18 hours ago, dikrasteva said:

Използвахте ли Дъблин пас и посетихте ли някои от емплематичните дистилерии и чузея на Гинес? Ако да-струват ли си?

Аз в музея на Гинес пропих Гинес. Така ги разбирам музеите. И не че ходя с лаборатория в чантата да сравнявам съставки, но Гинеса там беше по-вкусен от Гинеса в София или на други места. Пробвай!

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Планирам април в Дъблин. На гости ще съм тук D16 X5F7, Ирландия. Намира се доста далече от центъра и се чудя в деня на тръгване колко ще ми струва такси до летището. В останалите дни видях горе -доле, че наблизо минава автобус 15b . Не знам колко време ще отнема пътуването от и до центъра. Ще се радвам, ако някой ми отговори. Не обичам да ангажирам другите с присъствието си и ще гледам сама да се оправям и благодарение на вас.

Връзка към мнение

Ето един маршрут с автобус 15 до спирка на Airlink.цък

Само не знам при полет в 8,35 дали ще успееш.По горе май някъде беше писано за таксита - провери,нещо ми се върти в главата 20 евро.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Taксито е с фиксирана цена 20 евро, но от автогарата. При повикване не знам как е.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Благодаря за отговорите! По време на престоя ще сме с обществен транспорт. За един ден къде наблизо може да се отиде, за да се разгледа интересно място? Искаше ми се до Белфаст. Дали ще трябва международен паспорт,  за да минем в Северна Ирландия? С автобус или влак е по-добър вариант? Или да видим еднодневна екскурзия до някъде на място?

За визитор лийп картите попрочетох. А ако ползваме отделни билети на каква цена са и от къде се купуват?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.