Прескочи до съдържание

Нова Сири - от там накъде?


Balkanka

Препоръчани мнения

Ще бъдем в хотел в курорта Сири Марина. ЖП гарата се казва Нова Сири. Не се оправям с италиянски нещо в сайтовете на влаковете им. Моля за идеи и помощ до къде можем да отидем с  влак? Струва ми се възможно до Лече, Отранто ( с прекачване в Лече) , Арбелобело и Локоротондо До Матера не може. Правилно ли разсъждавам? Всяка идея е повече от уелкъм и биенвьоню 🙂 .

Връзка към мнение

Защо да не може до Матера,тя е главен град на областта би трябвало да има директен обществен транспорт макар че не откривам. Нещо в този край гугъл не са оправили обществения транспорт и дава че едва ли не трябва да отидеш до Бари и от там е ясно но нещо не ми се вярва да е така.Тук има една карта на местна железница.

Връзка към мнение

Точно до Матера няма влак. Гледах обстойно нещата - явно ще питам на място - дано нещо английски, френски или немски да знаят на рецепцията, защото на ЖП гарата със сигурност няма да говорят....Напимер до Отранто се взима "по-главен" влак, слиза се в Лече и от там се взима по-междуселски....Толкова е неоправно, почти като у нас 🙂 .

Редактирано от Balkanka
Връзка към мнение

Матера не е за изпускане.От тази карта,която ти изпратих има вариант Сири- Метапонто - Таранто от там Алтамура и Алтамура -Матера.

А тук излезе друго цък.

Редактирано от traveler
Връзка към мнение

Да, прочетохме за повечето неща в района и Матера няма да я изпускаме. В краен случай ще се запишем на организиран тур, защото и с прекачването не е много приятно - все пак искам да подвия малко крак. Но ми се искаше, ако за нещо някой директно е пътувал да даде ноу-хау и да спестя някой лев.... 🙂 

Връзка към мнение

Абе, както и да се смята, все е тегаво. Ще си иде цял ден, че дали и ще стигне. И с автобус има прехвърляне, клечане, че са и по веднъж на ден. Даже, с автобус, не знам дали е възмоно да стане за един ден.

Но не се чудете, това е най- изостаналата и бедна част от Италия.

Това не е Северна Италия, дето има всичко - и влакове, от хубави, по-хубави, и автобуси, и лесни връзки за навсякъде.

Ми, вземете си един рент-а кар и за един ден ще обиколите сума ти неща.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма как - няма резервен шофьор, аз не шофирам вече 8 години. Дъщеря ми няма книжка. На мен не ми се рискува... Тегаво е - с тия прекачвания е загубена работа......Ще се ходи явно с някакви туристи  -не е болка за умиране 🙂 .

Връзка към мнение
преди 5 минути , Balkanka каза:

Няма как - няма резервен шофьор, аз не шофирам вече 8 години. Дъщеря ми няма книжка. На мен не ми се рискува... Тегаво е - с тия прекачвания е загубена работа......Ще се ходи явно с някакви туристи  -не е болка за умиране 🙂 .

Sira Resort 4*+, Marina di Nova Siri

Този ли е хотелът ви?

Връзка към мнение
преди 6 минути , Balkanka каза:

Ще се ходи явно с някакви туристи  -не е болка за умиране

А вие не сте ли туристи.Гледам че има организирани екскурзии,даже нощна.

Връзка към мнение

Принципно щом искате толкова да обикаляте, най-добрият вариант е самоорганизирано през Бари...но пък вие вече сте резервирали...

Въпросната гара не е ясно дали изобщо функционира, защото Трениталия дава, че линията се обслужва от автобус само...

Връзка към мнение

От сайта на Трени Италия излиза че трябва да се ходи до Таранто и от там се взима автобус до Нова Сири, което обаче изглежда далече от Сири Марина.  Това е хубав район, ама за без кола, направо не знам как ще е. 

Връзка към мнение
преди 17 часа, Balkanka каза:

Не е нощна по това, което се предлага.....Хотелът е Акирис.

Преди няколко години бяхме на почивка там, организирана от туроператор. Хотелът ни щеше да е Акирис, но имаше проблем (overbooking) и ни компенсираха чудесно като ни настаниха в Danaide Resort, току-що отворен същото лято, намира се на двайсетина километра от Акирис на същия залив. Районът е много спокоен, зелено, чисто, морето и плажа са супер, но мястото е в пустошта. Извън хотелите няма нищо, няма къде да се разхождаш. Основният контингент гости на хотелите са италиански семейства с деца, клонящи към категория "социално слаби", от Неапол и на юг от него.

Слабо населено, обработваеми земеделски земи, селата нарядко и мизерни. Мястото не е комуникативно изобщо. Някои туристи от нашата група си взеха коли под наем, а други се включихме в организираните от туроператора екскурзии. Ние ходихме до Матера и Алтамура. 

Както Александра е обяснила, това е най-изостаналата икономически и най-бедна част от Италия, затова няма да намерите добре организиран жп транспорт. Може да се комбинирате с други туристи от групата и заедно да наемете кола, ако не искате да ползвате предложените от туроператора екскурзии. В Матера се предлага нощна разходка със сигурност.

 

Връзка към мнение

Сега - тази година - е само Матера без Алтамура - полудневен тур. А тези автобуси виждали ли сте ги откъде тръгват, някаква спирка да ви е останала в паметта?

Редактирано от Balkanka
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да се отчета. Може да се отиде от хотела до селото Нова Сири - пеша е около 20-25 мин. до ЖП-гарата, която наистина не работи. Има релси, но кога нещо минава и защо не спира не е ясно. Зад гарата има бюро за продажба на билети - някаква туристическа агенция шир потреба. Оттам си купихме билети за отиване и връщане Нова Сири - Лече за 26 евро на човек. Автобусът е веднъж на ден, рано сутринта минава в 6,49 (идва от някъде и стига до Таранто и после до Лече като последна спирка). Вечерта тръгва от Лече в 17,50. Пътува около 2 часа и 40 минути.  Предпочетохме да станем рано и да се поизмъчим, защото Лече е пленителен град, столицата на пищния барок и за цял ден я разгледахме почти освовно. Екскурзията, която фирмата предлагаше беше за 60 евро на човек и бе съчетана с Отранто. Освен това тръгваха по-късно (а пътуването с автобус да е било малко по-кратко, както разбрахме отходилите хора), а се прибираха доста по-рано, за да хванат вечерята. Нещо около 16-16,30 ч. май от Отранто са тръгнали наобратвно към хотела. Освен това не искахме да рискуваме, защото екскурзията за половин ден до Матера не бе успешна - много хора, времето мина в събиране от хотели, изчакване за тоалетни и туткане на бавноходещи. На ексурзовода вече не му се обясняваше много-много в края на сезона или си е бил такъв - някой си Георги (Георгиев май), придружаваше 4 автобуса и в тях не зная говорил ли е нещо, защото не бе в нашия, а когато бе, не каза нищо съществено в повече от написаното в програмата. Да не говорим, че нямаше предвидени слушалки за повече от 100 човека, а ние бяхме 200. Можеше да се даде поне още час за Матера, за да се види още нещо. Градът не е само пещерните жилища, а има интересни барокови сгради, особено на църкви и няколко двореца на централния площад, за които екскурзовода не каза и дума. Наблегна на сасите, че хората били много бедни и не искали да ги напуснат до 60-те години на миналия век. Чудесно, но онези с бароковите билдинги не са били нито бедни, нито са живеели в саси до 60-те години, тъй като очевидно сградите са построени около 15-18 век и не са част от оновия град, построен с ъс специален закон от италиянското правителство преди 50-60 години. Ние се юрнахме и видяхме двете скални църкви - Санта Лучия и Санта Мария, Катедралата и църквата Свети Франциск за дадения час и 15 мин. свободно време. Можеше още някои места да обходим - църкви или да влезем в археологическия музей, но уви....Някои хора пък изобщо нищо не видяха, но то си имаше и такива, които от нищо  не се интересуват и не занят къде дори са отишли....Екскурзията до Алберобело и Локоротондо бе по-добре организирана, просто защото те са мънички и свободното време бе достатъчно да си разгледаме на спокойствие още неща извън туристическата обиколка с гид....Затова в Лече отидохме сами, като станахме в 5 часа сутринта и успяхме да хванем автобуса и да разгледаме спокойно, но и стегнато като ход града. Иначе в Бюрото за билети в Нова Сири има разписание на автобуси до Матера - май три на ден или четири, а от продаващия момък разбрах, че има и до Бари.

Редактирано от Balkanka
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.